TOP 5 aut rodzinnych do 200 000 zł z importu — ranking 2026
Auto rodzinne do 200 000 zł z importu to budżet, przy którym wybór przestaje dotyczyć tego, czy auto się zmieści, a zaczyna dotyczyć tego, jakiego rodzaju ma być: 7-osobowy SUV, SUV premium czy elektryczny van. Przeanalizowaliśmy oferty z Niemiec, wyniki Euro NCAP, raport TÜV 2026 i statystykę awarii ADAC — i policzyliśmy pełny koszt sprowadzenia każdego modelu do Polski.
W skrócie: najlepsze auta rodzinne do 200 000 zł z importu (stan na październik 2026):
- Skoda Kodiaq II (2024–2025) — nowa generacja, 910 l bagażnika, opcjonalnie 7 miejsc, 5 gwiazdek Euro NCAP 2024.
- Volvo XC90 II (2020–2022) — 7-osobowy SUV premium; wersja T8 plug-in bez akcyzy.
- Audi Q5 FY po liftingu (2021–2023) — najlepsze dane o usterkach w zestawieniu (TÜV i ADAC), ale mniejszy bagażnik.
- Hyundai Santa Fe V 1.6 HEV (2024–2025) — najnowszy model w rankingu, hybryda z akcyzą 1,55%.
- Volkswagen ID. Buzz (2023–2025) — elektryczny van bez akcyzy z bagażnikiem 1121 l.
Jak wybieraliśmy
Kryteria: typowa oferta musi zmieścić się w 200 000 zł łącznie z akcyzą i kosztami sprowadzenia, auto ma zapewniać dużo miejsca dla rodziny (bagażnik lub trzeci rząd foteli), wysoki poziom bezpieczeństwa w Euro NCAP i co najmniej neutralne dane o usterkach. Przy budżecie 200 tys. zł celowo pokazujemy różne typy aut — od praktycznego SUV-a po elektrycznego vana — bo przy tej kwocie wybór jest kwestią stylu życia, a nie wyłącznie ceny.
Źródła danych: raport TÜV 2026 (odsetek aut z usterkami istotnymi na przeglądzie HU, wg analiz AUTO BILD), ADAC Pannenstatistik 2026, wyniki Euro NCAP, katalog ADAC (dane producentów, test zużycia paliwa ADAC Ecotest, akcje serwisowe) oraz oferty z Niemiec na AutoScout24.de.
Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de (oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych, do 200 ofert na model) dla podanych roczników i przebiegów — przedział od dolnego kwartyla do mediany, czyli zakres tańszej połowy ofert. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Akcyza według ustawy o podatku akcyzowym: 3,1% dla silników spalinowych do 2000 cm³ (miękkie hybrydy liczymy ostrożnie według tej stawki), 1,55% dla hybryd bez wtyczki do 2000 cm³, 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³ (do 31.12.2029) i aut elektrycznych. Silniki powyżej 2000 cm³ płacą 18,6%, dlatego w tym budżecie nie polecamy np. dużych diesli V6. Szczegóły w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik (l) | Euro NCAP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Kodiaq II (2024–2025), 5–100 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 34 000–36 500 | 157 000–168 000 | 910 | 5★ (2024) |
| 2 | Volvo XC90 II po liftingu (2020–2022), 40–160 tys. km | B5 Diesel, T8 Recharge (PHEV) | 35 400–38 900 | 163 000–179 000 | 709 | 5★ (2015) |
| 3 | Audi Q5 FY po liftingu (2021–2023), 30–150 tys. km | 40 TDI quattro 204 KM | 31 300–34 000 | 144 000–157 000 | 520 | 5★ (2017) |
| 4 | Hyundai Santa Fe V (2024–2025), 5–100 tys. km | 1.6 T-GDI HEV 215 KM | 41 000–43 200 | 185 000–195 000 | 628 (6 miejsc) | 4★ (2024)* |
| 5 | Volkswagen ID. Buzz (2023–2025), 5–120 tys. km | Pro, napęd elektryczny | 39 900–41 900 | 178 000–186 000 | 1121 | 5★ |
*Santa Fe: ocena dla wyposażenia standardowego. Koszt Volvo XC90 liczymy dla diesla B5 (akcyza 3,1%); wersja T8 plug-in w przedziale 36 600–39 800 EUR wychodzi ok. 163–177 tys. zł, bo nie płaci akcyzy. Pojemności bagażnika to dane producenta.
