TOP 5 SUV-ów premium do 200 000 zł z importu — ranking 2026

Najlepszy SUV premium do 200 000 zł z importu to dziś Mercedes GLC po liftingu, Audi Q5 lub Volvo XC60 z lat 2019–2022 — pod warunkiem, że wybierzesz silnik do 2,0 litra albo hybrydę plug-in, które płacą 3,1% lub 0% akcyzy zamiast 18,6%. Porównaliśmy wyniki TÜV-Report 2026 i ADAC Pannenstatistik 2026 z aktualnymi cenami z AutoScout24.de i policzyliśmy pełny koszt sprowadzenia każdego modelu.

W skrócie:

  1. Mercedes GLC X253 po liftingu (2019–2022) — najniższy w tej piątce odsetek usterek w TÜV w wieku 4–5 lat (4,8%); diesel 1950 cm³ z akcyzą 3,1%, a plug-in z akcyzą 0%.
  2. Audi Q5 FY (2019–2022) — wyróżnienie ADAC i wyniki TÜV poniżej średniej; 40 TDI lub plug-in TFSI e bez akcyzy.
  3. Volvo XC60 II (2019–2022) — lepszy od GLC wynik TÜV w wieku 6–7 lat, 98% za ochronę dorosłych w Euro NCAP i praktycznie wyłącznie silniki 2,0 l.
  4. BMW X3 G01 (2019–2022) — wyróżnienie ADAC i najszersza gama w budżecie (20d, 30e bez akcyzy, nawet 30d z akcyzą 18,6%).
  5. Porsche Macan 2.0 (2018–2019) — jedyne Porsche, które mieści się w budżecie, dzięki czterocylindrowemu silnikowi 2.0.

Jak wybieraliśmy

Kryteria były te same co w pozostałych naszych rankingach:

  • Niezawodność — odsetek aut z istotnymi usterkami na niemieckim przeglądzie okresowym według TÜV-Report 2026 (opracowania Auto Bild) oraz ADAC Pannenstatistik 2026, czyli awarie z 2025 roku dla aut w wieku 2–9 lat (roczniki 2016–2023).
  • Przestrzeń i komfort — wszystkie modele to SUV-y klasy średniej premium, więc różnice w praktyczności są mniejsze niż w kosztach i niezawodności.
  • Koszty — przede wszystkim akcyza. Silnik do 2000 cm³ to 3,1%, powyżej 18,6%, hybryda plug-in do 2000 cm³ jest zwolniona z akcyzy do 31 grudnia 2029 r. (zaświadczenie wydaje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek), a hybryda z silnikiem 2001–3500 cm³ płaci 9,3%.
  • Dostępność w Niemczech — liczba ogłoszeń dla wybranych roczników.
  • Bezpieczeństwo — wyniki Euro NCAP.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech" to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de: ogłoszenia z Niemiec, bez aut uszkodzonych, wskazane roczniki, przebieg do 150 tys. km; podajemy przedział od dolnego do górnego kwartyla próby (do 200 ogłoszeń na model). „Szacunkowy koszt w Polsce" = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu według pojemności i rodzaju napędu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Budżet „do 200 000 zł" dotyczy tej łącznej kwoty.

