Skoda Octavia Combi vs VW Passat Variant vs Toyota Corolla TS z importu — porównanie 2026

Skoda Octavia Combi, VW Passat Variant i Toyota Corolla Touring Sports to trzy różne pomysły na rodzinne kombi z importu: tańsza Skoda, większy Volkswagen i hybrydowa Toyota. W tym porównaniu zestawiamy je punkt po punkcie — przestrzeń, napęd, spalanie zmierzone przez ADAC, dane o usterkach z TÜV i ADAC, akcje serwisowe oraz realne ceny w Niemczech — i mówimy, które auto wybrać w zależności od potrzeb.

W skrócie:

  • Skoda Octavia Combi IV — najlepszy stosunek ceny do przestrzeni: 640 l bagażnika i najniższe spalanie diesla w teście ADAC (4,9 l/100 km); typowo ok. 74 000–98 000 zł z dieslem.
  • VW Passat Variant B8 (po liftingu) — najwięcej miejsca (650/1780 l), uciąg 2000 kg i najmniej awarii w statystyce ADAC wśród tej trójki.
  • Toyota Corolla TS — hybryda najoszczędniejsza w mieście (3,6 l/100 km w cyklu miejskim ADAC), ale najdroższa, z najmniejszym bagażnikiem i z problemem rozładowujących się akumulatorów 12 V.

Jak porównywaliśmy

Porównujemy generacje z lat 2019–2023, które mieszczą się w typowym budżecie rodziny: Octavia Combi IV (od 2020), Passat Variant B8 po liftingu (2019–2023) i Corolla Touring Sports E21 (od 2019). Dane techniczne pochodzą z katalogu ADAC (dane producentów), spalanie — z testów ADAC Ecotest, bezpieczeństwo — z Euro NCAP, niezawodność — z TÜV Report 2026 (tabele Auto Bild) i ADAC Pannenstatistik 2026, a akcje serwisowe — z bazy ADAC.

Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de — dolny i górny kwartyl próby do 100 ogłoszeń z Niemiec (roczniki 2019/2020–2022, przebieg do 150 tys. km). „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu (3,1% dla silników spalinowych do 2000 cm³, 1,55% dla hybryd HEV do 2000 cm³) + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł.

Porównanie w tabeli

Cecha Skoda Octavia Combi IV VW Passat Variant B8 FL Toyota Corolla TS E21
Porównywana wersja 2.0 TDI 150 KM DSG 2.0 TDI 190 KM DSG 2.0 Hybrid 184 KM (przed liftingiem)
Polecane silniki 2.0 TDI, 1.5 TSI e-TEC 2.0 TDI 1.8 Hybrid, 2.0 Hybrid
Długość / rozstaw osi 4689 / 2686 mm 4773 / 2786 mm 4653 / 2700 mm
Bagażnik / po złożeniu (producent) 640 / 1700 l 650 / 1780 l 581 / 1591 l (1.8 Hybrid po liftingu: 596 / 1606 l)
Uciąg z hamulcem (12%) 1600 kg 2000 kg 750 kg
Przyspieszenie 0–100 km/h 8,8 s 7,9 s 8,1 s
Spalanie ADAC Ecotest 4,9 l ON 5,8 l ON 5,0 l Pb (1.8 Hybrid 140 KM)
Euro NCAP 5★ (2019, ponownie 2022) 5★ (2014) 5★ (2019)
TÜV 2026: wady istotne po 2–3 / 4–5 latach (średnia 6,5 / 10,0%) 6,9% / 10,1% 6,9% / 11,9% brak ogólnodostępnych danych
ADAC: awarie na 1000 aut, roczniki 2020 / 2021 / 2022 14,2 / 19,5 / 11,0 11,6 / 7,7 / 4,1 20,3 / 21,4 / 15,2
Cena w Niemczech, 2020–2022 (EUR) 15 630–20 990 (diesel), 16 790–22 990 (benzyna) 16 420–20 335 (diesel, 2019–2022) 20 890–23 988 (hybryda, 2019–2022)
Szacunkowy koszt w Polsce (zł) 74 000–98 000 (diesel), 79 000–107 000 (benzyna) 77 000–95 000 96 000–110 000

Dla porównania: średnia liczba awarii aut spalinowych w statystyce ADAC wynosiła 17,4 (rocznik 2020), 12,5 (2021) i 8,7 (2022) na 1000 aut.

