TOP 5 SUV-ów do 100 000 zł z importu — ranking 2026

Najlepszy SUV do 100 000 zł z importu to dziś kilkuletni model kompaktowy lub rodzinny z silnikiem do 2,0 litra, sprowadzony z Niemiec z przebiegiem do 150 tys. km. Przejrzeliśmy wyniki TÜV-Report 2026, ADAC Pannenstatistik 2026 i kilkaset aktualnych ogłoszeń na AutoScout24.de, a potem policzyliśmy każdą cenę razem z akcyzą i kosztami sprowadzenia. Do budżetu zmieściło się pięć modeli.

W skrócie:

  1. Skoda Kodiaq (rocznik 2017) — największy bagażnik w zestawieniu (720 l) i wyniki TÜV wyraźnie lepsze od średniej.
  2. Skoda Karoq (2018–2021) — młodsze roczniki niż Kodiaq i Tiguan oraz jedne z najniższych odsetków usterek wśród SUV-ów w TÜV-Report 2026.
  3. Volkswagen Tiguan II (2017–2018) — największy wybór ofert w Niemczech i wyróżnienie w ADAC Pannenstatistik 2026.
  4. Mazda CX-5 II z silnikiem 2.0 (2018–2021) — wolnossący benzyniak bez turbo, wyróżnienie ADAC i akcyza 3,1%.
  5. Seat Ateca (2018–2021) — technika bliźniacza z Karoqiem w najniższej cenie z całej piątki.

Jak wybieraliśmy

Każdy model oceniliśmy według pięciu kryteriów:

  • Niezawodność — odsetek aut z istotnymi usterkami (erhebliche Mängel) na niemieckim przeglądzie okresowym według TÜV-Report 2026 w opracowaniu Auto Bild oraz lista najlepszych i najgorszych modeli z ADAC Pannenstatistik 2026. ADAC liczył awarie z 2025 roku dla aut w wieku 2–9 lat (roczniki 2016–2023), 158 serii modelowych 27 marek.
  • Przestrzeń — bagażnik i możliwość przewiezienia rodziny.
  • Koszty — przede wszystkim akcyza, która dla silników powyżej 2000 cm³ rośnie z 3,1% do 18,6% (art. 105 ustawy o podatku akcyzowym).
  • Dostępność w Niemczech — liczba ogłoszeń dla wybranych roczników.
  • Bezpieczeństwo — wyniki Euro NCAP tam, gdzie są dostępne.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech" to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de: ogłoszenia z Niemiec, bez aut uszkodzonych, wskazane roczniki, przebieg do 150 tys. km. Podajemy przedział od dolnego do górnego kwartyla próby (do 200 ogłoszeń na model), czyli środkowe 50% ofert. „Szacunkowy koszt w Polsce" to cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu (3,1% do 2000 cm³, 18,6% powyżej) + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł. Budżet „do 100 000 zł" dotyczy tej łącznej kwoty — bez ubezpieczenia i ewentualnych napraw. Więcej o samym podatku przeczytasz w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) TÜV 2026: istotne usterki ADAC 2026
1 Skoda Kodiaq I (2016–2023), rocznik 2017 2.0 TDI 150 KM, 1.4 TSI 150 KM 17 000–20 900 80 000–98 000 8,7% (6–7 lat; średnia 13,6%) brak wyróżnienia
2 Skoda Karoq (od 2017), 2018–2021 1.5 TSI 150 KM, 2.0 TDI 150 KM 16 700–20 000 79 000–94 000 7,8% (6–7 lat) najlepsi w klasie
3 VW Tiguan II (2016–2024), 2017–2018 2.0 TDI 150 KM, 1.4/1.5 TSI 150 KM 16 500–21 000 78 000–98 000 9,6% (6–7 lat) najlepsi w klasie
4 Mazda CX-5 II (od 2017), 2018–2021 2.0 Skyactiv-G 165 KM 18 300–20 000 86 000–94 000 15,5% (8–9 lat; średnia 18,3%)* najlepsi w klasie
5 Seat Ateca (od 2016), 2018–2021 1.5 TSI 150 KM, 2.0 TDI 150 KM 15 900–19 000 75 000–89 000 9,1% (6–7 lat) najlepsi w klasie

* Dla CX-5 Auto Bild podaje wynik tylko w klasie 8–9 lat, czyli dla aut z ok. 2015–2017 roku — w dużej mierze jeszcze poprzedniej generacji.

