TOP 5 samochodów 7-osobowych z importu 2026 — ranking z oceną trzeciego rzędu

Samochód 7-osobowy z importu ma sens tylko wtedy, gdy trzeci rząd naprawdę da się używać. W wielu SUV-ach dwa dodatkowe fotele nadają się wyłącznie dla dzieci, a bagażnik przy komplecie pasażerów mieści niewiele więcej niż zakupy. Dlatego w tym rankingu kluczowe są pomiary i oceny z testów ADAC: kto zmieści się w trzecim rzędzie i ile litrów zostaje na bagaż, gdy jedzie siedem osób.

W skrócie:

  1. Kia Sorento IV (2020–2024) — trzeci rząd dla dorosłych średniego wzrostu, 5 gwiazdek Euro NCAP i akcyza 1,55% (hybryda) lub 0% (plug-in).
  2. VW Sharan II / Seat Alhambra II (2010–2022) — najwygodniejszy trzeci rząd i drzwi przesuwne, ale słabe wyniki TÜV i 4 gwiazdki Euro NCAP.
  3. Ford Galaxy III (2015–2023) — miejsce w trzecim rzędzie nawet dla osób o wzroście 1,90 m, najniższa cena w zestawieniu, ale fotele tylko na krótkie trasy.
  4. Volvo XC90 II (2015–2024) — luksus i bezpieczeństwo, ale trzeci rząd według ADAC głównie dla dzieci.
  5. VW Touran II (od 2015) — kompaktowy, tani i mało awaryjny, z trzecim rzędem dla dzieci.

Jak wybieraliśmy

Kryteria w kolejności ważności:

  1. Trzeci rząd. Opieramy się na ocenach z testów ADAC (Autotest), czyli na tym, kto się zmieści i na jak długą trasę.
  2. Bagażnik przy siedmiu miejscach. Tam, gdzie się dało, podajemy pomiar ADAC. Dla Kii, której nie mierzono w tym układzie, podajemy dane producenta.
  3. Bezpieczeństwo. Wyniki Euro NCAP.
  4. Niezawodność. TÜV-Report 2026 w opracowaniu Auto Bild i ADAC Pannenstatistik 2026.
  5. Koszt w Polsce. Cena zakupu plus akcyza i koszty sprowadzenia.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów, czyli środkowa połowa ofert (1.–3. kwartyl) z próby od kilkunastu do stu ogłoszeń niemieckich sprzedawców, bez aut uszkodzonych. „Szacunkowy koszt w Polsce” liczymy tak: cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł.

Stawki akcyzy według ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2026 poz. 412):

  • 3,1% dla silników do 2000 cm³,
  • 18,6% powyżej 2000 cm³,
  • 1,55% dla hybryd HEV do 2000 cm³,
  • 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³, w ramach zwolnienia ważnego do 31.12.2029 r.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Trzeci rząd wg ADAC Bagażnik przy 7 miejscach
1 Kia Sorento IV (2020–2024) 1.6 T-GDI Hybrid / Plug-in Hybrid 29 700–32 200 (2021–2023, 30–130 tys. km) 133 000–146 000 dorośli średniego wzrostu 179 l (dane Kia)
2 VW Sharan II / Seat Alhambra II (2010–2022) 2.0 TDI 150 KM 19 000–25 300 (2017–2020, 60–180 tys. km, 7 miejsc) 89 000–117 000 dorośli, także na średnich trasach 235 l (pomiar ADAC)
3 Ford Galaxy III (2015–2023) 2.0 TDCi 15 900–21 400 (2017–2020, 60–180 tys. km) 75 000–100 000 miejsce do 1,90 m, fotele na krótkie trasy 170 l (pomiar ADAC)
4 Volvo XC90 II (2015–2024) D5, T8 (plug-in) 28 000–35 000 (D5, 2017–2019, 80–180 tys. km, 7 miejsc) 130 000–161 000 dzieci lub krótkie trasy 210 l (pomiar ADAC)
5 VW Touran II (od 2015) 2.0 TDI 150 KM, 1.5 TSI 16 500–21 000 (2018–2021, 60–150 tys. km, 7 miejsc) 78 000–98 000 ciasno dla dorosłych 130 l (pomiar ADAC)

