TOP 5 pierwszych aut do 40 000 zł z importu — ranking 2026 dla młodego kierowcy
Pierwsze auto do 40 tys. zł z importu powinno być przede wszystkim bezpieczne, proste w obsłudze i tanie w naprawach — a dopiero potem modne. W tym rankingu sprawdziliśmy, które małe samochody z Niemiec mieszczą się w budżecie 40 000 zł razem z kosztami sprowadzenia, i oceniliśmy je na podstawie wyników Euro NCAP, TÜV Report 2026 oraz ADAC Pannenstatistik 2026.
W skrócie:
- Skoda Fabia III (2015–2017) — 5 gwiazdek Euro NCAP, wynik TÜV lepszy od średniej, ponad 400 ofert benzynowych w Niemczech.
- Volkswagen Polo V (2014–2016) — 5 gwiazdek, sprawdzona technika, ponad 400 ofert benzynowych w Niemczech.
- Seat Ibiza IV (2015–2017) — najtańsza z trójki VW, w całości mieści się w budżecie, 5 gwiazdek, ale wymaga dokładnych oględzin.
- Skoda Rapid (2015–2017) — więcej miejsca i dobre noty ADAC, ale w budżecie tylko tańsza część ofert.
- VW up! / Skoda Citigo / Seat Mii (2014–2017) — najtańsze w zakupie, do miasta; słabsze w nowszym teście Euro NCAP.
Jak wybieraliśmy
Dla początkującego kierowcy kryteria ustawiliśmy w takiej kolejności:
- Bezpieczeństwo — ocena Euro NCAP (im więcej gwiazdek i procent za ochronę dorosłych, tym lepiej). Uwaga: starsze testy były łagodniejsze od obecnych, więc 5 gwiazdek z 2009 roku nie znaczy tego samego co 5 gwiazdek z 2026 roku.
- Niezawodność — auta z lat 2015–2017 miały w okresie badań TÜV Report 2026 (lipiec 2024 – czerwiec 2025) zwykle 8–9 lat. Średni odsetek aut z wadami istotnymi w tej klasie wieku to 18,3%, a w klasie 10–11 lat — 22,9%. Uzupełniająco patrzymy na ADAC Pannenstatistik 2026 (awarie na drodze w 2025 roku, roczniki 2016–2023).
- Prosta mechanika — benzyna, małe silniki, najlepiej manualna skrzynia. Diesel przy małych przebiegach młodego kierowcy rzadko ma sens.
- Koszt OC — największy wpływ ma wiek kierowcy: według zestawienia autocentrum.pl z sierpnia 2026 r. kierowcy w wieku 18–25 lat płacili średnio ok. 1 585 zł za OC, przy średniej dla wszystkich ok. 838 zł. Przy współwłasności z bardziej doświadczonym kierowcą średnia spadała do ok. 1 348 zł. Mniejszy silnik i niższa wartość auta też pomagają. Więcej sposobów opisujemy w artykule jak obniżyć składkę OC i AC.
- Dostępność — tylko modele z setkami ofert w Niemczech, żeby było z czego wybierać.
Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa w serwisie AutoScout24.de — dolny i górny kwartyl próby do 100 ogłoszeń z Niemiec (benzyna, podane roczniki, przebieg do 150 tys. km, dla Rapida do 180 tys. km). „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza 3,1% od wartości zakupu (silniki do 2000 cm³) + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Budżet 40 000 zł oznacza w tej metodologii cenę zakupu do ok. 8 100 EUR.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Euro NCAP (rok, ochrona dorosłych) | Awarie ADAC na 1000 aut (rocznik 2016 / 2017) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Fabia III (2015–2017) | 1.0 MPI, 1.2 TSI, 1.0 TSI | 6 500–8 100 (mediana 7 800) | 33 000–40 000 | 5★ (2014, 81%) | 10,5 / 7,9 |
| 2 | VW Polo V po liftingu (2014–2016) | 1.0 MPI, 1.2 TSI | 6 349–8 100 (mediana 7 844) | 32 000–40 000 | 5★ (2009, 90%) | 12,1 / 10,3 |
| 3 | Seat Ibiza IV 6J (2015–2017) | 1.0 MPI, 1.2 TSI | 6 422–7 999 (mediana 7 000) | 32 000–40 000 | 5★ (2008, 92%) | 13,1 / 10,1 |
| 4 | Skoda Rapid / Spaceback (2015–2017) | 1.0 TSI, 1.2 TSI | 7 460–8 100 (mediana 8 890) | 37 000–40 000 | 5★ (2012, 94%) | 9,2 / 7,6 |
| 5 | VW up! / Citigo / Mii (2014–2017) | 1.0 MPI | 5 075–7 498 (mediana 6 175) | 26 000–37 000 | 3★ (2019, 81%) | 16,6 / 11,3 (up!) |
Górną granicę ceny dla Fabii, Polo i Rapida ucięliśmy na poziomie budżetu — droższe oferty tych modeli też istnieją (górny kwartyl to odpowiednio 8 999, 9 538 i 9 892 EUR). W przypadku Rapida w budżecie mieści się mniej więcej co czwarta oferta. Liczby awarii ADAC dotyczą całej serii modelowej w danym roczniku i warto porównywać je tylko w obrębie jednego rocznika.
1. Skoda Fabia III (2014–2021)
Dlaczego 1. miejsce: łączy 5 gwiazdek Euro NCAP, najlepszy w tym zestawieniu wynik TÜV dla aut 8–9-letnich i obecność na liście najlepszych małych aut ADAC. Fabie w wieku 8–9 lat oblewały badanie z wadami istotnymi w 16,7% przypadków (średnia 18,3%), a mediana ceny 7 800 EUR daje w Polsce ok. 39 000 zł — w budżecie. W rocznikach 2016–2017 ADAC notował 10,5 i 7,9 awarii na 1000 aut.
Polecane wersje: benzynowe 1.0 MPI (do miasta) i turbodoładowane 1.2 TSI lub 1.0 TSI (jeśli jeździsz w trasy). Manualna skrzynia.
Na co uważać: we wrześniu 2025 r. Skoda ogłosiła akcję wymiany poduszki kierowcy (generator gazu Takata) dla aut wyprodukowanych od 04/2014 do 06/2016 — sprawdź w ASO po numerze VIN, czy została wykonana. TÜV wytyka Fabii III słabsze działanie hamulca zasadniczego i ponadprzeciętne zużycie tarcz od trzeciego badania.
Dla kogo: dla młodego kierowcy, który chce „rozsądnego” auta na lata.
2. Volkswagen Polo V po liftingu (2014–2017)
Dlaczego: 90% za ochronę dorosłych w Euro NCAP (5★, 2009) i bardzo duży wybór ofert. W TÜV Report 2026 Polo w wieku 8–9 lat ma 17,5% aut z wadami istotnymi (średnia 18,3%), a w wieku 10–11 lat 23,3% (średnia 22,9%) — czyli przeciętnie. ADAC zalicza Polo do najlepszych w klasie.
Polecane wersje: 1.0 MPI lub 1.2 TSI z udokumentowanym serwisem. Benzynowy polifting z lat 2014–2016 mieści się w budżecie (mediana 7 844 EUR, ok. 39 000 zł).
Na co uważać: według Auto Bild wczesne roczniki Polo V miały kłopoty z łańcuchami rozrządu w 1.2 i 1.4 TSI — to kolejny powód, by celować w polifting. Dla aut z silnikami EA211 wyprodukowanych w latach 2013–2015 była akcja serwisowa regulatora faz rozrządu. TÜV częściej wytyka Polo V układ wydechowy, hamulec zasadniczy i postojowy oraz tarcze.
Dla kogo: dla kogoś, kto chce popularnego modelu z dużym wyborem egzemplarzy.
3. Seat Ibiza IV 6J (2008–2017)
Dlaczego: najtańszy przedstawiciel trójki Polo–Fabia–Ibiza i jedyny z nich, którego cały typowy przedział cen (6 422–7 999 EUR) mieści się w budżecie. Mediana 7 000 EUR to ok. 35 000 zł w Polsce, więc zostaje zapas na serwis. Euro NCAP przyznało 5★ (2008, 92% za ochronę dorosłych). ADAC notował w rocznikach 2016 i 2017 odpowiednio 13,1 i 10,1 awarii na 1000 aut Ibizy.
