TOP 5 używanych elektryków do 100 000 zł z importu — ranking 2026

Używany samochód elektryczny do 100 000 zł z importu to w 2026 roku realny zakup, bo elektryki są zwolnione z akcyzy, a w Niemczech jest z czego wybierać. Sprawdziliśmy aktualne ogłoszenia, wyniki testów ADAC, zimowe pomiary zasięgu i statystyki TÜV, żeby wskazać pięć modeli, które naprawdę mieszczą się w tym budżecie.

W skrócie:

  1. Volkswagen ID.3 (2020–2023), bateria 58 kWh – najlepszy kompakt w budżecie: ponad 335 km w ADAC Ecotest i jeden z najniższych wyników usterek w TÜV.
  2. MG4 Electric (2022–2024) – najmłodszy w zestawieniu, z napędem na tył i gwarancją producenta 7 lat lub 150 000 km.
  3. Opel Corsa-e / Peugeot e-208 (2020–2022) – mały elektryk z ładowaniem do 100 kW; Corsa-e ma szósty wynik w TÜV wśród 4–5-latków.
  4. Fiat 500e (2020–2023), bateria 42 kWh – auto do miasta z najlepszym wynikiem w swojej klasie przy pierwszym przeglądzie TÜV.
  5. Renault Zoe ZE50 (2019–2022) – najtańszy wjazd w elektromobilność, ponad 300 km zasięgu w testach ADAC i NAF, ale zero gwiazdek Euro NCAP.

Jak wybieraliśmy

Oceniliśmy pięć obszarów:

  • Zasięg i zużycie energii – wyniki ADAC Ecotest, czyli pomiar zużycia z uwzględnieniem strat ładowania w cyklu miasto–trasa–autostrada. Dla zimy korzystamy z testu NAF i magazynu Motor z 2020 r.
  • Ładowanie – maksymalna moc DC i czas ładowania do 80% według danych ADAC.
  • Awaryjność – TÜV-Report 2026 (osobna tabela dla 18 modeli elektrycznych) i ADAC Pannenstatistik 2026.
  • Bateria – warunki gwarancji i możliwość sprawdzenia stanu akumulatora (SoH).
  • Budżet – każdy model musi mieścić się w 100 000 zł przy aktualnych cenach ogłoszeń.

Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowy przedział cen ofertowych z AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza + ok. 3 500 zł na transport lawetą, badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe, w zaokrągleniu do pełnych tysięcy. Przy budżecie 100 000 zł oznacza to auto za maksymalnie ok. 22 100 EUR.

Akcyza na samochód elektryczny w 2026 roku

Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy (art. 109a ustawy o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412). W przeciwieństwie do ulgi dla hybryd plug-in, która wygasa z końcem 2029 r., przepis nie ma daty końcowej. Na wniosek naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie o zwolnieniu, jeśli przedstawisz dokumenty potwierdzające napęd elektryczny. Szerzej opisujemy to w poradniku o imporcie samochodu elektrycznego z Niemiec.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Wersja / bateria Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Zasięg w ADAC Ecotest Ładowanie DC (do 80%)
1 VW ID.3 I, 2020–2023 Pro, 58 kWh netto 20 000–22 000 91 000–100 000 ponad 335 km 100 kW (35 min)
2 MG4 Electric, 2022–2024 51 kWh (49 netto) 18 000–20 000 82 000–91 000 ok. 390 km (wersja 64 kWh) 117 kW (40 min)
3 Opel Corsa-e / Peugeot e-208, 2020–2022 50 kWh (46 netto) 16 000–19 500 73 000–89 000 ok. 280 km 100 kW (30 min)
4 Fiat 500e, 2020–2023 42 kWh (37,3 netto) 18 000–21 500 82 000–97 000 ok. 245 km 85 kW (35 min)
5 Renault Zoe ZE50, 2019–2022 52 kWh netto, bateria na własność 15 500–17 500 71 000–80 000 ok. 335 km 50 kW (70 min)

