TOP 5 aut sportowych do 200 000 zł z importu — ranking 2026

Najlepsze auto sportowe do 200 000 zł z importu to dziś BMW M240i, VW Golf R lub Toyota GR Yaris — a o tym, co mieści się w budżecie, w tym segmencie najczęściej decyduje akcyza: silnik do 2000 cm³ płaci 3,1%, większy już 18,6%. Sprawdziliśmy aktualne ceny na AutoScout24.de, policzyliśmy pełny koszt sprowadzenia i wybraliśmy pięć aut, które dają najwięcej frajdy za tę kwotę. Porsche 718 Cayman w tej cenie niestety już się nie mieści.

W skrócie:

  1. BMW M240i F22/F23 (2016–2021) — rzędowa szóstka 340 KM i napęd na tył; mieści się w budżecie nawet z akcyzą 18,6%.
  2. Volkswagen Golf R (2017–2023) — 300–320 KM, napęd 4Motion i codzienna praktyczność kompaktu; akcyza tylko 3,1%.
  3. Toyota GR Yaris (2020–2023) — homologacyjny hot hatch z 261 KM, stałym napędem GR-FOUR i silnikiem 1.6.
  4. Mazda MX-5 ND 2.0 (2016–2023) — lekki roadster z napędem na tył, najtańszy w zestawieniu.
  5. Ford Mustang GT 5.0 (2018–2019) — V8 450 KM w budżecie, ale tylko w tańszej połowie ofert i z akcyzą 18,6%.

Jak wybieraliśmy

Kryteria: charakter i osiągi (moc, napęd, przyspieszenie według danych producentów), niezawodność (ADAC Pannenstatistik 2026 — awarie z 2025 roku dla aut w wieku 2–9 lat, roczniki 2016–2023 — oraz TÜV-Report 2026 tam, gdzie są dane), koszty (przede wszystkim akcyza), dostępność w Niemczech (liczba ogłoszeń) i bezpieczeństwo (Euro NCAP, jeśli model był testowany).

Akcyza w autach sportowych. Stawka zależy wyłącznie od pojemności: do 2000 cm³ — 3,1%, powyżej — 18,6% wartości zakupu (art. 105 ustawy o podatku akcyzowym). Przy aucie za 30 000 EUR to różnica między ok. 4 100 zł a ok. 24 400 zł. Dlatego Golf R czy GR Yaris za 35 000 EUR kosztują po sprowadzeniu mniej niż sześciocylindrowe BMW za 33 000 EUR.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech" to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de: ogłoszenia z Niemiec, bez aut uszkodzonych, wskazane roczniki, przebieg do 120–150 tys. km; podajemy przedział od dolnego do górnego kwartyla próby (do 200 ogłoszeń na model), a gdy w budżecie mieści się tylko część ofert — zaznaczamy to. „Szacunkowy koszt w Polsce" = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Budżet „do 200 000 zł" dotyczy tej łącznej kwoty. Szczegóły podatku opisujemy w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Moc / napęd Akcyza
1 BMW M240i F22/F23, 2016–2021 3.0 R6 (2998 cm³) 28 000–33 900 148 000–179 000 340 KM / tył lub xDrive 18,6%
2 VW Golf R VIII, 2021–2023 (lub VII, 2017–2020) 2.0 TSI (1984 cm³) 32 800–37 000 (VII: 23 000–27 500) 151 000–170 000 (VII: 107 000–127 000) 320 KM (VII: 300–310 KM) / 4x4 3,1%
3 Toyota GR Yaris, 2020–2023 1.6 turbo R3 (1618 cm³) 30 000–35 000 139 000–161 000 261 KM / stały 4x4 3,1%
4 Mazda MX-5 ND 2.0, 2016–2023 2.0 (1998 cm³) 21 900–28 000 102 000–130 000 160–184 KM / tył 3,1%
5 Ford Mustang GT, 2018–2019 5.0 V8 (5038 cm³) 32 000–36 900* 169 000–195 000* 450 KM / tył 18,6%

* Tańsza połowa ofert (od dolnego kwartyla do mediany) — droższe egzemplarze przekraczają budżet.