Uwaga o miękkich hybrydach. Część nowszych silników w autach tej klasy to miękkie hybrydy (MHEV) — sprawdź opis napędu w dokumentach. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 października 2025 r. (I FSK 2037/24) uznał, że do stawki obniżonej wystarcza napęd spalinowo-elektryczny, nawet jeśli silnik elektryczny nie porusza auta samodzielnie. Tę samą wykładnię przyjął Minister Finansów i Gospodarki w interpretacji ogólnej z 26.02.2026 — dla MHEV obowiązują więc stawki 1,55% (do 2000 cm³) i 9,3% (2000–3500 cm³). W naszych wyliczeniach dla MHEV i tak przyjmujemy stawki standardowe — to wariant ostrożny, realny koszt może być niższy. Szczegóły w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) TÜV 2026: istotne usterki (2–3 / 4–5 / 6–7 lat) Euro NCAP
1 Mercedes GLC X253 FL, 2019–2022 220d/300d (1950 cm³); 300e/300de plug-in 29 500–35 300 (diesel) 136 000–162 000 (diesel); 129 000–169 000 (plug-in) 4,2% / 4,8% / 11,8% najlepszy w klasie 2015
2 Audi Q5 FY, 2019–2022 40 TDI (1968 cm³); TFSI e plug-in 24 800–31 900 (40 TDI) 115 000–147 000 (40 TDI); 119 000–143 000 (TFSI e) 4,2% / 6,3% / — 5★ (2017)
3 Volvo XC60 II, 2019–2022 diesel 2.0; T6/T8 plug-in 24 400–29 500 (diesel) 113 000–136 000 (diesel); 134 000–165 000 (plug-in) 4,2% / 7,2% / 10,3% 5★ (2017)
4 BMW X3 G01, 2019–2022 20d (1995 cm³); 30e plug-in; 30d 25 300–30 000 (20d) 117 000–139 000 (20d); 116 000–148 000 (30e); 148 000–183 000 (30d) 4,6% / 12,3% / 15,8%* 5★ (2017)
5 Porsche Macan 95B 2.0, 2018–2019 2.0 turbo (1984 cm³) 33 000–41 000 152 000–188 000 brak danych w naszych źródłach —

Średnie TÜV dla wszystkich aut w tych klasach wieku to 6,5%, 10,0% i 13,6%. * Wynik BMW obejmuje łącznie X3 i X4.

1. Mercedes GLC X253 (2015–2022)

Dlaczego pierwsze miejsce. GLC ma najlepsze w tej piątce wyniki TÜV dla młodszych aut: według Auto Bild w TÜV-Report 2026 było to 4,2% istotnych usterek przy pierwszym przeglądzie (tyle samo co Q5 i XC60) i 4,8% w wieku 4–5 lat, a w wieku 6–7 lat 11,8%. W październiku 2025 r. Auto Bild zestawił GLC z Q5 i X3 na danych TÜV i to właśnie Mercedes wygrał to porównanie. Euro NCAP uznał GLC za najlepszy mały SUV 2015 roku.

Polecane wersje — tu decyduje akcyza. W ogłoszeniach GLC 220d i 250d sprzed liftingu (roczniki 2016–2018) mają silnik 2143 cm³, więc płacą 18,6% akcyzy. Po liftingu 220d i 300d dostały silnik 1950 cm³ — stawka spada do 3,1%. Najkorzystniej podatkowo wypadają hybrydy plug-in: 300e (benzyna 1991 cm³) i 300de (diesel 1950 cm³) są do końca 2029 roku zwolnione z akcyzy. Przy aucie za 30 000 EUR różnica między 3,1% a 18,6% to ok. 20 300 zł.

Na co uważać. Głównym słabym punktem jest zawieszenie: Auto Bild podaje, że przy trzecim przeglądzie usterki mocowań osi (wybite przeguby i tuleje) zdarzają się ponad cztery razy częściej niż średnio. Układ kierowniczy, napęd i oświetlenie wypadają dobrze. Przy plug-inie sprawdź historię ładowania i stan baterii w autoryzowanym serwisie.

Szacunkowy koszt. Diesle po liftingu (2019–2022): 29 500–35 300 EUR, czyli ok. 136–162 tys. zł; 300e: 28 700–37 900 EUR (ok. 129–169 tys. zł); 300de: 28 900–34 800 EUR (ok. 130–155 tys. zł) — ogłoszenia na AutoScout24. Nowsza generacja X254 z dieslem 220d (2023–2024) kosztuje ok. 178–206 tys. zł, więc część droższych ofert przekracza już budżet.

Dla kogo. Dla osób, które jeżdżą dużo w trasie i stawiają komfort ponad sportowe prowadzenie.