Założenia wyszukiwania na AutoScout24.de (oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych): ID.3 Pro 107 kW z lat 2021–2022 i 20–130 tys. km (tańsza część ofert), MG4 51 kWh z lat 2022–2024 i 10–100 tys. km, Corsa-e i e-208 z lat 2020–2022 i 10–100 tys. km, Fiat 500e 42 kWh z lat 2021–2023 i 10–100 tys. km, Zoe ZE50 z lat 2020–2023 i 20–100 tys. km. Czasy ładowania DC pochodzą z katalogu ADAC.

Zimą zasięg spada – o ile?

W zimowym teście NAF i magazynu Motor z 2020 r. (temperatura do −6°C, deszcz i śnieg, trasa z Oslo do Dombås) 20 elektryków przejechało od 70 do 90% dystansu obiecywanego przez normę WLTP. Z modeli w naszym rankingu w tym teście jechał Renault Zoe ZE50: pokonał 313,8 km przy 395 km według WLTP, czyli 79%. ADAC zwraca też uwagę, że mróz i prędkości powyżej 100 km/h obniżają nie tylko zasięg, ale też moc ładowania. Zimą licz więc z zapasem względem wyników Ecotest.

Jak sprawdzić baterię przed zakupem

TÜV-Verband przy okazji raportu 2026 przyznał wprost, że stan najdroższego podzespołu elektryka jest dla kupującego niewidoczny, a dane producentów o kondycji baterii nie są ujednolicone. Organizacja apeluje, by niezależny test akumulatora stał się standardem w handlu używanymi autami. W praktyce:

  • Poproś o raport SoH (stan zdrowia baterii) z diagnostyki serwisowej albo niezależnego testu – część niemieckich sprzedawców podaje go już w ogłoszeniu.
  • Sprawdź gwarancję na baterię. Według Auto Bild typowa gwarancja to 8 lat lub 160 000 km przy zachowaniu co najmniej 70% pojemności. Volkswagen dodatkowo gwarantuje 78% SoH do 3 lat lub 60 000 km i 74% do 5 lat lub 100 000 km.
  • Sprawdź po VIN akcje przywoławcze – w ID.3 dotyczyły one m.in. modułów baterii.

1. Volkswagen ID.3 (2020–2023)

Dlaczego pierwsze miejsce: ID.3 z baterią 58 kWh daje najlepsze połączenie zasięgu, przestrzeni i niezawodności w tym budżecie. W ADAC Ecotest zużył 19,3 kWh/100 km (16,1 w mieście, 20,1 poza miastem, 21,4 na autostradzie), co w cyklu mieszanym daje ponad 335 km, a w samym mieście ponad 360 km. W TÜV-Report 2026 ma 5,5% aut z poważnymi usterkami zarówno w grupie 2–3 lat, jak i 4–5 lat; w tej drugiej to 9. miejsce na 103 modele. W ADAC Pannenstatistik ID.3 jest w gronie najbardziej niezawodnych w klasie (rocznik 2021: 1,9 interwencji na 1000 aut). Euro NCAP: pięć gwiazdek.

Polecane wersje: Pro z baterią 58 kWh netto (moc 107 kW lub 150 kW). Bagażnik ma 385 l. Jeśli planujesz trasy, omijaj tańsze wersje z mniejszą baterią.

Na co uważać: ADAC w teście pierwszych egzemplarzy wytknął poważne problemy z oprogramowaniem – sprawdź, czy auto ma aktualne oprogramowanie. W marcu 2026 r. ogłoszono akcję przywoławczą dla aut produkowanych od 02/2022 do 08/2024 (moduły baterii niezgodne ze specyfikacją, ryzyko pożaru; w Niemczech 22 182 auta) – egzemplarz musi mieć ją wykonaną. TÜV przypomina też, że w elektrykach hamulce pracują rzadziej z powodu rekuperacji, co może osłabiać ich skuteczność – warto regularnie mocniej hamować i sprawdzić stan tarcz.

