Volvo XC60 i XC90 — import szwedzkiego SUV-a
Volvo XC60 i XC90 to dwa szwedzkie SUV-y, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność w Polsce. Import Volvo XC60 z Niemiec lub Szwecji może przynieść oszczędności sięgające 20 000–40 000 zł — szczególnie w przypadku wersji Recharge (plug-in hybrid), które na polskim rynku wtórnym są wyceniane z dużą premią. W tym przewodniku omówimy wszystkie kluczowe aspekty importu obu modeli.
Volvo XC60 II (SPA) — wersje T5, T6, D4, D5, Recharge
Druga generacja XC60 (od 2017 roku) zbudowana jest na platformie SPA (Scalable Product Architecture) i stanowi jeden z najlepszych kompaktowych SUV-ów premium na rynku. Oto przegląd dostępnych wersji.
Silniki benzynowe
T5 (2.0 turbo, 250–254 KM)
Czterocylindrowy silnik turbodoładowany z rodziny Drive-E. Dostępny z napędem na przednią oś (FWD) lub na wszystkie koła (AWD).
- Osiągi: 0–100 km/h w 6,8 s (AWD)
- Spalanie: 8,0–10,0 l/100 km
- Trwałość: Dobra, choć zdarzają się problemy z pompą wody i termostatem
- Cena w DE (2019, 70 tys. km): od 24 000 EUR
T6 (2.0 turbo + sprężarka, 310–320 KM)
Unikalne rozwiązanie Volvo — silnik 2.0 z podwójnym doładowaniem (turbosprężarka + mechaniczna sprężarka). Zapewnia natychmiastową reakcję na gaz i potężne osiągi.
- Osiągi: 0–100 km/h w 5,9 s (AWD)
- Spalanie: 9,0–12,0 l/100 km
- Uwaga: Podwójne doładowanie to więcej komponentów, które mogą ulec awarii
- Cena w DE (2019, 60 tys. km): od 28 000 EUR
Silniki diesla
D4 (2.0 diesel, 190 KM)
Ekonomiczny diesel z rodziny Drive-E. Popularny wybór w Europie, oferuje dobry kompromis między osiągami a spalaniem.
- Spalanie: 6,0–8,0 l/100 km
- Moment: 400 Nm — wystarczający do komfortowej jazdy
- Trwałość: Dobra, typowe usterki to zawór EGR i czujnik NOx
- Cena w DE (2018, 100 tys. km): od 20 000 EUR
D5 (2.0 diesel twin-turbo, 235 KM)
Dwulitrowy diesel z podwójnym turbodoładowaniem — wyłącznie z napędem AWD. Dynamiczny i jednocześnie oszczędny.
- Spalanie: 6,5–9,0 l/100 km
- Moment: 480 Nm — imponujący jak na 2.0 diesel
- Na co uważać: Turbosprężarki wymagają regularnych wymian oleju (syntetyk co 15 000 km)
- Cena w DE (2019, 80 tys. km): od 25 000 EUR
Wersje Recharge (Plug-in Hybrid)
T6 Recharge (od 2020) — 340 KM
Połączenie silnika 2.0 turbo z silnikiem elektrycznym. Napęd AWD z silnikiem spalinowym na przednią oś i elektrycznym na tylną.
- Zasięg elektryczny: do 50 km (WLTP)
- Spalanie: 2,0–8,0 l/100 km (zależnie od trybu jazdy)
- Bateria: 11,6 kWh
- Cena w DE (2021, 40 tys. km): od 32 000 EUR
T8 Recharge (2017–2020) — 390–407 KM
Topowa wersja łącząca silnik 2.0 turbo + sprężarka z silnikiem elektrycznym. Ponad 400 KM mocy systemowej w eleganckiej formie.
