TOP 5 aut najtańszych w utrzymaniu z importu — ranking 2026 na danych ADAC i TÜV
Auto tanie w utrzymaniu to takie, które mało pali, rzadko się psuje i nie wymaga drogiego serwisu – niekoniecznie najtańsze w zakupie. Sprawdziliśmy, które samochody z importu najlepiej wypadają w twardych danych: pomiarach spalania ADAC, statystykach pomocy drogowej i wynikach przeglądów TÜV.
W skrócie:
- Mazda 2 III (2014–2023) – zwyciężczyni TÜV-Report 2026 i najniższe spalanie w zestawieniu (4,9 l/100 km w ADAC Ecotest).
- Skoda Fabia III (2014–2021) – najniższy wyliczony przez ADAC koszt warsztatu (84 EUR miesięcznie) i najtańszy zakup.
- Volkswagen Polo VI (2017–2021) – coraz mniej awarii w kolejnych rocznikach, pięć gwiazdek Euro NCAP i największy bagażnik wśród małych aut w rankingu.
- Suzuki Swift VI (2017–2024) – jedne z najniższych wskaźników awarii w statystyce ADAC i 5,1 l/100 km w wersji z miękką hybrydą.
- Volkswagen Golf VII (2012–2020) – najbardziej uniwersalny, z dobrym wynikiem TÜV u 8–9-letnich aut i ogromnym wyborem egzemplarzy.
Jak wybieraliśmy
Koszt utrzymania składa się z kilku elementów i nie wszystkie da się rzetelnie zmierzyć. Dlatego w tym rankingu wyraźnie rozdzielamy dane:
Zmierzone (twarde dane):
- Spalanie – wynik ADAC Ecotest, czyli pomiar zużycia paliwa w cyklu miasto–trasa–autostrada, bliższy realnej jeździe niż norma WLTP.
- Awaryjność – liczba interwencji pomocy drogowej ADAC na 1000 aut danego rocznika w 2025 r. (ADAC Pannenstatistik 2026). Dla porównania: ADAC podaje, że pięcioletnie auta spalinowe miały średnio 17,4 interwencji na 1000 aut.
- Usterki na przeglądzie – odsetek aut z poważnymi wadami w TÜV-Report 2026 (za t-online i Auto Bild).
- Ceny – aktualne oferty z AutoScout24.de.
Wyliczone (szacunki):
- Koszt warsztatu – wskaźnik z kalkulatora kosztów ADAC (Werkstattkosten, w EUR miesięcznie). ADAC liczy go dla nowego auta, przy 5 latach użytkowania i 15 000 km rocznie, na niemieckich stawkach. Nie jest to cennik polskiego warsztatu, ale pozwala porównać modele między sobą.
- Koszt paliwa – nasze wyliczenie: spalanie z Ecotest × 15 000 km × 6,97 zł/l (średnia cena Pb95 według e-petrol.pl z 14.10.2026).
Nie podajemy cen konkretnych części ani składek OC, bo zależą od warsztatu, regionu i kierowcy.
Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowy przedział cen ofertowych z AutoScout24.de dla podanych roczników i przebiegów. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza 3,1% (wszystkie silniki poniżej 2000 cm³, ustawa o podatku akcyzowym, Dz.U. 2026 poz. 412) + ok. 3 500 zł na transport lawetą, badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe, w zaokrągleniu do pełnych tysięcy.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Spalanie (ADAC Ecotest) | Koszt warsztatu wg ADAC |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mazda 2 III (DJ), 2014–2023 | 1.5 Skyactiv-G 90 KM | 11 500–14 500 | 55 000–69 000 | 4,9 l | 86 EUR/mies. |
| 2 | Skoda Fabia III, 2014–2021 | 1.0 MPI, 1.0 TSI, 1.2 TSI | 10 000–14 000 | 49 000–67 000 | 5,2 l (1.2 TSI) | 84 EUR/mies. |
| 3 | VW Polo VI, 2017–2021 | 1.0, 1.0 TSI 95 KM | 11 500–15 500 | 55 000–73 000 | 5,4 l (1.0 TSI) | 97 EUR/mies. |
| 4 | Suzuki Swift VI, 2017–2024 | 1.2 Dualjet (także z miękką hybrydą) | 12 000–15 000 | 58 000–71 000 | 5,1 l (hybryda) | 99 EUR/mies. |
| 5 | VW Golf VII, 2012–2020 | 1.0 TSI, 1.5 TSI | 10 500–12 500 (1.0 TSI) | 51 000–60 000 | 5,8 l (1.5 TSI) | 117 EUR/mies. |
Założenia wyszukiwania na AutoScout24.de (benzyna, oferty z Niemiec, bez aut uszkodzonych): Mazda 2 z lat 2017–2022 i 20–120 tys. km, Fabia z lat 2017–2021 i 20–120 tys. km, Polo z lat 2018–2021 i 20–120 tys. km, Swift 1.2 z lat 2018–2023 i 20–120 tys. km, Golf 1.0 TSI z lat 2017–2019 i 30–130 tys. km.