Szacunkowy koszt: ok. 91 000–100 000 zł. Uczciwie: w budżecie mieści się tańsza część rynku – ok. 4 na 10 ofert ID.3 Pro z lat 2021–2022, zwykle z wyższymi przebiegami.

Dla kogo: dla rodziny, która ma jeden samochód i chce nim jeździć także w trasy.

2. MG4 Electric (2022–2024)

Dlaczego drugie miejsce: za mniej pieniędzy niż ID.3 dostajesz młodsze auto z napędem na tył i 7-letnią gwarancją producenta lub 150 000 km (dane ADAC). MG4 ma pięć gwiazdek Euro NCAP (według zestawienia ADAC) i znalazł się wśród najbardziej niezawodnych modeli w ADAC Pannenstatistik 2026.

Polecane wersje: Standard lub Comfort z baterią 51 kWh (49 kWh netto, 351 km według WLTP, DC do 117 kW, 80% w 40 min) mieści się w budżecie bez trudu. Luxury z baterią 64 kWh to wydatek ok. 93 000–104 000 zł; ADAC zmierzył w niej 18,3 kWh/100 km i ok. 390 km zasięgu, a odświeżona wersja ładuje się z mocą do 140 kW.

Na co uważać: MG4 jest zbyt młody, by TÜV miał dla niego statystyki z przeglądów, więc część ryzyka pozostaje nieznana. ADAC odnotował w roczniku 2023 interwencje z powodu akumulatora 12 V (5,5 na 1000 aut). Bagażnik ma 363 l. Rynek używanych MG4 w Niemczech jest jeszcze płytki – znaleźliśmy 48 ofert w zadanych parametrach.

Szacunkowy koszt: ok. 82 000–91 000 zł (51 kWh).

Dla kogo: dla osób, które chcą jak najmłodszego auta z gwarancją i nie potrzebują dużego bagażnika.

3. Opel Corsa-e / Peugeot e-208 (2020–2022)

Dlaczego trzecie miejsce: to bliźniacze auta z baterią 50 kWh (46 kWh netto) i silnikiem 136 KM. Corsa-e ma ciekawy wynik w TÜV-Report 2026: w grupie 2–3 lat wypada przeciętnie (8,4% usterek), ale wśród 4–5-latków ma tylko 5,0% i zajmuje 6. miejsce na 103 modele. Peugeot e-208 w grupie 2–3 lat miał 7,0%.

Polecane wersje: w teście ADAC auto ładowało się prądem przemiennym z mocą do 11 kW. W ADAC Ecotest Corsa-e zużyła 18,8 kWh/100 km i przejechała ok. 280 km. Ładowanie DC do 100 kW pozwala w 10 minut uzupełnić ok. 70 km zasięgu, a w pół godziny ok. 180 km.

Na co uważać: ADAC wypomina Oplowi, że z 50 kWh baterii użytkowe jest tylko 46 kWh. Tylna kanapa jest raczej dla dzieci, a bagażnik Corsy-e ma 267 l. Według ADAC Corsa ma cztery gwiazdki Euro NCAP. ADAC podsumowuje, że na krótszych i średnich dystansach Corsa-e sprawdza się bez zarzutu, ale długie trasy nie będą przyjemnością.

Szacunkowy koszt: Corsa-e ok. 73 000–82 000 zł, e-208 ok. 78 000–89 000 zł.

Dla kogo: dla osób dojeżdżających do pracy i rodzin szukających drugiego auta.

4. Fiat 500e (2020–2023)

Dlaczego czwarte miejsce: w TÜV-Report 2026 Fiat 500e wygrał klasę najmniejszych aut wśród 2–3-latków – tylko 4,2% egzemplarzy miało poważne usterki (11. miejsce na 110 modeli, wszystkie rodzaje napędu).