2. Audi Q5 FY (2017–2024)

Dlaczego drugie miejsce. Q5 jako jedyny w tej piątce łączy wyróżnienie w ADAC Pannenstatistik 2026 z wynikami TÜV wyraźnie poniżej średniej: 4,2% istotnych usterek w wieku 2–3 lat i 6,3% w wieku 4–5 lat. W teście Euro NCAP z 2017 roku dostał 5 gwiazdek. Od GLC przegrywa zawieszeniem — w porównaniu Auto Bild na danych TÜV mocowania osi przy drugim przeglądzie dostały „czerwoną kartkę".

Polecane wersje. 40 TDI (1968 cm³, akcyza 3,1%) albo hybryda plug-in TFSI e (1984 cm³, akcyza 0%). Sześciocylindrowy 50 TDI (2967 cm³) płaci 18,6% i po sprowadzeniu kosztuje ok. 151–174 tys. zł, czyli wyraźnie więcej niż 40 TDI za podobne auto.

Na co uważać. Auto Bild wymienia szarpiące skrzynie S tronic, wyraźne zużycie oleju przy dużych przebiegach, wadliwe pompy płynu chłodzącego w 2.0 TFSI i problemy z oprogramowaniem asystentów oraz multimediów. Z akcji przywoławczych: przegrzewające się pompy wody (2018) i wadliwe sterowniki silnika (2022). Przy pierwszych rocznikach FY koniecznie sprawdź mocowania osi.

Szacunkowy koszt. 40 TDI z lat 2019–2022: 24 800–31 900 EUR, czyli ok. 115–147 tys. zł; TFSI e: 26 500–32 000 EUR, czyli ok. 119–143 tys. zł (ogłoszenia).

Dla kogo. Dla kierowców, którzy chcą młodego SUV-a premium za kwotę wyraźnie poniżej limitu i z zapasem na wyposażenie.

3. Volvo XC60 II (od 2017)

Dlaczego trzecie miejsce. W pojedynku TÜV z GLC opublikowanym przez Auto Bild w lutym 2026 r. XC60 wygrał minimalnie: 4,2% istotnych usterek przy pierwszym przeglądzie, 7,2% w wieku 4–5 lat i 10,3% w wieku 6–7 lat, gdzie wypadł lepiej niż GLC (11,8%). W Euro NCAP z 2017 roku dostał 5 gwiazdek, 98% za ochronę dorosłych i 95% za systemy wspomagające. Ma też praktyczną zaletę przy imporcie: w ogłoszeniach 191 na 200 sprawdzonych egzemplarzy miało silnik 1969 cm³, więc XC60 tej generacji praktycznie nie wpada w akcyzę 18,6%. Za GLC i Q5 plasuje go słabszy wynik w wieku 4–5 lat i brak wyróżnienia ADAC.

Polecane wersje. Diesel 2.0 dla jeżdżących w trasie; T6 lub T8 plug-in dla osób z możliwością ładowania w domu — zwolnienie z akcyzy obniża koszt o kilka tysięcy złotych.

Na co uważać. Według Auto Bild problemem XC60 są wycieki oleju, które pojawiają się wcześnie i nasilają z wiekiem; zdarzają się też usterki przegubów kierowniczych i półosi. Rdza nie jest problemem w żadnym roczniku. Więcej o tym modelu w poradniku Volvo XC60 i XC90 z importu.

Szacunkowy koszt. Diesle z lat 2019–2022: 24 400–29 500 EUR, czyli ok. 113–136 tys. zł; plug-iny T6/T8: 29 900–36 900 EUR, czyli ok. 134–165 tys. zł (ogłoszenia).

Dla kogo. Dla rodzin, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem, i dla osób szukających najtańszego wejścia do segmentu premium.

