TOP 5 aut z największym bagażnikiem 2026 — ranking SUV-ów i kombi z importu (dane VDA)
Auto osobowe z największym bagażnikiem to dziś najczęściej duży SUV, a nie kombi. W naszym rankingu pierwsze miejsce zajmuje Skoda Kodiaq drugiej generacji: 910 l według danych producenta. Zestawiliśmy pięć modeli z największą pojemnością bagażnika w układzie pięcioosobowym, które da się kupić jako używane w Niemczech. Policzyliśmy też, ile kosztuje ich sprowadzenie, i pokazujemy, dlaczego litry z katalogu nie zawsze zgadzają się z pomiarami ADAC.
W skrócie:
- Skoda Kodiaq II (od 2024) — 910 l / 2 105 l, rekordzista rankingu w obu kategoriach i jedyny w pierwszej trójce z dieslem 2.0 (akcyza 3,1%).
- Audi Q7 II (4M, 2015–2025) — 865 l / 2 050 l, ale diesel 3.0 oznacza akcyzę 18,6%.
- Volkswagen Touareg III (od 2018) — 810 l / 1 800 l i dobre wyniki TÜV, ale również akcyza 18,6%.
- Volkswagen Tiguan Allspace (2017–2024) — 760 l / 1 920 l za ok. 106–134 tys. zł, czyli najtaniej w tej piątce.
- Skoda Superb IV Combi / VW Passat B9 Variant (od 2024) — 690 l / 1 920 l, czyli najpojemniejsze kombi w naszych porównaniach. Superb to według ADAC najlepszy spalinowy samochód w obecnym protokole testu (stan na 2024 r.).
Jak wybieraliśmy
Kryterium główne to pojemność bagażnika przy rozłożonej tylnej kanapie, w układzie pięcioosobowym, według danych producenta. Producenci podają ją według normy VDA, czyli pomiaru znormalizowanymi klockami. Drugim kryterium jest pojemność po złożeniu kanapy, z ładowaniem pod dach. Wartości podajemy z katalogu ADAC, który zbiera dane producentów w jednolitej formie, a dla Passata B9 z materiałów prasowych Volkswagena. Tam, gdzie ADAC zmierzył auto samodzielnie w swoim teście, podajemy też ten wynik.
Co wykluczyliśmy. Vany i minivany (np. VW Sharan, VW Touran) oraz auta dostawcze. Pominęliśmy też luksusowe SUV-y, które kosztują wyraźnie więcej niż typowy import. W autach z przesuwaną tylną kanapą wynik zależy od jej ustawienia, więc porównuj zawsze ten sam rodzaj pomiaru.
Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów, czyli środkowa połowa ofert (1.–3. kwartyl) z próby ok. stu ogłoszeń niemieckich sprzedawców, bez aut uszkodzonych. „Szacunkowy koszt w Polsce” liczymy tak: cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł.
Akcyzę liczymy według ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2026 poz. 412):
- 3,1% dla silników do 2000 cm³,
- 18,6% powyżej 2000 cm³,
- 9,3% dla hybryd 2001–3500 cm³,
- 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³ (zwolnienie do 31.12.2029 r.).
