Najbardziej niezawodne używane auta 2026 według TÜV i ADAC — TOP 5 do importu

Najbardziej niezawodne używane auta 2026 roku wskazują dwa niemieckie raporty: TÜV Report 2026 (wyniki badań technicznych) i ADAC Pannenstatistik 2026 (awarie na drodze). Poniżej przedstawiamy ich oficjalne wyniki w podziale na klasy wieku, wyjaśniamy, co dokładnie mierzą, i przekładamy je na TOP 5 modeli, które warto sprowadzić z Niemiec.

W skrócie:

  1. Mercedes B-Klasa (W246 i W247) — w TÜV lepsza od średniej we wszystkich sześciu klasach wieku, najlepsza wśród aut 10–11-letnich (13,9%).
  2. Volkswagen T-Roc — w pierwszej trójce TÜV w każdej klasie, w której występuje (3,0%, 4,0%, 6,7%).
  3. Volkswagen Golf Sportsvan — 1. miejsce wśród aut 4–5-letnich i 2. miejsca w klasach 6–7 i 8–9 lat.
  4. Audi Q2 — 3. miejsca w klasach 4–5 i 6–7 lat, w ADAC wśród najlepszych.
  5. Mazda 2 (DJ) — zwycięzca całego TÜV Report 2026: tylko 2,9% aut 2–3-letnich z wadami istotnymi.

Jak wybieraliśmy

Do TOP 5 trafiły modele, które: (1) zajęły miejsce w pierwszej trójce co najmniej jednej klasy wieku w TÜV Report 2026, (2) we wszystkich publicznie dostępnych klasach wieku miały wynik lepszy od średniej, (3) znalazły się na liście najlepszych w swojej klasie w ADAC Pannenstatistik 2026, (4) są dostępne w niemieckich ogłoszeniach (od ponad 100 do ponad 1000 ofert w badanych przedziałach) i mają 4–5 gwiazdek Euro NCAP. Wyniki poszczególnych modeli pochodzą z tabel Auto Bild, którego redakcja współtworzy AutoBild TÜV-Report.

Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de — dolny i górny kwartyl próby do 100 ogłoszeń z Niemiec dla podanych roczników i limitu przebiegu. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza 3,1% od wartości zakupu (silniki do 2000 cm³) + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł.

TÜV Report 2026 — metodologia i wyniki według klas wieku

TÜV Report 2026 (publikacja: 20 listopada 2025) opiera się na ok. 9,5 mln badań technicznych (HU) z okresu od lipca 2024 do czerwca 2025. Obejmuje 216 modeli (w tym 18 elektrycznych) w sześciu klasach wieku. Wskaźnikiem jest odsetek aut z wadami istotnymi lub niebezpiecznymi — takie auto nie dostaje plakietki i musi wrócić na badanie.

Najważniejsze liczby: badania nie zaliczyło 21,5% aut (o 0,9 pkt proc. więcej niż rok wcześniej), 66,1% przeszło je bez żadnej usterki, 12,3% miało tylko drobne usterki, a ok. 12 tys. aut uznano za niebezpieczne i od razu wycofano z ruchu.

Klasa wieku Średnia (wady istotne) Najlepszy model Najgorszy model
2–3 lata 6,5% Mazda 2 — 2,9% Tesla Model Y — 17,3%
4–5 lat 10,0% VW Golf Sportsvan i VW T-Roc — po 4,0% BMW Serii 5/6 — 21,5%
6–7 lat 13,6% VW T-Roc — 6,7% Dacia Duster — 23,5%
8–9 lat 18,3% Mazda CX-3 — 9,7% BMW Serii 5/6 — 29,9%
10–11 lat 22,9% Mercedes B-Klasa — 13,9% Dacia Duster — 34,2%
12–13 lat 28,4% VW Touareg — 17,9% Renault Clio — 40,4%

Najlepsze auta 2–3-letnie w klasach według TÜV-Verband: Fiat 500e (mini, 4,2%), Mazda 2 (małe, 2,9%), BMW Serii 1 (kompakt, 3,3%), Mercedes Klasy C (klasa średnia, 4,3%), VW T-Roc (SUV) i Mercedes B-Klasa (van, 3,0%). W klasyfikacji marek po 10–11 latach wygrał Mercedes (18,5%) przed Audi (19,2%) i Toyotą (22,0%).

