TOP 5 aut rodzinnych do 100 000 zł z importu — ranking 2026
Auto rodzinne do 100 000 zł z importu to już nie kompromis z przebiegiem 200 tys. km, tylko kombi lub SUV z lat 2017–2022, często po liftingu. W tym rankingu zestawiliśmy pięć modeli, które po doliczeniu akcyzy i transportu realnie mieszczą się w 100 tys. zł i mają udokumentowaną niezawodność w danych TÜV i ADAC.
W skrócie: najlepsze auta rodzinne do 100 000 zł z importu (stan na październik 2026):
- Skoda Kodiaq I (2017–2019) — 7 miejsc opcjonalnie i jedne z najlepszych wyników TÜV wśród aut z dużym przebiegiem.
- Skoda Superb III Combi po liftingu (2019–2021) — 660 l bagażnika, największy wśród kombi w tym budżecie.
- Toyota Corolla Touring Sports Hybrid (2019–2020) — niska akcyza (1,55%) i niskie spalanie, ale mała podaż.
- Mazda CX-5 2.0 benzyna (2017–2021) — SUV z dobrymi ocenami ADAC i TÜV, mniejszy bagażnik.
- Skoda Octavia IV Combi (2020–2022) — najnowsza generacja w zestawieniu i najniższa cena.
Jak wybieraliśmy
Kryteria: całkowity koszt w Polsce do 100 000 zł dla typowej oferty, bagażnik lub układ wnętrza odpowiedni dla rodziny, dane o niezawodności z raportu TÜV 2026 (odsetek aut z usterkami istotnymi na przeglądzie HU, wg analiz AUTO BILD) i ADAC Pannenstatistik 2026, dostępność w Niemczech oraz wynik Euro NCAP. Dane techniczne (bagażnik, silniki) pochodzą z katalogu ADAC, który publikuje dane producentów.
Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de (oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych) dla podanych roczników i przebiegów (do 200 ofert na model) — przedział od dolnego kwartyla do mediany, czyli zakres tańszej połowy ofert. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Akcyza: 3,1% dla silników spalinowych do 2000 cm³ i 1,55% dla hybrydy Toyoty (silnik 1798 cm³, bez ładowania z gniazdka) — zgodnie z art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Jak liczyć akcyzę krok po kroku, wyjaśniamy w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik (l) | Euro NCAP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Kodiaq I (2017–2019), 100–200 tys. km | 2.0 TDI 150/190 KM | 17 500–19 900 | 82 000–93 000 | 650 | 5★ (2017) |
| 2 | Skoda Superb III Combi po liftingu (2019–2021), 80–180 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 17 500–19 500 | 82 000–91 000 | 660 | 5★ (2015) |
| 3 | Toyota Corolla Touring Sports (2019–2020), 80–180 tys. km | 1.8 Hybrid 122 KM | 18 800–21 000 | 87 000–97 000 | 598 | 5★ (2019) |
| 4 | Mazda CX-5 II (2017–2021), 50–160 tys. km | 2.0 Skyactiv-G 165 KM | 18 000–19 000 | 85 000–89 000 | 506 | 5★ (2017) |
| 5 | Skoda Octavia IV Combi (2020–2022), 60–160 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 15 500–17 000 | 73 000–80 000 | 640 | 5★ (2022) |
Pojemności bagażnika to dane producenta przy pięciu miejscach (Kodiaq: wartość z katalogu ADAC dla wersji 2.0 TDI 4x4).
1. Skoda Kodiaq I (2017–2019)
Dlaczego pierwsze miejsce. Kodiaq łączy przestrzeń dużego SUV-a, opcjonalny trzeci rząd foteli i najlepsze dane o trwałości w tym zestawieniu. W raporcie TÜV 2026 Kodiaqi w wieku 4–5 lat miały 8,1% aut z usterkami istotnymi (średnia 10,0%), a 6–7-latki 8,7% przy średniej 13,6%. AUTO BILD umieścił Kodiaqa na 2. miejscu zestawienia aut, które najlepiej znoszą duże przebiegi — 8,7% przy średnio 110 tys. km na liczniku.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM lub 190 KM (oba 1968 cm³). Producent podaje do 2065 l przestrzeni bagażowej po złożeniu kanapy.