- Zasięg elektryczny: do 45 km (starsze wersje: do 35 km)
- Łączna moc: 390–407 KM
- Na co uważać: Złożoność układu napędowego oznacza wyższe koszty serwisu
- Cena w DE (2019, 60 tys. km): od 30 000 EUR
| Wersja | Moc | Napęd | Spalanie | Cena w DE (2019) |
|---|---|---|---|---|
| T5 AWD | 254 KM | AWD | 8–10 l | od 24 000 EUR |
| T6 AWD | 320 KM | AWD | 9–12 l | od 28 000 EUR |
| D4 FWD | 190 KM | FWD | 6–8 l | od 20 000 EUR |
| D5 AWD | 235 KM | AWD | 6,5–9 l | od 25 000 EUR |
| T8 Recharge | 407 KM | AWD | 2–8 l | od 30 000 EUR |
XC90 — flagowy SUV, na co uważać przy imporcie
Volvo XC90 drugiej generacji (od 2015 roku) to flagowy model marki — 7-osobowy SUV klasy premium, który konkuruje z BMW X5, Mercedes-Benz GLE i Audi Q7. Dzieli platformę SPA z XC60, ale oferuje znacznie więcej przestrzeni i prestiżu.
Dostępne wersje napędowe
XC90 jest dostępny z tymi samymi silnikami co XC60, ale ze względu na większą masę (2 000–2 300 kg) osiągi i spalanie są odpowiednio wyższe.
- D5 AWD (235 KM) — najpopularniejsza wersja diesla, spalanie 7,5–10,0 l/100 km
- T6 AWD (320 KM) — benzyna z podwójnym doładowaniem, spalanie 10,0–13,0 l/100 km
- T8 Recharge (407 KM) — plug-in hybrid, zasięg elektryczny 35–50 km
- B5 AWD (235 KM) — mild hybrid diesel (od 2020), nieco niższe spalanie
Na co szczególnie uważać
XC90 to duży, ciężki i zaawansowany technologicznie samochód. Przy imporcie zwróć uwagę na:
- Zawieszenie pneumatyczne — jeśli zamontowane, sprawdź po dłuższym postoju (analogicznie do Mercedesa z AIRMATIC)
- Trzeci rząd siedzeń — sprawdź mechanizm składania i ryglowania
- System audio Bowers & Wilkins — jeśli zamontowany, upewnij się, że wszystkie głośniki działają (naprawa jest bardzo droga)
- Pilot Park Assist — system automatycznego parkowania, sprawdź czujniki i kamery
- Korozja — XC90 z skandynawskich rynków mogą mieć ślady korozji od soli drogowej
Ceny XC90 na rynku niemieckim
| Wariant | Rocznik | Przebieg | Cena w DE |
|---|---|---|---|
| D5 AWD Momentum | 2017 | 130 tys. km | od 22 000 EUR |
| D5 AWD Inscription | 2019 | 80 tys. km | od 32 000 EUR |
| T8 Recharge Inscription | 2020 | 50 tys. km | od 38 000 EUR |
| T6 AWD R-Design | 2018 | 90 tys. km | od 28 000 EUR |
Silniki Drive-E — 2.0 benzynowe i diesle, trwałość i serwis
Wszystkie współczesne Volvo używają silników z rodziny Drive-E — to wyłącznie czterocylindrowe jednostki 2.0, z różnymi wariantami doładowania. Koncepcja budzi mieszane uczucia, ale w praktyce sprawdza się dobrze.