1. BMW M240i F22/F23 (2016–2021)

Dlaczego pierwsze miejsce. To najbardziej klasyczny samochód sportowy, jaki da się sprowadzić za te pieniądze: rzędowy, sześciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem, napęd na tylne koła i cztery miejsca. Według danych BMW coupé ma 2998 cm³, 250 kW (340 KM), 500 Nm, przyspiesza do 100 km/h w 4,8 s z manualną skrzynią lub 4,6 s z automatem, a bagażnik mieści 390 l. ADAC zalicza serię 2 do najlepszych w swojej klasie. Mimo akcyzy 18,6% M240i mieści się w budżecie z dużym zapasem.

Polecane wersje. W ogłoszeniach niemal wszystkie egzemplarze mają automat, mniej więcej co trzeci — napęd xDrive, a prawie połowa to kabriolety (F23). Coupé z napędem na tył to wersja dla miłośników jazdy, xDrive — dla jeżdżących cały rok.

Na co uważać. Mediana przebiegu w ogłoszeniach to ok. 76 tys. km — szukaj aut z pełną historią w ASO. Sprawdź, czy auto nie było modyfikowane (programy silnika, wydech) i czy nie ma śladów jazdy torowej (zużycie hamulców i opon). Akcje serwisowe zweryfikujesz po VIN.

Szacunkowy koszt. 28 000–33 900 EUR (ogłoszenia na AutoScout24), czyli z akcyzą 18,6% ok. 148–179 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które chcą prawdziwego tylnonapędowego coupé z mocnym silnikiem i jeszcze rozsądnym wnętrzem na co dzień.

2. Volkswagen Golf R VII/VIII (2017–2023)

Dlaczego drugie miejsce. Golf R to sportowe auto, które zawiezie też rodzinę na wakacje: napęd 4Motion, najczęściej skrzynia DSG i nadwozie kompaktu. VW podaje, że po liftingu z 2024 r. Golf R ma 245 kW (333 KM), o 10 kW więcej niż poprzednik — czyli ósma generacja z lat 2021–2023 miała 235 kW (320 KM). W ogłoszeniach Golfy R VII z lat 2017–2020 mają 300 lub 310 KM. ADAC zalicza Golfa do najlepszych w klasie kompaktów, a w TÜV-Report 2026 Golf w wieku 8–9 lat miał 14,1% aut z istotnymi usterkami wobec średniej 18,3%. Golf VIII dostał w Euro NCAP z 2019 roku 5 gwiazdek. Za BMW plasuje go mniej emocjonujący napęd i charakter silnika.

Polecane wersje. Golf R VIII (2021–2023), jeśli budżet pozwala; Golf R VII — jeśli wolisz wydać ok. 40 tys. zł mniej. Silnik 2.0 TSI ma 1984 cm³, więc akcyza wynosi tylko 3,1%.

Na co uważać. Historia serwisowa skrzyni DSG i napędu 4Motion (wymiany olejów), ślady modyfikacji oprogramowania silnika i stan hamulców. Różnice między generacjami opisujemy w porównaniu Golf 7 vs Golf 8 z importu.

Szacunkowy koszt. Golf R VIII (2021–2023): 32 800–37 000 EUR, czyli ok. 151–170 tys. zł; Golf R VII (2017–2020): 23 000–27 500 EUR, czyli ok. 107–127 tys. zł (ogłoszenia).

Dla kogo. Dla osób, które mają jedno auto na wszystko i chcą sportowych osiągów przez cały rok.

3. Toyota GR Yaris (od 2020)

Dlaczego trzecie miejsce. GR Yaris to samochód zbudowany pod homologację rajdową: trzydrzwiowe nadwozie z aluminium i kompozytów, własna płyta podłogowa i trzycylindrowy silnik 1,6 l (1618 cm³) o mocy 261 KM (192 kW) i momencie 360 Nm. Toyota podaje masę własną 1 280 kg, przyspieszenie do 100 km/h poniżej 5,5 s i prędkość maksymalną 230 km/h. Stały napęd GR-FOUR rozdziela moment sprzęgłem wielopłytkowym: w trybie normalnym 60:40, w sportowym 30:70, w torowym 50:50. Niska pojemność oznacza akcyzę 3,1%. Za Golfem plasuje go mniejsza praktyczność i mniejsza podaż — w próbie z lat 2020–2023 było 47 ogłoszeń.

Polecane wersje. Wersje 2020–2023 z manualną skrzynią. Po liftingu z 2024 r. Toyota podniosła moc do 280 KM i 390 Nm oraz dodała 8-biegowy automat, ale takie egzemplarze kosztują ok. 38 800–46 900 EUR, czyli ok. 178–215 tys. zł po sprowadzeniu — droższa część ofert przekracza budżet.