Na co uważać. Według TÜV wahacze i mocowania osi zużywają się dość wcześnie (stuki w zawieszeniu), a wycieki oleju na pierwszym przeglądzie zdarzają się ponad dwa razy częściej niż średnio. AUTO BILD odnotowuje wysokie zużycie oleju w 2.0 TSI przy dużych przebiegach, zużyte wtryskiwacze lub turbosprężarki w części diesli oraz dziewięć akcji serwisowych do 2024 roku (m.in. poduszki powietrzne, elementy układu kierowniczego, spaw przy pedale hamulca).
Szacunkowy koszt: 17 500–19 900 EUR, czyli ok. 82 000–93 000 zł. Uwaga: przy tym budżecie realny jest egzemplarz z przebiegiem ok. 140 tys. km (mediana w naszej próbie). Młodsze roczniki 2018–2020 z przebiegiem do 180 tys. km mają medianę ok. 22 000 EUR, czyli ok. 103 tys. zł — już ponad budżet.
Dla kogo. Dla rodziny z trójką dzieci lub psem, która chce SUV-a z dużym bagażnikiem. Inne auta z trzecim rzędem zebraliśmy w rankingu samochodów 7-osobowych.
2. Skoda Superb III Combi po liftingu (2019–2021)
Dlaczego drugie miejsce. Superb po liftingu daje największy bagażnik wśród kombi w tym budżecie — 660 l i 1950 l po złożeniu kanapy. Za te same pieniądze co Kodiaq kupisz egzemplarz młodszy o 1–2 lata, z medianą przebiegu ok. 118 tys. km.
Co mówią dane. W TÜV 2026 Superb w wieku 4–5 lat miał 12,1% aut z usterkami istotnymi (średnia 10,0%), a w wieku 6–7 lat 13,4% (średnia 13,6%). AUTO BILD zaznacza przy tym, że Superby trafiają na przegląd z przebiegami wyraźnie wyższymi od przeciętnej.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM z DSG (1968 cm³), producent podaje 4,7 l/100 km w cyklu WLTP.
Na co uważać. Główne zarzuty TÜV to zużyte sprężyny, cieknące amortyzatory i — w młodszych autach — mocowania osi. Tarcze hamulcowe częściej niż średnio mają nieprawidłowy obraz zużycia, a w generacji 3V wycieki oleju zdarzają się powyżej przeciętnej. Więcej o różnicach między Superbem a Octavią piszemy w poradniku Skoda Octavia i Superb z importu.
Szacunkowy koszt: 17 500–19 500 EUR, czyli ok. 82 000–91 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która dużo jeździ w trasie, wozi wózek, rowery i bagaż na dwa tygodnie wakacji.
3. Toyota Corolla Touring Sports Hybrid (2019–2020)
Dlaczego trzecie miejsce. To jedyna hybryda w zestawieniu: silnik 1798 cm³ bez ładowania z gniazdka oznacza akcyzę 1,55% zamiast 3,1%. Producent podaje 3,3 l/100 km (cykl NEFZ) i 598 l bagażnika. AUTO BILD w analizie raportu TÜV 2026 ocenia zawieszenie Corolli jako solidne (bez problemów z korozją), a wyniki w kategorii spalin i wydechu — jako lepsze od przeciętnej.
Dlaczego nie wyżej. Po pierwsze podaż: w przedziale 2019–2020 i 80–180 tys. km znaleźliśmy na AutoScout24.de tylko ok. 30 ofert z Niemiec. Po drugie, ADAC w statystyce awarii 2026 wymienia Corollę z rocznika 2023 wśród najsłabszych w klasie kompaktowej — przyczyną awarii Toyot są według ADAC wadliwe akumulatory rozruchowe 12 V. Toyota zapowiedziała większe akumulatory w Corolli od produkcji z lutego 2026 roku; to nie dotyczy aut z lat 2019–2020, więc stan akumulatora warto sprawdzić przy oględzinach.
