Belgowie mają drogi w bardzo dobrym stanie, toteż ich używane samochody są w o wiele lepszym stanie technicznym, pomimo niemałego przebiegu. W przeciwieństwie do wielu innych państw, podczas importu auta z Belgii nie trzeba się martwić o ich liczniki z przebiegiem, gdyż sprzedający jest tutaj zobowiązany prawnie do jego przedstawienia w postaci oficjalnego dokumentu „Car-pass”. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed oszustwami dotyczącymi rzeczywistego stanu technicznego pojazdu. Dlatego osoby, które poszukują używanych czterokołowców z określonym limitem przebiegu, nie muszą się martwić, że zostaną w tym kraju oszukane. Zatajenie rzeczywistego przebiegu w „Car-passie” wiąże się bowiem z niezwykle wysokimi karami, dlatego mogą Państwo pod tym względem być spokojni.

Kolejnym atutem transportu samochodów z Belgii są bardzo dobre okazje cenowe, gdyż ubezpieczyciele w tym kraju są niezwykle surowi i często kwalifikują nawet niewielkie uszkodzenia jako szkody całkowitej, co przekłada się na znaczny upust z ceny, właściciele pojazdów zaś nawet nie podejmują się często naprawiania takich usterek, tylko z oszacowanymi przez diagnostyka samochodowego usterkami wystawia swoje cztery kółka na sprzedaż (poniekąd również dlatego, że cenią sobie swój czas). Kolejnym plusem jest fakt, że w Belgii podczas poszukiwania najlepszej oferty sprzedaży samochodu można prowadzić poszukiwania aż w czterech językach. Pomimo tego, że większość Belgów posługuje się francuskim lub niderlandzkim, dosyć spory procent z nich posługuje się w stopniu komunikatywnym również językiem angielskim czy niemieckim. Dlatego też dogadanie warunków umowy kupna-sprzedaży nie powinno stanowić większych problemów. W niniejszym artykule dowiedzą się Państwo, jak sprawdzić auto z Belgii i przetransportować je do kraju krok po kroku.

Import samochodów z Belgii – gdzie szukać ofert?

Przede wszystkim przy braku znajomości belgijskiej giełdy samochodowej i rozeznania w handlarzach używanymi pojazdami, lepiej omijać szerokim łukiem firmy o wątpliwej renomie, jeśli nie jesteśmy rozeznanie, gdyż często dochodzi do oszustwa – nawet jeśli sama oferta jest bardzo atrakcyjna i kusi niezwykle niską ceną, to może okazać się, że część usterek czy innych istotnych danych technicznych została zatajona ze świadomością, że zakupu dokonuje obcokrajowiec, który nie orientuje się zbyt dobrze w belgijskim prawie. Z kolei komisy samochodowe pomimo tego, że są bezpieczniejszą opcją, nie posiadają zazwyczaj żadnych obniżek czy nie dają również możliwości negocjacji ceny. Może się zdarzyć, że taki handlarz sprzedaje Państwu auto w atrakcyjnej cenie, ale może to być egzemplarz do dużych kolizjach czy licznych naprawach, których celem jest przede wszystkim zatuszowanie stanu technicznego auta. Dlatego pomimo tego, że jego przebieg może nie być sfałszowany ze względu na obowiązujące prawo, handlarz może dokładać starań, aby obejść je w innych miejscach i zatuszować niewygodne fakty dotyczące stanu egzemplarzu, który wzbudził Państwa zainteresowanie. Dlatego też podczas importu auta z Belgii lepiej jest zająć się szukaniem pojazdu od właściciela na własną rękę, gdyż wtedy można łatwiej wynegocjować korzystne warunki. Ponadto można na spokojnie przeanalizować dostępne oferty, porównać ceny czy parametry techniczne pojazdu. Warto zwrócić szczególną uwagę, aby opisy były szczegółowe, a zdjęcia wyraźne – często sprzedawcy wykonują niewyraźne zdjęcia, żeby widoczne ślady eksploatacji nie rzucały się aż tak w oczy. Przed wyjazdem do Belgii należy ustalić ze sprzedającym wszystkie najważniejsze kwestie oraz przeliczyć koszty zakupu samochodu, wliczając w to również podróż, akcyzę oraz opłaty rejestracyjne pojazdu.

Transport samochodów z Belgii

Organizacja transportu zakupionego pojazdu może nie wydawać się najłatwiejsza. Wiele osób wybiera przewóz na lawecie, której koszt wynosi od 300 zł w górę w zależności od firmy. Jednak jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest powrót do kraju zakupionym pojazdem. W celu takiej metody powrotu należy dokonać kilku formalności, jak wyrejestrowanie pojazdu na miejscu i opłacenie tablic wywozowych ważnych od 2 tygodni do 3 miesięcy (łącznie koszt ok. 30 euro) oraz zakup tymczasowego OC na okres 14 dni (koszt zależny od wybranej agencji ubezpieczeniowej) lub na 12 miesięcy (około 200 euro), co pomoże ubezpieczyć auto podczas importu do kraju oraz na czas wypełniania dokumentacji rejestracyjnej na miejscu. Transport samochodów z Belgii na tablicach wywozowych może odbywać się na terenie całej Unii Europejskiej. Warto także wspomnieć o samej procedurze wyrejestrowania pojazdu, która w zależności od miejscowości może być wykonana od ręki bądź nawet do 2 dni, dlatego trzeba brać pod uwagę potencjalny nocleg do czasu uzyskania kompletu dokumentów. Dlatego najlepiej będzie pojechać zakupionym pojazdem do samej Brukseli do urzędu „City Atrium”, w którym od ręki wyrabia się tablice wywozowe.

Jak sprowadzić auto z Belgii - krok po kroku

Zakup samochodu i przegląd stanu technicznego

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić samochód w Belgii, aby służył przez długi czas. Dokonując zakupu od osoby indywidualnej, należy zadbać o to, żeby dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że pierwszy przegląd techniczny auta odbywa się obowiązkowo po upływie 4 lat od pierwszej rejestracji, dlatego też cztery kółka powyżej tego czasu będą miały już gotową dokumentację i książkę serwisową z ASO (w której znajdują się nawet informacje o obciążających naprawach), gdyż Belgowie zobowiązani są do regularnego kontrolowania stanu samochodu. Jednak mimo wszystko lepiej będzie samemu obejrzeć pojazd, odbyć jazdę próbną i poradzić się opinii rzeczoznawcy bądź specjalisty z zakresu diagnostyki samochodowej, dzięki czemu unikną Państwo uszkodzeń pojazdu przed podpisaniem umowy – na stacji diagnostycznej koszt takiego przeglądu wyniesie w granicach 30-50 euro. Podpisując umowę kupna-sprzedaży, należy zwrócić, czy zawiera ona wszystkie niezbędne informacje niezbędnie do wyrejestrowania pojazdu i transporcie auta z Belgii do Polski:

  • Opis pojazd w załączniku (marka, model, rok pierwszej rejestracji, nr nadwozia, a także przebieg itp.);
  • Cena bez VAT;
  • Kwota zaliczki i salda należności (tutaj warto wspomnieć, że samochód można w Belgii kupić za gotówkę, o ile jego wartość nie przekracza 30 tys. euro);
  • Prawo odstąpienia od umowy (jeśli umowa została zawarta z dala od działalności sprzedawcy);
  • Miejsce i data zawarcia umowy;
  • Potwierdzenie, że konsument przeczytał wszystkie informacje i otrzymał kopię;
  • Podpis sprzedawcy i nabywcy z datą.