TOP 5 kombi z importu 2026 — ranking do 130 tys. zł z danymi TÜV i ADAC

Najlepsze kombi z importu to w 2026 roku wciąż przede wszystkim auta z koncernu Volkswagena, ale w rankingu jest też miejsce dla hybrydowej Toyoty i Kii z długą gwarancją. Zestawiliśmy pięć modeli, które da się sprowadzić z Niemiec za maksymalnie ok. 130 tys. zł, i sprawdziliśmy je w danych TÜV, ADAC, Euro NCAP oraz w aktualnych ogłoszeniach.

W skrócie:

  1. VW Passat B8 Variant — najlepszy bilans: ADAC zalicza go do najmniej awaryjnych aut klasy średniej, a ofert jest najwięcej.
  2. Skoda Superb III Combi — największy bagażnik w zestawieniu (660/1950 l) i najdłuższy rozstaw osi (2 841 mm).
  3. Skoda Octavia IV Combi — młodsza i tańsza od Superba, a bagażnik ma niewiele mniejszy (640 l).
  4. Toyota Corolla Touring Sports — hybryda z akcyzą 1,55%, ale z najmniejszym bagażnikiem w piątce i uciągiem tylko 750 kg.
  5. Kia Ceed Sportswagon — najtańsza w zestawieniu, z 7-letnią gwarancją producenta, która przechodzi na kolejnego właściciela.

Jak wybieraliśmy

Braliśmy pod uwagę pięć rzeczy:

  • Niezawodność: TÜV-Report 2026, czyli odsetek aut z poważnymi usterkami wykrytymi na niemieckim przeglądzie (dane w opracowaniu Auto Bild), oraz statystykę awarii ADAC Pannenstatistik 2026.
  • Przestrzeń: pojemność bagażnika wg danych producenta (pomiar VDA), przy rozłożonych i złożonych oparciach tylnej kanapy, z katalogu ADAC.
  • Bezpieczeństwo: wyniki Euro NCAP.
  • Dostępność w Niemczech: liczba ofert na AutoScout24.de.
  • Koszt w Polsce: cena zakupu plus akcyza i koszty sprowadzenia.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de dla podanego zakresu roczników i przebiegów. Podajemy środkową połowę ofert (od 1. do 3. kwartyla) z próby kilkudziesięciu do stu ogłoszeń niemieckich sprzedawców, bez aut uszkodzonych. „Szacunkowy koszt w Polsce” liczymy tak: cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł.

Stawki akcyzy sprawdziliśmy w aktualnym tekście ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2026 poz. 412). Wynoszą one:

  • 3,1% dla aut z silnikiem do 2000 cm³,
  • 18,6% powyżej 2000 cm³,
  • 1,55% dla hybryd niepodłączanych do gniazdka (HEV) do 2000 cm³,
  • 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³, w ramach zwolnienia obowiązującego do 31.12.2029 r.

Miękkie hybrydy (MHEV) liczymy ostrożnie, według stawek standardowych. Od lutego 2026 r. interpretacja ogólna Ministra Finansów i Gospodarki z 26.02.2026 potwierdza jednak, że MHEV korzystają ze stawek obniżonych (1,55% do 2000 cm³, 9,3% w przedziale 2000–3500 cm³), więc przy takich wersjach realny koszt może być niższy niż w tabeli. Szczegóły w poradniku o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Bagażnik VDA (l) Euro NCAP
1 VW Passat B8 Variant (2014–2023) 2.0 TDI 150 KM 16 400–21 400 (2019–2021, 60–150 tys. km, diesel) 77 000–100 000 650 / 1 780 5★ (2014)
2 Skoda Superb III Combi (2015–2023) 2.0 TDI 150/190 KM 18 000–22 600 (2019–2021, 60–150 tys. km, diesel) 84 000–105 000 660 / 1 950 5★ (2015)
3 Skoda Octavia IV Combi (od 2020) 2.0 TDI 115/150 KM, 1.5 TSI 15 400–19 000 (2020–2022, 60–150 tys. km, diesel) 73 000–89 000 640 / 1 700 5★
4 Toyota Corolla Touring Sports (od 2019) 1.8 Hybrid 22 000–24 900 (2020–2022, 30–100 tys. km) 101 000–114 000 596 / 1 606 5★ (2019)
5 Kia Ceed Sportswagon (od 2018) 1.5 T-GDI 160 KM 14 600–18 000 (2020–2022, 30–100 tys. km) 69 000–84 000 625 / 1 694 4★ (2019)

