VW Golf VII i VIII — import z Niemiec, porównanie generacji
Volkswagen Golf to samochód, który nie potrzebuje przedstawienia — od dekad jest synonimem niemieckiej motoryzacji i jednym z najczęściej importowanych modeli do Polski. Import VW Golfa z Niemiec to sprawdzony sposób na zdobycie dobrze wyposażonego, zadbanego egzemplarza w cenie znacznie niższej niż na polskim rynku wtórnym. Ale który Golf wybrać — sprawdzoną siódemkę czy nowoczesną ósemkę? W tym artykule porównamy oba modele pod każdym kątem.
Golf VII vs Golf VIII — design, technologia, komfort
Przejście z Golfa VII na VIII to nie tylko zmiana pokoleniowa — to fundamentalna zmiana filozofii projektowej Volkswagena. Przyjrzyjmy się, co dokładnie się zmieniło.
Golf VII (2012–2020)
Golf siódmej generacji zbudowany na platformie MQB był prawdziwą rewolucją w porównaniu do szóstki. Lżejszy o blisko 100 kg, bardziej przestronny i wyposażony w nowoczesne silniki — szybko stał się bestsellerem. Facelift z 2017 roku (Golf 7.5) przyniósł odświeżony design przedniej części, nowe reflektory LED i zmodernizowany system multimedialny.
Mocne strony Golfa VII:
- Sprawdzona konstrukcja — platforma MQB dojrzewała przez 8 lat produkcji
- Intuicyjna obsługa — fizyczne przyciski i pokrętła do klimatyzacji i radia
- Szeroka gama silników — od oszczędnego 1.0 TSI po szalone R 310 KM
- Ogromna podaż — setki tysięcy egzemplarzy na rynku niemieckim
Golf VIII (od 2019)
Ósemka to samochód, który podzielił fanów. Z jednej strony — nowoczesna technologia, systemy wspomagania jazdy najnowszej generacji i cyfrowe wnętrze. Z drugiej — kontrowersyjny system dotykowych przycisków, który wielu kierowców krytykuje za brak ergonomii.
Nowości w Golfie VIII:
- Cyfrowe wnętrze — w pełni cyfrowe zegary (10,25") i ekran dotykowy (8,25" lub 10")
- Panele dotykowe — zamiast fizycznych przycisków (dla wielu to wada, nie zaleta)
- Systemy bezpieczeństwa — Travel Assist z półautonomiczną jazdą na autostradzie
- Oświetlenie IQ.Light — matrycowe LED z adaptacyjnym doświetlaniem
Porównanie w liczbach
| Parametr | Golf VII (2012–2020) | Golf VIII (od 2019) |
|---|---|---|
| Długość | 4 255 mm | 4 284 mm |
| Rozstaw osi | 2 637 mm | 2 636 mm |
| Bagażnik | 380–1 270 l | 381–1 237 l |
| Masa (1.5 TSI) | ~1 275 kg | ~1 310 kg |
| Cena w DE (2026) | 8 000–20 000 EUR | 16 000–30 000 EUR |
| Zegary | Analogowe / Active Info Display | Cyfrowe (standard) |
| Klimatyzacja | Fizyczne pokrętła | Panel dotykowy |
Opinia eksperta: Jeśli cenisz funkcjonalność i intuicyjność obsługi, Golf VII (szczególnie po faceliftingu 7.5) będzie lepszym wyborem. Jeśli priorytetem jest najnowsza technologia i systemy bezpieczeństwa — postaw na VIII.
Silniki: 1.0 TSI, 1.5 TSI, 2.0 TDI, GTI, R — przegląd
Gama silnikowa obu generacji Golfa jest niezwykle bogata. Oto przegląd najważniejszych jednostek i ich specyfiki przy imporcie.
1.0 TSI (85/110/116 KM) — oszczędny kompromis
Trzycylindrowy silnik 1.0 TSI to jeden z największych sukcesów Volkswagena. Zaskakująco dynamiczny jak na pojemność i litry, oferuje doskonałe spalanie (5,0–6,5 l/100 km).
- Zalety: Niskie spalanie, niski podatek, niska akcyza przy imporcie
- Wady: Charakterystyczne wibracje trzech cylindrów, ograniczona moc na autostradzie
- Trwałość: Dobra, choć zdarzają się problemy z łańcuchem rozrządu przy dużych przebiegach (powyżej 150 000 km)
- Dla kogo: Jazda głównie miejska, umiarkowane przebiegi roczne
1.5 TSI EVO (130/150 KM) — złoty środek
Następca 1.4 TSI, dostępny od faceliftu Golfa VII i standardowo w Golfie VIII. Technologia ACT (Active Cylinder Technology) dezaktywuje dwa z czterech cylindrów przy niskim obciążeniu, co obniża spalanie do nawet 4,5 l/100 km.
