TOP 5 kombi premium z importu 2026 — Mercedes E, Audi A6, Volvo V90, Audi A4 i BMW 5

Wybór kombi premium z importu jest w Niemczech ogromny. Samych Audi A6 Avant 40 TDI z lat 2019–2021 znaleźliśmy na AutoScout24.de ponad 500. Ułożyliśmy ranking pięciu modeli, które w 2026 roku dają najwięcej za swoją cenę. Porównaliśmy ich bagażniki, wyniki niemieckich przeglądów i statystyki awarii, a do tego policzyliśmy realny koszt sprowadzenia do Polski.

W skrócie:

  1. Mercedes-Benz Klasy E kombi (S213) — największy bagażnik w zestawieniu (640 l) i najlepszy wynik TÜV wśród aut z przebiegiem ponad 100 tys. km.
  2. Audi A6 Avant (C8) — jedne z najniższych odsetków poważnych usterek na przeglądach TÜV (5,0% i 6,5%) przy średnim bagażniku 565 l.
  3. Volvo V90 — wyłącznie silniki 2.0 (akcyza 3,1% lub 0% w plug-inie) i bardzo dobre wyniki Euro NCAP.
  4. Audi A4 Avant (B9) — najtańsze w zestawieniu, z dobrymi ocenami TÜV i ADAC, ale o klasę mniejsze.
  5. BMW Serii 5 Touring (G31) — rzadko się psuje według ADAC, ale na przeglądach TÜV wypada wyraźnie gorzej od średniej.

Jak wybieraliśmy

Do porównania wzięliśmy kombi klasy wyższej średniej, a jako tańszą alternatywę klasy średniej — Audi A4 Avant. O kolejności zdecydowało pięć kryteriów:

  • Niezawodność: TÜV-Report 2026 (odsetek aut z poważnymi usterkami na niemieckim przeglądzie, w opracowaniu Auto Bild) i ADAC Pannenstatistik 2026.
  • Przestrzeń: bagażnik wg danych producenta (VDA) z katalogu ADAC.
  • Bezpieczeństwo: wyniki Euro NCAP.
  • Znane usterki: testy używanych aut i akcje serwisowe.
  • Koszt w Polsce: cena zakupu plus akcyza i koszty sprowadzenia.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów. Podajemy środkową połowę ofert (1.–3. kwartyl) z próby kilkudziesięciu do stu ogłoszeń niemieckich sprzedawców, bez aut uszkodzonych. „Szacunkowy koszt w Polsce” liczymy tak: cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł.

Akcyzę liczymy według ustawy o podatku akcyzowym (tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412):

  • 3,1% dla silników do 2000 cm³,
  • 18,6% powyżej 2000 cm³,
  • 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³, w ramach zwolnienia ważnego do 31.12.2029 r.

Miękkie hybrydy (MHEV) liczymy ostrożnie, według stawek standardowych. Od lutego 2026 r. interpretacja ogólna Ministra Finansów i Gospodarki z 26.02.2026 potwierdza jednak, że MHEV korzystają ze stawek obniżonych (1,55% do 2000 cm³, 9,3% w przedziale 2000–3500 cm³), więc przy takich wersjach realny koszt może być niższy niż w tabeli. Szczegóły w poradniku o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Bagażnik VDA (l) TÜV: poważne usterki po 4–5 latach (średnia 10,0%)
1 Mercedes-Benz Klasy E kombi S213 (2016–2023) E 220 d, E 300 de (plug-in) 20 600–26 900 (E 220 d, 2018–2021, 60–150 tys. km) 96 000–124 000 640 / 1 820 7,0%
2 Audi A6 Avant C8 (2018–2025) 40 TDI 204 KM 22 400–26 000 (2019–2021, 60–150 tys. km) 105 000–120 000 565 / 1 680 6,5%
3 Volvo V90 (2016–2025) D4/B4, T6/T8 (plug-in) 22 300–27 600 (diesel, 2018–2021, 60–150 tys. km) 104 000–128 000 560 / 1 526 (D4) b.d.
4 Audi A4 Avant B9 (2015–2024) 35/40 TDI 17 200–21 500 (2019–2021, 60–150 tys. km) 81 000–100 000 495 / 1 495 (35 TDI) 6,0%
5 BMW Serii 5 Touring G31 (2017–2024) 520d, 530e (plug-in) 20 000–24 800 (520d, 2018–2021, 60–150 tys. km) 93 000–115 000 570 / 1 700 21,5%

Pierwsza wartość bagażnika dotyczy rozłożonej kanapy, druga — złożonej, z ładowaniem pod dach. Wyniki TÜV dotyczą całych modeli w danej grupie wieku. W przypadku Mercedesa to wartość dla generacji W213 przy średnim przebiegu 107 tys. km. Dla Volvo V90 nie znaleźliśmy danych TÜV.

