TOP 10 aut miejskich z importu — ranking 2026 (segment A i B)
Szukasz najlepszego auta miejskiego z importu, ale nie chcesz zgadywać, który mały samochód wytrzyma kolejne lata? Ten ranking aut segmentu A i B zestawiliśmy na podstawie dwóch największych niemieckich statystyk usterek (TÜV Report 2026 i ADAC Pannenstatistik 2026), wyników Euro NCAP oraz aktualnych cen ogłoszeń w Niemczech.
W skrócie:
- Skoda Fabia (III i IV) — wyniki TÜV w większości klas wieku lepsze od średniej, największy bagażnik w stawce, rozsądne ceny.
- Volkswagen Polo VI — 5 gwiazdek Euro NCAP i wynik TÜV po 4–5 latach wyraźnie lepszy od średniej.
- Mazda 2 (DJ) — zwycięzca całego TÜV Report 2026 (2,9% aut z wadami istotnymi).
- Seat Ibiza V — ten sam koncern co Polo, niższa cena, dobre noty w ADAC.
- Suzuki Swift VI — we wszystkich klasach wieku TÜV poniżej średniej.
- Audi A1 (GB) — premium w małym formacie, 5 gwiazdek Euro NCAP.
- VW up! / Skoda Citigo / Seat Mii — najtańszy sposób na miejskie auto, wśród najlepszych w ADAC.
- Fiat 500e — elektryk bez akcyzy, najlepszy w klasie mini w TÜV.
- Mini (F56, od rocznika 2019) — bardzo mało awarii wg ADAC, ale uwaga na wyniki TÜV.
- Toyota Aygo X — prosty, nowoczesny maluch z 4 gwiazdkami Euro NCAP.
Jak wybieraliśmy
Każdy model musiał spełnić cztery warunki: mieć ogólnodostępne dane o niezawodności z TÜV Report 2026 lub ADAC Pannenstatistik 2026, mieć wynik Euro NCAP, być łatwo dostępny w niemieckich ogłoszeniach i dać się sprowadzić za rozsądne pieniądze. Kolejność ustaliliśmy, ważąc niezawodność, bezpieczeństwo, praktyczność (bagażnik) i koszt.
Dwa źródła danych o usterkach mierzą co innego. TÜV Report 2026 to odsetek aut, które oblały niemieckie badanie techniczne (HU) z wadami istotnymi lub niebezpiecznymi — ok. 9,5 mln badań z okresu od lipca 2024 do czerwca 2025, w podziale na klasy wieku (2–3, 4–5 lat itd.). Średnia dla aut 2–3-letnich wyniosła 6,5%, dla 4–5-letnich 10,0%, dla 6–7-letnich 13,6%. ADAC Pannenstatistik 2026 liczy z kolei awarie na drodze (wezwania pomocy drogowej) w 2025 roku dla roczników 2016–2023 i wskazuje modele najlepsze i najgorsze w swojej klasie.
Metodologia cen (stan na październik 2026): „Cena w Niemczech” to typowa cena ofertowa w serwisie AutoScout24.de — przedział od dolnego do górnego kwartyla próby do 100 ogłoszeń z Niemiec dla podanych roczników i limitu przebiegu. „Szacunkowy koszt w Polsce” = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu (3,1% dla silników do 2000 cm³, 0% dla aut elektrycznych) + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe). Wynik zaokrąglamy do 1 000 zł.