Polecane wersje: bateria 42 kWh (37,3 kWh netto), 118 KM, ładowanie DC do 85 kW (80% w 35 min). W ADAC Ecotest wersja Cabrio Icon zużyła 17,4 kWh/100 km i przejechała ok. 245 km. W ogłoszeniach trafisz też na wersję z baterią 23,8 kWh – jest o kilka tysięcy euro tańsza, ale sprawdzi się głównie w mieście.

Na co uważać: bagażnik ma zaledwie 185 l, a zasięg w Ecotest jest najkrótszy w zestawieniu. Powyżej 100 km/h przyspieszenie wyraźnie słabnie, a prędkość maksymalną ograniczono do 150 km/h.

Szacunkowy koszt: ok. 82 000–97 000 zł.

Dla kogo: dla mieszkańców miast i jako drugie auto w rodzinie.

5. Renault Zoe ZE50 (2019–2022)

Dlaczego piąte miejsce: Zoe to najtańszy sensowny elektryk w zestawieniu i jedyny z naszej piątki, który brał udział w zimowym teście NAF (313,8 km). Bateria 52 kWh netto daje w ADAC Ecotest ok. 335 km przy zużyciu 19,0 kWh/100 km. Atutem jest ładowanie prądem przemiennym z mocą 22 kW, a ADAC wymienia Zoe wśród najbardziej niezawodnych aut w klasie.

Polecane wersje: wyłącznie z baterią na własność („Kaufbatterie”) i złączem CCS do szybkiego ładowania. W naszym przeglądzie ogłoszeń auta z baterią w najmie były tańsze (ok. 11 800–13 900 EUR), ale do takiego auta dochodzi miesięczna opłata za akumulator – właśnie taką wersję testował ADAC.

Na co uważać: w 2021 r. Zoe po liftingu dostała w Euro NCAP zero gwiazdek – głównie przez zmianę poduszek bocznych na słabsze. W TÜV-Report 2026 wypada poniżej przeciętnej (8,1% usterek w grupie 2–3 lat i 13,3% w grupie 4–5 lat, 85. miejsce w obu zestawieniach). Ładowanie DC ma tylko 50 kW, więc dojście do 80% trwa ok. 70 minut. ADAC zmierzył też wysokie straty przy ładowaniu prądem przemiennym.

Szacunkowy koszt: ok. 71 000–80 000 zł.

Dla kogo: dla osób jeżdżących głównie po mieście, ładujących w domu, dla których najważniejsza jest cena. Jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo bierne, wybierz model z wyższych miejsc.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Hyundai Kona Elektro i Kia e-Niro z baterią 64 kWh – w zimowym teście NAF z 2020 r. Kona przejechała 404,5 km (90% wartości WLTP), a e-Niro 360,2 km, a Kona ma też dobre wyniki w TÜV (6,5% usterek wśród 4–5-latków). Problem w cenie: typowe oferty to 23 500–26 000 EUR za Konę i 22 500–26 000 EUR za e-Niro, czyli ok. 102 000–117 000 zł.
  • Tesla Model 3 (2019–2021) – w ADAC Pannenstatistik to jeden z najrzadziej psujących się samochodów (0,7 interwencji na 1000 trzyletnich aut), ale w TÜV-Report 2026 zajęła 108. miejsce na 110 wśród 2–3-latków (13,1%) i 102. na 103 wśród 4–5-latków (21,0%). Typowe ceny 24 500–29 000 EUR, czyli ok. 110 000–130 000 zł, przekraczają budżet.
  • Mini Cooper SE (2020–2023) – najlepszy elektryk w TÜV-Report 2026 (3,5% usterek, 6. miejsce wśród 110 modeli) i mieści się w budżecie (ok. 84 000–97 000 zł). Nie trafił do piątki, bo dla tej generacji nie znaleźliśmy wiarygodnego pomiaru zasięgu z ADAC Ecotest – przed zakupem sprawdź, czy zasięg wystarczy na Twoje codzienne trasy.

