TOP 5 aut rodzinnych do 70 000 zł z importu — ranking 2026
Auto rodzinne do 70 000 zł z importu to w 2026 roku najczęściej kombi lub kompaktowy van z lat 2015–2020 — z przebiegiem, który trzeba umieć ocenić. Przejrzeliśmy aktualne oferty z Niemiec, raport TÜV 2026 i statystykę awarii ADAC, a potem policzyliśmy, ile każdy model kosztuje po sprowadzeniu do Polski.
W skrócie: najlepsze auta rodzinne do 70 000 zł z importu (stan na październik 2026):
- Skoda Octavia III Combi (2017–2019) — najlepszy kompromis: 610 l bagażnika i wyniki TÜV lepsze od średniej w wieku 6–9 lat.
- Volkswagen Touran II (2015–2018) — opcjonalnie 7 miejsc i jedne z najlepszych wyników TÜV oraz ADAC w swojej klasie.
- Volkswagen Passat Variant B8 (2015–2018) — najtańszy w zakupie, 650 l bagażnika, ADAC zalicza go do najmniej awaryjnych w klasie średniej.
- Skoda Superb III Combi (2015–2017) — najwięcej miejsca w budżecie (660 l), ale zwykle z przebiegiem ok. 180 tys. km.
- Kia Ceed Sportswagon (2018–2020) — najmłodsze roczniki i najniższe przebiegi w zestawieniu.
Jak wybieraliśmy
Każdy model z rankingu musiał spełnić pięć warunków: mieścić się w budżecie po doliczeniu wszystkich kosztów importu, mieć realny bagażnik rodzinny (min. ok. 600 l), mieć udokumentowaną niezawodność w niezależnych danych, być łatwo dostępny w Niemczech i mieć dobrą ocenę zderzeniową.
Źródła danych:
- Niezawodność: raport TÜV 2026 (odsetek aut z usterkami istotnymi na niemieckim przeglądzie HU, wg analiz AUTO BILD dla poszczególnych modeli) oraz ADAC Pannenstatistik 2026 (statystyka interwencji pomocy drogowej ADAC w 2025 roku).
- Pojemność bagażnika i silniki: dane producenta z katalogu ADAC.
- Bezpieczeństwo: wyniki testów Euro NCAP podawane w katalogu ADAC.
- Ceny: oferty z Niemiec na AutoScout24.de (bez aut uszkodzonych), zebrane 17.10.2026.
Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa dla podanych roczników i przebiegów (do 200 ofert na model) — podajemy przedział od dolnego kwartyla do mediany, czyli zakres, w którym mieści się tańsza połowa ofert. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł. Wszystkie auta z tego rankingu mają silniki do 2000 cm³, więc akcyza wynosi 3,1% (art. 105 ustawy o podatku akcyzowym). Szacunek nie obejmuje OC ani ewentualnych napraw po zakupie — szerzej rozpisujemy to w artykule o całkowitym koszcie importu auta z Niemiec.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik (l) | Euro NCAP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Octavia III Combi (2017–2019), 80–180 tys. km | 2.0 TDI 150 KM, 1.5 TSI 150 KM | 11 700–14 000 | 56 000–67 000 | 610 | 5★ (2013) |
| 2 | Volkswagen Touran II (2015–2018), 80–200 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 10 500–12 900 | 51 000–62 000 | 834 | 4★ (2022) |
| 3 | Volkswagen Passat Variant B8 (2015–2018), 100–220 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 10 000–12 000 | 49 000–58 000 | 650 | 5★ (2014) |
| 4 | Skoda Superb III Combi (2015–2017), 150–250 tys. km | 2.0 TDI 150/190 KM | 11 400–13 300 | 55 000–63 000 | 660 | 5★ (2015) |
| 5 | Kia Ceed Sportswagon CD (2018–2020), 50–160 tys. km | 1.4 T-GDI 140 KM | 12 000–14 000 | 58 000–67 000 | 625 | 4★ / 5★* (2019) |
*Kia Ceed: 4 gwiazdki w wersji standardowej, 5 z opcjonalnym pakietem systemów wspomagających. Pojemności bagażnika to dane producenta przy pięciu miejscach.