1. Skoda Kodiaq I (2016–2023)

Dlaczego pierwsze miejsce. To najbardziej rodzinny SUV, jaki da się sprowadzić za te pieniądze. Według materiałów prasowych Skody bagażnik wersji pięcioosobowej ma 720 l, a po złożeniu oparć 2 065 l; za dopłatą był też trzeci rząd siedzeń. W TÜV-Report 2026 Kodiaq wypada lepiej od średniej mimo wysokich przebiegów: w klasie 4–5 lat istotne usterki miało 8,1% aut (średnia 10,0%), a w klasie 6–7 lat 8,7% przy średniej 13,6% i średnim przebiegu ok. 110 tys. km. W teście Euro NCAP z 2017 roku dostał 5 gwiazdek i 92% za ochronę dorosłych.

Polecane wersje. Na dłuższe trasy najrozsądniejszy jest 2.0 TDI 150 KM (z napędem na przód lub 4x4), przy mniejszych przebiegach — 1.4 TSI 150 KM. Mocniejszy diesel 190 KM i benzynowe 2.0 TSI 180 KM Skoda łączyła seryjnie z DSG i napędem 4x4; diesel z DSG i 4x4 może holować przyczepę do 2,5 t. Do 2.0 TSI podchodzimy ostrożnie: według Auto Bild przy dużych przebiegach potrafi zużywać sporo oleju.

Na co uważać. Auto Bild wymienia jako słabe punkty wcześnie zużywające się wahacze i mocowania zawieszenia (stuki na nierównościach), nieco częściej niż średnio kwestionowane tarcze hamulcowe oraz wycieki oleju — przy pierwszym przeglądzie ponad dwa razy częstsze od średniej. W części diesli zdarzały się zużyte wtryskiwacze lub turbosprężarki. KBA odnotował do 2024 roku dziewięć akcji przywoławczych, m.in. dotyczących poduszek powietrznych, elementów układu kierowniczego i spawu przy pedale hamulca — dlatego przed zakupem warto sprawdzić historię auta po VIN.

Szacunkowy koszt. Kodiaq z 2017 roku z przebiegiem do 150 tys. km kosztuje w Niemczech zwykle 17 000–20 900 EUR (ogłoszenia na AutoScout24), co daje ok. 80–98 tys. zł w Polsce. Rocznik 2018 to najczęściej 19 500–22 900 EUR — oferty powyżej ok. 21 400 EUR wychodzą już poza 100 tys. zł.

Dla kogo. Dla rodzin, które potrzebują dużego bagażnika, czasem siedmiu miejsc albo haka.

2. Skoda Karoq (od 2017)

Dlaczego drugie miejsce. W budżecie mieszczą się Karoqi z lat 2018–2021, czyli o rok–trzy lata młodsze niż Kodiaq i Tiguan, a model należy do najmniej usterkowych SUV-ów w zestawieniu Auto Bild opartym na TÜV-Report 2026: 6,5% aut z istotnymi usterkami w wieku 4–5 lat (średni przebieg 66 tys. km) i 7,8% w wieku 6–7 lat (85 tys. km). ADAC umieścił go wśród najlepszych w swojej klasie. Bagażnik ma według Skody 521 l, a po złożeniu kanapy 1 630 l; za dopłatą był system trzech osobnych foteli VarioFlex.

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM dla jeżdżących dużo w trasie, 1.5 TSI 150 KM dla jeżdżących głównie po mieście i drogach ekspresowych. Najmocniejszy diesel 190 KM występował wyłącznie z DSG i napędem 4x4.