Pierwsza wartość bagażnika dotyczy rozłożonej kanapy, druga — złożonej, z ładowaniem pod dach. Gwiazdki Euro NCAP i lata testów podajemy za katalogiem ADAC.

1. Volkswagen Passat B8 Variant (2014–2023)

Dlaczego pierwsze miejsce. Passat nie wygrywa w żadnej pojedynczej kategorii, ale nigdzie nie odstaje. W ADAC Pannenstatistik 2026 znalazł się wśród najmniej awaryjnych modeli klasy średniej. W TÜV-Report 2026 wypada przeciętnie:

  • 2–3 lata: 6,9% aut z poważnymi usterkami (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 11,9% (średnia 10,0%),
  • 6–7 lat: 13,2% (średnia 13,6%),
  • 8–9 lat: 17,8% (średnia 18,3%).

To przyzwoity wynik jak na auto, które w Niemczech często jeździ we flotach. Ofert jest najwięcej z całej piątki: w naszym wyszukiwaniu diesli z lat 2019–2021 AutoScout24 pokazał ponad 900 ogłoszeń. Do tego Passat jest tańszy od Superba z tych samych roczników.

Polecane wersje. Najbezpieczniejszy wybór to 2.0 TDI 150 KM. Ma 1968 cm³, więc łapie się na akcyzę 3,1%. Bagażnik ma 650 l, a po złożeniu kanapy 1 780 l. Wersja plug-in GTE może skorzystać ze zwolnienia z akcyzy dla hybryd plug-in do 2000 cm³. Pojemność silnika sprawdź w dokumentach konkretnego auta, a przed zakupem także stan baterii i historię ładowania.

Na co uważać. W analizie TÜV Auto Bild wymienia:

  • wycieki oleju z układu napędowego, częste w autach flotowych,
  • ponadprzeciętnie zużyte tarcze hamulcowe we wszystkich rocznikach,
  • pękające sprężyny w okolicach siódmego roku,
  • usterki elektroniki i systemów wspomagających.

Przy skrzyni DSG pytaj o wymiany oleju, a w wersjach 4Motion — o pompę sprzęgła Haldex.

Szacunkowy koszt. Auta z lat 2019–2021 to ok. 77–100 tys. zł. Starsze, z lat 2016–2018 i z przebiegiem 100–200 tys. km, kosztują w Niemczech ok. 11 500–15 900 €, czyli ok. 55–75 tys. zł w Polsce. Najmłodsze roczniki (2022–2023) to 19 400–23 000 €, czyli ok. 91–107 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które robią dużo kilometrów w trasie i chcą auta bez niespodzianek.

2. Skoda Superb III Combi (2015–2023)

Dlaczego drugie miejsce. To najbardziej przestronne auto w tym rankingu. Bagażnik ma 660 l, a po złożeniu kanapy aż 1 950 l. Kombi mierzy 4 856 mm długości, a rozstaw osi wynosi 2 841 mm, najwięcej w tym zestawieniu. Do pierwszego miejsca zabrakło wyników TÜV. U młodych aut odsetek poważnych usterek jest powyżej średniej:

  • 2–3 lata: 9,6% (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 12,1% (średnia 10,0%).

W wieku 6–9 lat Superb wypada już przeciętnie lub nieco lepiej od średniej. Auto Bild zaznacza przy tym, że Superby mają w każdym roczniku przebiegi wyraźnie wyższe od średniej.

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (także z DSG) to rozsądny standard. Wersja 190 KM daje zapas mocy przy pełnym obciążeniu. Diesel 2.0 TDI ma 1968 cm³, więc akcyza wynosi 3,1%. Hybryda plug-in iV ma według ogłoszeń silnik 1.4 TSI (1395 cm³), więc kwalifikuje się do zwolnienia z akcyzy.