1. Skoda Octavia III Combi (2017–2019)
Dlaczego pierwsze miejsce. Octavia po liftingu (2017–2019) daje w tym budżecie najlepszy stosunek ceny, miejsca i udokumentowanej trwałości. Producent podaje 610 l bagażnika i 1740 l po złożeniu kanapy. W raporcie TÜV 2026 Octavie w wieku 6–7 lat miały 12,4% aut z usterkami istotnymi przy średniej 13,6%, a 8–9-latki 16,5% przy średniej 18,3% — mimo że ich średnie przebiegi na przeglądzie (113 i 146 tys. km) były wyraźnie wyższe od przeciętnej.
Polecane wersje. Do rodziny z dużym rocznym przebiegiem — 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³, akcyza 3,1%). Do jazdy głównie po mieście — 1.5 TSI 150 KM. Typowy egzemplarz w tym przedziale ma ok. 128 tys. km.
Na co uważać. W analizie TÜV przygotowanej przez AUTO BILD zawieszenie Octavii wypada słabiej od średniej — sprężyny i amortyzatory źle znoszą duże przebiegi — choć trzecia generacja ma najtrwalsze elementy zawieszenia ze wszystkich Octavii. Wycieki oleju to według tej analizy przede wszystkim przypadłość Octavii III. Wśród znanych słabości AUTO BILD wymienia skrzynię DSG oraz zużycie oleju w benzynowych silnikach EA888 (TSI); była też akcja serwisowa dotycząca tylnych zagłówków i poduszek powietrznych. Przy oględzinach sprawdź zawieszenie, historię serwisu skrzyni DSG i ślady oleju pod silnikiem.
Szacunkowy koszt: 11 700–14 000 EUR w Niemczech, czyli ok. 56 000–67 000 zł w Polsce.
Dla kogo. Dla rodziny 2+2, która chce auta tanio utrzymywanego, z dużym bagażnikiem i łatwym dostępem do części. Porównanie z konkurentami z segmentu znajdziesz w naszym zestawieniu Octavia Combi vs Passat Variant vs Corolla TS.
2. Volkswagen Touran II (2015–2018)
Dlaczego drugie miejsce. Jeśli w rodzinie jest troje dzieci albo regularnie wozicie dziadków, Touran jest najbardziej praktycznym autem w tym budżecie — w wersji 7-osobowej ma trzeci rząd foteli. Dane o niezawodności są bardzo dobre: w TÜV 2026 Tourany w wieku 6–7 lat miały 11,4% aut z usterkami istotnymi (średnia 13,6%), a 8–9-latki 14,2% (średnia 18,3%). ADAC w statystyce awarii 2026 zalicza Tourana do najmniej awaryjnych modeli kompaktowych.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³). Producent podaje do 834 l bagażnika w układzie 5-miejscowym i 1980 l po złożeniu foteli.
Na co uważać. W Touranie II TÜV notuje zużycie elementów osi (sworznie, łączniki stabilizatora), usterki świateł mijania i tylnych lamp na pierwszym przeglądzie oraz wycieki oleju już w młodych egzemplarzach. AUTO BILD wymienia akcje serwisowe dotyczące układu kierowniczego, ryzyka pożaru, poduszek powietrznych i przednich zagłówków, a diesle EA288 dostały aktualizacje oprogramowania. Sprawdź po numerze VIN, czy akcje zostały wykonane.
Bezpieczeństwo. W 2015 roku Touran dostał 5 gwiazdek Euro NCAP; w ponownym teście z 2022 roku, według zaostrzonych kryteriów, otrzymał 4 gwiazdki.
Szacunkowy koszt: 10 500–12 900 EUR, czyli ok. 51 000–62 000 zł.
Dla kogo. Dla większych rodzin, które cenią przesuwane fotele, wysoką pozycję i łatwe wsiadanie, a nie potrzebują SUV-a. Więcej modeli z trzecim rzędem opisujemy w rankingu samochodów 7-osobowych.
3. Volkswagen Passat Variant B8 (2015–2018)
Dlaczego trzecie miejsce. Passat B8 to najtańsze w zakupie duże kombi w tym rankingu: 650 l bagażnika (1780 l po złożeniu kanapy) za ok. 49–58 tys. zł z importem. ADAC w statystyce awarii 2026 zalicza Passata do najmniej awaryjnych aut klasy średniej. W TÜV 2026 Passaty w wieku 6–7 i 8–9 lat wypadły nieco lepiej od średniej (13,2% wobec 13,6% i 17,8% wobec 18,3%).