Na co uważać. Benzynowe 1.5 TSI ma system odłączania cylindrów. Auto Bild zwraca uwagę, że w tym silniku zdarza się szarpanie wynikające z wadliwego działania tej funkcji i że aktualizacje oprogramowania nie wszędzie je usunęły — na jeździe próbnej sprawdź płynność przy stałej, niskiej prędkości. Dwusprzęgłowe DSG wymaga regularnej wymiany oleju (szczegóły w opisie Tiguana poniżej).

Szacunkowy koszt. 16 700–20 000 EUR za egzemplarze z lat 2018–2021 (ogłoszenia), czyli ok. 79–94 tys. zł po sprowadzeniu.

Dla kogo. Dla par i rodzin z jednym dzieckiem, które wolą młodsze auto z mniejszym przebiegiem niż maksimum przestrzeni.

3. Volkswagen Tiguan II (2016–2024)

Dlaczego trzecie miejsce. Tiguana jest w Niemczech najwięcej — dla roczników 2017–2019 z przebiegiem do 150 tys. km AutoScout24 pokazywał 16–17 października 2026 r. ok. 1 460 ofert. ADAC zaliczył go do najlepszych w klasie, a w TÜV-Report 2026 wyniki drugiej generacji są lepsze od średniej we wszystkich trzech młodszych klasach wieku: 5,7% (2–3 lata), 7,3% (4–5 lat) i 9,6% (6–7 lat) wobec średnich 6,5%, 10,0% i 13,6%. Euro NCAP uznał Tiguana za najlepsze auto w klasie małych SUV-ów w 2016 roku. Bagażnik: 520 l, a po przesunięciu kanapy do przodu 615 l (dane z testu magazynu CAR).

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM to podstawowy wybór na trasy; 1.4 TSI lub 1.5 TSI 150 KM — przy mniejszych przebiegach. Mocniejsze diesle (do 240 KM) oraz 2.0 TSI szybko podnoszą cenę i rzadko mieszczą się w budżecie.

Na co uważać. Według Auto Bild najczęstsze skargi dotyczą skrzyni DSG: olej powinien być wymieniany co 60 000 km, a zaniedbana skrzynia zaczyna szarpać. Diesel 2.0 TDI z rodziny EA288 ma pasek w kąpieli olejowej napędzający pompę oleju — problemy są znane, choć według Auto Bild znacznie rzadsze niż w konkurencyjnym Fordzie. Na przeglądach TÜV tarcze hamulcowe są kwestionowane nieco częściej niż średnio, a młodsze egzemplarze częściej mają wycieki oleju. Więcej o tym modelu piszemy w poradniku VW Passat B8 i Tiguan z importu.

Szacunkowy koszt. Roczniki 2017–2018: 16 500–21 000 EUR (ogłoszenia; w wynikach są też wersje Allspace), czyli ok. 78–98 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które chcą mieć duży wybór egzemplarzy i najłatwiejszy dostęp do części oraz serwisu.

4. Mazda CX-5 II (od 2017)

Dlaczego czwarte miejsce. To jedyny model w piątce spoza koncernu Volkswagena i jedyny z wolnossącymi silnikami benzynowymi — bez turbosprężarki i bez skrzyni dwusprzęgłowej. ADAC umieścił CX-5 wśród najlepszych w klasie, a w porównaniu używanych kompaktowych SUV-ów Auto Bild z września 2026 r. zajęła drugie miejsce. Spada niżej, bo najrozsądniejszej wersji 2.0 jest w ogłoszeniach niewiele (ok. 20% próby), a pozostałe silniki płacą wysoką akcyzę.

Polecane wersje. Benzynowe 2.0 Skyactiv-G 165 KM. Wybór silnika to w CX-5 decyzja finansowa: diesel 2.2 Skyactiv-D (150 lub 175 KM) i benzynowe 2.5 mają powyżej 2000 cm³, więc płacą akcyzę 18,6%. Diesel z lat 2018–2021 (15 900–19 500 EUR) kosztuje po sprowadzeniu ok. 86–104 tys. zł, czyli tylko część ofert mieści się w budżecie. Mediana ceny 2.5 to 21 000 EUR — z akcyzą (ok. 17 000 zł) i kosztami sprowadzenia daje to ok. 112 tys. zł.