Ile kosztuje paliwo rocznie (wyliczenie)
| Model | Spalanie (ADAC Ecotest) | Paliwo na 15 000 km | Koszt przy 6,97 zł/l |
|---|---|---|---|
| Mazda 2 1.5 90 KM | 4,9 l/100 km | 735 l | ok. 5 100 zł |
| Suzuki Swift 1.2 Hybrid | 5,1 l/100 km | 765 l | ok. 5 300 zł |
| Skoda Fabia 1.2 TSI | 5,2 l/100 km | 780 l | ok. 5 400 zł |
| VW Polo 1.0 TSI | 5,4 l/100 km | 810 l | ok. 5 600 zł |
| VW Golf 1.5 TSI | 5,8 l/100 km | 870 l | ok. 6 100 zł |
Różnica między pierwszym a ostatnim miejscem to ok. 1 000 zł rocznie. Przy autach z tego budżetu ważniejsze bywa więc to, czy egzemplarz nie wymaga drogich napraw – dlatego tak dużą wagę przykładamy do statystyk awaryjności.
1. Mazda 2 III (DJ, 2014–2023)
Dlaczego pierwsze miejsce: Mazda 2 jest najlepsza w dwóch z trzech mierzalnych kategorii. W TÜV-Report 2026 wygrała klasyfikację generalną wśród aut 2–3-letnich – tylko 2,9% egzemplarzy miało poważne usterki (Auto Bild przypisuje ten wynik modelowi z lat 2014–2025). Starsze egzemplarze też wypadają dobrze: 4,9% w wieku 4–5 lat i 11,9% w wieku 8–9 lat, przy średnich 10,0% i 18,3%. W ADAC Ecotest wersja 1.5 Skyactiv-G 90 KM zużyła 4,9 l/100 km, a w statystyce ADAC roczniki 2016–2019 mają 6,8–8,3 interwencji na 1000 aut.
Polecane wersje: benzynowy 1.5 Skyactiv-G (1496 cm³), najlepiej w wersji 90 KM, którą mierzył ADAC. W ogłoszeniach trafisz też na auta oznaczone jako „Hybrid 1.5” – w naszym przeglądzie kosztowały ok. 17 000 EUR, czyli wyraźnie więcej, dlatego nie uwzględniamy ich w wycenie.
Na co uważać: bagażnik ma tylko 280 l, więc to auto dla jednej–dwóch osób albo na krótkie wyjazdy. ADAC zmierzył w Ecoteście spalanie w mieście na poziomie 5,4 l/100 km – więcej niż poza miastem (4,2 l) – więc przy jeździe wyłącznie miejskiej przewaga nad konkurentami maleje.
Szacunkowy koszt: ok. 55 000–69 000 zł. Koszt warsztatu według ADAC: 86 EUR miesięcznie.
Dla kogo: dla kierowców jeżdżących w pojedynkę lub we dwoje, którzy chcą jak najmniej wizyt w warsztacie.
2. Skoda Fabia III (2014–2021)
Dlaczego drugie miejsce: to najtańsze auto w zestawieniu zarówno w zakupie, jak i według kalkulatora ADAC, który wycenia koszty warsztatu na 84 EUR miesięcznie – najmniej w naszej piątce. ADAC wymienia Fabię wśród najbardziej niezawodnych aut w klasie, a w statystyce pomocy drogowej roczniki 2020–2021 mają 5,6–6,1 interwencji na 1000 aut. Bagażnik ma 330 l, a w Euro NCAP Fabia z 2014 r. uzyskała, jak pisze ADAC, „o włos” pięć gwiazdek.
Polecane wersje: 1.2 TSI 90 KM (do 2017 r.) zużył w ADAC Ecotest 5,2 l/100 km. Nowszy 1.0 TSI 95 KM po liftingu zużył 5,8 l. Najtańsze są wersje z silnikiem 1.0 MPI – kosztują ok. 8 800–11 300 EUR, ale nie mamy dla nich pomiaru Ecotest, więc ich spalania nie porównujemy.
Na co uważać: w zadanym przedziale znaleźliśmy ponad 800 ofert, więc nie ma potrzeby brać pierwszego lepszego egzemplarza. Przy tak dużym wyborze odrzucaj auta bez udokumentowanej historii serwisowej i sprawdzaj przebieg w historii VIN.
Szacunkowy koszt: ok. 49 000–67 000 zł (1.0 MPI ok. 44 000–55 000 zł).