1. Skoda Kodiaq II (2024–2025)
Dlaczego pierwsze miejsce. Za ok. 157–168 tys. zł dostajesz praktycznie nowe auto (mediana przebiegu w naszej próbie: ok. 31 tys. km) z największym bagażnikiem w rankingu wśród SUV-ów: 910 l przy pięciu miejscach i 2105 l po złożeniu kanapy. Według katalogu ADAC Kodiaq II ma standardowo 5 miejsc i opcjonalnie 7. W Euro NCAP 2024 dostał 5 gwiazdek: 89% za ochronę dorosłych, 83% za ochronę dzieci, 82% za ochronę niechronionych uczestników ruchu i 78% za systemy wspomagające.
Co z niezawodnością. Nowa generacja jest za młoda na statystyki TÜV i ADAC. Poprzednik ma jednak bardzo dobrą historię: w zestawieniu AUTO BILD aut najlepiej znoszących duże przebiegi (TÜV 2026) Kodiaq I zajął 2. miejsce z wynikiem 8,7% aut z usterkami istotnymi przy średnio 110 tys. km.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³), producent podaje 5,3 l/100 km (WLTP).
Na co uważać. Sprawdź, czy egzemplarz ma rzeczywiście 7 miejsc, jeśli ich potrzebujesz — to opcja, a nie standard. Przy młodych autach z Niemiec weryfikuj historię szkód i serwisu po numerze VIN.
Szacunkowy koszt: 34 000–36 500 EUR, czyli ok. 157 000–168 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która chce maksimum przestrzeni i nowoczesności za rozsądne pieniądze. Starszego Kodiaqa (2017–2019) opisujemy w rankingu aut rodzinnych do 100 000 zł.
2. Volvo XC90 II po liftingu (2020–2022)
Dlaczego drugie miejsce. XC90 to 7-osobowy SUV premium (5 miejsc w standardzie, maksymalnie 7) z bagażnikiem 709 l i 1874 l po złożeniu foteli. W 2015 roku Euro NCAP uznało XC90 za auto z najlepszym ogólnym wynikiem spośród wszystkich testowanych w tamtym roku — z wynikiem 97% za ochronę dorosłych pasażerów.
Polecane wersje. B5 Diesel AWD — miękka hybryda z silnikiem 1969 cm³ i mocą systemową 235 KM. Jeśli możesz ładować auto w domu, wybierz T8 Recharge (hybryda plug-in) — przy pojemności do 2000 cm³ nie płacisz akcyzy.
Na co uważać. Zużycie paliwa: w teście ADAC Ecotest XC90 B5 AWD zużył 8,1 l oleju napędowego na 100 km (producent podaje 7,1 l w cyklu WLTP) — o pół litra więcej niż wcześniej testowany D5. ADAC wymienia też akcje serwisowe dla tej generacji, m.in. dotyczące modułów akumulatora trakcyjnego (ryzyko pożaru przy pełnym naładowaniu), montażu pedału hamulca oraz oprogramowania hamowania w trybie B. Sprawdź po VIN-ie, które akcje wykonano. W naszych źródłach nie znaleźliśmy statystyk TÜV dla XC90 — więcej o modelu piszemy w poradniku Volvo XC60 i XC90 z importu.
Szacunkowy koszt: 35 400–38 900 EUR, czyli ok. 163 000–179 000 zł (B5 Diesel).
Dla kogo. Dla rodziny 2+3 albo dla tych, którzy regularnie wożą dziadków i chcą komfortu klasy premium. Inne auta z trzecim rzędem zebraliśmy w rankingu samochodów 7-osobowych.
3. Audi Q5 FY po liftingu (2021–2023)
Dlaczego w rankingu. Q5 ma najlepsze potwierdzone dane o usterkach w tym zestawieniu — i to z obu niezależnych źródeł. W raporcie TÜV 2026 egzemplarze w wieku 2–3 lat miały 4,2% aut z usterkami istotnymi (średnia 6,5%), a w wieku 4–5 lat 6,3% (średnia 10,0%), co dało miejsca w pierwszej dziesiątce SUV-ów w obu grupach. ADAC w statystyce awarii 2026 zalicza Q5 do najmniej awaryjnych aut klasy średniej. Euro NCAP przyznało mu 5 gwiazdek (2017), z wynikiem 93% za ochronę dorosłych.
Dlaczego dopiero trzecie miejsce. Bagażnik ma 520 l (1520 l po złożeniu kanapy) — wyraźnie mniej niż Kodiaq czy XC90 — i nie ma wersji 7-osobowej.