Na co uważać. ADAC Pannenstatistik 2026 wymienia Toyotę Yaris z lat 2021–2023 wśród najbardziej awaryjnych aut w klasie z powodu akumulatora rozruchowego 12 V — statystyka obejmuje serię Yaris, a z naszych źródeł nie wynika, ile było w niej egzemplarzy GR. Sprawdź stan akumulatora, historię serwisową i ślady jazdy rajdowej lub torowej (zawieszenie, sprzęgło).

Szacunkowy koszt. 30 000–35 000 EUR za roczniki 2020–2023 (ogłoszenia), czyli ok. 139–161 tys. zł.

Dla kogo. Dla entuzjastów, dla których liczy się czysta frajda i wartość kolekcjonerska, a nie miejsce z tyłu.

4. Mazda MX-5 ND 2.0 (od 2015)

Dlaczego czwarte miejsce. MX-5 to najtańsze w zestawieniu auto z napędem na tył i jedyny klasyczny roadster. W ogłoszeniach wersje 2.0 (1998 cm³, akcyza 3,1%) z lat 2016–2018 mają 160 KM, a od rocznika 2019 — 184 KM. W Euro NCAP z 2015 roku MX-5 dostała 4 gwiazdki i według organizacji była najlepsza wśród testowanych wtedy roadsterów — żaden nie uzyskał 5 gwiazdek. Spada niżej, bo przy tej mocy osiągi są skromniejsze niż u rywali z turbo.

Polecane wersje. 2.0 184 KM z lat 2019–2023 (ok. 117–133 tys. zł) albo tańsze 2.0 160 KM sprzed 2019 r. Do wyboru miękki dach lub twarda, składana wersja RF.

Na co uważać. Stan dachu i odpływów wody, ślady korozji na progach i podwoziu po zimach w Niemczech, historia serwisowa i ewentualne przeróbki zawieszenia.

Szacunkowy koszt. 21 900–28 000 EUR za roczniki 2016–2023 z przebiegiem do 100 tys. km (ogłoszenia — wybierz wersje 2.0), czyli ok. 102–130 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które szukają drugiego auta na weekendy i cenią lekkość bardziej niż moc.

5. Ford Mustang GT 5.0 (2018–2019)

Dlaczego piąte miejsce. Mustang to jedyny sposób na V8 w tym budżecie. Ford Austria podawał w 2017 r., że po liftingu silnik 5,0 l osiąga ok. 330 kW (450 KM) zamiast wcześniejszych 310 kW (421 KM); do wyboru była nowa 10-biegowa skrzynia automatyczna, a lista asystentów objęła m.in. system Pre-Collision z wykrywaniem pieszych. Mustang spada na koniec przez akcyzę 18,6% (5038 cm³) — w budżecie mieści się tylko tańsza połowa ofert — oraz przez wynik Euro NCAP: w styczniu 2017 r. dostał 2 gwiazdki, a po poprawkach (ocena z lipca 2017 r.) 3 gwiazdki, z 32% za ochronę dzieci.

Polecane wersje. GT Fastback z lat 2018–2019. Uwaga: także słabszy Mustang 2.3 EcoBoost (290 KM według Forda) ma 2261 cm³, więc również płaci 18,6% — po sprowadzeniu ok. 133–158 tys. zł.

Na co uważać. Ford podawał dla gamy Mustanga zużycie paliwa 9,2–12,8 l/100 km w cyklu mieszanym NEDC — realnie V8 pali więcej. Sprawdź historię serwisową, stan opon i hamulców oraz to, czy auto nie było importowane z USA (inna specyfikacja). Przed zakupem warto zweryfikować historię po VIN.

Szacunkowy koszt. 32 000–36 900 EUR za GT Fastback z lat 2018–2019 (tańsza połowa ofert; ogłoszenia), czyli z akcyzą 18,6% ok. 169–195 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które chcą dźwięku i charakteru V8 i akceptują wyższe koszty paliwa.