1. Mercedes-Benz Klasy E kombi (S213, 2016–2023)

Dlaczego pierwsze miejsce. Bagażnik ma 640 l, a po złożeniu kanapy 1 820 l. To najwięcej w tym rankingu i o 70–75 l więcej niż w BMW Serii 5 czy Audi A6. Auto Bild na podstawie TÜV-Report 2026 postawił Klasę E W213 na pierwszym miejscu wśród aut z przebiegiem powyżej 100 tys. km. W wieku 4–5 lat, przy średnim przebiegu 107 tys. km, poważne usterki miało tylko 7,0% aut. Euro NCAP przyznało kombi pięć gwiazdek (2016), w tym 95% za ochronę dorosłych.

Polecane wersje. Najrozsądniejszy wybór to E 220 d z dieslem OM654. W katalogu ADAC ma 194 KM i 1950 cm³, więc akcyza wynosi 3,1%. Ciekawą alternatywą jest E 300 de, czyli diesel z napędem plug-in. W sprawdzonych przez nas ogłoszeniach ma silnik do 2000 cm³, więc kwalifikuje się do zwolnienia z akcyzy. Pamiętaj tylko, że w hybrydach plug-in bateria zabiera część bagażnika. Pojemność sprawdź w danych konkretnej wersji.

Na co uważać. Auto Bild ostrzega, że zawieszenie osi W213 bywa przeciążone, a w całej Klasie E usterki zawieszenia osi wyraźnie przybywają po szóstym roku. Przy oględzinach dokładnie sprawdź tuleje, wahacze i amortyzatory. Znane problemy W213 to:

  • awarie czujników NOx,
  • błędy multimediów,
  • ubytki płynu chłodzącego.

Na W213 było około trzech tuzinów akcji serwisowych, w tym pięć w samym okresie od stycznia do lipca 2025 r. Dotyczyły m.in. ryzyka pożaru, spawów tylnej osi i możliwej utraty napędu. Mocne strony to przewody hamulcowe bez usterek, wycieki oleju rzadsze niż w poprzedniku i układ wydechowy, który TÜV praktycznie nigdy nie kwestionuje.

Szacunkowy koszt. E 220 d z lat 2018–2021 to ok. 96–124 tys. zł. E 300 de z lat 2020–2022 (40–150 tys. km) kosztuje w Niemczech 25 000–29 100 €, czyli ok. 113–131 tys. zł w Polsce, bez akcyzy.

Dla kogo. Dla rodzin, które potrzebują dużego bagażnika i jeżdżą długie trasy. Szczegóły tej generacji znajdziesz w przewodniku po Mercedesie Klasy E W213.

2. Audi A6 Avant (C8, 2018–2025)

Dlaczego drugie miejsce. W TÜV-Report 2026 A6 bieżącej generacji (typ 4K) ma bardzo niskie odsetki poważnych usterek:

  • 2–3 lata: 5,0% (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 6,5% (średnia 10,0%).

Po 4–5 latach lepszy wynik ma w tym zestawieniu tylko mniejsze A4 (6,0%). Euro NCAP przyznało A6 Avant pięć gwiazdek (2018), w tym 93% za ochronę dorosłych. Pierwsze miejsce przegrywa z Mercedesem bagażnikiem: 565 l (1 680 l po złożeniu kanapy).

Polecane wersje. Najlepszy wybór to 40 TDI: 204 KM, 1968 cm³ i w danych producenta 5,5 l/100 km (WLTP). Akcyza wynosi więc 3,1%. Wybierając inną wersję, sprawdź pojemność silnika: powyżej 2000 cm³ akcyza rośnie do 18,6%, co szybko zjada oszczędność na zakupie.