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik VDA, 5 miejsc (l) | Maks. po złożeniu kanapy (l) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Kodiaq II (od 2024) | 2.0 TDI 150/193 KM | 34 000–41 300 (2024–2025, 10–80 tys. km) | 157 000–189 000 | 910 | 2 105 |
| 2 | Audi Q7 II 4M (2015–2025) | 45 TDI (3.0 V6) | 38 500–45 000 (2019–2021, 60–150 tys. km, diesel) | 203 000–236 000 | 865 | 2 050 |
| 3 | VW Touareg III (od 2018) | 3.0 V6 TDI | 32 800–41 400 (2019–2021, 60–150 tys. km, diesel) | 173 000–218 000 | 810 | 1 800 |
| 4 | VW Tiguan Allspace (2017–2024) | 2.0 TDI | 22 900–28 900 (2019–2022, 50–130 tys. km) | 106 000–134 000 | 760 | 1 920 |
| 5 | Skoda Superb IV Combi / VW Passat B9 Variant (od 2024) | 2.0 TDI 150 KM | 27 700–35 500 (Superb, 2024–2025, 10–80 tys. km) | 128 000–163 000 | 690 | 1 920 |
Litry z katalogu a pomiar ADAC — dlaczego tak się różnią
Zanim porównasz bagażniki, zobacz, jak bardzo różnią się dane producenta od pomiarów ADAC. ADAC mierzy bagażnik po swojemu i bez schowków pod podwójną podłogą. Najlepiej widać to na dwóch autach z tego rankingu:
| Model | Producent (VDA): rozłożona / złożona kanapa | Pomiar ADAC: do rolety / pod dach po złożeniu |
|---|---|---|
| Skoda Kodiaq II | 910 l / 2 105 l | 655 l / 1 715 l |
| Skoda Superb IV Combi | 690 l / 1 920 l | 575 l / 1 715 l |
Różnice sięgają ponad 250 l. W pomiarze ADAC przewaga Kodiaqa nad Superbem przy rozłożonej kanapie maleje do 80 l, a po złożeniu kanapy oba auta mieszczą tyle samo. Dlatego porównuj zawsze ten sam rodzaj pomiaru, a przy aucie „na styk” zmierz bagażnik sam, np. wózkiem, który i tak będziesz wozić.
1. Skoda Kodiaq II (od 2024)
Dlaczego pierwsze miejsce. 910 l przy rozłożonej kanapie i 2 105 l po złożeniu to najwięcej w tym rankingu w obu kategoriach. Wszystko to w aucie o długości 4 758 mm, krótszym od Q7 o ponad 30 cm. Kodiaq II dostał pięć gwiazdek w Euro NCAP (2024). W teście ADAC z 2024 r. wersja 2.0 TDI 150 KM zdobyła ocenę 2,0 („dobry”). Ważny atut przy imporcie to diesel 2.0 TDI (1968 cm³), który płaci akcyzę 3,1%, a nie 18,6% jak trzylitrowe SUV-y z miejsc 2 i 3.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM z przednim napędem albo 193 KM z napędem 4x4, który w danych producenta zużywa 6,2 l/100 km (WLTP). Opcjonalny trzeci rząd nie ma sensu, jeśli zależy Ci na bagażniku. ADAC pisze, że po rozłożeniu dodatkowych foteli zostaje tylko 340 l.
Na co uważać. To młoda generacja, więc nie ma jeszcze danych z przeglądów TÜV. Poprzednik wypada w nich bardzo dobrze. Po 6–7 latach poważne usterki miało tylko 8,7% aut, przy średniej 13,6%. Według Auto Bild u pierwszej generacji zdarzały się:
- wcześnie zużyte wahacze i mocowania osi,
- wycieki oleju przy pierwszym przeglądzie, ponad dwa razy częściej niż średnio,
- duże zużycie oleju w 2.0 TSI przy wysokich przebiegach.
KBA odnotował dla pierwszej generacji dziewięć akcji serwisowych do 2024 r.
Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2024–2025 z przebiegiem 10–80 tys. km to ok. 157–189 tys. zł. W naszym wyszukiwaniu AutoScout24 pokazał ponad 600 takich ofert.
Dla kogo. Dla rodzin, które potrzebują maksimum przestrzeni bez trzylitrowego silnika i wysokiej akcyzy.
2. Audi Q7 II (4M, 2015–2025)
Dlaczego drugie miejsce. 865 l przy rozłożonej kanapie i 2 050 l po złożeniu to dane dla Q7 45 TDI z lat 2019–2020. Q7 jest przy tym największym autem w zestawieniu: ma 5 063 mm długości. W Euro NCAP (2019) dostał pięć gwiazdek, w tym 92% za ochronę dorosłych. Problemem jest koszt. Diesel 45 TDI ma 2967 cm³, więc akcyza wynosi 18,6%. Przy aucie za ok. 42 000 € to ok. 34 tys. zł samego podatku.
