Audi A4 (B8/B9) — import i najczęstsze problemy

Audi A4 to jeden z filarów niemieckiego rynku aut używanych i zarazem jeden z najczęściej importowanych modeli do Polski. Import Audi A4 z Niemiec może przynieść oszczędności rzędu 10 000–25 000 zł, ale pod warunkiem, że trafisz na dobrze utrzymany egzemplarz i unikniesz modeli z typowymi, kosztownymi usterkami. W tym artykule porównamy generacje B8 i B9, omówimy najczęstsze problemy i podpowiemy, jak wybrać najlepszy egzemplarz.

Audi A4 B8 vs B9 — różnice konstrukcyjne i technologiczne

Generacje B8 (produkowana w latach 2007–2015) i B9 (od 2015 roku) to dwa zupełnie różne samochody, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Zrozumienie fundamentalnych różnic między nimi jest niezbędne do podjęcia właściwej decyzji zakupowej.

Audi A4 B8 (2007–2015)

Generacja B8 jest dziś jednym z najdostępniejszych cenowo samochodów segmentu D z importu. W Niemczech egzemplarze z końca produkcji (2013–2015, tzw. B8.5 po faceliftingu) z przebiegiem 120 000–180 000 km kosztują od 8 000 do 15 000 EUR.

Kluczowe cechy B8:

  • Platforma MLB — podłużny układ silnika, klasyczny dla Audi
  • MMI Navigation — system multimedialny z osobnym wyświetlaczem
  • Zawieszenie — dostępne w wersji standardowej i sportowej (obniżone o 20 mm)
  • Materiały wnętrza — solidne, ale już zauważalnie starszej generacji

Audi A4 B9 (od 2015)

B9 to skok generacyjny pod każdym względem. Nowa platforma MLB Evo przyniosła redukcję masy o około 120 kg, co bezpośrednio przełożyło się na osiągi i spalanie. Ceny na rynku niemieckim zaczynają się od 14 000 EUR za egzemplarze z 2016 roku z przebiegiem około 150 000 km.

Najważniejsze zmiany w B9:

  • Virtual Cockpit — w pełni cyfrowe zegary (12,3" wyświetlacz), rewolucyjna zmiana w ergonomii
  • Nowy system MMI — szybszy, bardziej intuicyjny, z integracją Apple CarPlay/Android Auto
  • Nowe silniki — zmodernizowane jednostki TFSI i TDI z niższym spalaniem
  • Matrix LED — opcjonalne reflektory adaptacyjne najwyższej klasy
  • Lżejsza konstrukcja — większe zastosowanie aluminium i stali wysokowytrzymałej

Porównanie generacji

Cecha B8 (2007–2015) B9 (od 2015)
Cena w DE (2026) 8 000–15 000 EUR 14 000–28 000 EUR
Masa własna ~1 500 kg ~1 380 kg
Systemy bezpieczeństwa Podstawowe Zaawansowane (ACC, LKA, Pre Sense)
Multimedia MMI 3G/3G+ MMI Touch/MIB 2
Zegary Analogowe Virtual Cockpit (opcja)
Spalanie (2.0 TDI) 5,5–7,0 l/100 km 4,8–6,5 l/100 km

Silniki TFSI i TDI — które wersje są najbardziej trwałe

Wybór silnika to najważniejsza decyzja przy imporcie Audi A4. Każda generacja miała swoje udane i problematyczne jednostki. Oto szczegółowy przegląd.

Silniki benzynowe TFSI

1.8 TFSI (B8) — 120/160/170 KM

Silnik EA888 generacji 1 i 2 to kontrowersyjna jednostka. Wersje wyprodukowane do 2012 roku słyną z nadmiernego spalania oleju — to jeden z najczęściej opisywanych problemów Audi A4 B8. Po 2012 roku Audi zastosowało poprawione pierścienie tłokowe i problem został w dużej mierze rozwiązany.