Polecane wersje. 40 TDI quattro S tronic — miękka hybryda 1968 cm³, 204 KM, producent podaje 6,4 l/100 km (WLTP).
Na co uważać. AUTO BILD zwraca uwagę, że w drugiej generacji Q5 usterki zawieszenia kumulują się w wieku 6–7 lat, gdzie model wypada słabiej od średniej. Przy aucie z lat 2021–2023 warto więc dokładnie sprawdzić zawieszenie przy oględzinach i zaplanować jego przegląd przed tym wiekiem.
Szacunkowy koszt: 31 300–34 000 EUR, czyli ok. 144 000–157 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny 2+2, dla której ważniejsze od maksymalnej przestrzeni są jakość wykonania i przewidywalne koszty. Więcej SUV-ów premium porównujemy w rankingu SUV premium do 200 tys. zł.
4. Hyundai Santa Fe V 1.6 T-GDI HEV (2024–2025)
Dlaczego w rankingu. To najmłodsze auto w zestawieniu (mediana przebiegu w naszej próbie: ok. 17 tys. km) i pełna hybryda: silnik 1598 cm³ bez ładowania z gniazdka oznacza akcyzę 1,55%. Moc systemowa wynosi 215 KM. W wersji 6-osobowej producent podaje 628 l bagażnika i 1949 l po złożeniu foteli.
Dlaczego nie wyżej. Euro NCAP (2024) przyznało Santa Fe w wyposażeniu standardowym 4 gwiazdki — mniej niż pozostałym autom z rankingu. Model jest też za młody na dane TÜV i ADAC. Koszt z importem, ok. 185–195 tys. zł, jest najbliżej górnej granicy budżetu.
Na co uważać. Producent podaje 7,2 l/100 km (WLTP) dla wersji 6-osobowej z napędem 4WD — to więcej niż w dieslach z tego rankingu. Sprawdź liczbę miejsc w konkretnym egzemplarzu (w ofertach są wersje 5-, 6- i 7-osobowe) oraz to, jakie systemy wspomagające ma na pokładzie.
Szacunkowy koszt: 41 000–43 200 EUR, czyli ok. 185 000–195 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która chce nowego, dużego SUV-a z automatyczną skrzynią i napędem hybrydowym, a jeździ głównie poza autostradami.
5. Volkswagen ID. Buzz (2023–2025)
Dlaczego w rankingu. ID. Buzz to elektryczny van bez akcyzy (zwolnienie z art. 109a ustawy o podatku akcyzowym), z największym bagażnikiem w rankingu: 1121 l przy pięciu miejscach i 2977 l po złożeniu kanapy. W katalogu ADAC ma 5 gwiazdek Euro NCAP.
Polecane wersje. ID. Buzz Pro w wersji od połowy 2024 roku: 286 KM, akumulator 79 kWh netto, zasięg 459 km i zużycie 19,1 kWh/100 km według WLTP. Starsze egzemplarze z lat 2023–2024 mają inne parametry napędu — sprawdź je w dokumentach konkretnego auta.
Na co uważać. Brakuje danych o trwałości: ID. Buzz nie ma jeszcze własnego zestawienia w TÜV ani w statystyce awarii ADAC. Wersja krótka ma maksymalnie 6 miejsc. Przed zakupem warto zlecić test stanu akumulatora (SoH) i sprawdzić historię ładowania. Jak podejść do importu elektryka, opisujemy w artykule o imporcie samochodu elektrycznego z Niemiec.
Szacunkowy koszt: 39 900–41 900 EUR, czyli ok. 178 000–186 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny z możliwością ładowania w domu, która jeździ głównie w promieniu kilkuset kilometrów i potrzebuje dużo miejsca na bagaż, wózek czy rowery.
Kogo zabrakło w rankingu
- Kia EV9 — elektryczny 7-osobowy SUV, ale typowe oferty to 58 500–60 900 EUR, czyli ok. 259–269 tys. zł (oferty) — znacznie ponad budżet.
- BMW Serii 5 Touring G31 (2021–2023) — kusi ceną (ok. 112–125 tys. zł, oferty), ale w raporcie TÜV 2026 BMW Serii 5/6 z lat 2017–2023 zajęło ostatnie miejsce wśród 4–5-latków (21,5% aut z usterkami istotnymi). ADAC ocenia Serię 5 lepiej — to model, przy którym oględziny są absolutnie kluczowe.