Na co uważać. Według Auto Bild diesel 2.2 eksploatowany głównie na krótkich odcinkach może cierpieć na rozrzedzanie oleju paliwem i nagar. Na przeglądach TÜV CX-5 traci punkty przez szybko zużywające się tarcze hamulcowe oraz usterki reflektorów i świateł do jazdy dziennej. Na forach właściciele opisują też usterki elektrycznej klapy, składanych lusterek i infotainmentu. Auto Bild zaznacza też, że wolnossące benzyniaki mogą wydawać się słabe na tle turbodoładowanych konkurentów.

Szacunkowy koszt. CX-5 2.0 z lat 2018–2021: 18 300–20 000 EUR (ogłoszenia), czyli ok. 86–94 tys. zł.

Dla kogo. Dla kierowców, którzy jeżdżą umiarkowanie, cenią prostą konstrukcję i manualną skrzynię, a z zasady unikają turbo i DSG.

5. Seat Ateca (od 2016)

Dlaczego piąte miejsce. Ateca to najtańszy sposób na technikę podobną do Karoqa — w ogłoszeniach dominują te same pojemności silników (1498 cm³ dla 1.5 TSI i 1968 cm³ dla 2.0 TDI). ADAC wymienia ją wśród najlepszych w klasie, a w TÜV-Report 2026 wypada lepiej od średniej: 6,9% (4–5 lat), 9,1% (6–7 lat) i 11,1% (8–9 lat). Ostatnie miejsce wynika z tego, że w TÜV wypada nieco gorzej od Karoqa (np. 9,1% wobec 7,8% w wieku 6–7 lat) — wygrywa przede wszystkim ceną.

Polecane wersje. 1.5 TSI 150 KM lub 2.0 TDI 150 KM.

Na co uważać. Jak w Karoqu: płynność pracy 1.5 TSI przy odłączaniu cylindrów i historia wymian oleju w DSG.

Szacunkowy koszt. 15 900–19 000 EUR za roczniki 2018–2021 (ogłoszenia), czyli ok. 75–89 tys. zł — z zapasem na serwis po zakupie.

Dla kogo. Dla osób z napiętym budżetem, które chcą zostawić zapas na pierwszy serwis.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Kia Sportage IV (2016–2021) mieści się w budżecie (ok. 72–89 tys. zł za roczniki 2019–2021), ale w TÜV-Report 2026 wypada nieco gorzej od średniej: w klasie 6–7 lat 14,6% aut z istotnymi usterkami przy średniej 13,6%. Auto Bild wspomina o skargach na szarpiące skrzynie dwusprzęgłowe oraz o akcjach przywoławczych dotyczących ryzyka pożaru sterownika ABS/ESP (2021) i zwarcia w elektrycznym dogrzewaczu (2022).
  • Toyota RAV4 — w ADAC Pannenstatistik 2026 roczniki 2017–2022 znalazły się wśród najgorszych w swojej klasie, a przyczyną jest akumulator rozruchowy 12 V. RAV4 V Hybrid z lat 2019–2021 kosztuje po sprowadzeniu ok. 137–156 tys. zł, a starsza RAV4 IV Hybrid (2016–2018) ma silnik 2,5 l, więc płaci akcyzę 9,3% i kosztuje ok. 94–108 tys. zł. Więcej w poradniku o Toyocie Corolli i RAV4 z importu.
  • Volvo XC40 — wyróżnione przez ADAC, ale roczniki 2018–2020 to ok. 93–111 tys. zł, więc większość ofert przekracza budżet.
  • Honda CR-V Hybrid (2019–2021) — jako hybryda 2.0 płaci tylko 1,55% akcyzy, ale i tak kosztuje ok. 108–120 tys. zł. Hybrydy omawiamy osobno w rankingu hybryd z importu.

