TOP 5 hybryd z importu 2026 — ranking z danymi ADAC, TÜV i stawkami akcyzy

Hybryda z importu to w 2026 roku jeden z najbardziej opłacalnych wyborów, bo poza niskim spalaniem daje obniżoną akcyzę. Przejrzeliśmy wyniki testów ADAC, statystyki awaryjności i kilkaset aktualnych ogłoszeń z Niemiec, żeby wskazać pięć hybryd, które najlepiej znoszą przeprowadzkę do Polski.

W skrócie:

  1. Toyota Corolla XII (2019–2022) – najlepszy kompromis: 4,6 l/100 km w ADAC Ecotest, akcyza 1,55% i duży wybór egzemplarzy.
  2. Skoda Superb III iV (2020–2023) – hybryda plug-in z akcyzą 0% (zwolnienie do końca 2029 r.) dla tych, którzy mogą ładować auto w domu.
  3. Kia Niro I HEV (2016–2022) – najtańszy praktyczny crossover hybrydowy, z fabryczną gwarancją 7 lat lub 150 000 km.
  4. Toyota Yaris IV (2020–2023) – bardzo oszczędna (4,7 l/100 km w Ecotest) i najtańsza z Toyot w zestawieniu, ale z udokumentowanym problemem akumulatora 12 V.
  5. Honda CR-V V e:HEV (2019–2022) – rodzinny SUV, który dzięki silnikowi poniżej 2000 cm³ płaci 1,55% akcyzy zamiast 9,3%.

Jak wybieraliśmy

Każdy model ocenialiśmy według pięciu kryteriów:

  • Realne spalanie – zamiast normy WLTP używamy wyników ADAC Ecotest, czyli pomiaru niemieckiego automobilklubu w cyklu łączącym jazdę miejską, pozamiejską i autostradową. Przy hybrydzie plug-in podajemy wartość WLTP i wyjaśniamy, od czego zależy faktyczne zużycie.
  • Awaryjność – dane z ADAC Pannenstatistik 2026 (liczba interwencji pomocy drogowej na 1000 aut danego rocznika w 2025 r.), a tam, gdzie były dostępne, wyniki TÜV-Report 2026.
  • Koszt w Polsce – cena zakupu plus akcyza zależna od napędu i pojemności silnika.
  • Dostępność w Niemczech – liczba ofert, które realnie da się obejrzeć i porównać.
  • Bezpieczeństwo i praktyczność – wynik Euro NCAP (wg ADAC) i pojemność bagażnika.

Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowy przedział cen ofertowych (środkowa połowa ogłoszeń) z AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł na transport lawetą, badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe. Wynik zaokrąglamy do pełnych tysięcy złotych.

Akcyza na hybrydy w 2026 roku

Stawki sprawdziliśmy w jednolitym tekście ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2026 poz. 412):

Napęd Pojemność silnika spalinowego Stawka akcyzy
Hybryda bez ładowania z gniazdka (HEV) do 2000 cm³ 1,55%
HEV lub hybryda plug-in (PHEV) 2001–3500 cm³ 9,3%
Hybryda plug-in (PHEV) do 2000 cm³ 0% (zwolnienie do 31.12.2029)
Samochód elektryczny – 0%
Zwykłe auto spalinowe do 2000 cm³ / powyżej 3,1% / 18,6%