Ranking w tabeli
| Miejsce | Model (generacja, roczniki) | Polecane silniki | Cena w Niemczech (EUR) | Szacunkowy koszt w Polsce (zł) | Bagażnik (l) | Euro NCAP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Fabia III FL (2019–2021) / IV (2022–2024) | 1.0 TSI, 1.0 MPI | 9 960–12 990 / 13 115–17 480 | 48 000–62 000 / 63 000–82 000 | 330 / 380 | 5★ (2014 / 2021) |
| 2 | VW Polo VI (2018–2021) / po liftingu (2022–2024) | 1.0 TSI, 1.0 MPI | 11 958–16 710 / 14 920–18 282 | 57 000–79 000 / 71 000–86 000 | 351 | 5★ (2017) |
| 3 | Mazda 2 DJ (2015–2019) / (2020–2023) | 1.5 Skyactiv-G | 9 930–12 489 / 13 958–16 798 | 48 000–60 000 / 66 000–79 000 | 280 | 4★ (2015) |
| 4 | Seat Ibiza V (2018–2021) | 1.0 TSI, 1.0 MPI | 10 912–13 990 | 53 000–66 000 | 355 | 5★ (2017) |
| 5 | Suzuki Swift VI (2018–2022) | 1.2 Dualjet | 11 805–14 948 | 57 000–71 000 | 265 | 3★ / 4★ z pakietem (2017) |
| 6 | Audi A1 GB (2019–2022) | 25 TFSI, 30 TFSI | 15 860–19 710 | 75 000–92 000 | 335 | 5★ (2019) |
| 7 | VW up! (2017–2021) | 1.0 MPI | 7 712–10 788 | 38 000–52 000 | 251 | 3★ (2019) |
| 8 | Fiat 500e (2021–2023) | elektryczny | 16 990–20 960 | 78 000–95 000 | b.d. | 4★ (2021) |
| 9 | Mini One / Cooper F56 (2019–2022) | 1.5 (One, Cooper) | 13 110–16 112 / 15 098–18 500 | 63 000–76 000 / 71 000–87 000 | 211 | 4★ (2014) |
| 10 | Toyota Aygo X (2022–2024) | 1.0 | 12 040–14 940 | 58 000–71 000 | 231 | 4★ (2022) |
Limity przebiegu w próbie: Fabia III FL do 120 tys. km, Fabia IV do 80 tys. km, Polo VI do 100 tys. km, Polo po liftingu do 60 tys. km, Mazda 2 do 120/80 tys. km, Ibiza, Swift, A1, up! i Mini do 100 tys. km, 500e do 80 tys. km, Aygo X do 60 tys. km. Pojemność bagażnika według danych producenta zebranych w katalogu ADAC.
1. Skoda Fabia III i IV (2014–2021 / od 2021)
Dlaczego 1. miejsce: w TÜV Report 2026 Fabia oblewa badanie rzadziej niż średnia — 5,5% aut 2–3-letnich (średnia 6,5%), 9,1% aut 4–5-letnich (średnia 10,0%) i 16,7% aut 8–9-letnich (średnia 18,3%); tylko po 6–7 latach jest minimalnie gorzej (14,0% wobec 13,6%). ADAC wymienia ją wśród najlepszych małych aut. Czwarta generacja ma 380 l bagażnika i 5 gwiazdek Euro NCAP z 2021 roku.
Silniki: najrozsądniejsze są benzynowe 1.0 TSI; wolnossące 1.0 MPI wystarczy do miasta. Na co uważać: w Fabii III TÜV częściej zgłasza słabą skuteczność hamulca zasadniczego, a od trzeciego badania ponadprzeciętnie zużyte tarcze. Auto Bild wymienia też akcje serwisowe m.in. dotyczące poduszki kierowcy. Dla kogo: dla każdego, kto chce małe auto, a wozi więcej niż zakupy.
2. Volkswagen Polo VI (od 2017)
Dlaczego: 96% punktów za ochronę dorosłych w Euro NCAP (5★, 2017) i świetny wynik TÜV po 4–5 latach: 6,9% wobec średniej 10,0%. Po 6–7 latach jest to 10,7% przy średniej 13,6%. ADAC zalicza Polo do najlepszych w klasie.
Silniki: 1.0 TSI do jazdy także poza miastem, 1.0 MPI do miasta. Na co uważać: według Auto Bild w 6–7-letnich Polo VI usterki przegubów układu kierowniczego zdarzają się 20 razy częściej niż średnio — winne są spękane osłony przeciwpyłowe. Systemy multimedialne Discover Media/Pro bywają ospałe. Dla kogo: dla szukających jednego z najbezpieczniejszych małych aut w rozsądnej cenie.