Pomiary ADAC nie są wprost porównywalne z danymi producentów, które zwykle są wyższe. Dlatego wynik Kii trzeba czytać ostrożnie. Koszt Sorento obejmuje oba warianty: plug-in bez akcyzy i hybrydę z akcyzą 1,55%.

1. Kia Sorento IV (2020–2024)

Dlaczego pierwsze miejsce. To jedyny SUV w zestawieniu, w którym według ADAC w trzecim rzędzie mieszczą się dorośli. W teście odświeżonego Sorento z 2026 r. ADAC pisze, że nawet osoby przeciętnego wzrostu mają tam jeszcze wystarczająco dużo miejsca. Do tego dochodzą:

  • pięć gwiazdek Euro NCAP (2020), w tym 82% za ochronę dorosłych i 85% za ochronę dzieci,
  • niska akcyza, bo oba warianty hybrydowe mają silnik 1598 cm³,
  • 7-letnia gwarancja Kii (do 150 tys. km), która przechodzi na kolejnego właściciela, jeśli auto było serwisowane zgodnie z warunkami.

Egzemplarz z 2021 r. może więc mieć jeszcze sporą część ochrony.

Polecane wersje. 1.6 T-GDI Hybrid (230 KM, napęd na cztery koła) płaci akcyzę 1,55%. Plug-in Hybrid (265 KM) jest z akcyzy zwolniony i stanowi większość ogłoszeń w naszej próbie. Bagażnik przy siedmiu miejscach ma według danych producenta 179 l, a maksymalnie 1 996 l.

Na co uważać. ADAC w teście wersji plug-in krytykuje:

  • zasięg elektryczny ok. 54 km,
  • ładowanie prądem przemiennym tylko mocą 3,3 kW i brak szybkiego ładowania DC,
  • wysokie zużycie w teście: 7,8 kWh prądu plus 5,8 l benzyny na 100 km.

Jeśli nie masz gdzie ładować, wybierz zwykłą hybrydę. Danych TÜV dla tej generacji jeszcze nie znaleźliśmy, więc kluczowe są historia serwisowa i sprawdzenie gwarancji po VIN.

Szacunkowy koszt. Ok. 133–146 tys. zł za egzemplarz z lat 2021–2023.

Dla kogo. Dla rodzin, które regularnie wożą siedem osób i chcą nowoczesnego SUV-a z gwarancją. Więcej o hybrydach do importu przeczytasz w rankingu hybryd z importu.

2. VW Sharan II / Seat Alhambra II (2010–2022)

Dlaczego drugie miejsce. Jeśli liczyć wyłącznie wygodę trzeciego rzędu, Sharan i jego bliźniak Alhambra wygrywają. W teście ADAC z 2015 r. dorośli siedzieli w trzecim rzędzie wygodnie, także na średnich dystansach. Drugi rząd mieści osoby o wzroście do 1,90 m, a drzwi przesuwne ułatwiają wsiadanie. ADAC uznał chowane w podłodze fotele trzeciego rzędu za jedne z najwygodniejszych w vanach. Przy siedmiu miejscach zmierzył 235 l bagażnika, po schowaniu trzeciego rzędu 630 l (do rolety), a po złożeniu siedzeń i załadowaniu pod dach ok. 2 190 l. Ładowność testowego auta z trzecim rzędem wyniosła 640 kg.