Polecane wersje. 45 TDI (231 KM) w danych producenta zużywa 8,2 l/100 km (WLTP). Jeśli rozważasz hybrydę plug-in, sprawdź w dokumentach pojemność jej silnika: przy 2001–3500 cm³ akcyza wynosi 9,3%, a nie 18,6%.
Na co uważać. W katalogu ADAC przy Q7 z lat 2019–2023 widnieją m.in. takie akcje serwisowe:
- korozja naprężeniowa, która powoduje luz między wahaczem a zwrotnicą tylnej osi; naprawa polega na wymianie nakrętek (auta z lat 2019–2021),
- poprawka ustawienia zbieżności po wcześniejszej akcji,
- ryzyko przegrzewania modułów baterii przy ładowaniu w hybrydach plug-in (2019–2024),
- grzałka przedniej szyby (ryzyko pożaru) w autach z drugiej połowy 2019 r.
Sprawdź po VIN, czy wszystkie wykonano.
Szacunkowy koszt. 45 TDI z lat 2019–2021 to ok. 203–236 tys. zł. To najdroższa pozycja w rankingu, głównie przez akcyzę.
Dla kogo. Dla osób, które chcą dużego bagażnika w aucie klasy premium i akceptują koszt akcyzy za silnik 3.0.
3. Volkswagen Touareg III (od 2018)
Dlaczego trzecie miejsce. 810 l przy rozłożonej kanapie to trzeci wynik w rankingu. Za to po złożeniu kanapy (1 800 l) Touareg ustępuje nawet Superbowi Combi i Tiguanowi Allspace. Mocną stroną są wyniki z przeglądów. W TÜV-Report 2026 Touareg w młodszych grupach wieku, czyli w praktyce trzeciej generacji, wypada lepiej od średniej:
- 2–3 lata: 4,1% aut z poważnymi usterkami (średnia 6,5%),
- 4–5 lat: 8,7% (średnia 10,0%).
Euro NCAP przyznało mu pięć gwiazdek (2018). Dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem wynosi 3 500 kg.
Polecane wersje. 3.0 V6 TDI (2967 cm³, w katalogu ADAC m.in. wersja 286 KM). Płaci akcyzę 18,6%. W hybrydach plug-in sprawdź pojemność silnika: przy 2001–3500 cm³ akcyza wynosi 9,3%.
Na co uważać. Według Auto Bild wczesne egzemplarze trzeciej generacji mają nieco częściej od średniej problemy z wahaczami. Zdarzają się też:
- drgania maski związane z lekką konstrukcją,
- usterki multimediów,
- szybsze zużycie w autach, które często ciągnęły ciężkie przyczepy.
Akcje serwisowe dotyczyły przewodów oleju skrzyni, korozji naprężeniowej w zawieszeniu, napędu elektrycznej klapy bagażnika i źle zamontowanej lewej przedniej poduszki bocznej.
Szacunkowy koszt. 3.0 TDI z lat 2019–2021 to ok. 173–218 tys. zł.
Dla kogo. Dla osób, które ciągną ciężką przyczepę lub przyczepę kempingową i chcą dużego, solidnego SUV-a.
4. Volkswagen Tiguan Allspace (2017–2024)
Dlaczego czwarte miejsce. Wersja Allspace to wydłużony Tiguan. Ma 760 l przy rozłożonej kanapie i 1 920 l po złożeniu, czyli więcej niż Touareg. Kosztuje przy tym najmniej z całej piątki. Tiguan w TÜV-Report 2026 wypada lepiej od średniej:
- 2–3 lata: 5,7% (średnia 6,5%),
- 4–5 lat: 7,3% (średnia 10,0%),
- 6–7 lat: 9,6% (średnia 13,6%).
W ADAC Pannenstatistik 2026 znalazł się wśród najmniej awaryjnych modeli swojej klasy. Euro NCAP przyznało pięć gwiazdek (2016).