Na co uważać. Auto Bild wskazuje głównie na elektronikę: multimedia MMI potrafią się zawieszać, a asystent pasa ruchu bywa nadgorliwy. Lista akcji serwisowych jest długa. Dotyczyły m.in.:

  • wskaźnika paliwa (2018–2021),
  • poduszek powietrznych (2017–2020),
  • sterowników silnika (2022),
  • wahaczy i zwrotnic (2019–2021),
  • skrzypiącego dachu panoramicznego (2018).

Sprawdź po VIN, czy wszystkie wykonano.

Szacunkowy koszt. 40 TDI z lat 2019–2021 to ok. 105–120 tys. zł. W naszym wyszukiwaniu AutoScout24 pokazał ponad 500 takich ofert.

Dla kogo. Dla osób, które chcą młodej generacji z bardzo dobrymi wynikami przeglądów, a bagażnik 565 l im wystarczy.

3. Volvo V90 (2016–2025)

Dlaczego trzecie miejsce. W teście Euro NCAP z 2017 r. V90 dostał pięć gwiazdek: 95% za ochronę dorosłych (tyle samo co Klasa E) i aż 93% za systemy wspomagające. To najwyższa ocena asystentów wśród aut z rankingu, dla których mamy wyniki. Volvo stosuje w tej generacji jeden dwulitrowy silnik w różnych wersjach mocy. Dzięki temu diesel płaci akcyzę 3,1%, a hybrydy plug-in T6 i T8 (w ogłoszeniach z pojemnością do 2000 cm³) są z niej zwolnione. Auto Bild zauważa też, że V90 często trzyma wartość lepiej niż Klasa E, A6 i Serii 5. Z kolei danych TÜV nie znaleźliśmy, a bagażnik jest najmniejszy wśród aut klasy wyższej w tym rankingu: 560 l (1 526 l po złożeniu kanapy) w wersji D4.

Polecane wersje. D4 (w katalogu ADAC 1969 cm³) albo nowszy B4. Jeśli możesz ładować auto w domu, sprawdź plug-in T6 lub T8 Recharge.

Na co uważać. W teście używanego V90 Auto Bild wymienia:

  • zbyt twarde zawieszenie i drogie amortyzatory pneumatyczne z tyłu,
  • wolne multimedia, których wczesne błędy usuwano aktualizacjami w serwisie,
  • psujące się sterowniki reflektorów LED,
  • w mocno eksploatowanych egzemplarzach wymianę uszczelki pod głowicą jeszcze przed 100 tys. km,
  • dość częste awarie pompy paliwa,
  • zużycie oleju rzędu 0,5 l na 1 000 km na dłuższą metę.

Były też akcje serwisowe dotyczące kolektora wydechowego (ryzyko pożaru) i poduszek powietrznych. Mocne strony to bezproblemowa skrzynia biegów i wzorowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Szacunkowy koszt. Diesle z lat 2018–2021 to ok. 104–128 tys. zł. Plug-iny z lat 2019–2022 (40–150 tys. km) kosztują 25 000–31 000 €, czyli ok. 112–139 tys. zł bez akcyzy.

Dla kogo. Dla osób, które najbardziej cenią bezpieczeństwo i komfort wnętrza, a mniej sportowe prowadzenie.

4. Audi A4 Avant (B9, 2015–2024)

Dlaczego czwarte miejsce. A4 to o klasę mniejsze auto, ale też najtańsza droga do kombi premium. Wyniki ma bardzo dobre: ADAC Pannenstatistik 2026 zalicza A4 do najmniej awaryjnych modeli klasy średniej. W TÜV-Report 2026 wypada tak:

  • 2–3 lata: 6,1% aut z poważnymi usterkami (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 6,0% (średnia 10,0%).

To przy przebiegach wyższych od średniej. Ograniczeniem jest bagażnik: 495 l (1 495 l po złożeniu kanapy) w wersji 35 TDI.

Polecane wersje. 35 TDI (163 KM, 1968 cm³, w danych producenta 4,8 l/100 km WLTP) lub 40 TDI. W obu przypadkach akcyza wynosi 3,1%.