Aby skorzystać ze zwolnienia dla PHEV, potrzebne jest zaświadczenie, które na wniosek wydaje naczelnik urzędu skarbowego na podstawie dokumentacji potwierdzającej rodzaj napędu. Dla aut z miękką hybrydą (MHEV) kluczowa jest interpretacja ogólna Ministra Finansów i Gospodarki z 26 lutego 2026 r.: obniżone stawki przysługują także wtedy, gdy silnik elektryczny tylko wspomaga spalinowy, a kod CN pojazdu nie ma tu znaczenia. Na aucie za 20 000 EUR różnica jest wyraźna: akcyza 1,55% to ok. 1 350 zł, 3,1% – ok. 2 700 zł, a 9,3% – ok. 8 100 zł. Więcej przykładów znajdziesz w naszym poradniku o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Spalanie (ADAC Ecotest) Akcyza
1 Toyota Corolla XII (E21), 2019–2022 1.8 Hybrid 122 KM, 2.0 Hybrid 180 KM 19 500–24 000 90 000–110 000 4,6 l (1.8) 1,55%
2 Skoda Superb III iV, 2020–2023 1.4 TSI iV 218 KM (PHEV) 20 000–26 000 91 000–117 000 1,4 l (WLTP, zależy od ładowania) 0%
3 Kia Niro I HEV, 2016–2022 1.6 GDI Hybrid 141 KM 15 000–17 000 70 000–79 000 5,8 l 1,55%
4 Toyota Yaris IV, 2020–2023 1.5 Hybrid 116 KM 17 500–20 000 81 000–92 000 4,7 l 1,55%
5 Honda CR-V V e:HEV, 2019–2022 2.0 i-MMD 184 KM 23 500–28 000 108 000–128 000 7,0 l 1,55%

Założenia wyszukiwania na AutoScout24.de (oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych): Corolla 2019–2022 i 30–120 tys. km, Superb iV 2020–2023 i 30–150 tys. km, Niro HEV 2017–2022 i 30–130 tys. km, Yaris 2020–2023 i 20–100 tys. km, CR-V e:HEV 2019–2022 i 30–130 tys. km.

1. Toyota Corolla XII (E21, 2019–2022)

Dlaczego pierwsze miejsce: Corolla łączy najniższe zmierzone przez ADAC spalanie w zestawieniu, najniższą stawkę akcyzy dla hybrydy bez wtyczki i duży wybór egzemplarzy (230 ofert w zadanych parametrach). W ADAC Ecotest wersja 1.8 Hybrid zużyła średnio 4,6 l/100 km: 3,2 l w mieście, 4,1 l poza miastem i 6,4 l na autostradzie, a w ocenie ekologicznej ADAC dostała komplet pięciu gwiazdek. W Euro NCAP Corolla ma pięć gwiazdek.

Polecane wersje: 1.8 Hybrid (1798 cm³, 122 KM) to wybór dla oszczędnych, 2.0 Hybrid (1987 cm³, 180 KM) dla tych, którzy często jeżdżą autostradą i potrzebują zapasu mocy. Obie mieszczą się poniżej 2000 cm³, więc płacą 1,55% akcyzy. W hatchbacku bagażnik ma 361 l (1.8) albo 313 l (2.0) – jeśli wozisz rodzinę, szukaj kombi Touring Sports.

Na co uważać: w ADAC Pannenstatistik 2026 Corolla wypada słabo, ale nie z powodu napędu hybrydowego. Przyczyną interwencji jest rozładowany akumulator 12 V – na 1000 aut z rocznika 2019 przypadało 24,2 wezwań pomocy, z rocznika 2022 – 15,2. Toyota poinformowała ADAC, że od lutego 2026 r. montuje w Corolli większe akumulatory, a od października 2025 r. aplikacja MyToyota ostrzega o niskim napięciu. Przed zakupem sprawdź więc stan akumulatora 12 V i historię akcji serwisowych po VIN – ADAC odnotowuje dla tej generacji m.in. akcje dotyczące pompy paliwa.

Szacunkowy koszt: 1.8 Hybrid to ok. 86 000–97 000 zł, 2.0 Hybrid ok. 99 000–112 000 zł. Szczegóły wersji opisujemy w poradniku Toyota Corolla i RAV4 z importu.

Dla kogo: dla osób, które dużo jeżdżą po mieście i drogach krajowych, chcą niskich kosztów i przewidywalnej mechaniki.

2. Skoda Superb III iV (2020–2023)

Dlaczego drugie miejsce: to jedyna hybryda plug-in w zestawieniu i jedyna, która może przyjechać do Polski bez akcyzy. Silnik 1.4 TSI ma 1395 cm³, więc Superb iV korzysta ze zwolnienia dla PHEV obowiązującego do 31 grudnia 2029 r. Do tego dostajesz duże auto klasy średniej i 218 KM mocy systemowej.