Przestrzeń i praktyczność

Na papierze Passat i Octavia są niemal równe: 650 i 640 l bagażnika według producentów. Po złożeniu oparć Passat wygrywa (1780 wobec 1700 l) i ma rozstaw osi dłuższy o 10 cm. Octavia odpłaca się zwrotnością — średnica zawracania to 10,4 m wobec 11,7 m w Passacie.

Corolla jest wyraźnie mniejsza: 581 l w wersji 2.0 Hybrid przed liftingiem i 596 l w 1.8 Hybrid po liftingu. ADAC zmierzył w teście Corolli TS do rolety 480 l. Dla rodziny z wózkiem i bagażem na wakacje to odczuwalna różnica.

Jeśli ciągniesz przyczepę, wybór jest prosty: Passat 2.0 TDI może holować 2000 kg, Octavia 2.0 TDI 1600 kg, a Corolla tylko 750 kg.

Silniki i spalanie

Octavia IV ma szeroką gamę napędów: benzynowe 1.0 TSI e-TEC (110 KM) i 1.5 TSI e-TEC (150 KM) z instalacją 48 V (miękka hybryda) i skrzynią DSG, 1.5 TSI G-TEC na CNG, hybrydę plug-in iV (204 KM) oraz diesle 2.0 TDI z podwójnym wtryskiem AdBlue. W teście ADAC Ecotest Octavia 2.0 TDI 150 KM DSG spaliła średnio 4,9 l/100 km (miasto 5,2 l, trasa 4,2 l, autostrada 5,6 l) i dostała 4 z 5 gwiazdek Ecotest.

Passat B8 po liftingu to przede wszystkim diesle 2.0 TDI oraz hybryda plug-in GTE. Mocniejszy diesel 190 KM DSG spalił w Ecoteście 5,8 l/100 km (miasto 5,8 l, trasa 5,2 l, autostrada 6,8 l) — więcej niż Octavia, ale to auto większe, cięższe (1614 kg wobec 1487 kg) i mocniejsze.

Corolla TS to hybrydy bez wtyczki: przed liftingiem 1.8 Hybrid (122 KM) i 2.0 Hybrid (184 KM), po liftingu w 2023 r. odpowiednio 140 i 196 KM. ADAC zmierzył dla 1.8 Hybrid (140 KM) 5,0 l benzyny na 100 km, a w samym mieście tylko 3,6 l. Jeśli jeździsz głównie po mieście, Corolla będzie najtańsza w paliwie.

Akcyza: Corolla jako hybryda HEV do 2000 cm³ płaci 1,55% zamiast 3,1%. Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 26.02.2026 potwierdził, że obniżone stawki mogą obejmować także miękkie hybrydy (MHEV) — dotyczy to m.in. Octavii e-TEC, ale stawkę warto potwierdzić dla konkretnego auta. Hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym do 2000 cm³ (np. Octavia iV z silnikiem 1.4 TSI) są zwolnione z akcyzy do 31.12.2029 r. Więcej o wyborze napędu piszemy w artykule diesel, benzyna czy hybryda.

Niezawodność: TÜV, ADAC i akcje serwisowe

TÜV Report 2026. Octavia ma wady istotne u 6,9% aut 2–3-letnich i 10,1% aut 4–5-letnich — praktycznie na poziomie średniej (6,5% i 10,0%), mimo że te auta miały średnio 70 i 89 tys. km przebiegu (średnia w klasie: 45 i 65 tys. km). Po 6–7 latach jest już lepiej od średniej (12,4% wobec 13,6%). Auto Bild zauważa jednak, że nowsze egzemplarze mają ponadprzeciętnie dużo usterek zawieszenia. Passat wypada nieco słabiej w młodym wieku (6,9% i 11,9%), a po 6–7 latach (13,2%) jest minimalnie poniżej średniej. Typowe usterki Passata B8 według Auto Bild to wycieki oleju z napędu, zużyte tarcze hamulcowe, pęknięte sprężyny po ok. 7 latach, a do tego DSG wrażliwe na zaniedbaną wymianę oleju. Dla Corolli nie znaleźliśmy w ogólnodostępnych materiałach liczbowego wyniku TÜV 2026.