3. Mazda 2 DJ (od 2014)
Dlaczego: to zwycięzca całego TÜV Report 2026 — tylko 2,9% aut 2–3-letnich miało wady istotne, najmniej spośród wszystkich modeli. ADAC również umieszcza Mazdę 2 wśród najlepszych małych aut.
Silniki: wolnossący 1.5 Skyactiv-G bez turbosprężarki — prosta konstrukcja. Na co uważać: Euro NCAP przyznało w 2015 roku 4 gwiazdki (86% za ochronę dorosłych, 64% za systemy wspomagające). Bagażnik ma tylko 280 l. Wersja Mazda 2 Hybrid (od 2022) to według Euro NCAP bliźniak Toyoty Yaris — o problemach Yarisa z akumulatorem 12 V piszemy niżej. Dla kogo: dla osób jeżdżących głównie w pojedynkę lub we dwoje.
4. Seat Ibiza V (od 2017)
Dlaczego: technika Polo w niższej cenie, 5★ Euro NCAP (95% za ochronę dorosłych) i obecność na liście najlepszych w ADAC. W TÜV jest gorzej niż u Polo: 7,5% (2–3 lata) i 10,4% (4–5 lat), czyli lekko powyżej średniej; po 6–7 latach 12,9% — już poniżej.
Na co uważać: w Ibizie V przeguby układu kierowniczego przy trzecim badaniu są kwestionowane 24 razy częściej niż średnio (osłony przeciwpyłowe), częściej zdarza się też źle ustawione światło mijania. Auto Bild wspomina o benzynowych TSI zużywających olej z wiekiem i o akcji serwisowej poduszki pasażera z 2025 roku. Dla kogo: dla tych, którzy chcą Polo, ale taniej i bardziej dynamicznie.
5. Suzuki Swift VI (2017–2024)
Dlaczego: rzadkość w rankingach — we wszystkich klasach wieku TÜV wynik poniżej średniej (4,4% po 2–3 latach, 7,8% po 4–5, 8,4% po 6–7, 14,5% po 8–9 latach). ADAC także zalicza Swifta do najlepszych.
Na co uważać: bezpieczeństwo — Euro NCAP dało 3 gwiazdki w wersji podstawowej i 4 z pakietem bezpieczeństwa (2017). W wersjach mild hybrid była akcja serwisowa dotycząca gaśnięcia silnika w czasie jazdy. Szukaj egzemplarza z pakietem asystentów. Dla kogo: do miasta i na krótkie trasy, dla ceniących lekkość i niskie spalanie.
6. Audi A1 GB (2018–2025)
Dlaczego: 5★ Euro NCAP (95% ochrony dorosłych), solidne materiały i obecność A1 na liście najlepszych w ADAC. W TÜV: 5,1% po 2–3 latach, ale 13,5% po 4–5 latach (średnia 10,0%), potem znów poniżej średniej.
Na co uważać: tarcze hamulcowe — TÜV zgłasza je ponadprzeciętnie często we wszystkich rocznikach. Auto Bild wspomina też o szarpiącej skrzyni dwusprzęgłowej. Szacunkowy koszt: od ok. 75 000 zł, więc to propozycja dla tych, którzy chcą premium w małym formacie, a nie najtańszego auta.
7. VW up! / Skoda Citigo / Seat Mii (2011–2023)
Dlaczego: najtańszy model w zestawieniu (od ok. 38 000 zł za rocznik 2017–2021), a ADAC wymienia up! i Citigo wśród najlepszych najmniejszych aut. Wyniki TÜV są przeciętne: 8,4% po 2–3 latach (powyżej średniej), ale 7,7% po 4–5 i 12,3% po 6–7 latach (poniżej).
Na co uważać: w ponownym teście z 2019 roku Euro NCAP przyznało tylko 3 gwiazdki (m.in. 46% za ochronę pieszych). TÜV najczęściej wytyka działanie hamulca zasadniczego i oświetlenie; zautomatyzowana skrzynia ASG nie zawsze jest niezawodna — lepiej wybrać manuala. Dla kogo: jako drugie auto do miasta.