Polecane wersje: liftback albo kombi z akumulatorem 13 kWh brutto i zasięgiem elektrycznym 56 km według WLTP (dane ADAC dla wersji Style). Pamiętaj, że bateria zabiera miejsce: liftback iV ma 485 l bagażnika, podczas gdy ten sam liftback z 2.0 TDI – 625 l.

Na co uważać: podane przez producenta 1,4 l/100 km to wynik WLTP, osiągalny tylko przy regularnym ładowaniu. Jeśli nie masz gdzie ładować, jeździsz głównie na silniku 1.4 TSI i tracisz główną przewagę tego auta. W TÜV-Report 2026 Superb (dane łącznie dla generacji 3T i 3V) ma wyraźnie więcej usterek przy pierwszym przeglądzie: 9,6% aut z poważnymi wadami wobec średniej 6,5%. Auto Bild łączy to z dużymi przebiegami i wskazuje na sprężyny, amortyzatory i tarcze hamulcowe. W październiku 2026 r. ADAC odnotował akcję przywoławczą dotyczącą śruby w układzie kierowniczym, która obejmuje kilka modeli Skody, w tym Superba III (łącznie 370 347 aut w Niemczech), a w 2022 r. – akcję dla hybryd plug-in z bezpiecznikiem w skrzynce akumulatora wysokiego napięcia. Sprawdź po VIN, czy obie zostały wykonane.

Szacunkowy koszt: ok. 91 000–117 000 zł (bez akcyzy). Przy zakupie przygotuj dokumentację potwierdzającą, że auto jest hybrydą plug-in. Więcej o Superbie piszemy w artykule Skoda Octavia i Superb z importu.

Dla kogo: dla rodzin i osób jeżdżących służbowo, które mają garaż z gniazdkiem lub wallbox i większość dziennych tras pokonują w zasięgu baterii.

3. Kia Niro I HEV (2016–2022)

Dlaczego trzecie miejsce: Niro to najtańszy sposób na praktyczną hybrydę z obniżoną akcyzą. Za 70–79 tys. zł dostajesz crossovera z bagażnikiem 436 l, silnikiem 1.6 GDI (1580 cm³, 141 KM) i klasyczną 6-biegową skrzynią dwusprzęgłową zamiast przekładni CVT. Ważny atut przy imporcie młodszych roczników: Kia dawała na ten model 7 lat lub 150 000 km gwarancji.

Polecane wersje: wersja HEV z najmłodszych roczników (2020–2022) – ma szansę na resztę gwarancji fabrycznej. Status gwarancji zawsze potwierdzaj w autoryzowanym serwisie po numerze VIN. W ogłoszeniach z Niemiec trafisz też na Niro PHEV; jego silnik również ma poniżej 2000 cm³, więc kwalifikuje się do zerowej akcyzy.

Na co uważać: Niro nie jest rekordzistą oszczędności. W ADAC Ecotest (test z 2016 r.) zużył 5,8 l/100 km: 4,3 l w mieście, 5,2 l poza miastem i 7,7 l na autostradzie. W Euro NCAP dostał cztery gwiazdki w wersji podstawowej i pięć z opcjonalnym pakietem bezpieczeństwa, więc sprawdź wyposażenie konkretnego egzemplarza. Model nie znalazł się na liście najbardziej awaryjnych w ADAC Pannenstatistik 2026.

Szacunkowy koszt: ok. 70 000–79 000 zł.

Dla kogo: dla rodziny z ograniczonym budżetem, która chce hybrydy i wyższej pozycji za kierownicą.

4. Toyota Yaris IV (2020–2023)

Dlaczego czwarte miejsce: pod względem spalania Yaris ustępuje w zestawieniu tylko Corolli 1.8 (4,6 l). ADAC zmierzył 4,7 l/100 km i przyznał mu pięć gwiazdek w Ecotest, zaznaczając, że pomiary drogowe RDE potwierdziły wynik z hamowni. Silnik 1.5 (1490 cm³, 116 KM) płaci 1,55% akcyzy, a w Niemczech znaleźliśmy 269 ofert w zadanych parametrach.

