Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec

Rejestracja samochodu z Niemiec wymaga szeregu formalności i opłat. Zdajemy sobie sprawę, że czasami może to kosztować dużo stresu i energii, dlatego właśnie stworzyliśmy dla was ten artykuł! By rejestracja auta przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Podatek akcyzowy to jedna z najważniejszych opłat. Przetłumaczenie niezbędnych dokumentów, badania techniczne oraz zarejestrowanie auta, to rzeczy z którymi też będziecie musieli się zmierzyć. Istotną informacją jest również fakt, że sprowadzając samochód i chcąc się nim legalnie poruszać po polskich drogach, musimy przerejestrować auto w przeciągu 60 dni. 

Jak zapłacić za akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec?

Jak złożyć deklarację akcyzową inaczej AKC-U/S ?

W ciągu 14 dniu po tym jak przekroczysz granicę, samochodem sprowadzonym z Niemiec, musisz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację AKC-U/S. Można to zrobić za pomocą formularza złożonego osobiście, bądź za pomocą strony:  https://puesc.gov.pl/.

Stawki podatku akcyzowego na sprowadzony samochód

Po złożeniu deklaracji, w przeciągu 30 dni, musisz zapłacić podatek akcyzowy

Standardowa stawka akcyzy zależy od pojemności silnika. 

 • 3,1 % wartości pojazdu przy pojemności silnika do 2000 cm3;
 • 18,6 % wartości pojazdu przy pojemności powyżej 2000 cm3.

W porównaniu do samochodów z tradycyjnymi silnikami, stawki akcyzy są o połowę niższe, jeśli sprowadzisz z Niemiec nową lub używaną hybrydę. 

 • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną (HEV) lub miękką hybrydą (MHEV), jeśli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3;
 • 9,3 % wartości pojazdu HEV lub MHEV (pełna albo miękka hybryda), jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

Po tym jak zapłacimy już akcyzę, należy zgłosić się, po potwierdzenie zapłaty. Musimy mieć także wydrukowany numer VIN.

Ile kosztuje przetłumaczenie dokumentów dla auta z Niemiec?

Koszt przetłumaczenia dokumentów to około 80 – 150 zł. 

Po zapłacie akcyzy, następnym krokiem jest przetłumaczenie umowy o kupnie-sprzedaży pojazdu (czasami może się zdarzyć, że umowa będzie już dwujęzyczna) oraz dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Nie trzeba jednak tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu – jeśli nie znajdują się na nich dodatkowe adnotacje i pieczątki. 

Gdzie wykonać i ile kosztuje rejestracja sprowadzonego pojazdu?

Rejestracja samochodu, odbywa się w wydziale komunikacji, który odpowiada naszemu miejscu zamieszkania. Może to być urząd miasta, dzielnicy lub starostwa powiatowego. Auto może zarejestrować właściciel, lub pełnomocnik przez niego wskazany. W przypadku, gdy nie jest to członek najbliższej rodziny, płacimy dodatkowo 17 zł. Standardowa rejestracja samochodu, w wydziale komunikacji kosztuje 256 zł. Jeśli mamy chęć posiadania indywidualnych rejestracyjnych tablic, cena może wzrosnąć do ponad 1000 zł. 

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji importowanego samochodu? 

Po wykonaniu wszystkich opłat musimy złożyć następujące dokumenty: 

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży, 
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą,
 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.
 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,

Badania techniczne tzw. przegląd zerowy, jest obowiązkowy do rejestracji w naszym kraju. Możesz go wykonać na stacji diagnostycznej.

Należy pamiętać, że brak któregokolwiek dokumentu może oznaczać odmówienie wydania dowodu rejestracyjnego. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić rok produkcji samochodu, ułatwi to cały proces rejestracji. Może się zdarzyć tak, że samochód został wyprodukowany w lutym 2013 roku, a pierwszy raz zarejestrowany rok później, by nie przechodzić niepotrzebnego stresu zalecamy uważnie sprawdzać wszystkie informacje naszego nowego auta. 

Jeśli wszystkie kroki przebiegną prawidłowo, twój samochód zostanie zarejestrowany na 30 dni. W tym czasie, urząd sprawdzi wszystkie informacje zawarte we wnioskach. Następnie auto zostanie zarejestrowane na czas nieokreślony.  🙂