TOP 5 aut rodzinnych do 150 000 zł z importu — ranking 2026
Auto rodzinne do 150 000 zł z importu to w październiku 2026 roku pułap, przy którym można już kupić z Niemiec kombi najnowszej generacji z przebiegiem ok. 30 tys. km — albo kilkuletnie auto klasy premium. Sprawdziliśmy ceny ofert, wyniki Euro NCAP oraz dane o usterkach z raportu TÜV 2026 i statystyki ADAC, a potem policzyliśmy pełny koszt sprowadzenia każdego modelu.
W skrócie: najlepsze auta rodzinne do 150 000 zł z importu (stan na październik 2026):
- Skoda Superb IV Combi (2024–2025) — 690 l bagażnika, Best in Class Euro NCAP 2024 i rekordowa ocena w teście ADAC.
- Mercedes-Benz Klasa E kombi S213 (2021–2023) — najlepszy wynik TÜV 2026 wśród aut z dużymi przebiegami.
- Volkswagen Passat Variant B9 (2024–2025) — bliźniak Superba, w naszej próbie o ok. 5–11 tys. zł tańszy.
- Kia Sorento IV 1.6 HEV (2021–2023) — 7 miejsc i akcyza 1,55% dzięki napędowi hybrydowemu.
- Volvo XC60 II (2020–2021) — premium SUV z wynikami TÜV lepszymi od średniej w każdej grupie wiekowej.
Jak wybieraliśmy
Kryteria: typowa oferta musi zmieścić się w 150 000 zł łącznie z akcyzą i kosztami sprowadzenia, auto ma oferować dużo miejsca dla czterech–pięciu osób z bagażem (albo siedem miejsc), musi mieć 5 gwiazdek Euro NCAP i dobre lub co najmniej neutralne dane o usterkach. Przy nowych generacjach (Superb IV, Passat B9), które są za młode na statystyki TÜV, opieramy się na wynikach Euro NCAP i testach ADAC.
Źródła danych: raport TÜV 2026 (odsetek aut z usterkami istotnymi na przeglądzie HU, wg analiz AUTO BILD), ADAC Pannenstatistik 2026, wyniki Euro NCAP, katalog ADAC (dane producentów: bagażnik, silniki, zużycie paliwa) oraz oferty z Niemiec na AutoScout24.de.
Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de (oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych, do 200 ofert na model) dla podanych roczników i przebiegów — przedział od dolnego kwartyla do mediany, czyli zakres tańszej połowy ofert. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Stawki akcyzy według ustawy o podatku akcyzowym: 3,1% dla silników spalinowych do 2000 cm³ (miękkie hybrydy liczymy ostrożnie według tej stawki), 1,55% dla hybryd bez ładowania z gniazdka do 2000 cm³, 0% dla hybryd plug-in do 2000 cm³ (zwolnienie do 31.12.2029). Wszystkie silniki w tabeli mają poniżej 2000 cm³. Więcej o stawkach w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik (l) | Euro NCAP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Superb IV Combi (2024–2025), 5–100 tys. km | 2.0 TDI 150 KM, 1.5 TSI iV (PHEV) | 28 600–31 300 | 132 000–144 000 | 690 | 5★ (2024) |
| 2 | Mercedes-Benz Klasa E kombi S213 (2021–2023), 30–150 tys. km | E 220 d, E 300 de (PHEV) | 25 300–28 000 | 117 000–130 000 | 640 | 5★ (2016) |
| 3 | Volkswagen Passat Variant B9 (2024–2025), 5–100 tys. km | 2.0 TDI 150 KM | 26 000–30 000 | 121 000–139 000 | 690 | 5★ (2024) |
| 4 | Kia Sorento IV (2021–2023), 30–150 tys. km | 1.6 T-GDI HEV 230 KM | 30 000–31 900 | 137 000–145 000 | 697 (5 miejsc) | 5★ (2020) |
| 5 | Volvo XC60 II (2020–2021), 50–150 tys. km | B4 Diesel, T6/T8 Recharge (PHEV) | 25 900–28 500 | 120 000–132 000 | 483 | 5★ (2017) |
Koszt w Polsce liczymy dla podstawowego silnika z kolumny „Polecane silniki”. Wersje plug-in (Superb iV, E 300 de, XC60 T6/T8) są zwolnione z akcyzy, więc przy tej samej cenie zakupu wychodzą o kilka tysięcy złotych taniej. Pojemności bagażnika to dane producenta przy pięciu miejscach.