8. Fiat 500e (od 2020)
Dlaczego: w TÜV Report 2026 to najlepszy samochód klasy mini w grupie 2–3 lat (4,2% aut z wadami istotnymi). Jako auto elektryczne jest zwolniony z akcyzy, co obniża koszt sprowadzenia. Euro NCAP: 4★ (2021).
Na co uważać: to wciąż młody model z niskimi przebiegami, więc wyniki TÜV dotyczą tylko pierwszego badania. Przed zakupem sprawdź stan akumulatora trakcyjnego (raport SOH) i historię ładowania. Więcej o zakupie elektryka znajdziesz w rankingu używanych elektryków do 100 tys. zł. Dla kogo: dla osób z możliwością ładowania w domu lub w pracy.
9. Mini F56 (2014–2024, polecamy roczniki od 2019)
Dlaczego: według danych ADAC Mini z rocznika 2022 miało 0,8 awarii na 1000 aut — wyjątkowo mało (Polo z tego samego rocznika: 3,6). Roczniki 2016–2017 wypadały gorzej z powodu akumulatorów rozruchowych, dlatego polecamy egzemplarze od 2019 roku.
Na co uważać: w TÜV Mini wypada słabo w średnim wieku — 19,8% po 4–5 latach i 18,8% po 6–7 latach (średnie: 10,0% i 13,6%). Główny problem to oświetlenie. W autach z aktywną ochroną pieszych (kod SA8TF) siłowniki gazowe maski mają datę ważności — przeterminowane oznaczają negatywny wynik badania. Bagażnik wersji 3-drzwiowej: 211 l. Dla kogo: dla ceniących frajdę z jazdy bardziej niż przestrzeń.
10. Toyota Aygo X (od 2022)
Dlaczego: nowoczesna konstrukcja z 4★ Euro NCAP (2022, 81% za systemy wspomagające), a Toyota Aygo figuruje wśród najlepszych najmniejszych aut w ADAC. W statystyce awarii ADAC Aygo z roczników 2022 i 2023 miało 3,9 i 1,4 awarii na 1000 aut. Prosty, wolnossący silnik 1.0.
Na co uważać: starsze Aygo z rocznika 2017 miało w ADAC 12 awarii na 1000 aut, a jako częstą przyczynę wskazano akumulator rozruchowy — sprawdź jego stan także w młodszym egzemplarzu. Bagażnik ma tylko 231 l. Dla kogo: do miasta, dla osób, które chcą młodego auta za mniej niż 75 000 zł.
Kogo zabrakło w rankingu
- Toyota Yaris — popularna w Polsce, ale ADAC zalicza roczniki 2021–2023 do najbardziej awaryjnych małych aut. Przyczyną są rozładowane akumulatory 12 V; Toyota deklaruje, że od listopada 2024 roku montuje w Yarisie większe akumulatory. Dla roczników z tym problemem wyniki są zbyt słabe na naszą listę.
- Dacia Spring — tania i prosta, ale ma 1 gwiazdkę Euro NCAP (2021), a w TÜV Report 2026 zajęła 107. miejsce na 110 aut 2–3-letnich (13,0% z wadami istotnymi). Inna Dacia, Duster, jest ostatnia w klasach 6–7 i 10–11 lat.
- Starsze Renault Clio — w TÜV Report 2026 Clio jest ostatnie w klasie 12–13 lat z 40,4% aut z wadami istotnymi.
Najczęstsze pytania
Jakie auto miejskie z importu jest najmniej awaryjne?
Według TÜV Report 2026 najlepiej wypada Mazda 2 (2,9% aut z wadami istotnymi po 2–3 latach). W statystyce awarii ADAC najlepsze w klasie są m.in. Fabia, Polo, Ibiza, Swift, A1 i Mazda 2. W obu źródłach dobrze wypadają też Polo VI i Suzuki Swift.
Ile kosztuje sprowadzenie auta miejskiego z Niemiec?