Na co uważać. AUTO BILD wskazuje tarcze hamulcowe, które często szybko tracą prawidłowy obraz zużycia, oraz ponadprzeciętną liczbę usterek oświetlenia przedniego i tylnego — obie rzeczy są jednak tanie w naprawie. Więcej o tym modelu piszemy w poradniku Toyota Corolla i RAV4 z importu.
Szacunkowy koszt: 18 800–21 000 EUR, czyli ok. 87 000–97 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która jeździ głównie po mieście i krótkich trasach, a ceni automatyczną skrzynię i niskie spalanie. Hybrydy z wyższych półek cenowych porównujemy w rankingu hybryd z importu.
4. Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G (2017–2021)
Dlaczego w rankingu. CX-5 to SUV z bardzo dobrymi danymi z obu niezależnych źródeł. ADAC w statystyce awarii 2026 zalicza CX-5 do najmniej awaryjnych modeli kompaktowych, a w raporcie TÜV 2026 egzemplarze w wieku 8–9 lat miały 15,5% aut z usterkami istotnymi przy średniej 18,3%, co dało miejsce w pierwszej dziesiątce SUV-ów w tej grupie wiekowej.
Dlaczego tylko benzyna 2.0. Wersje 2.2 Skyactiv-D i 2.5 Skyactiv-G mają silniki powyżej 2000 cm³, więc akcyza rośnie z 3,1% do 18,6%. Benzynowy 2.0 (1998 cm³, 165 KM) mieści się w niższej stawce. Część akcji serwisowych wymienionych przez ADAC dotyczy układów typowych dla diesla (np. wiązka katalizatora SCR).
Na co uważać. Bagażnik ma 506 l (1620 l po złożeniu kanapy) — wyraźnie mniej niż w kombi z tego rankingu. W teście ADAC Ecotest benzynowa CX-5 zużyła 7,1 l/100 km, w tym 8,8 l na autostradzie. Wybór jest ograniczony: spośród 269 ofert benzynowych CX-5 z lat 2017–2021 (50–160 tys. km) tylko 99 miało silnik 2.0 — reszta to droższe w akcyzie 2.5.
Szacunkowy koszt: 18 000–19 000 EUR, czyli ok. 85 000–89 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny 2+1 lub 2+2, która chce SUV-a z wysoką pozycją za kierownicą i dobrymi danymi o niezawodności, a nie potrzebuje bagażnika kombi.
5. Skoda Octavia IV Combi (2020–2022)
Dlaczego w rankingu. To najmłodsza generacja w zestawieniu i najtańszy model: ok. 73–80 tys. zł z importem, co zostawia ok. 20 tys. zł zapasu w budżecie. Producent podaje 640 l bagażnika (1700 l po złożeniu kanapy), czyli o 30 l więcej niż w poprzedniej generacji. W Euro NCAP Octavia IV ma 5 gwiazdek (ostatnia ocena z 2022 roku).
Co mówią dane. W TÜV 2026 Octavie w wieku 2–3 lat miały 6,9% aut z usterkami istotnymi (średnia 6,5%), a 4–5-latki 10,1% (średnia 10,0%) — czyli wynik przeciętny, przy przebiegach wyższych od średniej o ok. 25 tys. km.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM z DSG (1968 cm³), producent podaje 4,7 l/100 km w cyklu WLTP.
Na co uważać. AUTO BILD wymienia kapryśne systemy multimedialne we wczesnych egzemplarzach oraz akcje serwisowe dotyczące ryzyka pożaru i luźnych osłon silnika. Sprawdź po VIN-ie, czy akcje zostały wykonane, i czy oprogramowanie multimediów jest aktualne.
Szacunkowy koszt: 15 500–17 000 EUR, czyli ok. 73 000–80 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która woli nowszy rocznik i zapas na pierwsze serwisy niż większe auto. Starszą Octavię III opisujemy w rankingu aut rodzinnych do 70 000 zł.
Kogo zabrakło w rankingu
- Seat Tarraco (2019–2021) — ADAC zalicza go do najmniej awaryjnych aut klasy średniej, ale typowa oferta to 20 000–22 300 EUR, czyli ok. 94–104 tys. zł (oferty) — mediana wychodzi ponad budżet.