Ważne zastrzeżenie: odsetki TÜV nie są przeliczane na przebieg. Zwycięska Mazda 2 miała średnio 29 tys. km, a Tesla Model 3 z końca tabeli — 56 tys. km. Modele jeżdżone mało i starannie serwisowane (Auto Bild zwraca na to uwagę przy B-Klasie, Q2 i T-Rocu) mają łatwiej, dlatego osobno pokazujemy też auta o dużych przebiegach.

ADAC Pannenstatistik 2026 — metodologia i wyniki

ADAC opublikował raport 23 kwietnia 2026 roku. Analizuje awarie, do których w 2025 roku wzywano pomoc drogową ADAC, dla aut w wieku 2–9 lat (roczniki 2016–2023). Objęto 158 serii modelowych 27 marek. Wskaźnik to liczba awarii na 1000 aut w eksploatacji w danym roczniku. Nie liczy się awarii z winy kierowcy (np. brak paliwa), uszkodzeń opon ani interwencji w ramach assistance producentów. ADAC obsługuje ok. 50% wszystkich awarii w Niemczech. Seria musi mieć co najmniej 10 000 aut w jednym roczniku i 7 000 w dwóch kolejnych.

ADAC celowo nie publikuje rankingu — wyniki koloruje w obrębie rocznika (najlepsze 15% na ciemnozielono, najgorsze 5% na czerwono) i podaje listy najlepszych i najsłabszych modeli w klasach. Kluczowe wnioski:

  • 74 serie okazały się bardzo niezawodne, a tylko 16 modeli wypadło słabo w pojedynczych rocznikach.
  • Akumulator rozruchowy 12 V odpowiadał za 45,4% awarii, a silnik i jego elektronika za 21,8%.
  • Prawdopodobieństwo awarii auta 10-letniego spadło z 6,5% (2015) do 3,1% (2025).
  • Auta elektryczne psują się rzadziej: 4-letni elektryk miał 6,5 awarii na 1000 aut, a 4-letnie auto spalinowe — 12,5.
  • Najlepsze 3-latki: BMW i3 (0,4), Tesla Model 3 (0,7), a wśród spalinowych Mini i BMW X2 (po 0,8).
  • Najsłabiej wypadają Toyota C-HR, RAV4, Yaris (Cross) i Corolla (rozładowane akumulatory) oraz Hyundai Ioniq 5 (moduł ICCU).

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) TÜV 2026: wady istotne wg wieku (w nawiasie średnia) Euro NCAP
1 Mercedes B-Klasa W246 (2015–2018) / W247 (2019–2021) B 180, B 200, B 180 d 11 862–15 718 / 18 551–21 965 57 000–74 000 / 87 000–102 000 2–3 l.: 3,0% (6,5) · 4–5 l.: 5,1% (10,0) · 6–7 l.: 9,1% (13,6) · 8–9 l.: 11,0% (18,3) · 10–11 l.: 13,9% (22,9) 5★ (2011 / 2019)
2 VW T-Roc (2018–2020) 1.0 TSI, 1.5 TSI, 2.0 TDI 16 347–19 997 77 000–94 000 2–3 l.: 3,0% (6,5) · 4–5 l.: 4,0% (10,0) · 6–7 l.: 6,7% (13,6) 5★ (2017)
3 VW Golf Sportsvan (2017–2020) 1.0 TSI, 1.5 TSI 11 990–16 390 57 000–77 000 4–5 l.: 4,0% (10,0) · 6–7 l.: 6,9% (13,6) · 8–9 l.: 10,3% (18,3) 5★ (2014)
4 Audi Q2 (2017–2020) 30 TFSI, 35 TFSI 14 986–17 890 71 000–84 000 2–3 l.: 5,5% (6,5) · 4–5 l.: 4,5% (10,0) · 6–7 l.: 7,5% (13,6) 5★ (2016)
5 Mazda 2 DJ (2015–2019) / (2020–2023) 1.5 Skyactiv-G 9 930–12 489 / 13 958–16 798 48 000–60 000 / 66 000–79 000 2–3 l.: 2,9% (6,5) 4★ (2015)