Na co uważać. Według analizy TÜV Auto Bild słabe punkty to:

  • zużyte sprężyny i cieknące amortyzatory,
  • mocowania osi w autach do ok. 5 lat,
  • tarcze hamulcowe ze złym obrazem przylegania,
  • w generacji 3V (2015–2023) częstsze wycieki oleju.

Mocne strony to układ kierowniczy, półosie i praktycznie brak korozji. Na jazdę próbną przyjedź z listą: amortyzatory, tuleje, tarcze, ślady oleju.

Szacunkowy koszt. Auta z lat 2019–2021 to ok. 84–105 tys. zł. Roczniki 2016–2018 z przebiegiem 100–200 tys. km kosztują w Niemczech 13 500–16 800 €, czyli ok. 64–79 tys. zł w Polsce. Za lata 2022–2023 trzeba zapłacić 20 000–25 900 €, czyli ok. 93–120 tys. zł.

Dla kogo. Dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci, dla osób wożących wózek, rowery i bagaż naraz, a dzięki najdłuższemu rozstawowi osi także dla wysokich pasażerów z tyłu. Porównanie Superba z Octavią znajdziesz w osobnym poradniku.

3. Skoda Octavia IV Combi (od 2020)

Dlaczego trzecie miejsce. Octavia czwartej generacji daje 640 l bagażnika (1 700 l po złożeniu kanapy), czyli tylko 20 l mniej niż Superb. Przy tym jest młodsza i tańsza. W TÜV-Report 2026 wypada przeciętnie:

  • 2–3 lata: 6,9% (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 10,1% (średnia 10,0%).

Od 6. do 9. roku Octavia ma już mniej poważnych usterek niż średnia: 12,4% i 16,5% przy średnich 13,6% i 18,3%. W rankingu kompaktów Auto Bild zajęła 8. miejsce na 10, ale przy najwyższych przebiegach w zestawieniu: średnio 70 tys. km przy pierwszym i 89 tys. km przy drugim przeglądzie.

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM ma w danych producenta 4,3 l/100 km (WLTP), a 115-konna wersja jest tańsza. Z benzyn najlepszy wybór to 1.5 TSI. Euro NCAP przyznało kombi pięć gwiazdek: 86% za ochronę dorosłych i 84% za ochronę dzieci.

Na co uważać. W pierwszych egzemplarzach multimedia potrafią się zawieszać. Były też akcje serwisowe z powodu ryzyka pożaru i luźnych osłon silnika, więc sprawdź po VIN, czy zostały wykonane. Auto Bild zauważa też, że nowsze Octavie mają ponadprzeciętnie często usterki zawieszenia osi.

Szacunkowy koszt. Diesle z lat 2020–2022 z przebiegiem 60–150 tys. km to ok. 73–89 tys. zł. Egzemplarze z lat 2021–2023 z przebiegiem 30–100 tys. km (wszystkie silniki do 2.0) kosztują w Niemczech 19 500–25 900 €, czyli ok. 91–120 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które chcą młodego auta z dużym bagażnikiem i nie potrzebują przestrzeni limuzyny na tylnej kanapie. Szczegółowe porównanie z Passatem i Corollą znajdziesz w tekście Octavia Combi vs Passat Variant vs Corolla TS.

4. Toyota Corolla Touring Sports (od 2019)

Dlaczego czwarte miejsce. To jedyna pełna hybryda w zestawieniu. 1.8 Hybrid ma 1798 cm³, więc płacisz akcyzę 1,55% zamiast 3,1%. W TÜV-Report 2026 Corolla wypada przyzwoicie:

  • przy pierwszym przeglądzie 7,4% aut z poważnymi usterkami (średni przebieg 65 tys. km),
  • przy drugim 8,7% (74 tys. km).

W rankingu kompaktów Auto Bild dało jej to 6. miejsce. Euro NCAP przyznało pięć gwiazdek (2019).