  • Ryzyko: Spalanie oleju (do 1l/1000 km w skrajnych przypadkach)
  • Koszt naprawy: Wymiana pierścieni tłokowych — 5 000–8 000 zł
  • Zalecenie: Unikaj egzemplarzy sprzed 2012 roku lub żądaj udokumentowanej naprawy

2.0 TFSI (B8/B9) — 180/190/200/252 KM

W generacji B8 silnik 2.0 TFSI (EA888 gen. 2) miał te same problemy z olejem co 1.8 TFSI. W B9 zastosowano EA888 generacji 3B, który jest już znacznie dojrzalszy i bardziej niezawodny.

  • B8 (do 2012): Spalanie oleju, awarie łańcucha rozrządu
  • B8.5 (2012–2015): Znacznie poprawiony, ale wciąż zdarzają się problemy
  • B9: Solidna jednostka, spalanie oleju na akceptowalnym poziomie (do 0,5 l/1000 km wg normy Audi)

2.0 TFSI 252 KM (B9)

Mocniejsza wersja w B9, stosowana w wariantach oznaczonych jako A4 45 TFSI. Ta sama jednostka EA888 gen. 3B, ale z wyższym ciśnieniem doładowania. Trwała i dynamiczna — to jeden z najlepszych wyborów wśród silników benzynowych.

Silniki diesla TDI

2.0 TDI (B8) — 120/143/150/163/177/190 KM

W generacji B8 stosowano silniki EA189 i EA288. To właśnie EA189 był bohaterem afery Dieselgate — jeśli auto ma ten silnik, powinno mieć już przeprowadzoną aktualizację oprogramowania.

  • EA189 (do 2015): Sprawdź, czy aktualizacja Dieselgate została wykonana
  • Typowe usterki: Zawór EGR, przepustnica, dwumasowe koło zamachowe
  • Trwałość: Przy regularnym serwisie — 250 000–350 000 km bez poważnych napraw

2.0 TDI (B9) — 150/190 KM (EA288)

Nowsza generacja silnika diesla w B9 jest znacznie lepsza pod każdym względem. EA288 to dojrzała, zmodernizowana konstrukcja, która nie była objęta aferą Dieselgate.

  • Trwałość: Doskonała, przebiegi 300 000+ km bez problemów
  • Spalanie: 4,8–6,5 l/100 km — jedne z najniższych w klasie
  • Uwaga: System AdBlue wymaga regularnego uzupełniania (zbiornik 12 l, koszt ~50 zł/napełnienie)

Rekomendacja eksperta: Jeśli szukasz niezawodnego A4 z importu, 2.0 TDI 150 KM w B9 to złoty środek — niskie spalanie, wysoka trwałość i akceptowalny koszt serwisu.

Spalanie oleju w silnikach 2.0 TFSI — jak zweryfikować przed zakupem

Problem nadmiernego spalania oleju to pięta achillesowa wielu Audi A4 z silnikami TFSI, szczególnie w generacji B8. Zanim zdecydujesz się na zakup, wykonaj te kroki weryfikacyjne.

Test spalania oleju

  1. Sprawdź poziom oleju na zimno — zanotuj dokładny poziom na miarce lub w systemie MMI
  2. Przejedź 100–200 km w różnych warunkach (miasto + trasa)
  3. Sprawdź poziom ponownie — spadek większy niż 1 mm na miarce przy 200 km to sygnał ostrzegawczy

Objawy nadmiernego spalania oleju

  • Niebieski dym z wydechu przy przyspieszaniu po dłuższym postoju
  • Komunikaty o niskim poziomie oleju w komputerze pokładowym częściej niż co 5 000 km
  • Ślady oleju wokół korka wlewu i na górze silnika
  • Zanieczyszczona świeca zapłonowa — widoczne olejowe osady (wymaga demontażu)