Wyniki TÜV podajemy dla klas wieku, w których model ma dane. Limity przebiegu w próbie cenowej: B-Klasa W246 do 150 tys. km, W247 do 100 tys. km, T-Roc, Sportsvan i Q2 do 120 tys. km, Mazda 2 do 120/80 tys. km (benzyna).

1. Mercedes B-Klasa W246 i W247 (2011–2026)

Dlaczego 1. miejsce: to najbardziej konsekwentny model w całym raporcie. B-Klasa ma wynik lepszy od średniej w każdej z sześciu klas wieku, wygrywa wśród aut 10–11-letnich (13,9%) i jest w pierwszej trójce także w klasach 2–3, 8–9 i 12–13 lat. ADAC umieszcza ją wśród najlepszych aut niższej klasy średniej.

Na co uważać: w W246 TÜV częściej wytyka tylne oświetlenie (auta 6–9-letnie), a w W247 — elektryczny hamulec postojowy już przy pierwszym badaniu. Według ADAC roczniki 2016–2018 miały więcej awarii (13,2–15,7 na 1000 aut, m.in. akumulator w roczniku 2017) niż młodsze W247 (np. 3,1 w roczniku 2021). Auto Bild wymienia akcje serwisowe W247: poduszki powietrzne, mocowanie zacisku hamulca, opiłki w module ABS, ryzyko pożaru skrzyni DCT.

Szacunkowy koszt: W246 po liftingu ok. 57 000–74 000 zł, W247 ok. 87 000–102 000 zł. Dla kogo: dla rodzin i osób starszych, które cenią wygodne wsiadanie.

2. Volkswagen T-Roc (od 2017)

Dlaczego: w każdej klasie, w której występuje, jest w pierwszej trójce: 3,0% po 2–3 latach, 4,0% po 4–5 latach (ex aequo 1. miejsce) i 6,7% po 6–7 latach (1. miejsce). Prawie zero uwag do zawieszenia, układu kierowniczego i korozji. W ADAC wśród najlepszych, z 4,8 awarii na 1000 aut w roczniku 2019 i 3,7 w roczniku 2020.

Na co uważać: Auto Bild podaje 13 akcji serwisowych KBA, m.in. mocowanie osłony silnika (ryzyko pożaru), samoczynnie zwalniający się hamulec postojowy i obudowy łożysk kół — sprawdź ich wykonanie po VIN. Przebiegi T-Roców są zwykle niższe od średniej, co pomaga w statystyce. Uwaga na rozbieżność: w tabeli Auto Bild T-Roc 2–3-letni ma 3,0%, a w prezentacji TÜV-Verband dla klasy SUV podano 3,2%.

Szacunkowy koszt: ok. 77 000–94 000 zł za roczniki 2018–2020. Więcej SUV-ów w tej cenie znajdziesz w rankingu SUV-ów do 100 tys. zł.

3. Volkswagen Golf Sportsvan (2014–2020)

Dlaczego: 1. miejsce wśród aut 4–5-letnich (4,0%) oraz 2. miejsca wśród 6–7-latków (6,9%) i 8–9-latków (10,3%). We wspólnej tabeli Sportsvana i Golfa Plus auta 10–11-letnie mają 16,4% przy średniej 22,9%. Hamulce i oświetlenie są poniżej średniej usterek. ADAC ujmuje Sportsvana w statystyce rodziny Golfa, a VW Golf jest na liście najlepszych.