1. Skoda Superb IV Combi (2024–2025)
Dlaczego pierwsze miejsce. Za 150 000 zł Superb IV to praktycznie nowe auto: mediana przebiegu w naszej próbie to ok. 26 tys. km. Bagażnik urósł do 690 l (1920 l po złożeniu kanapy). W ADAC Autotest Superb Combi 2.0 TDI DSG dostał notę 1,7 — według ADAC najlepszą wśród aut spalinowych sprawdzonych w obecnej formule testu. W Ecotest ADAC zużył 5,2 l/100 km, a producent podaje 5,0 l/100 km (WLTP). Euro NCAP przyznało mu 5 gwiazdek (93% za ochronę dorosłych, 87% za ochronę dzieci) i tytuł Best in Class 2024.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³) — najczęstszy w ofertach i bardzo oszczędny. Jeśli możesz ładować auto w domu, rozważ 1.5 TSI iV (hybryda plug-in z silnikiem 1498 cm³): jest zwolniona z akcyzy, ale ofert jest kilkanaście razy mniej i są wyraźnie droższe.
Na co uważać. Superb IV jest za młody, by mieć statystyki TÜV czy ADAC — kupujesz na podstawie testów, a nie wieloletnich danych. Sprawdź, czy auto ma aktualne oprogramowanie i czy w historii VIN nie ma szkód — przy 1–2-letnim aucie to ważniejsze niż sam przebieg.
Szacunkowy koszt: 28 600–31 300 EUR, czyli ok. 132 000–144 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny, która chce najnowszej technologii i bagażnika 690 l, a nie potrzebuje SUV-a. Więcej kombi z różnych półek cenowych zebraliśmy w rankingu najlepszych kombi z importu.
2. Mercedes-Benz Klasa E kombi S213 (2021–2023)
Dlaczego drugie miejsce. Klasa E kombi to rzadkie połączenie statusu premium, bagażnika 640 l (1820 l po złożeniu kanapy) i bardzo dobrych danych o trwałości. AUTO BILD w zestawieniu aut najlepiej znoszących duże przebiegi z raportu TÜV 2026 umieścił Klasę E W213 na 1. miejscu: w wieku 4–5 lat 7,0% aut z usterkami istotnymi przy średnio 107 tys. km na liczniku. W analizie modelu AUTO BILD podaje też 4,9% dla 2–3-latków (średnia w porównywanej grupie 6,4%) i 7,5% dla 4–5-latków (średnia 9,1%).
Polecane wersje. E 220 d (diesel poniżej 2000 cm³, akcyza 3,1%) lub E 300 de — hybryda plug-in z dieslem, zwolniona z akcyzy. W naszej próbie E 300 de kosztowały 25 000–27 600 EUR, czyli ok. 113–124 tys. zł z importem.
Na co uważać. AUTO BILD wymienia u W213 awarie czujników NOx, usterki multimediów i ubytki płynu chłodzącego. Model miał ok. trzech tuzinów akcji serwisowych — pięć z nich od stycznia do lipca 2025 roku (m.in. ryzyko pożaru, wadliwe spawy tylnej osi, możliwa utrata napędu). Po sześciu latach rośnie liczba usterek zawieszenia z powodu korozji elementów osi. Wszystkie akcje sprawdzisz po numerze VIN — piszemy o tym w poradniku Mercedes Klasy E W213 z importu.
Szacunkowy koszt: 25 300–28 000 EUR, czyli ok. 117 000–130 000 zł (E 220 d).
Dla kogo. Dla rodziny, która dużo jeździ autostradami i chce komfortu klasy premium z udokumentowaną trwałością.
3. Volkswagen Passat Variant B9 (2024–2025)
Dlaczego trzecie miejsce. Passat B9 powstaje na tej samej platformie co Superb IV — Euro NCAP testowało Passata, a wynik (5 gwiazdek, Best in Class 2024) przypisało obu modelom. Bagażnik jest identyczny: 690 l (1920 l). W naszej próbie Passat był tańszy od Superba: dolna granica typowych ofert to ok. 26 000 EUR wobec 28 600 EUR. ADAC w statystyce awarii 2026 zalicza Passata do najmniej awaryjnych aut klasy średniej, choć dane te dotyczą jeszcze poprzedniej generacji.
Dlaczego za Superbem. Superb ma za sobą rekordowy wynik w teście ADAC; Passat wygrywa wtedy, gdy trafisz konkretną, tańszą ofertę w dobrym stanie.