Przy naszej metodologii Skoda Fabia III z lat 2019–2021 kosztuje w Polsce ok. 48 000–62 000 zł, a VW up! z lat 2017–2021 ok. 38 000–52 000 zł. Do ceny auta doliczamy akcyzę 3,1% (silniki do 2000 cm³) oraz ok. 3 500 zł na transport i opłaty urzędowe. Szczegóły stawek opisujemy w poradniku o akcyzie na samochód z zagranicy.
Czy elektryczne auto miejskie z importu się opłaca?
Fiat 500e jest zwolniony z akcyzy, a w TÜV Report 2026 był najlepszy w klasie mini (4,2%). To jednak młody model — sprawdź stan akumulatora i warunki gwarancji, a ładowanie zaplanuj przed zakupem.
Na co uważać, kupując małe auto w Niemczech?
Najczęstsze słabe punkty w danych TÜV to hamulce (tarcze, hamulec zasadniczy), oświetlenie i — w Polo VI i Ibizie V — przeguby układu kierowniczego. Warto też sprawdzić, czy wykonano akcje serwisowe, oraz zweryfikować przebieg w raporcie VIN — jak to zrobić, piszemy w artykule o weryfikacji historii VIN.
Jakie auto miejskie dla początkującego kierowcy?
Najlepiej proste, bezpieczne auto z 5 gwiazdkami Euro NCAP, np. Fabia lub Polo. Przygotowaliśmy osobne zestawienie: pierwsze auto do 40 tys. zł. Szerzej o danych TÜV i ADAC piszemy w rankingu najbardziej niezawodnych aut.
Źródła
- TÜV-Verband — prezentacja TÜV-Report 2026 (metodologia, średnie wg wieku, zwycięzcy klas: Mazda 2, Fiat 500e, ostatnie miejsca)
- Auto Bild — Skoda Fabia w TÜV-Report 2026 (wady istotne wg wieku, słabe punkty)
- Auto Bild — VW Polo w TÜV-Report 2026 (wyniki, przeguby kierownicze Polo VI)
- Auto Bild — Seat Ibiza w TÜV-Report 2026 (wyniki, przeguby kierownicze, akcje serwisowe)
- Auto Bild — Suzuki Swift w TÜV-Report 2026 (wyniki, Euro NCAP, akcje serwisowe)
- Auto Bild — Audi A1 w TÜV-Report 2026 (wyniki, tarcze hamulcowe)
- Auto Bild — VW up! w TÜV-Report (wyniki, hamulce, skrzynia ASG)
- Auto Bild — Mini w TÜV-Report 2026 (wyniki, oświetlenie, siłowniki maski)
- ADAC — Pannenstatistik 2026 (metodologia, najlepsze i najgorsze modele w klasach, problem Toyoty z akumulatorami)
- ADAC Autokatalog — baza modeli: pojemność bagażników, wyniki Euro NCAP z testów sprzed 2017 r. i awarie wg rocznika (m.in. Mini, Polo, Aygo)
- Euro NCAP — baza ocen (m.in. VW up! 2019, Fiat 500e 2021, Mazda 2 Hybrid jako bliźniak Yarisa, Dacia Spring)
- AutoScout24.de — ceny ofertowe aut używanych w Niemczech
- NBP — tabela kursów średnich 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
- Ustawa o podatku akcyzowym, art. 105 — stawki akcyzy na samochody osobowe (stan prawny na 17.10.2026)
- Ustawa o podatku akcyzowym, art. 109a — zwolnienie z akcyzy samochodów elektrycznych
Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.
Jak Dada Auto może pomóc?
Małe auto z Niemiec opłaca się tylko wtedy, gdy trafisz na dobry egzemplarz. Przy imporcie samochodów wyszukujemy auto pod Twój budżet, weryfikujemy historię VIN i przebieg, oglądamy stan techniczny na miejscu (w tym hamulce i układ kierowniczy, o których piszemy wyżej), negocjujemy cenę i organizujemy transport do Polski. Jeśli wolisz auto już sprowadzone, zajrzyj do zakładki auta na sprzedaż.
Za nami ponad 10 lat doświadczenia i ponad 2000 sprowadzonych aut. Zadzwoń: 570 741 000.