Polecane wersje: 1.5 Hybrid 116 KM z lat 2020–2023, najlepiej z udokumentowaną historią serwisową. Mocniejszy napęd 130 KM pojawił się dopiero po liftingu w 2024 r. i wykracza poza nasz przedział cenowy.

Na co uważać: ADAC umieścił Yarisa z roczników 2021–2023 wśród najsłabszych aut w swojej klasie. Na 1000 aut z rocznika 2021 przypadało aż 61,6 interwencji, z rocznika 2022 – 50,2. Przyczyną niemal zawsze był akumulator 12 V. Toyota deklaruje, że od listopada 2024 r. montuje w Yarisie większe akumulatory i w danych gwarancyjnych widzi spadek usterek o ponad 90%, ale te zmiany nie obejmują aut z lat 2020–2023. Przy zakupie sprawdź akumulator, a jeśli auto ma jeździć rzadko, licz się z koniecznością doładowywania go prostownikiem. Mały bagażnik (286 l) to druga wada.

Szacunkowy koszt: ok. 81 000–92 000 zł.

Dla kogo: dla kierowcy jeżdżącego głównie po mieście, najlepiej codziennie, dla którego liczy się każdy litr paliwa.

5. Honda CR-V V e:HEV (2019–2022)

Dlaczego piąte miejsce: to rodzinny SUV z hybrydą, który dzięki silnikowi 1993 cm³ płaci tylko 1,55% akcyzy. Popularna Toyota RAV4 ma silnik 2.5, więc wpada w stawkę 9,3%. Przy aucie za 25 000 EUR to różnica ok. 8 500 zł na korzyść Hondy. CR-V ma bagażnik 497 l, 184 KM i pięć gwiazdek Euro NCAP.

Polecane wersje: 2.0 i-MMD e:HEV z napędem na przednią oś albo AWD. ADAC radzi, by w mieście jak najwięcej jechać na prądzie i łagodnie przyspieszać – od tego w tym aucie zależy najwięcej.

Na co uważać: spalanie mocno zależy od stylu jazdy. ADAC zanotował w teście zakres od ok. 3,5 do 12 l/100 km, a średnia w Ecotest wyniosła 7,0 l/100 km, czyli więcej niż w RAV4 (5,6 l). Przy 15 000 km rocznie i cenie benzyny 6,97 zł/l (średnia e-petrol z 14.10.2026) ta różnica kosztuje ok. 1 500 zł rocznie, więc oszczędność na akcyzie zwraca się po kilku latach. Oferta w Niemczech jest skromna – znaleźliśmy kilkadziesiąt aut z lat 2019–2022.

Szacunkowy koszt: ok. 108 000–128 000 zł.

Dla kogo: dla rodziny, która potrzebuje dużego SUV-a, a jeździ spokojnie i nie chce płacić wyższej akcyzy.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Toyota RAV4 V Hybrid (2019–) – w Ecotest zużyła 5,6 l/100 km, ale silnik 2487 cm³ oznacza akcyzę 9,3%. Szacunkowy koszt to 137 000–161 000 zł przy cenie 28 000–33 000 EUR. Do tego ADAC zaliczył RAV4 z lat 2017–2022 do najsłabszych w klasie: rocznik 2020 to 53,7 interwencji na 1000 aut, głównie przez akumulator 12 V.
  • Toyota C-HR (2016–2023) – popularna i niedroga (86 000–103 000 zł), ale w ADAC Pannenstatistik roczniki 2020–2022 są wśród najsłabszych w klasie (rocznik 2021: 61 interwencji na 1000 aut). Wersja 2.0 zużyła w Ecotest 5,4 l/100 km, a bagażnik ma tylko 358 l.

Najczęstsze pytania

Jaka jest akcyza na hybrydę sprowadzoną z Niemiec w 2026 roku?

Hybryda bez ładowania z gniazdka (HEV) z silnikiem do 2000 cm³ płaci 1,55% wartości zakupu. Przy pojemności 2001–3500 cm³ stawka wynosi 9,3%. Hybrydy plug-in z silnikiem do 2000 cm³ są zwolnione z akcyzy do 31 grudnia 2029 r.