Co sprawdzić w historii serwisowej

  • Częstotliwość dolewania oleju — wpisy o dolewkach między serwisami to czerwona flaga
  • Wymiana pierścieni tłokowych — jeśli była wykonana, to paradoksalnie dobra wiadomość (problem rozwiązany)
  • Kampania serwisowa Audi — dla roczników 2008–2012 istniała kampania naprawcza, sprawdź, czy została zrealizowana

Ile kosztuje naprawa

Jeśli silnik rzeczywiście nadmiernie spala olej, masz dwa wyjścia:

Naprawa Koszt Efekt
Wymiana pierścieni tłokowych 5 000–8 000 zł Rozwiązuje problem w 90% przypadków
Wymiana tłoków i pierścieni 8 000–12 000 zł Definitywne rozwiązanie
Wymiana silnika (używany) 6 000–10 000 zł Alternatywa, jeśli silnik ma duży przebieg

Quattro vs przedni napęd — co wybrać do importu

Napęd na cztery koła Quattro to sztandarowa technologia Audi i jedno z pytań, które każdy kupujący musi sobie zadać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od Twojego stylu jazdy i warunków, w jakich będziesz eksploatować samochód.

Quattro — kiedy warto

  • Jazda zimą — Quattro zapewnia znacząco lepszą trakcję na śniegu i lodzie
  • Mocne silniki (powyżej 200 KM) — napęd 4x4 lepiej przenosi moc na jezdnię
  • Wartość odsprzedaży — Audi z Quattro jest łatwiej sprzedać i osiąga wyższe ceny w Polsce
  • Holowanie przyczepy — stabilniejsze prowadzenie z obciążeniem

Przedni napęd (FWD) — kiedy wystarczy

  • Niższe spalanie — różnica 0,5–1,0 l/100 km na korzyść FWD
  • Niższe koszty serwisu — brak mechanizmu różnicowego, kardan, itp.
  • Niższa cena zakupu — Audi A4 FWD jest tańsze o 1 000–3 000 EUR w Niemczech
  • Wystarczające dla silników do 190 KM — przy spokojnym stylu jazdy FWD jest w zupełności wystarczające

Uwaga na Quattro z napędem Haldex

W generacji B8 z silnikami 1.8 i 2.0 (poprzeczne ułożenie) system Quattro oparty jest na sprzęgle Haldex, a nie na klasycznym mechanicznym Torsen. Haldex w praktyce jest napędem przednnim z doraźnym włączaniem tylnej osi — mniej skuteczny od Torsen, ale za to tańszy i lżejszy.

W B9 z silnikami 2.0 stosowany jest system Quattro Ultra — inteligentny napęd, który odłącza tylną oś, gdy nie jest potrzebna. Kontrowersyjne rozwiązanie wśród purystów, ale w praktyce działa dobrze i oszczędza paliwo.

Wskazówka: Jeśli zależy Ci na „prawdziwym" Quattro z mechanizmem Torsen, szukaj wersji z silnikami 3.0 TDI lub 3.0 TFSI — tam stosowany jest klasyczny napęd symetryczny.

Porównanie cen: Audi A4 w Niemczech vs Polska

Import Audi A4 z Niemiec to jedno z bardziej opłacalnych przedsięwzięć w segmencie aut premium. Oto aktualne porównanie cen.

Generacja B8.5 (2012–2015)

Wariant Cena w DE Koszty importu Cena końcowa Cena w PL Oszczędność
2.0 TDI 150 KM, 150 tys. km 10 000 EUR ~3 500 zł ~46 500 zł ~58 000 zł ~11 500 zł
2.0 TDI Quattro, 120 tys. km 13 000 EUR ~4 000 zł ~60 000 zł ~75 000 zł ~15 000 zł
2.0 TFSI 225 KM, 100 tys. km 14 000 EUR ~4 000 zł ~64 000 zł ~78 000 zł ~14 000 zł

Generacja B9 (2015–2019)

Wariant Cena w DE Koszty importu Cena końcowa Cena w PL Oszczędność
2.0 TDI 150 KM, 120 tys. km 16 000 EUR ~4 500 zł ~73 000 zł ~90 000 zł ~17 000 zł
2.0 TFSI 190 KM, 80 tys. km 19 000 EUR ~5 000 zł ~87 000 zł ~105 000 zł ~18 000 zł
S4 3.0 TFSI 354 KM, 60 tys. km 32 000 EUR ~6 000 zł ~144 000 zł ~175 000 zł ~31 000 zł

Koszty importu obejmują: transport, akcyzę (3,1% dla silników do 2000 cm³), tłumaczenie, przegląd, rejestrację. W przypadku S4 z silnikiem 3.0 akcyza wynosi 18,6%.