Polecane wersje. 1.8 Hybrid ma 122 KM i w danych producenta 5,0 l/100 km (WLTP, wersja Trek). Bagażnik ma 596 l, a po złożeniu kanapy 1 606 l. To najmniej w piątce.

Na co uważać. W ADAC Pannenstatistik 2026 Corolla z rocznika 2023 znalazła się wśród najbardziej awaryjnych aut swojej klasy. ADAC wiąże to z akumulatorem rozruchowym 12 V. Toyota podaje, że od lutego 2026 montuje większe akumulatory, ale statystyka tego jeszcze nie obejmuje. Przy oględzinach sprawdź więc stan i wiek akumulatora 12 V. Druga sprawa to uciąg: dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem wynosi tylko 750 kg. Corolla nie nada się do większej przyczepy kempingowej.

Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2020–2022 z przebiegiem 30–100 tys. km to ok. 101–114 tys. zł. To najdroższa pozycja w zestawieniu.

Dla kogo. Dla osób, które jeżdżą dużo po mieście i chcą hybrydy z niską akcyzą, a nie potrzebują dużego uciągu.

5. Kia Ceed Sportswagon (od 2018)

Dlaczego piąte miejsce. Ceed SW ma 625 l bagażnika (1 694 l po złożeniu kanapy), czyli więcej niż Corolla, i kosztuje najmniej w zestawieniu. W TÜV-Report 2026 trzyma się dokładnie średniej:

  • 2–3 lata: 6,5%,
  • 4–5 lat: 10,0%.

Po 6–7 latach wynik jest nieco gorszy od średniej: 14,2% przy średniej 13,6%. Na plus jest gwarancja: Kia daje 7 lat lub 150 tys. km. Gwarancja przechodzi na kolejnego właściciela, jeśli auto było serwisowane zgodnie z warunkami, i obowiązuje w ponad 20 krajach Europy. Egzemplarz z 2021 roku może więc mieć jeszcze sporą część ochrony.

Polecane wersje. 1.5 T-GDI (1482 cm³) ma 160 KM i w danych producenta 5,8 l/100 km (WLTP, wersja z 2021 r. ze skrzynią DCT). Wersje z instalacją 48 V to miękkie hybrydy. Ich akumulator 48 V nie jest objęty 7-letnią gwarancją. Z oceną Euro NCAP trzeba uważać: w 2019 r. Ceed SW dostał cztery gwiazdki. Przy zakupie sprawdź, jakie systemy wspomagające ma konkretny egzemplarz.

Na co uważać. Według Auto Bild problemy w generacji CD zdarzają się rzadko. Bywa, że funkcja Auto-Hold zachowuje się kapryśnie. Były akcje serwisowe dotyczące napinaczy pasów z przodu i możliwej awarii wspomagania hamulców. Tarcze hamulcowe zużywają się już po 4–5 latach. Przed zakupem sprawdź w ASO po VIN, czy akcje wykonano i do kiedy obowiązuje gwarancja.

Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2020–2022 z przebiegiem 30–100 tys. km to ok. 69–84 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób z budżetem do ok. 85 tys. zł, które chcą młodego auta z gwarancją i wolą silnik benzynowy.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Hyundai i30 kombi. Jest tani (2020–2022: 13 900–17 400 €), ale w rankingu kompaktów Auto Bild na bazie TÜV zajął 9. miejsce na 10. Przy drugim przeglądzie poważne usterki miało 11,5% aut.
  • Opel Insignia Sports Tourer. W ADAC Pannenstatistik 2026 roczniki 2016–2019 i 2022 trafiły na listę najbardziej awaryjnych w klasie średniej.
  • Skoda Superb IV i VW Passat B9 (od 2024). To świetne auta, ale wychodzą poza budżet. Za Superba IV z lat 2024–2025 płaci się w Niemczech 27 700–35 500 €, a w Polsce wychodzi to ok. 128–163 tys. zł. W kategorii kombi premium polecamy z kolei ranking kombi premium z importu.

Najczęstsze pytania

Które kombi z importu jest najmniej awaryjne?