Na co uważać. Wyniki TÜV pogarszają się z wiekiem. Po 6–7 latach poważne usterki ma 15,0% aut (średnia 13,6%), a po 8–9 latach 20,8% (średnia 18,3%). Auto Bild wskazuje:

  • usterki mocowań osi przy trzecim przeglądzie,
  • pękające sprężyny w autach 6–9-letnich, ponad dwa razy częściej niż średnio,
  • podwyższone zużycie oleju w części silników,
  • szarpanie skrzyni DSG,
  • zawodne połączenie MMI z iPhone'em.

Akcje serwisowe dotyczyły m.in. spawów ramy oparcia przednich foteli (koniec 2023 r.), odpinanego haka holowniczego i pomp płynu chłodzącego w 2.0 TFSI.

Szacunkowy koszt. Egzemplarze z lat 2019–2021 to ok. 81–100 tys. zł. Problemy tej generacji opisujemy dokładniej w artykule o Audi A4 B8 i B9.

Dla kogo. Dla osób, które chcą auta premium za ok. 81–100 tys. zł i nie potrzebują bagażnika ponad 500 l.

5. BMW Serii 5 Touring (G31, 2017–2024)

Dlaczego piąte miejsce. To model z dwiema zupełnie różnymi ocenami. ADAC Pannenstatistik 2026 zalicza Serię 5 do najmniej awaryjnych aut klasy wyższej średniej, więc auto rzadko zostaje na drodze. Na niemieckim przeglądzie wypada jednak wyraźnie gorzej od średniej:

  • 2–3 lata: 8,4% aut z poważnymi usterkami (średnia 6,5%),
  • 4–5 lat: 21,5% (średnia 10,0%),
  • 6–7 lat: 22,3% (średnia 13,6%).

Te auta mają przy tym przebiegi o kilkadziesiąt procent wyższe od średniej: 92 tys. km przy średniej 65 tys. km w wieku 4–5 lat. Euro NCAP przyznało pięć gwiazdek (2017). Bagażnik ma 570 l, a po złożeniu kanapy 1 700 l.

Polecane wersje. 520d z dieslem B47 (190 KM, 1995 cm³) płaci akcyzę 3,1%. 530e Touring to hybryda plug-in z silnikiem poniżej 2000 cm³, zwolniona z akcyzy.

Na co uważać. Auto Bild wskazuje problemy na badaniu spalin w obu generacjach. W średnich grupach wieku poważne usterki często powoduje aktywna maska, czyli system ochrony pieszych. Hamulce wypadają za to wyraźnie lepiej od średniej, a przewody hamulcowe są bez zarzutu we wszystkich rocznikach. Przy oględzinach sprawdź działanie aktywnej maski w diagnostyce i ślady wycieków oleju.

Szacunkowy koszt. 520d z lat 2018–2021 to ok. 93–115 tys. zł. 530e z lat 2020–2022 (40–150 tys. km) kosztuje 25 100–30 000 €, czyli ok. 113–134 tys. zł bez akcyzy.

Dla kogo. Dla kierowców, dla których liczy się napęd na tył i dynamika, i którzy kupią egzemplarz z pełną historią serwisową. Więcej o tej generacji w przewodniku po BMW Serii 5 G30/G31.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Mocniejsze wersje z silnikami powyżej 2000 cm³. Każdy z tych modeli ma odmiany, które przekraczają ten próg i płacą akcyzę 18,6%. Przy aucie za 25 000 € to ok. 20 300 zł podatku zamiast ok. 3 400 zł przy silniku do 2000 cm³.
  • BMW Serii 3 Touring i Mercedes Klasy C kombi. To konkurenci A4 z tej samej klasy. Seria 3 jest w ADAC Pannenstatistik 2026 wśród najmniej awaryjnych aut klasy średniej. Do rankingu wybraliśmy jednak A4, bo w TÜV-Report 2026 po 4–5 latach ma tylko 6,0% aut z poważnymi usterkami przy średniej 10,0%.
  • Mainstreamowe kombi, czyli Skoda Superb i VW Passat. Dają więcej miejsca za mniejsze pieniądze. Porównujemy je w rankingu najlepszych kombi z importu.

Najczęstsze pytania

Które kombi premium jest najmniej awaryjne?