Na co uważać: to najsłabszy w TÜV model z naszej listy. Ibiza w wieku 8–9 lat oblewa badanie w 21,5% przypadków (średnia 18,3%), a w wieku 10–11 lat w 29,2% (średnia 22,9%). Auto Bild wskazuje u generacji 6J usterki układu wydechowego, hamulców, wycieki oleju oraz częstsze uwagi do zawieszenia i układu kierowniczego. Bez dokładnych oględzin i jazdy próbnej — nie kupuj.
Dla kogo: dla oszczędnych, którzy wybiorą egzemplarz z udokumentowaną historią.
4. Skoda Rapid / Rapid Spaceback (2012–2019)
Dlaczego: technika z rodziny Fabii, ale nadwozie kompaktu — Spaceback ma 415 l bagażnika (dane producenta w katalogu ADAC). Euro NCAP: 5★ z 94% za ochronę dorosłych (2012). ADAC wymienia Rapida wśród najlepszych aut niższej klasy średniej, a w rocznikach 2016 i 2017 notował 9,2 i 7,6 awarii na 1000 aut.
Polecane wersje: benzynowe 1.0 TSI lub 1.2 TSI. Na rynku są też diesle, ale przy krótkich, miejskich trasach lepiej ich unikać.
Na co uważać: mediana benzynowych ofert (8 890 EUR, ok. 44 000 zł) jest powyżej budżetu, więc szukaj w najtańszej ćwiartce ogłoszeń (od ok. 7 460 EUR) i nie ustępuj w kwestii historii serwisowej. Akcja wymiany poduszki kierowcy (Takata) obejmuje także Rapida z produkcji 04/2014–06/2016. Publicznych danych TÜV 2026 dla Rapida nie znaleźliśmy.
Dla kogo: gdy pierwsze auto ma też służyć do przeprowadzki na studia albo wyjazdów ze znajomymi.
5. VW up! / Skoda Citigo / Seat Mii (2011–2023)
Dlaczego: najtańsze w zakupie (mediana up! z lat 2014–2017: 6 175 EUR, ok. 31 000 zł) i z najmniejszymi silnikami, co pomaga przy OC. ADAC zalicza up! i Citigo do najlepszych w klasie najmniejszych aut.
Na co uważać: to auto do miasta. W ponownym teście Euro NCAP z 2019 roku up! dostał 3 gwiazdki (81% za ochronę dorosłych, ale tylko 46% za ochronę pieszych), więc pod względem bezpieczeństwa ustępuje pozostałym. W rocznikach 2016 i 2017 ADAC notował 16,6 i 11,3 awarii na 1000 up!. Akcja wymiany poduszki kierowcy Takata (produkcja 04/2014–06/2016) obejmuje też Skodę Citigo.
Dla kogo: dla kierowcy, który jeździ głównie po mieście i chce najniższych kosztów.
Kogo zabrakło w rankingu
- Mazda 2 (DJ) — w danych o niezawodności najlepsza: w TÜV Report 2026 wygrała klasyfikację aut 2–3-letnich (2,9%), a ADAC notował w rocznikach 2016–2017 tylko 7,8 i 8,3 awarii na 1000 aut. Niestety mediana ofert z lat 2015–2017 to ok. 9 990 EUR (ok. 48 000 zł), więc w budżecie mieszczą się tylko najtańsze egzemplarze z dużym przebiegiem. Ma też 4 gwiazdki Euro NCAP (2015), a nie 5.
- Toyota Yaris III — popularny wybór, ale w statystyce ADAC wypada słabo: 28,6 i 25,7 awarii na 1000 aut w rocznikach 2016 i 2017 (Fabia: 10,5 i 7,9), głównie z powodu akumulatorów rozruchowych. Mediana ofert benzynowych z lat 2014–2016 (8 800 EUR) też przekracza budżet.
Najczęstsze pytania
Jakie pierwsze auto do 40 tys. zł jest najbezpieczniejsze?