Najczęstsze pytania

Jaki SUV z Niemiec kupić do 100 tys. zł?

Najlepszy stosunek ceny do niezawodności dają dziś Skoda Kodiaq z 2017 roku, Skoda Karoq z lat 2018–2021 i VW Tiguan z lat 2017–2018. Wszystkie trzy mają w TÜV-Report 2026 mniej istotnych usterek niż średnia dla swojego wieku i po sprowadzeniu mieszczą się w kwocie ok. 78–98 tys. zł.

Ile wynosi akcyza na SUV-a sprowadzonego z Niemiec?

Dla silnika do 2000 cm³ — 3,1% wartości zakupu, powyżej — 18,6%. Kodiaq za 19 000 EUR to ok. 2 600 zł akcyzy, a Mazda CX-5 2.5 za 21 000 EUR — ok. 17 000 zł. Hybrydy bez ładowania z gniazdka płacą 1,55% (do 2000 cm³) lub 9,3% (2001–3500 cm³).

Który SUV w tym budżecie ma największy bagażnik?

Skoda Kodiaq — 720 l w wersji pięcioosobowej według danych Skody. Tiguan oferuje 520–615 l (zależnie od ustawienia kanapy), a Karoq 521 l.

Czy SUV z przebiegiem 100–150 tys. km to rozsądny zakup?

Tak, jeśli to model z dobrymi statystykami i udokumentowaną historią. Kodiaq w wieku 6–7 lat miał w TÜV-Report 2026 średnio ok. 110 tys. km przebiegu, a mimo to tylko 8,7% istotnych usterek (średnia: 13,6%).

Benzyna czy diesel w SUV-ie do 100 tys. zł?

Przy dużych rocznych przebiegach i jeździe głównie w trasie lepiej sprawdza się 2.0 TDI. Przy krótkich odcinkach rozsądniejsza jest benzyna — Auto Bild opisuje, że diesel Mazdy 2.2 używany głównie na krótkich trasach cierpi na rozrzedzanie oleju i nagar.

Źródła

  • AutoScout24.de — ceny ogłoszeń z Niemiec (linki do wyszukiwań przy każdym modelu)
  • NBP — średni kurs EUR z tabeli 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (stawki z art. 105)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najlepsze i najgorsze modele, zakres danych
  • Auto Bild — SUV-y z najmniejszą liczbą usterek w TÜV-Report (Karoq, Ateca, Kodiaq, Tiguan, CX-5)
  • Auto Bild — Skoda Kodiaq w TÜV-Report 2026: wyniki, słabe punkty, akcje przywoławcze
  • Auto Bild — VW Tiguan w TÜV-Check 2026: wyniki w klasach wieku i typowe usterki
  • Auto Bild — porównanie używanych SUV-ów Kuga, Tucson, Tiguan, CX-5, RAV4 (DSG, 1.5 TSI, diesel Mazdy)
  • Auto Bild — Kia Sportage w TÜV-Check 2026
  • Škoda — materiały prasowe Kodiaq 2016: bagażnik 720–2065 l, silniki, napęd 4x4, uciąg
  • Škoda Storyboard — materiały prasowe Karoq: bagażnik 521/1630 l, VarioFlex, silniki
  • CAR Magazine — test VW Tiguan II: pojemność bagażnika
  • Mazda UK Press — gama silników CX-5 II (2.0 165 KM, 2.2 150/175 KM)
  • Euro NCAP — wynik Škody Kodiaq z 2017 r.
  • Euro NCAP — Best in Class 2016 (VW Tiguan)

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

O udanym zakupie decyduje konkretny egzemplarz. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii — za nami ponad 2000 aut. Wyszukujemy egzemplarz dopasowany do budżetu, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport do Polski.

Zobacz, jak wygląda import samochodów z Dada Auto, albo przejrzyj auta na sprzedaż, które już sprowadziliśmy. Masz pytanie o konkretny model z tego rankingu? Zadzwoń: 570 741 000.