Czy miękka hybryda (MHEV) też płaci obniżoną akcyzę?

Tak. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 26 lutego 2026 r. potwierdza, że obniżone stawki 1,55% i 9,3% obejmują również auta, w których silnik elektryczny tylko wspomaga spalinowy.

Czy hybrydy Toyoty z Niemiec są awaryjne?

Napęd hybrydowy nie jest głównym problemem. W ADAC Pannenstatistik 2026 Toyoty wypadają słabo przez rozładowujące się akumulatory 12 V, zwłaszcza w Yarisie, C-HR i RAV4. Akumulator łatwo sprawdzić przed zakupem, a Toyota od 2024–2026 r. montuje w nowszych autach większe akumulatory.

Czy opłaca się hybryda plug-in z importu?

Opłaca się, jeśli możesz ładować auto w domu lub w pracy. Wtedy zerowa akcyza i niskie koszty jazdy na prądzie dają realną oszczędność. Bez ładowania jeździsz głównie na silniku spalinowym, wożąc dodatkową baterię, a zwolnienie z akcyzy obowiązuje tylko do końca 2029 r.

Ile kosztuje sprowadzenie Toyoty Corolli hybrid z Niemiec?

Według naszej metodologii Corolla 1.8 Hybrid z lat 2019–2022 kosztuje w Polsce ok. 86 000–97 000 zł, a 2.0 Hybrid ok. 99 000–112 000 zł, łącznie z akcyzą 1,55% i kosztami transportu. Pełne zestawienie opłat znajdziesz w artykule o całkowitym koszcie importu auta z Niemiec.

Źródła

  • Dziennik Ustaw 2026 poz. 412 – jednolity tekst ustawy o podatku akcyzowym (art. 105, 109a, 163a)
  • KPMG – interpretacja ogólna MF z 26.02.2026 w sprawie akcyzy na miękkie hybrydy
  • NBP – kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • AutoScout24.de – ceny ofertowe aut używanych w Niemczech (wyszukiwania wg parametrów podanych pod tabelą)
  • ADAC – Pannenstatistik 2026: najlepsze i najsłabsze modele, problem akumulatorów 12 V, stanowisko Toyoty
  • ADAC – Toyota Corolla 1.8 Hybrid: Ecotest, dane techniczne, statystyka awarii, akcje serwisowe
  • ADAC – Toyota Corolla 2.0 Hybrid: pojemność, moc, bagażnik
  • ADAC – Skoda Superb iV: bateria, zasięg WLTP, bagażnik, akcje przywoławcze
  • Auto Bild – Skoda Superb w TÜV-Report 2026
  • ADAC – Kia Niro 1.6 GDI Hybrid: Ecotest, gwarancja, Euro NCAP
  • ADAC – Toyota C-HR 2.0 Hybrid: Ecotest, bagażnik i statystyka awarii
  • ADAC – Toyota Yaris 1.5 Hybrid: Ecotest i statystyka awarii
  • ADAC – Honda CR-V 2.0 i-MMD e:HEV: Ecotest, pojemność, Euro NCAP
  • ADAC – Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Ecotest, pojemność i statystyka awarii
  • e-petrol.pl – średnie ceny paliw w Polsce, notowanie z 14.10.2026

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii – za nami ponad 2000 aut. Przy hybrydzie liczy się więcej niż przebieg: stan akumulatora 12 V, historia akcji serwisowych i dokumenty potwierdzające rodzaj napędu, od których zależy stawka akcyzy – pomożemy je sprawdzić w ramach weryfikacji historii VIN i oględzin auta.

W ramach importu samochodów zajmujemy się wyszukaniem egzemplarza, weryfikacją historii VIN i przebiegu, oględzinami stanu technicznego, negocjacją ceny i transportem do Polski. Jeśli wolisz auto od ręki, zajrzyj do naszej oferty aut na sprzedaż. Chcesz porównać hybrydę z elektrykiem? Przeczytaj nasz ranking używanych elektryków do 100 000 zł albo zadzwoń: 570 741 000.