- Zalety: Bardzo dobre osiągi, niskie spalanie, dojrzała konstrukcja
- Wady: W pierwszych wersjach (2017–2018) zdarzały się problemy z szarpaniem przy niskich obrotach — rozwiązane aktualizacją oprogramowania
- Trwałość: Dobra, brak poważnych systemowych usterek
- Dla kogo: Uniwersalny wybór dla większości kierowców
2.0 TDI (115/150 KM) — król autostrad
Diesel 2.0 TDI (EA288) to motor, który napędza połowę Golfów na niemieckich autostradach. W generacji Golfa VII i VIII to niezawodna i oszczędna jednostka, niepowiązana z aferą Dieselgate (dotyczyła starszego EA189).
- Spalanie: 4,5–6,0 l/100 km — fenomenalnie niskie
- Moment obrotowy: 340–360 Nm — doskonałe przyspieszenia elastyczne
- Trwałość: 300 000+ km bez poważnych napraw
- Uwagi: System AdBlue wymaga regularnego uzupełniania, filtr DPF wymaga okresowej regeneracji
Golf GTI (220/230/245 KM) — sportowa legenda
Golf GTI to marzenie wielu kierowców i jeden z najczęściej wyszukiwanych wariantów Golfa na rynku importowym. Silnik 2.0 TSI (EA888) zapewnia emocjonujące osiągi i charakterystyczny dźwięk.
- Golf VII GTI: 220 KM (230 KM po faceliftingu), 0–100 km/h w 6,4 s
- Golf VII GTI Performance: 245 KM z mechanicznym blokadą dyferencjału
- Golf VIII GTI: 245 KM z poprawionym zawieszeniem i elektroniką
- Ceny w DE: Golf VII GTI od 15 000 EUR, Golf VIII GTI od 25 000 EUR
Uwaga na akcyzę: Golf GTI z silnikiem 2.0 i pojemnością poniżej 2000 cm³ podlega stawce 3,1%, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych sportowych aut do importu.
Golf R (300/310/320 KM) — bez kompromisów
Topowa wersja z napędem 4MOTION. Golf VII R oferuje 300/310 KM, a Golf VIII R — 320 KM z trybem Drift Mode. To samochód, który potrafi zawstydzić znacznie droższe sportowe auta.
- Ceny w DE: Golf VII R od 22 000 EUR, Golf VIII R od 35 000 EUR
- Na co uważać: Stan sprzęgła Haldex, historia eksploatacji (wielu właścicieli R jeździ agresywnie), stan opon i hamulców
Skrzynia DSG — na co uważać, jak sprawdzić stan
Dwusprzęgłowa skrzynia DSG to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów Volkswagenów. W Golfach stosowane są dwie wersje — i różnica między nimi jest fundamentalna.
DSG7 (DQ200) — sucha, 7-biegowa
Stosowana z silnikami do 250 Nm (1.0 TSI, 1.5 TSI, 1.4 TSI). To ta bardziej problematyczna wersja DSG:
- Typowe usterki: Szarpanie przy ruszaniu i na niskich biegach, awarie mechatroniki
- Koszt naprawy mechatroniki: 3 000–6 000 zł
- Żywotność sprzęgła: 120 000–200 000 km
- Wymiana oleju: Co 60 000 km — obowiązkowa, choć VW przez lata twierdził, że olej jest „długookresowy"
DSG6 (DQ250) — mokra, 6-biegowa
Stosowana z silnikami o wyższym momencie obrotowym (2.0 TDI, GTI, R). Znacznie trwalsza niż DQ200:
- Trwałość: 250 000+ km przy regularnej wymianie oleju
- Wymiana oleju: Co 60 000 km — absolutnie kluczowa dla żywotności
- Typowe problemy: Niewielkie — sporadyczne problemy z mechatroniką przy dużych przebiegach
Jak sprawdzić stan DSG
- Rozruch na zimno — ruszaj bardzo powoli i obserwuj zachowanie skrzyni na 1. i 2. biegu
- Praca w korku — DSG powinno działać płynnie w ruchu stop-and-go
- Szybkie zmiany biegów — w trybie Sport zmierz, czy brak wahania przy downshiftach
- Historia wymiany oleju — to najważniejszy punkt, brak dokumentacji wymiany oleju DSG to poważna czerwona flaga
Wyposażenie i systemy infotainment — różnice między generacjami
Golf VII — klasyczna ergonomia
System multimedialny w Golfie VII występuje w kilku wariantach:
- Composition Colour/Media — podstawowy, 6,5" ekran, wystarczający do codziennego użytku
- Discover Media — 8" ekran z nawigacją, obsługa gestów
- Discover Pro — 9,2" ekran, najlepsza nawigacja, dźwięk premium
Wszystkie wersje zachowują fizyczne przyciski do klimatyzacji, głośności i najważniejszych funkcji — za to Golf VII jest doceniany przez kierowców.