Filozofia Drive-E
Volvo podjęło odważną decyzję — wszystkie silniki to 2.0 czterocylindrowce. Różnicę w mocy osiągają przez:
- Turbosprężarkę (T5, D4, D5)
- Turbosprężarkę + sprężarkę mechaniczną (T6, T8)
- Silnik elektryczny (Recharge)
Trwałość silników Drive-E
Silniki Drive-E to konstrukcje wprowadzone w 2013 roku. Po ponad dekadzie eksploatacji znamy już ich słabe punkty:
Silniki benzynowe (B4204T):
- Pompa wody — najczęstsza usterka, wymiana co 80 000–120 000 km, koszt 1 500–2 500 zł
- Termostat — może się zablokować, objawy: niestabilna temperatura, koszt 500–1 000 zł
- Turbosprężarka — trwała, awarie rzadkie przed 200 000 km
- Łańcuch rozrządu — trwały, wymiana zwykle niepotrzebna do 250 000 km
Silniki diesla (D4204T):
- Zawór EGR — zakokarowanie, szczególnie przy jeździe miejskiej, czyszczenie/wymiana 800–2 000 zł
- Czujnik NOx — awarie powodują ograniczenie mocy, wymiana 1 500–2 500 zł
- DPF — przy regularnej jeździe autostradowej brak problemów
- Wtryskiwacze — trwałe, wymiana zwykle po 200 000+ km, koszt 800–1 200 zł/szt.
Koszty serwisu
| Element | Koszt | Częstotliwość |
|---|---|---|
| Wymiana oleju + filtry | 600–900 zł | Co 15 000 km / 12 miesięcy |
| Klocki hamulcowe (przód) | 400–700 zł | Co 40 000–60 000 km |
| Tarcze + klocki (przód) | 1 200–1 800 zł | Co 60 000–80 000 km |
| Rozrząd (łańcuch) | 2 500–4 000 zł | Gdy wymagane (200 000+ km) |
| Amortyzatory | 2 000–3 000 zł (para) | Co 100 000–150 000 km |
Wskazówka: Serwis Volvo w niezależnym warsztacie jest o 30–50% tańszy niż w ASO. Jednak przy plug-in hybrydach (Recharge) warto korzystać z autoryzowanego serwisu — system wysokiego napięcia wymaga certyfikowanych techników.
Bezpieczeństwo i wyposażenie — co oferują Volvo z importu
Volvo to marka, która uczyniła bezpieczeństwo swoim głównym filarem. XC60 i XC90 oferują jedne z najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w swojej klasie.
Systemy bezpieczeństwa (standardowe)
- City Safety — automatyczne hamowanie awaryjne z detekcją pieszych, rowerzystów i zwierząt
- Pilot Assist — system półautonomicznej jazdy (utrzymanie pasa + adaptacyjny tempomat)
- BLIS — monitorowanie martwego pola
- Cross Traffic Alert — ostrzeganie o ruchu poprzecznym przy cofaniu
- Run-off Road Protection — ochrona przy zjechaniu z drogi (napinanie pasów + absorbowanie energii)
Linie wyposażenia
| Linia | Charakter | Elementy wyróżniające |
|---|---|---|
| Momentum | Komfortowa bazowa | Skóra, LED, Sensus 9" |
| Inscription | Luksusowa | Skóra Nappa, drewno, masaż foteli |
| R-Design | Sportowa | Sportowe fotele, czarne detale, zawieszenie sport |
Opcje podnoszące wartość
- Bowers & Wilkins audio — premium audio 15+ głośników, podnosi wartość o 2 000–4 000 EUR
- Zawieszenie pneumatyczne Four-C — komfort na najwyższym poziomie
- Head-Up Display — wyświetlacz przezierny
- Panoramadach — bardzo poszukiwany na rynku wtórnym
- Pakiet Lounge — rozkładane siedzenia z tyłu, chłodziarka, dodatkowe ekrany
Porównanie cen: Volvo w Szwecji vs Niemcy vs Polska
Import Volvo jest opłacalny zarówno z Niemiec, jak i ze Szwecji — choć każdy kierunek ma swoją specyfikę.