Szczegółową kalkulację kosztów importu, w tym kalkulator online, znajdziesz w naszym artykule czy import auta z Niemiec się opłaca w 2026.

Gdzie szukać ofert

Najlepsze oferty Audi A4 znajdziesz na:

  • Mobile.de — największy portal z ogłoszeniami w Niemczech
  • AutoScout24.de — drugi co do wielkości, często z lepszymi cenami od dealerów
  • Audi Gebrauchtwagen (audi.de/gwplus) — certyfikowane auta używane Audi z gwarancją

Więcej wskazówek dotyczących wyszukiwania na niemieckich portalach znajdziesz w artykule jak szukać samochodu na Mobile.de i AutoScout24.

Lista kontrolna przed zakupem Audi A4

Jeśli jedziesz na oględziny A4, zabierz ze sobą tę listę:

Silnik i mechanika

  • Test spalania oleju (silniki TFSI)
  • Stan łańcucha rozrządu (odczyt OBD — luzy i wyciągnięcie)
  • Praca turbosprężarki — brak gwizdu lub stukania
  • System AdBlue — sprawdź komunikaty o błędach (B9 TDI)
  • Dwumasowe koło zamachowe — brak drgań na biegu jałowym (TDI)

Skrzynia biegów

  • S-Tronic (DSG) — płynność zmian, brak szarpnięć przy ruszaniu
  • Manualka — precyzja zmiany biegów, łatwość wchodzenia na wsteczny
  • Multitronic CVT (B8) — unikaj tej skrzyni, podatna na awarie

Nadwozie i wyposażenie

  • Grubość lakieru — oryginalna to 110–140 µm
  • Virtual Cockpit (B9) — brak glitchy, pixeli, migotania
  • Zawieszenie — brak stukania na nierównościach
  • Hamulce — sprawdź grubość tarcz (minimum 22 mm przód)

Ważne: Skrzynia Multitronic CVT (stosowana w B8 z napędem przednim) to najsłabszy punkt Audi A4 B8. Naprawa to koszt 5 000–10 000 zł. Zdecydowanie lepiej szukać egzemplarzy z manualną skrzynią lub S-Tronic (DSG).

Jak Dada Auto może pomóc?

Import Audi A4 z Niemiec wymaga nie tylko znajomości modelu, ale przede wszystkim umiejętności oceny stanu technicznego i weryfikacji historii pojazdu. W Dada Auto mamy ponad 10 lat doświadczenia w imporcie samochodów z Niemiec i doskonale znamy specyfikę modeli Audi.

Nasza usługa importu samochodów to kompleksowa obsługa:

  • Dobieramy auto do Twoich potrzeb — analizujemy budżet, oczekiwania i styl użytkowania
  • Weryfikujemy historię pojazdu — sprawdzamy VIN, historię serwisową, stan techniczny
  • Przeprowadzamy profesjonalne oględziny — wiemy, gdzie szukać ukrytych wad w Audi A4
  • Negocjujemy cenę — znajomość rynku pozwala nam uzyskać najlepsze warunki
  • Załatwiamy wszystkie formalności — od transportu po rejestrację i ubezpieczenie

Szukasz Audi A4 z importu? Skontaktuj się z nami — pomożemy Ci znaleźć idealny egzemplarz bez ukrytych wad. Zadzwoń pod 570 741 000 lub napisz przez formularz na dadaauto.pl/import.