Na co uważać: Auto Bild wymienia kapryśne sterowniki sieci pokładowej, niezatrzaskujące się zagłówki, przedwczesne zużycie kół dwumasowych w dieslach TDI i turbosprężarek w 1.4 TSI oraz akcje serwisowe (poduszki, tylne sprężyny, wtryski). Szacunkowy koszt: ok. 57 000–77 000 zł. O generacjach Golfa piszemy w porównaniu Golfa 7 i 8. Dla kogo: dla rodziny, która chce dużo miejsca bez SUV-a.

4. Audi Q2 (od 2016)

Dlaczego: 3. miejsca w klasach 4–5 lat (4,5%) i 6–7 lat (7,5%), a po 2–3 latach 5,5% przy średniej 6,5%. Odsetek egzemplarzy bez żadnej usterki jest o 8–10 punktów procentowych wyższy od średniej. ADAC wymienia Q2 wśród najlepszych.

Na co uważać: wczesne egzemplarze miały słabszą jakość materiałów, a DSG wymagało aktualizacji oprogramowania. Pięć akcji serwisowych dotyczyło m.in. tylnych zwrotnic (2017) i hamulca postojowego. Tarcze hamulcowe 6–7-letnich Q2 przekraczają średnią usterek. W statystyce ADAC rocznik 2018 wypadł słabiej (10,3 awarii na 1000 aut) niż 2020 (4,7). Szacunkowy koszt: ok. 71 000–84 000 zł. Dla kogo: dla szukających kompaktowego auta premium z wyższą pozycją za kierownicą.

5. Mazda 2 DJ (od 2014)

Dlaczego: zwycięzca całego TÜV Report 2026 — 2,9% aut 2–3-letnich z wadami istotnymi to najlepszy wynik spośród wszystkich modeli. ADAC zalicza Mazdę 2 do najlepszych małych aut (np. 6,8 awarii na 1000 aut w rocznikach 2018 i 2019).

Na co uważać: dla Mazdy 2 publicznie znamy tylko wynik TÜV w klasie 2–3 lat. Euro NCAP dał 4 gwiazdki (2015). Akcje serwisowe z katalogu ADAC dotyczyły m.in. pompy paliwa (produkcja 10/2017–05/2020) i oprogramowania systemu i-ELOOP. Mazda 2 Hybrid (od 2022) to według Euro NCAP bliźniak Toyoty Yaris — a Yarisy z lat 2021–2023 ADAC zalicza do najbardziej awaryjnych. Szacunkowy koszt: ok. 48 000–60 000 zł (2015–2019). Dla kogo: do miasta, dla 1–2 osób.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Mazda CX-3 — najlepsza wśród aut 8–9-letnich (9,7%) i na liście najlepszych ADAC. Kosztuje ok. 62 000–75 000 zł (2016–2020, do 120 tys. km); nie zmieściła się, bo w piątce mamy już Mazdę.
  • Długodystansowcy — Auto Bild wyliczył najlepsze modele ze średnim przebiegiem co najmniej 100 tys. km: Mercedes Klasy E W213 (7,0% po 4–5 latach, śr. 107 tys. km) i Skoda Kodiaq (8,7% po 6–7 latach, śr. 110 tys. km). To dobre wskazówki dla osób, które dużo jeżdżą.
  • Toyota — trzecia marka w długoterminowej klasyfikacji TÜV, ale w ADAC kilka modeli wypada źle przez akumulatory 12 V. Toyota deklaruje większe akumulatory w Yarisie od listopada 2024 r., a w Corolli i C-HR od lutego 2026 r.
  • Tesla — przykład rozbieżności: Model Y jest ostatni w TÜV (17,3%), a Model 3 ma w ADAC jedną z najniższych liczb awarii (0,7).

Najczęstsze pytania

Czym różni się TÜV Report od ADAC Pannenstatistik?