ADAC Pannenstatistik 2026. Tu różnice są duże. Passat jest na liście najlepszych aut klasy średniej, a w rocznikach 2021–2022 miał 7,7 i 4,1 awarii na 1000 aut — wyraźnie poniżej średniej. Octavia w rocznikach 2020–2022 notowała 14,2, 19,5 i 11,0 awarii, a ADAC jako częstą przyczynę wskazuje akumulator rozruchowy. Corolla z rocznika 2023 trafiła na listę najsłabszych aut w klasie, a we wszystkich rocznikach 2019–2023 miała 15,2–24,4 awarii na 1000 aut, głównie przez akumulator 12 V. Toyota deklaruje, że od produkcji z lutego 2026 r. montuje w Corolli większe akumulatory.

Akcje serwisowe (baza ADAC) — sprawdź po VIN:

  • Octavia: w październiku 2026 r. ogłoszono akcję wymiany śrub mocowania układu kierowniczego (ryzyko utraty sterowności) dla Octavii III i IV, Superba, Karoqa i Kodiaqa z produkcji 11/2015–08/2026 — 370 347 aut w Niemczech, 1 719 030 na świecie. Wcześniej: mocowanie osłony silnika (2020–2022) i bezpiecznik akumulatora w wersjach iV.
  • Passat: poduszka pasażera w autach z produkcji 05/2022–05/2025, mocowanie osłony silnika (11/2020–03/2022) oraz akcje dotyczące hybrydy GTE.
  • Corolla: oprogramowanie sterownika hamulców (produkcja 05/2022–11/2024, ponad milion aut na świecie), pompa paliwa (produkcja 11/2017–04/2021) i system eCall.

Bezpieczeństwo

Wszystkie trzy mają po 5 gwiazdek Euro NCAP. Najświeższe oceny mają Corolla (2019, 95% za ochronę dorosłych) i Octavia (2019: 92%, ponowny test w 2022 r. również na 5 gwiazdek). Passat B8 był testowany w 2014 r. (85% za ochronę dorosłych) — według starszego protokołu niż pozostałe dwa auta.

Ceny w Niemczech i koszt sprowadzenia

Najtańsza jest Octavia z dieslem: mediana 17 480 EUR, czyli ok. 82 000 zł w Polsce, przy medianie przebiegu ok. 105 tys. km. Passat z dieslem to mediana 18 364 EUR (ok. 86 000 zł) przy ok. 110 tys. km. Corolla TS Hybrid kosztuje najwięcej: mediana 22 500 EUR (ok. 103 000 zł), ale przy niższym przebiegu (ok. 78 tys. km) i niższej akcyzie. Za Corollę po liftingu (2023–2024, do 80 tys. km) zapłacisz 24 112–26 989 EUR, czyli ok. 110 000–123 000 zł.

Przy mniejszym budżecie warto spojrzeć na poprzedników: Octavia III Combi z dieslem (2017–2019, do 180 tys. km) to ok. 55 000–71 000 zł, a Passat Variant B8 przed liftingiem (2017–2018) — ok. 62 000–75 000 zł.

Werdykt: które kombi dla kogo

  • Dla rodziny z ograniczonym budżetem: Skoda Octavia Combi IV. Ma 98% pojemności bagażnika Passata za mniejsze pieniądze, a jej diesel spalił w teście ADAC najmniej. Przed zakupem sprawdź wykonanie akcji dotyczącej układu kierowniczego oraz stan akumulatora i zawieszenia.
  • Dla jeżdżących dużo w trasie i z przyczepą: VW Passat Variant B8 po liftingu. Największy bagażnik, 2000 kg uciągu, najmniej awarii w ADAC. Wybieraj egzemplarze z udokumentowaną wymianą oleju w DSG.
  • Dla jeżdżących głównie po mieście: Toyota Corolla TS Hybrid. Najniższe spalanie w mieście, brak AdBlue i osprzętu diesla, niższa akcyza. Pogódź się z mniejszym bagażnikiem i sprawdź stan akumulatora 12 V oraz wykonanie akcji serwisowych.

Więcej o każdym modelu przeczytasz w poradnikach: Skoda Octavia i Superb z importu, VW Passat B8 i Tiguan oraz Toyota Corolla i RAV4. Szersze zestawienie znajdziesz w rankingu najlepszych kombi z importu.