- Volkswagen Passat Variant B8 po liftingu (2019–2021) — rozsądny i tańszy (ok. 69–76 tys. zł, oferty). Passata B8 mamy już w rankingu do 70 tys. zł, więc tutaj postawiliśmy na większego Superba.
- Toyota RAV4 Hybrid — silnik 2.5, czyli powyżej 2000 cm³, oznacza akcyzę 9,3%, a ADAC wymienia RAV4 z lat 2017–2022 wśród najsłabszych w klasie średniej.
Najczęstsze pytania
Jakie auto rodzinne do 100 tys. zł jest najbardziej niezawodne według danych?
Najlepsze liczby w tym budżecie ma Skoda Kodiaq: w raporcie TÜV 2026 6–7-letnie egzemplarze miały 8,7% aut z usterkami istotnymi przy średniej 13,6%. Mazda CX-5 i Seat Tarraco są wymieniane przez ADAC wśród najmniej awaryjnych w swoich klasach. Pełne zestawienie danych TÜV i ADAC przygotowujemy w rankingu najbardziej niezawodnych aut.
SUV czy kombi do 100 tys. zł?
Kombi (Superb, Octavia) według danych producentów pali mniej: oba z silnikiem 2.0 TDI to 4,7 l/100 km (WLTP), a benzynowa CX-5 — 7,4 l/100 km. SUV (Kodiaq, CX-5) to wyższa pozycja i łatwiejsze wsadzanie dzieci do fotelików. Kodiaq jako jedyny w zestawieniu oferuje opcjonalnie siedem miejsc.
Czy hybryda z importu opłaca się bardziej niż diesel?
Przy zakupie hybryda bez wtyczki do 2000 cm³ płaci połowę akcyzy (1,55% zamiast 3,1%), co przy aucie za 20 000 EUR oznacza ok. 1 350 zł różnicy. Diesel ma przewagę przy dużych rocznych przebiegach w trasie, hybryda — w mieście. Szerzej porównujemy to w artykule diesel, benzyna czy hybryda.
Ile kosztuje sprowadzenie auta za 18 000 EUR do Polski?
Według naszej metodologii: 18 000 EUR × 4,3661 zł to ok. 78 600 zł, akcyza 3,1% to ok. 2 400 zł, a transport i opłaty ok. 3 500 zł — razem ok. 84 500 zł. Do tego warto doliczyć OC i budżet na pierwszy serwis.
Źródła
- AutoScout24.de — ceny ofert z Niemiec (tu: Skoda Kodiaq 2017–2019; pozostałe zapytania podlinkowane w tabeli)
- NBP — kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105)
- ADAC — Pannenstatistik 2026, najlepsze i najsłabsze modele, stanowisko Toyoty
- AUTO BILD — Skoda Kodiaq w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — TÜV-Report 2026: auta najlepiej znoszące duże przebiegi
- AUTO BILD — Skoda Superb w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — Toyota Auris/Corolla w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — SUV-y z najmniejszą liczbą usterek w raporcie TÜV (dane dla Mazdy CX-5)
- AUTO BILD — Skoda Octavia w raporcie TÜV 2026
- ADAC Autokatalog — Skoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4 (2017–2018): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Skoda Superb Combi 2.0 TDI DSG (2020–2023): bagażnik, spalanie
- ADAC Autokatalog — Toyota Corolla Touring Sports 1.8 Hybrid (2019–2020): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Mazda CX-5 Skyactiv-G 165 (2018–2019): bagażnik, Ecotest, akcje serwisowe
- ADAC Autokatalog — Skoda Octavia Combi 2.0 TDI DSG (2020): bagażnik, Euro NCAP
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
W budżecie 100 000 zł o kosztach pierwszych lat decyduje przede wszystkim stan konkretnego egzemplarza Kodiaqa czy Superba. W ramach importu samochodów wyszukujemy auta w Niemczech, Austrii i Holandii, weryfikujemy historię VIN i przebieg, oglądamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Sprawdź też nasze auta na sprzedaż, a jeśli budżet jest wyższy — ranking aut rodzinnych do 150 000 zł.
Zadzwoń: 570 741 000 — dobierzemy model i silnik do liczby pasażerów i rocznego przebiegu.