TÜV liczy auta, które oblały badanie techniczne z wadami istotnymi (np. hamulce, oświetlenie, zawieszenie). ADAC liczy awarie, które unieruchomiły auto na drodze. Najlepiej korzystać z obu: model dobry w TÜV i w ADAC to najbezpieczniejszy wybór.

Które auto jest najbardziej niezawodne według TÜV Report 2026?

Zwycięzcą całego raportu jest Mazda 2 z wynikiem 2,9% wśród aut 2–3-letnich. Najbardziej konsekwentna w różnych klasach wieku jest Mercedes B-Klasa, a najlepszym SUV-em — VW T-Roc.

Czy niemieckie statystyki przydają się przy zakupie auta do Polski?

Tak, jeśli kupujesz auto w Niemczech: dotyczą dokładnie tej populacji pojazdów. Pamiętaj, że to statystyki modeli, a nie konkretnego egzemplarza — nadal potrzebne są oględziny i weryfikacja historii VIN.

Czy auta elektryczne są bardziej niezawodne?

W ADAC tak: 4-letnie elektryki miały 6,5 awarii na 1000 aut, a spalinowe 12,5. W TÜV obraz jest mieszany — Mini Cooper SE i Audi Q4 e-tron wypadły bardzo dobrze, a Tesle zajęły dwa z trzech ostatnich miejsc w klasie 2–3 lat.

Niemieckie czy japońskie auta są trwalsze?

W długoterminowej klasyfikacji marek TÜV prowadzą Mercedes i Audi, a Toyota jest trzecia. W ADAC kilka Toyot wypada słabo przez akumulatory. Szerzej porównujemy to w artykule samochody niemieckie czy japońskie.

Źródła

  • TÜV-Verband — prezentacja TÜV-Report 2026 (metodologia, średnie, zwycięzcy i przegrani klas wieku, marki)
  • Auto Bild — TÜV-Report 2026: najlepsze i najgorsze modele w każdej klasie wieku
  • Auto Bild — Mercedes B-Klasa w TÜV-Report 2026 (wyniki, słabe punkty, akcje serwisowe)
  • Auto Bild — VW T-Roc w TÜV-Report 2026 (wyniki, akcje serwisowe KBA)
  • Auto Bild — VW Golf Sportsvan i Golf Plus w TÜV-Report 2026
  • Auto Bild — Audi Q2 w TÜV-Report 2026
  • Auto Bild — najlepsze modele z przebiegiem ponad 100 tys. km w TÜV-Report 2026
  • ADAC — Pannenstatistik 2026 (metodologia, najlepsze i najsłabsze modele, przyczyny awarii)
  • ADAC — komunikat prasowy Pannenstatistik 2026 z 23.04.2026 (najlepsze 3-latki, elektryki vs spalinowe)
  • ADAC Autokatalog — Mazda 2 DJ (Euro NCAP, akcje serwisowe, awarie wg rocznika)
  • ADAC Autokatalog — baza modeli (awarie wg rocznika i Euro NCAP dla B-Klasy, T-Roca, Golfa Sportsvana, Q2 i CX-3)
  • Euro NCAP — Mazda 2 Hybrid jako bliźniak Toyoty Yaris
  • AutoScout24.de — ceny ofertowe aut używanych w Niemczech
  • NBP — tabela kursów średnich 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • Ustawa o podatku akcyzowym, art. 105 — stawki akcyzy na samochody osobowe

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Statystyka wskazuje dobry model, ale to konkretny egzemplarz decyduje o zakupie. W ramach importu samochodów wyszukujemy auto z TOP 5 w Twoim budżecie, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy wykonanie akcji serwisowych i stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport. B-Klasę czy Audi Q2 sprowadzimy też w ramach usługi auta premium, a gotowe samochody znajdziesz w zakładce auta na sprzedaż.

Ponad 10 lat doświadczenia, ponad 2000 sprowadzonych aut. Zadzwoń: 570 741 000.