Polecane wersje. 2.0 TDI (1968 cm³, w katalogu ADAC m.in. wersja 190 KM), z akcyzą 3,1%. Allspace bywał też 7-osobowy. Jeśli zależy Ci na bagażniku, szukaj wersji pięcioosobowej.
Na co uważać. Według Auto Bild druga generacja Tiguana przechodzi przegląd w punkcie „zawieszenie” praktycznie bez uwag. Tarcze hamulcowe zużywają się jednak nieco częściej niż średnio, a młodsze egzemplarze ponadprzeciętnie często mają wycieki oleju przy pierwszym przeglądzie. Skrzynia DSG potrafi szarpać przy ruszaniu, jeśli zaniedbano serwis. ADAC naliczył dla Tiguana 26 akcji serwisowych.
Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2019–2022 to ok. 106–134 tys. zł.
Dla kogo. Dla osób, które chcą dużego bagażnika w SUV-ie za rozsądne pieniądze. Porównanie SUV-ów z kombi znajdziesz w tekście SUV vs sedan vs kombi.
5. Skoda Superb IV Combi / VW Passat B9 Variant (od 2024)
Dlaczego piąte miejsce. To najpojemniejsze kombi w naszych porównaniach. Oba bliźniacze modele mają według producentów 690 l przy rozłożonej kanapie i 1 920 l po złożeniu. Superb Combi 2.0 TDI w teście ADAC z 2024 r. dostał ocenę 1,7. ADAC nazwał go najlepszym autem spalinowym, jakie do tego czasu przeszło Autotest w obecnej formie. W pomiarze zużycia paliwa (Ecotest) spalił 5,2 l/100 km, co przy 4,9 m długości jest bardzo dobrym wynikiem. Przewagą kombi nad SUV-ami jest też długa i niska przestrzeń ładunkowa.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³, akcyza 3,1%).
Na co uważać. Ta generacja jest za młoda na dane TÜV. Przy zakupie auta z niewielkim przebiegiem sprawdź przede wszystkim historię serwisową i to, czy auto nie pochodzi z wypożyczalni.
Szacunkowy koszt. Superb IV Combi z lat 2024–2025 to ok. 128–163 tys. zł. Passat B9 Variant z tych samych roczników kosztuje w Niemczech 26 500–32 900 €, czyli ok. 123–152 tys. zł. Starsze kombi z tańszego przedziału porównujemy w rankingu najlepszych kombi z importu.
Dla kogo. Dla osób, które wożą długie przedmioty (narty, deski, meble) i chcą oszczędnego auta.
Kogo zabrakło w rankingu
- Peugeot 5008 II. Katalog ADAC podaje dla tego 7-osobowego SUV-a 780 l i 1 940 l. Wynik zależy jednak od konfiguracji trzeciego rzędu, więc nie dało się go uczciwie porównać z autami pięcioosobowymi. Jeśli rozważasz 5008, sprawdź pojemność w konkretnym ustawieniu foteli.
- Vany i minivany. VW Sharan ma według danych producenta 955 l przy pięciu miejscach i 2 430 l maksymalnie, więc wygrałby ten ranking. To jednak auto z innej kategorii nadwozia. O vanach piszemy w rankingu samochodów 7-osobowych.
- Luksusowe SUV-y. Pominęliśmy je ze względu na ceny wyraźnie powyżej typowego budżetu importu. Przy silnikach powyżej 2000 cm³ dochodzi do tego akcyza 18,6%.
Najczęstsze pytania
Który samochód osobowy ma największy bagażnik?
Z aut w tym rankingu Skoda Kodiaq II: 910 l przy rozłożonej kanapie i 2 105 l po złożeniu, według danych producenta (VDA). Wśród kombi rekordzistami są Skoda Superb IV Combi i VW Passat B9 Variant z 690 l i 1 920 l. Większe bagażniki mają vany, np. VW Sharan (955 l).
Czy kombi ma większy bagażnik niż SUV?