Z tej piątki najlepiej wypada VW Passat B8. ADAC Pannenstatistik 2026 zalicza go do najmniej awaryjnych aut klasy średniej, a w TÜV jest w okolicach średniej mimo dużych przebiegów. Octavia w wieku 6–9 lat ma mniej poważnych usterek niż średnia na przeglądzie.

Ile kosztuje sprowadzenie Skody Superb kombi z Niemiec?

Według naszej metodologii Superb III Combi 2.0 TDI z lat 2019–2021 z przebiegiem 60–150 tys. km kosztuje w Polsce ok. 84–105 tys. zł. Ta kwota obejmuje cenę z ogłoszenia (18 000–22 600 €), akcyzę 3,1% i ok. 3 500 zł na transport i opłaty.

Jaka akcyza obowiązuje przy imporcie kombi?

Do 2000 cm³ akcyza wynosi 3,1% wartości auta, a powyżej 2000 cm³ — 18,6%. Hybrydy (HEV) do 2000 cm³ płacą 1,55%, a hybrydy plug-in do 2000 cm³ są zwolnione do końca 2029 roku. Wszystkie polecane tu silniki mieszczą się w progu 2000 cm³. Szczegóły i kalkulator znajdziesz w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Czy gwarancja Kii obowiązuje w aucie kupionym w Niemczech?

Tak, jeśli auto było serwisowane zgodnie z warunkami gwarancji. Kia podaje, że 7-letnia gwarancja (do 150 tys. km) przechodzi na kolejnego właściciela i obowiązuje w ponad 20 krajach Europy. Zanim kupisz auto, potwierdź jej status po numerze VIN w autoryzowanym serwisie.

Kombi czy SUV do rodziny?

To zależy od potrzeb. Kombi z tej listy mają bagażniki 596–660 l według danych producentów, a niższe nadwozie ułatwia ładowanie długich przedmiotów. SUV daje wyższą pozycję za kierownicą i łatwiejsze wsiadanie. Jeśli najważniejsza jest pojemność, sprawdź nasz ranking aut z największym bagażnikiem.

Źródła

  • ISAP, Dz.U. 2026 poz. 412 — tekst jednolity ustawy o podatku akcyzowym (art. 105 i 163a: stawki akcyzy)
  • NBP — kurs średni EUR z 16.10.2026, tabela 202/A/NBP/2026
  • AutoScout24.de — ogłoszenia (przykładowe wyszukiwanie: Passat Variant 2019–2021, diesel)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najmniej i najbardziej awaryjne modele w klasach
  • Auto Bild — VW Passat w TÜV-Report 2026: odsetek usterek i słabe punkty B8
  • Auto Bild — Skoda Superb w TÜV 2026: odsetek usterek i słabe punkty
  • Auto Bild — Skoda Octavia w TÜV-Check 2026: odsetek usterek, akcje serwisowe
  • Auto Bild — ranking kompaktów wg TÜV-Report 2026 (Corolla, Ceed, Octavia, i30)
  • Auto Bild — Kia Ceed w TÜV-Check 2026: usterki i akcje serwisowe generacji CD
  • Kia Deutschland — warunki 7-letniej gwarancji
  • Katalog ADAC — VW Passat Variant B8 2.0 TDI: bagażnik, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Skoda Superb Combi III 2.0 TDI: bagażnik, wymiary, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Skoda Octavia Combi IV 2.0 TDI: bagażnik, zużycie paliwa, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Toyota Corolla Touring Sports 1.8 Hybrid: bagażnik, uciąg, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Kia Ceed Sportswagon 1.5 T-GDI: bagażnik, Euro NCAP

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Ranking podpowiada, który model wybrać, ale o udanym zakupie decyduje konkretny egzemplarz. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii i mamy za sobą ponad 2000 aut. Przy imporcie samochodów robimy dla Ciebie:

  • wyszukanie egzemplarza w Twoim budżecie,
  • weryfikację historii VIN i przebiegu,
  • oględziny stanu technicznego na miejscu,
  • negocjację ceny,
  • transport do Polski.

Jeśli wolisz auto, które już jest na miejscu, przejrzyj nasze auta na sprzedaż. Masz pytania o konkretny model z rankingu? Zadzwoń: 570 741 000.