Najczęstsze pytania

Czy przy imporcie samochodu elektrycznego płaci się akcyzę?

Nie. Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy na podstawie art. 109a ustawy o podatku akcyzowym i w przeciwieństwie do ulgi dla hybryd plug-in przepis nie ma daty końcowej. Zwolnienie potwierdza zaświadczenie z urzędu skarbowego wydawane na wniosek.

Jaki zasięg zimą ma używany elektryk?

W zimowym teście NAF z 2020 r. elektryki przejeżdżały od 70 do 90% dystansu podanego w normie WLTP. Najlepiej wypadła Kona 64 kWh (404,5 km, 90% wartości WLTP). Przy autach z naszego rankingu licz zimą wyraźnie mniej niż w wynikach ADAC Ecotest, zwłaszcza na autostradzie.

Jak sprawdzić baterię w używanym elektryku z Niemiec?

Poproś o raport SoH z diagnostyki serwisowej lub niezależnego testu, sprawdź warunki gwarancji na baterię (typowo 8 lat lub 160 000 km i minimum 70% pojemności) oraz wykonanie akcji przywoławczych po VIN.

Czy używane elektryki są bardziej awaryjne niż spalinowe?

Według ADAC Pannenstatistik 2026 nie: dwuletnie elektryki wymagały 2,1 interwencji pomocy drogowej na 1000 aut, a spalinowe 5,8. Wśród pięciolatków różnica wynosiła 10,3 wobec 17,4. TÜV wskazuje jednak typowe słabe punkty elektryków: rzadziej używane hamulce i mocno obciążone zawieszenie.

Źródła

  • Dziennik Ustaw 2026 poz. 412 – ustawa o podatku akcyzowym, art. 109a (zwolnienie aut elektrycznych)
  • NBP – kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • AutoScout24.de – ceny ofertowe aut używanych w Niemczech (wyszukiwania wg parametrów podanych pod tabelą)
  • TÜV-Verband – prezentacja TÜV-Report 2026 z tabelami dla aut elektrycznych (kopia PDF)
  • ADAC – Pannenstatistik 2026: elektryki kontra spalinowe, najlepsze modele
  • ADAC – VW ID.3 Pro Performance: Ecotest, ładowanie, Euro NCAP, akcje przywoławcze
  • ADAC – MG4 Electric Standard 51 kWh: bateria, zasięg WLTP, ładowanie, gwarancja
  • ADAC – MG4 Electric Luxury 64 kWh: Ecotest, ładowanie, ocena bezpieczeństwa
  • ADAC – Opel Corsa-e: Ecotest, pojemność netto baterii, ładowanie
  • ADAC – Fiat 500e Cabrio 42 kWh: Ecotest, bateria, ładowanie
  • ADAC – Renault Zoe Z.E. 50: Ecotest, ładowanie, statystyka awarii
  • Top Gear – Renault Zoe z zerową oceną Euro NCAP (2021)
  • eMobility Simplified – wyniki zimowego testu zasięgu NAF/Motor 2020 (20 aut, Oslo–Dombås)
  • Auto Bild – gwarancje producentów na baterie samochodów elektrycznych (09.2026)

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii – za nami ponad 2000 aut. Przy elektryku kluczowe są rzeczy, których nie widać w ogłoszeniu: raport stanu baterii i wykonane akcje przywoławcze – pomożemy je sprawdzić w ramach weryfikacji historii VIN i oględzin auta.

W ramach importu samochodów zajmujemy się wyszukaniem egzemplarza, weryfikacją historii VIN i przebiegu, oględzinami stanu technicznego, negocjacją ceny i transportem do Polski. Gotowe auta znajdziesz w zakładce auta na sprzedaż. Wahasz się między elektrykiem a hybrydą? Zajrzyj do naszego rankingu hybryd z importu albo zadzwoń: 570 741 000.