Według danych producentów zwykle nie. Duże SUV-y wygrywają przy rozłożonej kanapie, bo są wyższe. W pomiarach ADAC różnica bywa jednak mała: Kodiaq II i Superb IV Combi po złożeniu kanapy mieszczą po 1 715 l. Kombi ma za to dłuższą i niższą przestrzeń ładunkową.
Dlaczego ADAC podaje mniejsze pojemności niż producent?
ADAC mierzy bagażnik według własnej metodyki i bez schowków pod podłogą. Na przykład dla Kodiaqa II producent podaje 910 l, a ADAC zmierzył 655 l. Przy porównywaniu aut zawsze zestawiaj ten sam rodzaj pomiaru.
Ile kosztuje sprowadzenie Skody Kodiaq II z Niemiec?
Kodiaq II z lat 2024–2025 z przebiegiem 10–80 tys. km kosztuje w Niemczech ok. 34 000–41 300 €. Po doliczeniu akcyzy 3,1% i ok. 3 500 zł kosztów sprowadzenia wychodzi ok. 157–189 tys. zł. Więcej o pozycjach kosztowych przeczytasz w artykule o całkowitym koszcie importu auta z Niemiec.
Czy opłaca się sprowadzać Audi Q7 lub Touarega z silnikiem 3.0?
Tylko jeśli naprawdę potrzebujesz takiego auta, np. do ciągnięcia przyczepy ważącej do 3 500 kg (Touareg). Silnik powyżej 2000 cm³ oznacza akcyzę 18,6%, czyli przy cenie ok. 42 000 € ponad 30 tys. zł podatku. Sam bagażnik większy daje Kodiaq II, z akcyzą 3,1%.
Źródła
- ISAP, Dz.U. 2026 poz. 412 — tekst jednolity ustawy o podatku akcyzowym (art. 105 i 163a: stawki akcyzy)
- NBP — kurs średni EUR z 16.10.2026, tabela 202/A/NBP/2026
- AutoScout24.de — ogłoszenia (przykładowe wyszukiwanie: Skoda Kodiaq 2024–2025)
- Katalog ADAC — Skoda Kodiaq II 2.0 TDI: bagażnik VDA, wymiary, Euro NCAP
- ADAC — test Skoda Kodiaq II (2024): pomiar bagażnika, trzeci rząd, ocena
- Auto Bild — Skoda Kodiaq w TÜV-Report 2026: odsetek usterek i słabe punkty
- Katalog ADAC — Audi Q7 45 TDI (4M): bagażnik VDA, silnik, Euro NCAP, akcje serwisowe
- Katalog ADAC — VW Touareg III 3.0 V6 TDI: bagażnik VDA, silnik, Euro NCAP
- Auto Bild — VW Touareg w TÜV-Check 2026: odsetek usterek i słabe punkty
- Katalog ADAC — VW Tiguan Allspace 2.0 TDI: bagażnik VDA, Euro NCAP
- Auto Bild — VW Tiguan w TÜV-Check 2026: odsetek usterek i akcje serwisowe
- ADAC Autotest Skoda Superb Combi 2.0 TDI (10/2024, PDF): pomiar bagażnika, ocena 1,7, Ecotest
- Volkswagen Newsroom — Passat B9 Variant: pojemność bagażnika 690–1 920 l
- Katalog ADAC — VW Sharan II: bagażnik wg producenta
- Katalog ADAC — Peugeot 5008 II: bagażnik wg producenta
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Duży bagażnik to zwykle duże, ciężkie auto z wysokim przebiegiem, w którym stan zawieszenia i historia serwisowa są ważniejsze niż litry w katalogu. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii, a za nami ponad 2000 aut. W ramach importu samochodów zajmujemy się:
- wyszukaniem egzemplarza w wybranej konfiguracji,
- weryfikacją historii VIN i przebiegu,
- oględzinami stanu technicznego na miejscu,
- negocjacją ceny,
- transportem do Polski.
Zobacz też nasze auta na sprzedaż lub zadzwoń: 570 741 000.