Po 4–5 latach najniższe odsetki poważnych usterek w TÜV mają Audi A4 Avant (6,0%) i A6 Avant (6,5%), przy średniej 10,0%. Mercedes Klasy E W213 miał w tym wieku 7,0% przy średnim przebiegu 107 tys. km, co dało mu pierwsze miejsce w zestawieniu Auto Bild aut z przebiegiem powyżej 100 tys. km. BMW Serii 5 rzadko się psuje według ADAC, ale na przeglądach TÜV w wieku 4–5 lat ma ponad dwa razy więcej poważnych usterek niż średnia.

Ile kosztuje sprowadzenie Audi A6 Avant z Niemiec?

A6 Avant 40 TDI z lat 2019–2021 z przebiegiem 60–150 tys. km kosztuje w Niemczech ok. 22 400–26 000 €. Po doliczeniu akcyzy 3,1% i ok. 3 500 zł kosztów sprowadzenia wychodzi ok. 105–120 tys. zł.

Czy opłaca się kupić kombi premium w wersji plug-in?

Pod względem podatku tak. Hybrydy plug-in do 2000 cm³ są zwolnione z akcyzy do końca 2029 r., a E 300 de, 530e i V90 T6/T8 mieszczą się w tym limicie. Trzeba jednak sprawdzić stan baterii, historię ładowania i mniejszy bagażnik. Bez ładowania w domu plug-in traci sens.

Mercedes Klasy E kombi czy BMW Serii 5 Touring?

Mercedes ma większy bagażnik (640 l wobec 570 l) i znacznie lepsze wyniki na przeglądach TÜV: 7,0% wobec 21,5% aut z poważnymi usterkami po 4–5 latach. BMW figuruje w ADAC Pannenstatistik 2026 wśród najmniej awaryjnych aut klasy wyższej średniej, a Klasy E na tej liście nie ma. Kupując BMW, zwróć szczególną uwagę na aktywną maskę i wyniki badania spalin.

Dlaczego w rankingu nie ma silników powyżej 2000 cm³?

Przez akcyzę. Silnik powyżej 2000 cm³ oznacza stawkę 18,6% zamiast 3,1%, czyli przy aucie za 25 000 € ok. 17 tys. zł więcej podatku. Szczegóły znajdziesz w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Źródła

  • ISAP, Dz.U. 2026 poz. 412 — tekst jednolity ustawy o podatku akcyzowym (art. 105 i 163a: stawki i zwolnienie PHEV)
  • NBP — kurs średni EUR z 16.10.2026, tabela 202/A/NBP/2026
  • AutoScout24.de — ogłoszenia (przykładowe wyszukiwanie: Audi A6 Avant 2019–2021, diesel)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najmniej awaryjne modele w klasach
  • Auto Bild — Mercedes Klasy E w TÜV-Report 2026: słabe punkty i akcje serwisowe
  • Auto Bild — TÜV-Report 2026: najlepsze auta z przebiegiem powyżej 100 tys. km
  • Auto Bild — Audi A6/A7 w TÜV-Check 2026: odsetek usterek i akcje serwisowe
  • Auto Bild — Audi A4/A5 w TÜV-Check 2026: odsetek usterek i słabe punkty B9
  • Auto Bild — BMW Serii 5 w TÜV-Check 2026: odsetek usterek i przebiegi
  • Auto Bild — test używanego Volvo V90: usterki i mocne strony
  • Katalog ADAC — Mercedes E 220 d kombi (S213): bagażnik, silnik, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Audi A6 Avant 40 TDI (C8): bagażnik, zużycie paliwa, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Volvo V90 D4: bagażnik, silnik, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — BMW 520d Touring (G31): bagażnik, silnik, Euro NCAP
  • Katalog ADAC — Audi A4 Avant 35 TDI (B9): bagażnik, zużycie paliwa

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Przy kombi premium różnica między dobrym a złym egzemplarzem to często kilkanaście tysięcy złotych na naprawy w pierwszym roku. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii, a za nami ponad 2000 aut. W ramach importu samochodów i usługi auta premium zajmujemy się:

  • wyszukaniem egzemplarza z pełną historią serwisową,
  • weryfikacją historii VIN i przebiegu,
  • oględzinami stanu technicznego na miejscu, łącznie z diagnostyką komputerową,
  • negocjacją ceny,
  • transportem do Polski.

Gotowe egzemplarze znajdziesz też wśród naszych aut na sprzedaż. Zadzwoń: 570 741 000.