Polecane wersje. 2.0 TDI 150 KM (1968 cm³), producent podaje 4,9 l/100 km (WLTP).
Na co uważać. Jak w Superbie — brak wieloletnich statystyk. Sprawdź historię serwisową, aktualizacje oprogramowania i to, czy auto nie było używane jako taksówka lub auto do wynajmu.
Szacunkowy koszt: 26 000–30 000 EUR, czyli ok. 121 000–139 000 zł.
Dla kogo. Dla tych, którzy chcą Superba IV „w innym opakowaniu” i polują na najlepszą cenę.
4. Kia Sorento IV 1.6 T-GDI HEV (2021–2023)
Dlaczego w rankingu. To jedyny 7-osobowy SUV w zestawieniu i jedyna hybryda bez ładowania z gniazdka: silnik 1598 cm³ oznacza akcyzę 1,55%. Moc systemowa wynosi 230 KM. W wersji 5-osobowej producent podaje 697 l bagażnika, w 7-osobowej za trzecim rzędem zostaje 179 l, a po złożeniu foteli — do 1996 l. Euro NCAP przyznało Sorento 5 gwiazdek w 2020 roku.
Co mówią dane. Sorento nie pojawia się ani na liście najlepszych, ani najsłabszych modeli w statystyce awarii ADAC 2026, a w analizach raportu TÜV 2026, do których dotarliśmy, nie znaleźliśmy dla niego osobnych danych. To oznacza brak sygnałów ostrzegawczych, ale też brak twardych dowodów na ponadprzeciętną trwałość.
Na co uważać. Sprawdź, czy egzemplarz ma 7 miejsc (część ofert to wersje 5-osobowe) i czy ma udokumentowaną historię serwisową. Licz się z wyższym spalaniem niż w kombi: dla 7-osobowej wersji z napędem 4x4 producent podaje 7,5 l/100 km (WLTP).
Szacunkowy koszt: 30 000–31 900 EUR, czyli ok. 137 000–145 000 zł.
Dla kogo. Dla rodziny z trójką dzieci lub dla tych, którzy regularnie wożą dodatkowych pasażerów. Inne auta z trzecim rzędem opisujemy w rankingu samochodów 7-osobowych.
5. Volvo XC60 II (2020–2021)
Dlaczego w rankingu. XC60 to SUV premium z wyjątkowo równymi wynikami w raporcie TÜV 2026: według AUTO BILD jest lepszy od średniej w każdej grupie wiekowej — np. 4,2% aut z usterkami istotnymi w wieku 2–3 lat (średnia 6,5%), 7,2% w wieku 4–5 lat (średnia 10,0%) i 10,3% w wieku 6–7 lat (średnia 13,6%), mimo przebiegów o ok. jedną trzecią wyższych od przeciętnej. W zestawieniu aut najlepiej znoszących duże przebiegi zajął 4. miejsce.
Polecane wersje. B4 Diesel (miękka hybryda, 1969 cm³, 197 KM) albo T6/T8 Recharge — hybrydy plug-in, które przy pojemności silnika do 2000 cm³ (sprawdź w dokumentach) są zwolnione z akcyzy.
Na co uważać. Bagażnik ma 483 l (1410 l po złożeniu kanapy) — najmniej w tym rankingu. AUTO BILD odnotowuje podwyższoną liczbę usterek przednich świateł w obecnej generacji, tarcze hamulcowe kwestionowane częściej niż średnio, rosnące z wiekiem wycieki oleju i częstsze problemy z pomiarem spalin (liczba cząstek stałych). Były akcje serwisowe dotyczące oprogramowania, przekładni kierowniczej, turbosprężarki i wspomagania hamulców. Szczegóły w poradniku Volvo XC60 i XC90 z importu.
Szacunkowy koszt: 25 900–28 500 EUR, czyli ok. 120 000–132 000 zł (B4 Diesel; wersje plug-in bez akcyzy).
Dla kogo. Dla rodziny 2+2, która ceni bezpieczeństwo i komfort premium bardziej niż maksymalny bagażnik.
Kogo zabrakło w rankingu
- Skoda Kodiaq po liftingu (2021–2023) — bardzo dobre dane TÜV i koszt ok. 115–128 tys. zł (oferty), ale tę generację opisujemy w rankingu do 100 000 zł, a nowego Kodiaqa — w rankingu do 200 000 zł.