Wyższe miejsce blokują dwie rzeczy:

  • Euro NCAP. W ponownym teście z 2019 r. Sharan dostał tylko cztery gwiazdki. ADAC zaznacza, że konstrukcja ma pod względem bezpieczeństwa ograniczenia w porównaniu z autami z 2019 r.
  • TÜV. Wyniki są powyżej średniej w każdej grupie wieku: 9,4% aut z poważnymi usterkami po 2–3 latach (średnia 6,5%), 19,1% po 4–5 latach (średnia 10,0%) i 21,7% po 6–7 latach (średnia 13,6%).

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³, akcyza 3,1%) z DSG albo skrzynią manualną. Upewnij się, że egzemplarz ma siedem foteli: trzeci rząd był opcją, a Sharan występował też jako 5- i 6-osobowy.

Na co uważać. Według Auto Bild największy problem to gumowe tuleje wahaczy. Przez nie odsetek usterek zawieszenia osi u 4–5-latków jest dziesięciokrotnie wyższy niż u porównywalnych aut. Do tego dochodzą:

  • źle ustawione światła mijania,
  • wcześnie zużyte tarcze hamulcowe, co wynika z masy auta i przebiegów,
  • korozja wydechu.

Były akcje serwisowe dotyczące poduszek powietrznych i przekaźnika rozrusznika (ryzyko pożaru).

Szacunkowy koszt. 7-osobowe diesle z lat 2017–2020 to ok. 89–117 tys. zł. Sharan i Alhambra kosztują podobnie.

Dla kogo. Dla dużych rodzin, które wożą dorosłych w trzecim rzędzie i cenią drzwi przesuwne na parkingach. Przy takim aucie szczególnie ważna jest weryfikacja historii VIN i stanu zawieszenia.

3. Ford Galaxy III (2015–2023)

Dlaczego trzecie miejsce. Galaxy ma trzeci rząd w standardzie i, według ADAC, zaskakująco dużo miejsca. W teście z 2016 r. na rozkładanych fotelach w trzecim rzędzie było wystarczająco dużo przestrzeni nad głową i na nogi dla osób o wzroście 1,90 m. Słabszy jest sam komfort: oparcia są za niskie dla wyższych pasażerów, a fotele ADAC poleca tylko na krótkie trasy.

Galaxy ma dwa atuty:

  • Bezpieczeństwo. W Euro NCAP (2015) dostał pięć gwiazdek, w tym 87% za ochronę dorosłych.
  • Cena. To najtańszy model w zestawieniu.

Bagażnik według pomiarów ADAC ma 170 l przy siedmiu miejscach i 555 l przy pięciu. Po złożeniu siedzeń i załadowaniu pod dach mieści 1 895 l.

Polecane wersje. 2.0 TDCi (1997 cm³, akcyza 3,1%), np. w wersji 180 KM, którą testował ADAC.

Na co uważać. W ADAC Pannenstatistik 2026 wśród najbardziej awaryjnych aut klasy średniej znalazł się Ford S-Max z roczników 2016–2018, technicznie bliski krewny Galaxy. Sam Galaxy w tym zestawieniu nie jest wymieniony. Danych TÜV dla Galaxy nie znaleźliśmy, więc oględziny i diagnostyka przed zakupem są obowiązkowe.

Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2017–2020 to ok. 75–100 tys. zł.

Dla kogo. Dla rodzin, które potrzebują siedmiu miejsc dla dorosłych na krótsze trasy i chcą wydać jak najmniej.

4. Volvo XC90 II (2015–2024)

Dlaczego czwarte miejsce. XC90 to najbardziej luksusowy samochód w zestawieniu. W teście Euro NCAP (2015) zdobył 97% punktów za ochronę dorosłych. Przegrywa trzecim rzędem. ADAC nazywa go wprost miejscami awaryjnymi: dorosły siedzi tam ciasno i z ograniczonym widokiem, a dla dzieci i na krótkie trasy miejsce jest w porządku. Wsiadanie wymaga gibkości. Przy siedmiu miejscach ADAC zmierzył 210 l bagażnika, przy pięciu 475 l, a maksymalnie 1 935 l pod dach.