Z modeli mieszczących się w budżecie najwyższe noty za ochronę dorosłych mają Skoda Rapid (94%, Euro NCAP 2012), Seat Ibiza IV (92%, 2008) i VW Polo V (90%, 2009). Pamiętaj, że to starsze protokoły — przy podobnych wynikach wybierz młodszy rocznik i auto z kompletem poduszek.
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?
Według zestawienia autocentrum.pl za sierpień 2026 r. kierowcy w wieku 18–25 lat płacili średnio ok. 1 585 zł, a przy współwłasności z bardziej doświadczonym kierowcą ok. 1 348 zł. Mały silnik i niższa wartość auta obniżają składkę, ale najważniejsze są wiek, staż i historia szkód.
Co zmieniają przepisy dla nowych kierowców od 4 września 2026?
Według Ministerstwa Sprawiedliwości osoby, które pierwszy raz uzyskały prawo jazdy kat. B, mają okres próbny: 2 lata (3 lata dla tych, którzy zdali po ukończeniu 17 lat). Obowiązuje wtedy zakaz jazdy po jakimkolwiek alkoholu (0,0‰), a przekroczenie 12 punktów karnych oznacza obowiązkowe szkolenie (500 zł).
Czy pierwsze auto z importu to dobry pomysł?
Tak, jeśli auto ma zweryfikowaną historię i przebieg. W budżecie 40 000 zł z Niemiec realnie kupisz Fabię, Polo czy Ibizę z lat 2014–2017. Kluczowe są oględziny przed zakupem — opisujemy je w poradniku o oględzinach samochodu za granicą, a o manipulacjach licznikiem w tekście o cofniętym liczniku.
Manual czy automat na pierwsze auto?
W tej klasie cenowej polecamy manualną skrzynię — jest prostsza i tańsza w ewentualnej naprawie. Jeśli potrzebujesz automatu, szukaj egzemplarzy z pełną historią serwisową. Inne niedrogie w utrzymaniu modele znajdziesz w rankingu aut tanich w utrzymaniu i w naszym TOP 10 aut miejskich.
Źródła
- Auto Bild — Skoda Fabia w TÜV-Report 2026 (wady istotne wg wieku, hamulce Fabii III)
- Auto Bild — VW Polo w TÜV-Report 2026 (wyniki, łańcuchy rozrządu wczesnych TSI, słabe punkty Polo V)
- Auto Bild — Seat Ibiza w TÜV-Report 2026 (wyniki generacji 6J i 6F)
- TÜV-Verband — prezentacja TÜV-Report 2026 (średnie wg wieku, zwycięzca Mazda 2)
- ADAC — Pannenstatistik 2026 (metodologia, najlepsze modele w klasach)
- ADAC Autokatalog — Skoda Fabia III (Euro NCAP 2014, akcja Takata obejmująca też Rapida i Citigo, awarie wg rocznika)
- ADAC Autokatalog — Skoda Rapid (Euro NCAP 2012, bagażnik, awarie wg rocznika)
- ADAC Autokatalog — Toyota Yaris (awarie wg rocznika 2016–2023, akumulator rozruchowy)
- ADAC Autokatalog — baza modeli (Euro NCAP Polo V, Ibizy 6J i Mazdy 2, awarie Polo, Ibizy, up! i Mazdy 2, akcja regulatora faz w Polo V)
- Euro NCAP — VW up! 2019 (3 gwiazdki, wyniki cząstkowe)
- Ministerstwo Sprawiedliwości (gov.pl) — nowe przepisy dla początkujących kierowców od 4.09.2026
- autocentrum.pl — ceny OC, raport za sierpień 2026 (kierowcy 18–25 lat, współwłasność)
- AutoScout24.de — ceny ofertowe aut używanych w Niemczech
- NBP — tabela kursów średnich 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- Ustawa o podatku akcyzowym, art. 105 — stawki akcyzy na samochody osobowe
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Przy aucie za 40 000 zł każdy błąd przy zakupie boli podwójnie. W ramach importu samochodów wyszukujemy egzemplarz w Twoim budżecie, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy stan techniczny na miejscu (hamulce, zawieszenie, akcje serwisowe), negocjujemy cenę i organizujemy transport do Polski. Możesz też przejrzeć auta na sprzedaż, które mamy już na miejscu.
Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Zadzwoń: 570 741 000.