- Toyota RAV4 Hybrid (2020–2022) — silnik 2.5 oznacza akcyzę 9,3% (ok. 132–146 tys. zł z importem, oferty), a ADAC wymienia RAV4 z lat 2017–2022 wśród najsłabszych w klasie średniej z powodu awarii akumulatorów rozruchowych.
- Skoda Enyaq (2021–2023) — elektryk bez akcyzy za ok. 130–143 tys. zł, ale w raporcie TÜV 2026 miał 9,1% aut z usterkami istotnymi na pierwszym przeglądzie (średnia 6,5%), co dało 94. miejsce na 110 modeli.
- Audi Q5 i BMW X3 (2021–2023) — mediana cen ofert daje ok. 156–157 tys. zł z importem, czyli ponad budżet; Q5 opisujemy w rankingu do 200 tys. zł.
Najczęstsze pytania
Jakie auto rodzinne do 150 tys. zł z Niemiec wybrać w 2026 roku?
Jeśli najważniejsze są przestrzeń i nowoczesność, wybierz Skodę Superb IV Combi z lat 2024–2025 — typowa oferta kosztuje z importem ok. 132–144 tys. zł. Jeśli liczy się udokumentowana trwałość przy dużych przebiegach, najlepsze dane ma Mercedes Klasy E kombi (1. miejsce w zestawieniu AUTO BILD na podstawie TÜV 2026).
Czy hybryda plug-in z importu jest zwolniona z akcyzy?
Tak, jeśli silnik spalinowy ma maksymalnie 2000 cm³ — zwolnienie z art. 163a ustawy o podatku akcyzowym obowiązuje do 31 grudnia 2029 roku. Hybrydy plug-in o pojemności 2000–3500 cm³ płacą 9,3%, a hybrydy bez wtyczki do 2000 cm³ — 1,55%.
Superb IV czy Passat B9 — co lepsze dla rodziny?
Technicznie to bliźniaki: ta sama platforma, ten sam wynik Euro NCAP i identyczny bagażnik 690 l. W naszej próbie Passat był w dolnej części rynku o ok. 2 600 EUR tańszy, a Superb ma za sobą rekordową notę 1,7 w teście ADAC. Wybieraj konkretny egzemplarz, nie markę.
Czy 1–2-letnie auto z Niemiec za 150 tys. zł to dobra okazja?
Często tak, bo w Niemczech na rynek wtórny trafia dużo aut po krótkim leasingu flotowym. Warunek: pełna historia serwisowa i sprawdzony VIN — zobacz, jak wygląda weryfikacja historii samochodu.
Źródła
- AutoScout24.de — ceny ofert z Niemiec (tu: Skoda Superb Combi 2024–2025; pozostałe zapytania podlinkowane w tabeli)
- NBP — kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105, 109a, 163a)
- ADAC — Pannenstatistik 2026, najlepsze i najsłabsze modele w klasach
- Euro NCAP — Skoda Superb 2024: 5 gwiazdek, Best in Class
- ADAC Autokatalog — Skoda Superb Combi 2.0 TDI DSG (2024–2025): bagażnik, Autotest, Ecotest
- ADAC Autokatalog — VW Passat Variant 2.0 TDI DSG (2024–2025): bagażnik, spalanie, Euro NCAP
- AUTO BILD — Mercedes Klasa E w raporcie TÜV 2026
- AUTO BILD — TÜV-Report 2026: auta najlepiej znoszące duże przebiegi
- ADAC Autokatalog — Mercedes E 220 d T-Modell: bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid, wersja 5-osobowa: bagażnik, Euro NCAP
- ADAC Autokatalog — Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid, wersja 7-osobowa: bagażnik, spalanie
- AUTO BILD — Volvo XC60 w raporcie TÜV 2026
- ADAC Autokatalog — Volvo XC60 B4 Diesel (2019–2020): bagażnik, Euro NCAP
- TÜV-Verband — prezentacja TÜV-Report 2026 (wyniki aut elektrycznych, m.in. Skoda Enyaq)
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Przy autach za 130–150 tys. zł największe ryzyko to nie usterki, tylko przepłacenie albo egzemplarz z ukrytą szkodą. W ramach importu samochodów wyszukujemy auta w Niemczech, Austrii i Holandii, weryfikujemy historię VIN i przebieg, oglądamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport. Za nami ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Interesuje Cię Klasa E lub Volvo? Zajrzyj do oferty aut premium albo aut na sprzedaż.
Zadzwoń: 570 741 000 — porównamy dla Ciebie konkretne oferty Superba, Passata i Klasy E w Twoim budżecie.