Dla kogo: dla osób szukających pierwszego auta lub taniego drugiego samochodu w rodzinie. Więcej propozycji w tym budżecie znajdziesz w rankingu aut na pierwsze auto do 40 000 zł.
3. Volkswagen Polo VI (2017–2021)
Dlaczego trzecie miejsce: Polo VI to małe auto z bagażnikiem 351 l i pięcioma gwiazdkami Euro NCAP (według ADAC). W statystyce ADAC liczba interwencji spada z każdym rocznikiem: 10,3 na 1000 aut z 2017 r., 6,4 z 2019 r. i 5,3 z 2021 r. ADAC zalicza Polo do najbardziej niezawodnych aut w klasie. W TÜV-Report 2026 Polo w wieku 4–5 lat ma 6,9% aut z poważnymi usterkami przy średniej 10,0%.
Polecane wersje: 1.0 TSI 95 KM zużył w ADAC Ecotest 5,4 l/100 km (5,3 l w mieście, 4,8 l poza miastem, 6,6 l na autostradzie). Wersja 1.0 bez oznaczenia TSI jest tańsza w zakupie – w naszym przeglądzie ogłoszeń ok. 10 200–12 900 EUR.
Na co uważać: Auto Bild na podstawie danych TÜV wskazuje jedną wyraźną słabość Polo VI: u aut 6–7-letnich przeguby układu kierowniczego są kwestionowane dwudziestokrotnie częściej niż średnio, z powodu popękanych osłon przeciwpyłowych. Sprawdź je przy oględzinach.
Szacunkowy koszt: ok. 55 000–73 000 zł. Koszt warsztatu według ADAC: 97 EUR miesięcznie.
Dla kogo: dla osób, które chcą małego auta, ale z bagażnikiem zbliżonym do kompaktów.
4. Suzuki Swift VI (2017–2024)
Dlaczego czwarte miejsce: Swift ma jedne z najniższych wskaźników awarii w zestawieniu – w statystyce ADAC rocznik 2019 to 3,7 interwencji na 1000 aut, a 2021 – 5,4. W TÜV-Report 2026 trafił do pierwszej dziesiątki aut 6–7-letnich z wynikiem 8,4% (średnia 13,6%). Wersja 1.2 Dualjet z miękką hybrydą zużyła w ADAC Ecotest 5,1 l/100 km.
Polecane wersje: 1.2 Dualjet, najlepiej po liftingu z 2020 r. z układem miękkiej hybrydy (1197 cm³). Starsza wersja 1.2 bez hybrydy, z napędem ALLGRIP 4x4, zużyła w Ecoteście 5,8 l/100 km. Wersja 1.4 w ogłoszeniach to zwykle sportowy Swift Sport – droższy i nie dla oszczędnych.
Na co uważać: Swift ma najmniejszy bagażnik w zestawieniu (265 l). W Euro NCAP Swift dostał trzy gwiazdki, a z opcjonalnym pakietem bezpieczeństwa cztery, więc sprawdź wyposażenie konkretnego egzemplarza. ADAC zauważa też, że na autostradzie spalanie wyraźnie rośnie (6,2 l/100 km w wersji hybrydowej).
Szacunkowy koszt: ok. 58 000–71 000 zł. Koszt warsztatu według ADAC: 99 EUR miesięcznie.
Dla kogo: dla kierowców jeżdżących głównie po mieście i drogach lokalnych. Więcej małych aut porównujemy w zestawieniu TOP 10 aut miejskich.
5. Volkswagen Golf VII (2012–2020)
Dlaczego piąte miejsce: Golf jest w tym rankingu najdroższy w serwisie (117 EUR miesięcznie według ADAC) i pali najwięcej (na równi z Fabią 1.0 TSI), ale daje najwięcej auta: bagażnik 380 l i ogromny wybór egzemplarzy. W TÜV-Report 2026 Golf jest w pierwszej dziesiątce aut 8–9-letnich (14,1% przy średniej 18,3%), a ADAC zalicza go do najbardziej niezawodnych modeli w klasie kompaktowej.
Polecane wersje: 1.0 TSI to najtańsza droga do Golfa VII – w ogłoszeniach z lat 2017–2019 ok. 10 700–12 500 EUR. 1.5 TSI 150 KM jest dynamiczniejszy i zużył w ADAC Ecotest 5,8 l/100 km, ale kosztuje ok. 16 500–17 900 EUR (ok. 78 000–84 000 zł).
Na co uważać: w statystyce ADAC Golf ma 7,1–9,8 interwencji na 1000 aut w rocznikach 2016–2019 – więcej niż Mazda 2 z tych lat. W samym przedziale 2017–2019 znaleźliśmy ponad 1300 ofert, więc wybieraj spokojnie i odrzucaj auta bez historii serwisowej. Różnice między generacjami opisujemy w porównaniu VW Golf 7 i 8 z importu.