Kogo zabrakło w rankingu

  • Porsche 718 Cayman i Boxster 2.0 — mimo silnika 1988 cm³ i akcyzy 3,1% typowe oferty z lat 2016–2021 to ok. 51 000–62 000 EUR (Cayman), czyli ok. 233–282 tys. zł. Nawet najtańsze ogłoszenia (ok. 44 000 EUR) dają ponad 200 tys. zł. O zakupie Porsche piszemy w przewodniku po imporcie Porsche.
  • BMW M2 F87 (2016–2020) — 2979 cm³ i akcyza 18,6%; typowo ok. 211–271 tys. zł.
  • Toyota GR Supra — wersja 2.0 (1998 cm³) kosztuje ok. 186–213 tys. zł, ale w naszej próbie było tylko ok. 10 takich ofert; 3.0 z akcyzą 18,6% to ok. 288–331 tys. zł.
  • Alpine A110 — ok. 273–323 tys. zł, czyli wyraźnie ponad budżet.
  • Honda Civic Type R FK8 (2017–2021) — mieści się w budżecie (ok. 154–170 tys. zł), ale ofert w Niemczech było ok. 25.

O szybkich modelach powyżej tego budżetu piszemy w artykule o imporcie aut premium BMW M, Mercedes-AMG i Audi RS.

Najczęstsze pytania

Jakie auto sportowe z Niemiec kupić do 200 tys. zł?

Najlepszy stosunek osiągów do ceny dają BMW M240i (ok. 148–179 tys. zł po sprowadzeniu), VW Golf R VIII (ok. 151–170 tys. zł) i Toyota GR Yaris (ok. 139–161 tys. zł). Wszystkie mają ponad 260 KM, a Golf i GR Yaris płacą tylko 3,1% akcyzy.

Ile wynosi akcyza na samochód sportowy z silnikiem 3.0?

18,6% wartości zakupu — przy aucie za 30 000 EUR to ok. 24 400 zł. Ten sam samochód z silnikiem do 2000 cm³ zapłaciłby ok. 4 100 zł.

Czy da się sprowadzić Porsche Cayman za 200 tys. zł?

Obecnie nie. Typowe 718 Cayman 2.0 z lat 2016–2021 kosztuje w Niemczech ok. 51 000–62 000 EUR, czyli po sprowadzeniu ok. 233–282 tys. zł, a nawet najtańsze oferty przekraczają 200 tys. zł.

Czy Mustang GT to dobry zakup z importu?

Dla fana V8 — tak, ale to najdroższe w utrzymaniu auto z tej piątki. Płaci 18,6% akcyzy, w budżecie mieści się tylko tańsza połowa ofert, a w Euro NCAP po poprawkach ma 3 gwiazdki.

Które auto sportowe z tej listy jest najpraktyczniejsze?

Volkswagen Golf R — ma pięcioro drzwi, normalny bagażnik kompaktu i napęd na cztery koła, więc sprawdzi się jako jedyne auto w rodzinie.

Źródła

  • AutoScout24.de — ceny ogłoszeń z Niemiec (linki do wyszukiwań przy każdym modelu)
  • NBP — średni kurs EUR z tabeli 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najlepsze i najgorsze modele w klasach
  • t-online — TÜV-Report 2026: najlepsze modele w klasach wieku (VW Golf)
  • BMW PressClub — dane techniczne M240i Coupé (2016)
  • Volkswagen Newsroom — Golf R: moc wersji 2024 i porównanie z poprzednikiem
  • Toyota Europe Newsroom — premiera GR Yaris: silnik, masa, osiągi, napęd GR-FOUR
  • Toyota Europe Newsroom — nowy GR Yaris (2024): 280 KM, 390 Nm, automat
  • Ford Austria — informacja prasowa o Mustangu 2018: V8 450 KM, 10-biegowy automat, zużycie paliwa
  • Euro NCAP — Ford Mustang, ocena ze stycznia 2017 r.
  • Euro NCAP — Ford Mustang, ponowna ocena z lipca 2017 r.
  • Euro NCAP — Best in Class 2015 (Mazda MX-5 wśród roadsterów)
  • Euro NCAP — wynik VW Golf z 2019 r.

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

W autach sportowych historia egzemplarza jest ważniejsza niż w jakimkolwiek innym segmencie: przeróbki, jazda torowa czy szkoda po poślizgu potrafią obniżyć wartość o dziesiątki tysięcy złotych. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii — za nami ponad 2000 aut. Wyszukujemy egzemplarz, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport.

Zobacz, jak wygląda import samochodów, sprawdź naszą ofertę aut premium albo przejrzyj auta na sprzedaż. Masz upatrzony model? Zadzwoń: 570 741 000.