Najczęstsze pytania

Co jest lepsze: Octavia Combi czy Passat Variant?

Passat ma większy bagażnik po złożeniu oparć (1780 wobec 1700 l), dłuższy rozstaw osi i wyższy uciąg, a w ADAC notuje mniej awarii. Octavia jest tańsza (mediana diesla ok. 82 000 vs 86 000 zł w Polsce), a w teście ADAC Octavia 2.0 TDI 150 KM spaliła mniej niż Passat 2.0 TDI 190 KM. Octavia daje więcej auta za te same pieniądze, Passat — więcej przestrzeni i uciągu.

Czy Corolla Touring Sports hybryda opłaca się z importu?

Tak, jeśli jeździsz głównie po mieście: ADAC zmierzył 3,6 l/100 km w cyklu miejskim, a akcyza wynosi 1,55% zamiast 3,1%. Jest jednak najdroższa w zakupie, ma najmniejszy bagażnik, a ADAC notuje w niej dużo awarii akumulatora 12 V.

Które z tych kombi ma największy bagażnik?

Passat Variant: 650 l, a po złożeniu oparć 1780 l (dane producenta). Octavia Combi ma 640/1700 l, Corolla TS 581–596 l i do 1606 l po złożeniu.

Ile kosztuje sprowadzenie Octavii Combi z Niemiec?

Przy naszej metodologii Octavia Combi IV z dieslem z lat 2020–2022 kosztuje w Polsce ok. 74 000–98 000 zł, a z silnikiem benzynowym ok. 79 000–107 000 zł (benzynowe egzemplarze w próbie miały mniejsze przebiegi).

Na co uważać przy zakupie Octavii IV z Niemiec?

Sprawdź po VIN akcje serwisowe, zwłaszcza tę z października 2026 r. dotyczącą śrub układu kierowniczego, a także stan akumulatora 12 V i zawieszenia. Przy dieslach z dużym przebiegiem sprawdź historię serwisową i stan układu oczyszczania spalin.

Źródła

  • ADAC Autokatalog — Skoda Octavia Combi 2.0 TDI DSG (wymiary, bagażnik, Ecotest, uciąg, akcje serwisowe, awarie wg rocznika)
  • ADAC Autokatalog — VW Passat Variant 2.0 TDI 190 KM DSG (wymiary, bagażnik, Ecotest, uciąg, akcje serwisowe, awarie wg rocznika)
  • ADAC Autokatalog — VW Passat B8 2014–2019 (wynik Euro NCAP 2014)
  • ADAC Autokatalog — Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid (wymiary, bagażnik, osiągi, uciąg, akcje serwisowe, awarie wg rocznika)
  • ADAC — test Toyoty Corolli TS 1.8 Hybrid (Ecotest 5,0 l, cykl miejski, zmierzony bagażnik, moce po liftingu)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026 (najlepsze i najsłabsze modele, średnie dla aut spalinowych, akumulatory Toyoty)
  • Auto Bild — Skoda Octavia w TÜV-Report 2026 (wady istotne i przebiegi wg wieku)
  • Auto Bild — VW Passat w TÜV-Report 2026 (wady istotne wg wieku, słabe punkty B8)
  • Euro NCAP — baza ocen (Skoda Octavia 2019 i 2022, Toyota Corolla 2019)
  • Škoda Storyboard — silniki Octavii IV (e-TEC 48 V, G-TEC, iV 204 KM, TDI z podwójnym wtryskiem AdBlue)
  • KPMG — interpretacja ogólna MF z 26.02.2026 w sprawie akcyzy dla miękkich hybryd
  • Ustawa o podatku akcyzowym, art. 163a — zwolnienie hybryd plug-in do 2000 cm³ do 31.12.2029
  • Ustawa o podatku akcyzowym, art. 105 — stawki akcyzy (3,1%, 1,55%, 9,3%, 18,6%)
  • AutoScout24.de — ceny ofertowe aut używanych w Niemczech
  • NBP — tabela kursów średnich 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz Octavię, Passata czy Corollę, w ramach importu samochodów znajdziemy egzemplarz w Twoim budżecie, zweryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzimy wykonanie akcji serwisowych i stan techniczny na miejscu, wynegocjujemy cenę i zorganizujemy transport do Polski. Zobacz też nasze auta na sprzedaż.

Ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Zadzwoń: 570 741 000.