- Mercedes GLC — w TÜV 2026 bardzo dobre wyniki (4,2% w wieku 2–3 lat i 4,8% w wieku 4–5 lat), ale nowsza generacja X254 z lat 2023–2024 kosztuje z importem ok. 179–197 tys. zł, czyli na granicy budżetu (oferty). To równorzędna alternatywa dla Audi Q5.
- Toyota RAV4 Plug-in Hybrid — silnik 2.5 oznacza akcyzę 9,3% zamiast zwolnienia, a ADAC wymienia RAV4 z lat 2017–2022 wśród najsłabszych w klasie średniej.
Najczęstsze pytania
Jakie 7-osobowe auto rodzinne do 200 tys. zł sprowadzić z Niemiec?
Najlepszy stosunek ceny do przestrzeni ma Skoda Kodiaq II z lat 2024–2025 z opcjonalnym trzecim rzędem (ok. 157–168 tys. zł z importem). Jeśli zależy Ci na klasie premium, wybierz Volvo XC90 z lat 2020–2022 (ok. 163–179 tys. zł). Hyundai Santa Fe V to nowsza, hybrydowa alternatywa za ok. 185–195 tys. zł.
Czy elektryczne auto rodzinne z importu płaci akcyzę?
Nie. Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy na podstawie art. 109a ustawy o podatku akcyzowym, a hybrydy plug-in z silnikiem do 2000 cm³ — do 31 grudnia 2029 roku (art. 163a). Dlatego VW ID. Buzz czy Volvo XC90 T8 kosztują po imporcie mniej niż spalinowe auta w tej samej cenie zakupu.
Audi Q5 czy Volvo XC90 dla rodziny?
Q5 ma lepiej udokumentowaną niezawodność (TÜV i ADAC) i niższą cenę, ale bagażnik 520 l i tylko 5 miejsc. XC90 daje 709 l, opcjonalnie 7 miejsc i wyższy komfort, za to więcej pali i jest droższe w zakupie. Przy trojgu dzieciach wybór jest prosty: XC90.
Dlaczego w rankingu nie ma dużych diesli 3.0?
Silniki powyżej 2000 cm³ płacą akcyzę 18,6% zamiast 3,1%. Przy aucie za 35 000 EUR to różnica ok. 23 700 zł na samym podatku, która w praktyce przesuwa takie auta poza budżet 200 tys. zł.
Źródła
- AutoScout24.de — ceny ofert z Niemiec (tu: Skoda Kodiaq 2024–2025; pozostałe zapytania podlinkowane w tabeli)
- NBP — kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105, 109a, 163a)
- ADAC — Pannenstatistik 2026, najlepsze i najsłabsze modele w klasach
- Euro NCAP — Skoda Kodiaq 2024: wyniki i oceny cząstkowe
- ADAC Autokatalog — Skoda Kodiaq 2.0 TDI (2024–2025): bagażnik, liczba miejsc, spalanie
- AUTO BILD — TÜV-Report 2026: auta najlepiej znoszące duże przebiegi (Kodiaq I)
- ADAC Autokatalog — Volvo XC90 B5 Diesel (2019–2020): bagażnik, Ecotest, akcje serwisowe
- Euro NCAP — Best in Class 2015 (Volvo XC90: najlepszy wynik roku)
- AUTO BILD — SUV-y z najmniejszą liczbą usterek w raporcie TÜV (Audi Q5, Mercedes GLC)
- ADAC Autokatalog — Audi Q5 40 TDI quattro (2020–2023): bagażnik, spalanie
- Euro NCAP — Audi Q5 2017: wyniki
- ADAC Autokatalog — Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid, 6 miejsc (2024–2025): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — VW ID. Buzz Pro (od 2024): bagażnik, akumulator, zasięg, Euro NCAP
- AUTO BILD — TÜV-Report 2026: najlepsze i najgorsze modele w grupach wiekowych (BMW Serii 5/6)
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Przy autach za 150–200 tys. zł egzemplarze tego samego modelu potrafią się mocno różnić wyposażeniem, historią serwisu i stanem akumulatora w hybrydach i elektrykach. W ramach importu samochodów wyszukujemy auta w Niemczech, Austrii i Holandii, weryfikujemy historię VIN i przebieg, oglądamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport. Za nami ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Zobacz też nasze auta premium i auta na sprzedaż, a jeśli szukasz czegoś tańszego — ranking aut rodzinnych do 150 000 zł.
Zadzwoń: 570 741 000 — pomożemy wybrać między Kodiaqiem, XC90 a Q5 na podstawie konkretnych ofert.