Import z Niemiec — najłatwiejszy formalnie
| Wariant | Cena w DE | Koszty importu | Cena końcowa | Cena w PL | Oszczędność |
|---|---|---|---|---|---|
| XC60 D5 AWD 2019, 80 tys. km | 25 000 EUR | ~5 000 zł | ~113 000 zł | ~140 000 zł | ~27 000 zł |
| XC60 T8 Recharge 2020, 50 tys. km | 32 000 EUR | ~5 500 zł | ~143 000 zł | ~175 000 zł | ~32 000 zł |
| XC90 D5 AWD 2019, 80 tys. km | 32 000 EUR | ~5 500 zł | ~143 000 zł | ~178 000 zł | ~35 000 zł |
| XC90 T8 Recharge 2020, 50 tys. km | 38 000 EUR | ~6 000 zł | ~170 000 zł | ~210 000 zł | ~40 000 zł |
Import ze Szwecji — większy wybór Volvo
Szwecja to naturalny rynek dla Volvo — podaż jest znacznie większa, a ceny podobne do niemieckich. Jednak import ze Szwecji wiąże się z:
- Wyższymi kosztami transportu — prom + laweta, koszt około 3 500–5 000 zł
- Szwedzką dokumentacją — konieczność tłumaczenia ze szwedzkiego (mniej tłumaczy w Polsce)
- Szwedzkim klimatem — auta ze Szwecji mogą mieć więcej korozji od soli drogowej
Szczegóły importu ze Skandynawii znajdziesz w artykule o imporcie ze Szwecji.
Kiedy import Volvo jest najbardziej opłacalny
- XC90 T8 Recharge — największe oszczędności (30 000–40 000 zł), bo w Polsce ceny PHEV są znacząco wyższe
- XC60 D5 AWD R-Design — poszukiwana konfiguracja z dużą różnicą cenową
- Bogato wyposażone Inscription — w Niemczech luksusowe wyposażenie jest mniej „premiowane" cenowo
- Modele po faceliftingu (2020+) — nowocześniejsza technologia, nadal duże oszczędności
Lista kontrolna przy zakupie Volvo z importu
XC60 — na co zwrócić uwagę
- Pompa wody — sprawdź, czy nie ma wycieków płynu chłodzącego
- System Pilot Assist — test na drodze: czy utrzymuje pas i dystans
- Czujnik NOx (diesel) — odczyt diagnostyczny na ewentualne kody błędów
- Komplet kluczy — Volvo z jednym kluczem to sygnał ostrzegawczy
- System Sensus — sprawdź responsywność ekranu, nawigację, Apple CarPlay/Android Auto
- Ślady korozji — pod drzwiami, na progach, w nadkolach
XC90 — dodatkowe punkty
- Trzeci rząd siedzeń — mechanizm składania i ryglowania
- Zawieszenie pneumatyczne (jeśli zamontowane) — poziom auta po postoju
- System Bowers & Wilkins — przetestuj każdy głośnik
- Elektrycznie zamykane drzwi — mechanizm w XC90 bywa awaryjny
- Akumulator 12V — w Volvo z systemem Start/Stop często wymaga wymiany po 3–4 latach
Jak Dada Auto może pomóc?
Volvo XC60 i XC90 to samochody, które importujemy z dużą przyjemnością — to jedne z najlepszych SUV-ów premium dostępnych na rynku europejskim. W Dada Auto specjalizujemy się w imporcie aut premium i doskonale znamy specyfikę Volvo.
Nasza usługa importu samochodów obejmuje:
- Wyszukiwanie na rynkach DE i SE — monitorujemy oferty w Niemczech i Szwecji
- Profesjonalną weryfikację — sprawdzamy historię w systemie Volvo Heritage, diagnostykę OBD, stan baterii PHEV
- Bezpieczny transport — lawetą z pełnym ubezpieczeniem
- Pełne formalności — od akcyzy po rejestrację w 24h i ubezpieczenie OC/AC
Szukasz Volvo XC60 lub XC90 z importu? Skontaktuj się z nami — pomożemy Ci znaleźć idealny egzemplarz w najlepszej cenie. Zadzwoń pod 570 741 000 lub odwiedź dadaauto.pl/import.