Polecane wersje. D5 (235 KM, silnik dwulitrowy, akcyza 3,1%) albo plug-in T8. Hybrydy T8 mają w ogłoszeniach pojemność do 2000 cm³, więc są zwolnione z akcyzy. Trzeci rząd był w testowanym aucie dopłatą, więc sprawdź, czy egzemplarz go ma.

Na co uważać. Auto Bild w teście używanego XC90 II wskazuje:

  • turbosprężarkę jako kandydata do awarii od ok. 150 tys. km,
  • częste, czasem duże wycieki oleju,
  • możliwą awarię kompresora zawieszenia pneumatycznego,
  • w plug-inie — częste usterki ładowarki pokładowej, gdy bateria przestaje się ładować,
  • błędy multimediów.

Według Auto Bild KBA odnotował 27 akcji serwisowych.

Szacunkowy koszt. D5 z lat 2017–2019 to ok. 130–161 tys. zł. T8 z lat 2019–2022 (50–150 tys. km) kosztuje 34 000–41 700 €, czyli ok. 152–186 tys. zł bez akcyzy. Więcej o tym modelu w poradniku Volvo XC60 i XC90.

Dla kogo. Dla rodzin z dziećmi, które trzecim rzędem jeżdżą okazjonalnie, a na co dzień chcą komfortu klasy premium.

5. VW Touran II (od 2015)

Dlaczego piąte miejsce. Touran to najmniejszy samochód w tym rankingu i, obok Galaxy, najtańszy. Jest też jedynym, który ADAC Pannenstatistik 2026 wymienia wśród najmniej awaryjnych w swojej klasie. Trzeci rząd jest jednak ciasny. W teście z 2021 r. ADAC zwraca uwagę na mało miejsca na nogi dla dorosłych, a wsiadanie na miejsca szóste i siódme wymaga sprawności. Za to z opcjonalnym trzecim rzędem, który ma mocowania Isofix i i-Size, da się według ADAC zamontować nawet sześć fotelików dziecięcych naraz. Bagaż przy siedmiu osobach to tylko 130 l, przy pięciu 455 l.

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³) albo 1.5 TSI. Oba płacą akcyzę 3,1%. Euro NCAP przyznało pięć gwiazdek w 2015 r., ale ADAC zaznacza, że ten test jest już dość stary.

Na co uważać. Brak ogrzewania foteli w trzecim rzędzie i niskie zagłówki z tyłu to drobiazgi. Ważniejsze jest, by przed zakupem upewnić się, że auto ma trzeci rząd, bo był on wyposażeniem opcjonalnym.

Szacunkowy koszt. 7-osobowe egzemplarze z lat 2018–2021 to ok. 78–98 tys. zł.

Dla kogo. Dla rodzin z trójką małych dzieci i dla osób, które trzeciego rzędu potrzebują tylko czasem.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Skoda Kodiaq (7-osobowa). Popularny wybór, ale w teście drugiej generacji (2024) ADAC pisze, że dorośli nie mają w trzecim rzędzie miejsca, a dzieci szybko zaczną narzekać na pozycję siedzenia. Przy siedmiu fotelach zostaje 340 l bagażnika. Jako 5-osobowy SUV Kodiaq jest świetny, o czym piszemy w rankingu aut z największym bagażnikiem.
  • Ford S-Max. Roczniki 2016–2018 trafiły w ADAC Pannenstatistik 2026 na listę najbardziej awaryjnych aut klasy średniej.
  • Busy osobowe (VW Multivan, Mercedes Klasy V). Mają świetny trzeci rząd, ale to inna kategoria pojazdów.

Najczęstsze pytania

Który samochód 7-osobowy ma najwygodniejszy trzeci rząd?

Z aut w tym rankingu — VW Sharan i Seat Alhambra. ADAC pisze, że dorośli siedzą w trzecim rzędzie wygodnie także na średnich dystansach. Ford Galaxy daje podobnie dużo miejsca (do 1,90 m wzrostu), ale ma mniej wygodne fotele. Wśród SUV-ów najlepiej wypada Kia Sorento.