Dlaczego nie wyżej. Niska cena ma swoje źródło w przebiegu — mediana w naszej próbie to ok. 175 tys. km. Wiele egzemplarzy to auta flotowe.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³). Wersji 4MOTION nie skreślamy, ale wymagają sprawdzenia napędu.
Na co uważać. AUTO BILD wskazuje u młodych B8 pękające sprężyny, a po siedmiu latach wyniki zawieszenia wyraźnie powyżej średniej; tarcze hamulcowe są kwestionowane na przeglądzie częściej niż przeciętnie we wszystkich rocznikach. Wśród znanych problemów: usterki elektroniki i systemów wspomagających, zaniedbane skrzynie DSG (wymiana oleju!) i pompa sprzęgła Haldex w wersjach 4MOTION. Szczegóły generacji B8 opisujemy w poradniku VW Passat B8 i Tiguan z importu.
Szacunkowy koszt: 10 000–12 000 EUR, czyli ok. 49 000–58 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która dużo jeździ w trasie i chce zostawić w budżecie zapas na serwis po zakupie.
4. Skoda Superb III Combi (2015–2017)
Dlaczego czwarte miejsce. Superb Combi ma największy bagażnik w zestawieniu wśród kombi — 660 l i 1950 l po złożeniu kanapy — a ADAC w swoim teście chwali ogromną ilość miejsca w kabinie. Za 70 000 zł oznacza to jednak egzemplarz z lat 2015–2017 z przebiegiem rzędu 180 tys. km (mediana w naszej próbie: ok. 178 tys. km).
Co mówią dane. W TÜV 2026 Superb w wieku 8–9 lat miał 17,3% aut z usterkami istotnymi (średnia 18,3%), ale 10–11-latki już 24,8% (średnia 22,9%). AUTO BILD podkreśla, że przebiegi Superbów na przeglądzie są wyraźnie wyższe od przeciętnej.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM lub 190 KM (1968 cm³).
Na co uważać. Największym problemem w danych TÜV są zużyte sprężyny i cieknące amortyzatory, a do ok. 5. roku także mocowania osi. Tarcze hamulcowe częściej niż średnio mają nieprawidłowy obraz zużycia, a w generacji 3V wycieki oleju zdarzają się powyżej przeciętnej. Przy takim przebiegu weryfikacja historii jest obowiązkowa — zobacz, jak rozpoznać cofnięty licznik.
Szacunkowy koszt: 11 400–13 300 EUR, czyli ok. 55 000–63 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny z dwójką nastolatków, która potrzebuje dużo miejsca z tyłu i akceptuje wyższy przebieg w zamian za klasę wyżej.
5. Kia Ceed Sportswagon (2018–2020)
Dlaczego w rankingu. Ceed kombi to sposób na młodsze auto z niższym przebiegiem: w naszej próbie mediana wynosi ok. 91 tys. km, czyli o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż w Octavii czy Passacie z tego samego budżetu. Bagażnik ma 625 l (1694 l po złożeniu kanapy). AUTO BILD ocenia obecną generację (od 2018) jako solidną w badaniach TÜV, w przeciwieństwie do poprzedniczki.
Polecane wersje. 1.4 T-GDI 140 KM (1353 cm³).
Na co uważać. AUTO BILD wymienia sporadyczne kaprysy funkcji Auto Hold oraz akcje serwisowe dotyczące przednich napinaczy pasów i możliwej awarii wspomagania hamulców — sprawdź je po VIN-ie u dealera. W Euro NCAP (2019) Ceed ma 4 gwiazdki w wersji standardowej i 5 z pakietem systemów wspomagających, więc warto szukać egzemplarzy z tym pakietem.
Szacunkowy koszt: 12 000–14 000 EUR, czyli ok. 58 000–67 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny 2+1 lub 2+2, która woli młodszy rocznik i niższy przebieg niż maksimum przestrzeni.
Kogo zabrakło w rankingu
- Skoda Kodiaq (2017–2018) — świetne dane TÜV, ale typowa oferta to 16 500–18 000 EUR, czyli ok. 78–85 tys. zł z importem (oferty). Wygrywa nasz ranking aut rodzinnych do 100 000 zł.
- Dacia Jogger (2022–2023) — tani 7-osobowy van, ale typowa cena 14 000–15 400 EUR daje ok. 67–73 tys. zł, czyli na granicy budżetu (oferty). ADAC zwraca też uwagę na słabe noty w ocenie bezpieczeństwa Euro NCAP.