Szacunkowy koszt: ok. 51 000–60 000 zł (1.0 TSI).
Dla kogo: dla rodziny, która potrzebuje kompaktu, ale chce trzymać koszty w ryzach.
Kogo zabrakło w rankingu
- Dacia Sandero (2012–2021) – bardzo tania w zakupie, ale w TÜV-Report 2026 to jedno z najgorszych aut w grupie 8–9 lat: 27,8% egzemplarzy z poważnymi usterkami przy średniej 18,3%. Tani zakup nie oznacza taniego utrzymania.
- Toyota Yaris IV Hybrid (2020–2023) – bardzo oszczędna hybryda, ale ADAC zalicza roczniki 2021–2023 do najsłabszych w klasie z powodu częstych problemów z akumulatorem 12 V. Szczegóły w naszym rankingu hybryd z importu.
Najczęstsze pytania
Jakie auto z importu jest najtańsze w utrzymaniu?
Według zebranych danych najlepiej wypada Mazda 2 (2014–2023): zwyciężczyni TÜV-Report 2026, 4,9 l/100 km w ADAC Ecotest i mało interwencji pomocy drogowej. Najniższy wyliczony przez ADAC koszt warsztatu ma Skoda Fabia III (84 EUR miesięcznie).
Czy tanie w zakupie auto jest tanie w utrzymaniu?
Nie zawsze. Dacia Sandero jest tania w zakupie, ale w TÜV-Report 2026 w grupie 8–9 lat ma 27,8% aut z poważnymi usterkami, podczas gdy Mazda 2 w tym samym wieku – 11,9%. Przy starszym aucie częstsze usterki mogą szybko zjeść oszczędność na zakupie.
Ile wynosi akcyza na małe auto z Niemiec?
Dla silnika benzynowego do 2000 cm³ akcyza wynosi 3,1% wartości zakupu. Przy aucie za 12 000 EUR to ok. 1 600 zł. Hybrydy do 2000 cm³ płacą 1,55%. Przykłady wyliczeń znajdziesz w poradniku o akcyzie na samochód z zagranicy.
Czym jest koszt warsztatu według ADAC?
To wyliczenie automobilklubu ADAC, ile miesięcznie kosztują przeglądy, naprawy i opony danego modelu przy 15 000 km rocznie przez 5 lat, na niemieckich stawkach i dla nowego auta. Dla używanego auta z Polski kwoty będą inne, ale proporcje między modelami dobrze pokazują, które auto jest tańsze w serwisie.
Źródła
- Dziennik Ustaw 2026 poz. 412 – jednolity tekst ustawy o podatku akcyzowym (art. 105)
- NBP – kurs średni EUR, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- AutoScout24.de – ceny ofertowe aut używanych w Niemczech (wyszukiwania wg parametrów podanych pod tabelą)
- e-petrol.pl – średnie ceny paliw w Polsce, notowanie z 14.10.2026
- t-online – tabele TÜV-Report 2026 według grup wiekowych (Mazda 2, Swift, Golf)
- Auto Bild – TÜV-Report 2026: zwycięzcy i przegrani (Mazda 2, Dacia Sandero)
- Auto Bild – VW Polo w TÜV-Report 2026: mocne i słabe strony
- ADAC – Pannenstatistik 2026: najbardziej i najmniej niezawodne modele
- ADAC – Mazda 2 Skyactiv-G 90: Ecotest, koszty, statystyka awarii
- ADAC – Suzuki Swift 1.2 Dualjet (2017): Ecotest i Euro NCAP
- ADAC – Skoda Fabia 1.2 TSI: Ecotest, koszty, statystyka awarii, Euro NCAP
- ADAC – Skoda Fabia 1.0 TSI po liftingu: Ecotest
- ADAC – VW Polo 1.0 TSI: Ecotest, koszty, statystyka awarii, Euro NCAP
- ADAC – Suzuki Swift 1.2 Dualjet Hybrid: Ecotest, koszty, statystyka awarii
- ADAC – VW Golf 1.5 TSI: Ecotest, koszty, statystyka awarii
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Tanie w utrzymaniu jest przede wszystkim auto bez ukrytych wad. Od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii – za nami ponad 2000 aut – i wiemy, że przy małych, popularnych modelach najwięcej zależy od wyboru konkretnego egzemplarza.
W ramach importu samochodów zajmujemy się wyszukaniem egzemplarza, weryfikacją historii VIN i przebiegu, oględzinami stanu technicznego, negocjacją ceny i transportem do Polski. Auta gotowe do odbioru znajdziesz w zakładce auta na sprzedaż. Zadzwoń: 570 741 000 – pomożemy dobrać model do Twojego budżetu.