Golf VIII — cyfrowa rewolucja
Golf VIII poszedł w kierunku pełnej digitalizacji:
- Standardowe cyfrowe zegary — 10,25" przed kierowcą
- Ekran dotykowy — 8,25" lub 10" (Discover Pro Max)
- Dotykowe suwaki — zamiast pokręteł do temperatury i głośności
- Head-Up Display — opcjonalny, ale wart dopłaty
Kontrowersje: Brak fizycznych przycisków w Golfie VIII to najczęstsza krytyka ze strony użytkowników. Zmiana temperatury czy głośności wymaga oderwania wzroku od drogi. VW częściowo naprawił ten problem aktualizacjami oprogramowania, ale podstawowy design pozostał bez zmian.
Pakiety wyposażenia warte uwagi
| Opcja | Golf VII | Golf VIII | Wartość przy odsprzedaży |
|---|---|---|---|
| LED/Matrix LED | Opcja (od 7.5) | Standard/IQ.Light | Wysoka |
| ACC (tempomat adaptacyjny) | Opcja | Standard w wyższych wersjach | Średnia |
| Kamera cofania | Opcja | Standard w części wersji | Wysoka |
| Nawigacja | Discover Media/Pro | Discover Media/Pro Max | Średnia |
| Nagłośnienie Harman Kardon | Opcja | Opcja | Niska |
| Panoramadach | Opcja | Opcja | Wysoka |
Czy Golf z importu to nadal opłacalny wybór w 2026 roku
To pytanie, które zadaje sobie wielu potencjalnych kupujących. Odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie — ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać i jaki wariant wybrać.
Porównanie cen Golf VII
| Wariant | Cena w Niemczech | Koszty importu | Cena końcowa | Cena w Polsce | Oszczędność |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI 130 KM, 2018, 100 tys. km | 12 000 EUR | ~3 500 zł | ~55 000 zł | ~68 000 zł | ~13 000 zł |
| 2.0 TDI 150 KM, 2019, 120 tys. km | 14 000 EUR | ~4 000 zł | ~64 000 zł | ~80 000 zł | ~16 000 zł |
| GTI 230 KM, 2018, 80 tys. km | 18 000 EUR | ~4 500 zł | ~82 000 zł | ~100 000 zł | ~18 000 zł |
Porównanie cen Golf VIII
| Wariant | Cena w Niemczech | Koszty importu | Cena końcowa | Cena w Polsce | Oszczędność |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI 130 KM, 2020, 60 tys. km | 17 000 EUR | ~4 500 zł | ~78 000 zł | ~95 000 zł | ~17 000 zł |
| 2.0 TDI 150 KM, 2021, 80 tys. km | 20 000 EUR | ~5 000 zł | ~91 000 zł | ~110 000 zł | ~19 000 zł |
| GTI 245 KM, 2021, 40 tys. km | 28 000 EUR | ~5 500 zł | ~126 000 zł | ~150 000 zł | ~24 000 zł |
Kiedy import Golfa jest NAJBARDZIEJ opłacalny
- Golf VII GTI/R — sportowe wersje mają największą różnicę cenową między DE a PL
- Golf VII 2.0 TDI z DSG6 — poszukiwany wariant, duża podaż w Niemczech
- Golf VIII z bogatym wyposażeniem — samochody dobrze wyposażone w Niemczech kosztują relatywnie mniej
Kiedy import Golfa NIE ma sensu
- Golf VII 1.2 TSI podstawowy — zbyt niska wartość auta, koszty importu „zjedzą" oszczędność
- Egzemplarze z bardzo dużym przebiegiem (200 000+ km) — ryzyko przewyższa oszczędności
- Golf Sportsvan/Plus — niszowe wersje z niską wartością rezydualną
Pełną kalkulację kosztów importu z Niemiec, uwzględniającą wszystkie opłaty, znajdziesz w artykule czy import auta z Niemiec się opłaca. Natomiast praktyczne wskazówki dotyczące wyszukiwania ofert znajdziesz w poradniku o szukaniu samochodu na Mobile.de i AutoScout24.
Jak Dada Auto może pomóc?
Volkswagen Golf to pozornie prosty samochód, ale import wymaga wiedzy o specyfice poszczególnych silników, skrzyń biegów i roczników. W Dada Auto zaimportowaliśmy setki Volkswagenów i znamy każdy niuans tego modelu.
Oferujemy kompleksową usługę importu samochodów z Niemiec:
- Selekcja najlepszych egzemplarzy — filtrujemy setki ofert, by wybrać te warte uwagi
- Profesjonalna weryfikacja — sprawdzamy historię, stan techniczny i pełen raport VIN
- Bezpieczny transport — na lawecie, z pełnym ubezpieczeniem
- Formalności od A do Z — akcyza, tłumaczenia, przegląd, rejestracja w 24h
- Ubezpieczenie OC/AC — dobieramy najlepszą ofertę ubezpieczeniową
Marzysz o Golfie GTI lub szukasz ekonomicznego TDI? Skontaktuj się z nami — Maciej i Artur znajdą dla Ciebie idealny egzemplarz. Zadzwoń: 570 741 000.