4. BMW X3 G01 (2017–2024)

Dlaczego czwarte miejsce. ADAC zaliczył X3 do najlepszych w klasie, a gama silników daje największy wybór w budżecie. W TÜV wynik jest jednak nierówny: według Auto Bild X3/X4 mają 4,6% istotnych usterek w wieku 2–3 lat, ale 12,3% w wieku 4–5 lat i 15,8% w wieku 6–7 lat, czyli powyżej średniej. Auto Bild tłumaczy skok przy drugim przeglądzie głównie siłownikami aktywnej maski (ochrona pieszych), które trzeba wymienić po pięciu latach, a które często są pomijane. Zawieszenie, sprężyny i amortyzatory G01 redakcja ocenia bardzo dobrze. Euro NCAP z 2017 roku: 5 gwiazdek.

Polecane wersje. xDrive20d (1995 cm³, akcyza 3,1%) to rozsądny wybór na trasy. xDrive30e (1998 cm³, plug-in) jest zwolniony z akcyzy, choć Auto Bild wspomina o kaprysach elektroniki. Sześciocylindrowy xDrive30d (2993 cm³) płaci 18,6%, ale i tak mieści się w budżecie — po sprowadzeniu ok. 148–183 tys. zł.

Na co uważać. Siłowniki aktywnej maski (sprawdź datę wymiany), okazjonalne wycieki oleju oraz wykonanie akcji przywoławczych. Auto Bild wymienia m.in. chłodnicę EGR z ryzykiem pożaru, mocowania zacisków hamulcowych, drążki kierownicze, wałki wyrównoważające i generatory gazu poduszek powietrznych — sprawdź je po VIN.

Szacunkowy koszt. xDrive20d z lat 2019–2022: 25 300–30 000 EUR, czyli ok. 117–139 tys. zł; xDrive30e: 25 800–33 000 EUR (ok. 116–148 tys. zł); xDrive30d: 27 900–34 700 EUR (ok. 148–183 tys. zł) — ogłoszenia.

Dla kogo. Dla kierowców, którzy chcą sześciu cylindrów w budżecie albo taniego w eksploatacji plug-ina z ładowaniem w domu.

5. Porsche Macan 95B 2.0 (2018–2019)

Dlaczego piąte miejsce. Macan to jedyna droga do Porsche w tym budżecie — i to wyłącznie z czterocylindrowym silnikiem 2.0 (1984 cm³, akcyza 3,1%). Dla wersji po liftingu, pokazanej w Europie jesienią 2018 r., Porsche podawało dla niego 180 kW (245 KM), 370 Nm, siedmiobiegową skrzynię PDK, 6,7 s do 100 km/h i 225 km/h prędkości maksymalnej; napęd na obie osie realizuje system Porsche Traction Management. Ostatnie miejsce wynika z braku danych: w zestawieniach TÜV i ADAC, na których się opieramy, Macana nie ma, więc o stanie konkretnego auta decydują wyłącznie historia serwisowa i oględziny.

Polecane wersje. Tylko 2.0. Macan S z V6 płaci 18,6% akcyzy i dla roczników 2018–2019 kosztuje po sprowadzeniu ok. 198–234 tys. zł.

Na co uważać. Pełna historia serwisowa w ASO, stan skrzyni PDK i hamulców, mieszane rozmiary opon (droższe komplety). Przed zakupem warto zlecić oględziny auta za granicą. Więcej o specyfice zakupu tej marki w przewodniku po imporcie Porsche.

Szacunkowy koszt. 33 000–41 000 EUR za roczniki 2018–2019 (ogłoszenia — wybierz wersje 2.0), czyli ok. 152–188 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które od SUV-a oczekują przede wszystkim sportowego charakteru i akceptują mniejszy wybór egzemplarzy.

Kogo zabrakło w rankingu

  • BMW X5 G05 — ADAC wymienia X5 wśród najlepszych w swojej klasie, ale xDrive30d (2993 cm³, akcyza 18,6%) z lat 2019–2021 kosztuje po sprowadzeniu ok. 213–241 tys. zł, a plug-in xDrive45e (silnik ok. 3,0 l, akcyza 9,3%) ok. 194–233 tys. zł.
  • Mercedes GLC sprzed liftingu z dieslem 2143 cm³ — tańszy (ok. 115–130 tys. zł za roczniki 2016–2018), ale akcyza 18,6% zjada dużą część oszczędności, a za podobne pieniądze można mieć Q5 lub XC60 o kilka lat młodsze.
  • Porsche Macan S — ok. 198–234 tys. zł, czyli poza budżetem przez akcyzę 18,6%.