- Ford S-Max — ADAC w statystyce awarii 2026 wymienia roczniki 2016–2018 wśród najsłabszych w klasie średniej.
- Toyota Auris Touring Sports Hybrid (2015–2018) — rozsądny wybór, ale na AutoScout24.de znaleźliśmy zaledwie ok. 25 ofert hybrydowego kombi z Niemiec (oferty), a typowa cena 13 200–15 000 EUR daje ok. 62–70 tys. zł, czyli sam koniec budżetu.
Najczęstsze pytania
Jakie auto rodzinne do 70 tys. zł z Niemiec jest najmniej awaryjne?
Według raportu TÜV 2026 najlepiej z modeli w tym budżecie wypadają Volkswagen Touran (14,2% aut z usterkami istotnymi w wieku 8–9 lat przy średniej 18,3%) i Skoda Octavia III (16,5%). ADAC dodatkowo zalicza Tourana i Passata do najmniej awaryjnych w swoich klasach. Stan konkretnego egzemplarza i tak trzeba sprawdzić na miejscu.
Kombi czy van — co lepsze dla rodziny za 70 tys. zł?
Kombi (Octavia, Passat, Superb) według danych producentów zużywa nieco mniej paliwa — np. Passat 2.0 TDI 4,2 l/100 km wobec 4,6 l/100 km w Touranie (cykl NEFZ). Touran wygrywa przestrzenią: producent podaje do 834 l bagażnika, a opcjonalnie ma trzeci rząd foteli. Ogólne porównanie typów nadwozia znajdziesz w artykule SUV vs sedan vs kombi.
Ile wynosi akcyza na auto rodzinne z importu w 2026 roku?
Dla silników spalinowych do 2000 cm³ akcyza wynosi 3,1% wartości auta, powyżej 2000 cm³ — 18,6%. Hybrydy bez wtyczki do 2000 cm³ płacą 1,55%, hybrydy plug-in do 2000 cm³ są zwolnione do 31.12.2029, a auta elektryczne nie płacą akcyzy. Wszystkie modele z tego rankingu mieszczą się w stawce 3,1%.
Czy 180 tys. km przebiegu w Superbie lub Passacie to dużo?
W naszej próbie mediana przebiegu Superbów i Passatów z tych roczników wynosiła ok. 175–178 tys. km, więc to norma na tym rynku — wiele z nich to byłe auta firmowe. Sam przebieg nie dyskwalifikuje egzemplarza. Kluczowe są udokumentowana historia serwisowa, zgodność przebiegu w historii VIN i stan zawieszenia, które w danych TÜV jest słabym punktem obu modeli.
Źródła
- AutoScout24.de — ceny ofert z Niemiec (tu: Skoda Octavia Combi 2017–2019; pozostałe zapytania podlinkowane w tabeli)
- NBP — kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105, 109a, 163a)
- ADAC — Pannenstatistik 2026, najlepsze i najsłabsze modele w klasach
- AUTO BILD — Skoda Octavia w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — VW Touran w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — VW Passat w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — Skoda Superb w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — Kia Ceed w raporcie TÜV 2026
- ADAC Autokatalog — Skoda Octavia Combi 2.0 TDI (2017–2018): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — VW Touran 2.0 TDI (2015–2018): bagażnik, Euro NCAP 2022
- ADAC Autokatalog — VW Passat Variant 2.0 TDI (2014–2017): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Skoda Superb Combi 2.0 TDI (2015–2017): bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Kia Ceed Sportswagon 1.4 T-GDI (2018–2019): bagażnik, Euro NCAP
- Euro NCAP — wyniki z września 2015 (5 gwiazdek dla VW Touran)
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Przy budżecie 70 000 zł o udanym zakupie decyduje egzemplarz, nie model. W ramach importu samochodów wyszukujemy auta w Niemczech, Austrii i Holandii, weryfikujemy historię VIN i przebieg, oglądamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport. Mamy za sobą ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Gotowe egzemplarze znajdziesz też w zakładce auta na sprzedaż.
Zadzwoń: 570 741 000 — powiedz, ile osób wozisz i ile kilometrów robisz rocznie, a podpowiemy, który model z tego rankingu ma sens w Twoim przypadku.