Ile bagażu zmieszczę, jadąc w siedem osób?

Niewiele. Według pomiarów ADAC to od 130 l w Touranie do 235 l w Sharanie. Producent Kii podaje dla Sorento 179 l. Na wakacje w siedem osób praktycznie zawsze przyda się box dachowy albo przyczepka.

Ile kosztuje sprowadzenie 7-osobowego SUV-a z Niemiec?

Kia Sorento z lat 2021–2023 to według naszej metodologii ok. 133–146 tys. zł, a Volvo XC90 D5 z lat 2017–2019 — ok. 130–161 tys. zł. Najtańszy 7-osobowy van w zestawieniu, Ford Galaxy z lat 2017–2020, kosztuje ok. 75–100 tys. zł.

Jaka akcyza obowiązuje dla 7-osobowej hybrydy?

Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid (1598 cm³) płaci 1,55% wartości auta. Wersja plug-in jest zwolniona z akcyzy do 31.12.2029 r., bo jej silnik nie przekracza 2000 cm³. Diesle 2.0 z tego rankingu płacą 3,1%.

Czy Skoda Kodiaq 7-osobowa nadaje się dla dorosłych?

Według ADAC nie. W teście Kodiaqa drugiej generacji trzeci rząd okazał się za ciasny dla dorosłych i niewygodny nawet dla dzieci. Jeśli regularnie wozisz siedem osób, lepiej wybrać Sorento, Sharana/Alhambrę albo Galaxy.

Źródła

  • ISAP, Dz.U. 2026 poz. 412 — tekst jednolity ustawy o podatku akcyzowym (art. 105 i 163a: stawki akcyzy)
  • NBP — kurs średni EUR z 16.10.2026, tabela 202/A/NBP/2026
  • AutoScout24.de — ogłoszenia (przykładowe wyszukiwanie: Kia Sorento 2021–2023)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najmniej i najbardziej awaryjne modele w klasach
  • ADAC — test Kia Sorento Plug-in-Hybrid (2026): trzeci rząd, zasięg, ładowanie
  • Katalog ADAC — Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid 7-osobowa: bagażnik, silnik, Euro NCAP
  • Kia Deutschland — warunki 7-letniej gwarancji
  • ADAC Autotest VW Sharan 2.0 TDI (10/2015, PDF): trzeci rząd, pomiary bagażnika
  • Katalog ADAC — VW Sharan II: Euro NCAP 2019
  • Auto Bild — VW Sharan II w TÜV-Report 2026: odsetek usterek i słabe punkty
  • ADAC Autotest Ford Galaxy 2.0 TDCi (05/2016, PDF): trzeci rząd, pomiary bagażnika, Euro NCAP
  • ADAC Autotest Volvo XC90 D5 (02/2019, PDF): trzeci rząd, pomiary bagażnika, Euro NCAP
  • Auto Bild — test używanego Volvo XC90 II: usterki i akcje serwisowe
  • ADAC Autotest VW Touran 2.0 TDI (03/2021, PDF): trzeci rząd, pomiary bagażnika
  • ADAC — test Skoda Kodiaq (2024): trzeci rząd i bagażnik przy 7 miejscach

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

W 7-osobowym aucie liczą się szczegóły, których nie widać w ogłoszeniu: czy egzemplarz ma wszystkie fotele, w jakim stanie jest zawieszenie i czy auto nie służyło jako taksówka lub bus wahadłowy. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii, a za nami ponad 2000 aut. W ramach importu samochodów zajmujemy się:

  • wyszukaniem egzemplarza z potwierdzoną liczbą miejsc,
  • weryfikacją historii VIN i przebiegu,
  • oględzinami stanu technicznego na miejscu,
  • negocjacją ceny,
  • transportem do Polski.

Sprawdź też nasze auta na sprzedaż albo zadzwoń: 570 741 000.