Najczęstsze pytania

Jaki SUV premium z Niemiec kupić do 200 tys. zł?

Najlepiej wypadają Mercedes GLC po liftingu (2019–2022), Audi Q5 FY i Volvo XC60 II z lat 2019–2022. Wszystkie mają w TÜV-Report 2026 mniej istotnych usterek niż średnia w wieku do 5 lat i po sprowadzeniu kosztują ok. 113–169 tys. zł, zależnie od wersji.

Czy hybryda plug-in z Niemiec jest zwolniona z akcyzy?

Tak, jeśli silnik spalinowy ma do 2000 cm³ — zwolnienie obowiązuje do 31 grudnia 2029 r. i wymaga zaświadczenia od naczelnika urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. GLC 300e/300de, Q5 TFSI e, XC60 T6/T8 i X3 xDrive30e.

Ile akcyzy zapłacę za SUV-a premium z silnikiem 3.0?

18,6% wartości zakupu. Przy aucie za 30 000 EUR to ok. 24 400 zł, podczas gdy ten sam samochód z silnikiem do 2,0 litra zapłaciłby ok. 4 100 zł. Hybryda z silnikiem 2001–3500 cm³ płaci 9,3%.

Który SUV premium ma najlepsze wyniki bezpieczeństwa?

Volvo XC60 — w teście Euro NCAP z 2017 roku dostał 98% za ochronę dorosłych i 95% za systemy wspomagające kierowcę. Audi Q5 i BMW X3 również mają 5 gwiazdek z 2017 roku.

Czy BMW X3 to dobry wybór, skoro w TÜV wypada słabiej?

Tak, ale wymaga sprawdzenia konkretnych punktów. Auto Bild łączy gorszy wynik przy drugim przeglądzie głównie z siłownikami aktywnej maski, które wymienia się po pięciu latach — to tani element, a ADAC i tak umieszcza X3 wśród najlepszych w klasie.

Źródła

  • AutoScout24.de — ceny ogłoszeń z Niemiec (linki do wyszukiwań przy każdym modelu)
  • NBP — średni kurs EUR z tabeli 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105 i art. 163a)
  • Otomoto — wyrok NSA I FSK 2037/24 w sprawie akcyzy dla miękkich hybryd
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najlepsze modele w klasach
  • Auto Bild — SUV-y z najmniejszą liczbą usterek w TÜV-Report (Q5, GLC, XC60)
  • Auto Bild — Volvo XC60 kontra Mercedes GLC w TÜV (luty 2026)
  • Auto Bild — Audi Q5, BMW X3 i Mercedes GLC w porównaniu TÜV (październik 2025)
  • Auto Bild — BMW X3/X4 w TÜV-Check 2026: wyniki i akcje przywoławcze
  • Auto Bild — Audi Q5 w TÜV-Check 2026: słabe punkty i akcje przywoławcze
  • Euro NCAP — wynik Volvo XC60 z 2017 r.
  • Euro NCAP — wynik Audi Q5 z 2017 r.
  • Euro NCAP — wynik BMW X3 z 2017 r.
  • Euro NCAP — Best in Class 2015 (Mercedes-Benz GLC)
  • Porsche Newsroom — Macan 2018: silnik 2.0, osiągi, napęd PTM

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

Przy SUV-ach premium różnica między dobrym a złym egzemplarzem łatwo przekracza 20–30 tys. zł, a wersja silnika decyduje o tym, czy akcyza wyniesie 0%, 3,1% czy 18,6%. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy auta z Niemiec, Austrii i Holandii — za nami ponad 2000 samochodów. Wyszukujemy egzemplarz, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport.

Zobacz, jak działa import samochodów i nasza oferta aut premium, albo przejrzyj auta na sprzedaż. Chcesz policzyć konkretny model? Zadzwoń: 570 741 000.