TOP 5 aut z napędem 4x4 do 120 000 zł z importu — ranking 2026

Najlepsze auto z napędem 4x4 do 120 000 zł z importu to dziś kombi albo SUV z lat 2017–2021 z silnikiem do 2,0 litra — a jeśli szukasz SUV-a z symetrycznym napędem Subaru i niską akcyzą, hybrydowy Forester. Zestawiliśmy dane TÜV-Report 2026 i ADAC Pannenstatistik 2026 z aktualnymi ogłoszeniami na AutoScout24.de, policzyliśmy pełny koszt sprowadzenia i wyjaśniamy, czym różnią się systemy 4x4 poszczególnych marek.

W skrócie:

  1. Audi A4 Avant B9 quattro (2017–2020) — wyróżnienie ADAC i miejsce w pierwszej dziesiątce TÜV 2026 dla aut 4–5-letnich; 2.0 TDI quattro po sprowadzeniu ok. 83–100 tys. zł.
  2. Skoda Kodiaq 4x4 (2017–2018) — największy bagażnik w zestawieniu (720 l) i drugie miejsce w rankingu „długodystansowców" TÜV 2026.
  3. BMW 320d xDrive Touring G21 (2019–2020) — kombi z napędem opartym na tylnej osi, wyróżnienie ADAC dla serii 3 i 97% za ochronę dorosłych w Euro NCAP.
  4. Skoda Superb III Combi 4x4 (2017–2020) — najwięcej miejsca w kombi (660–1950 l) i sprawdzone sprzęgło Haldex 5.
  5. Subaru Forester V e-Boxer (2019–2021) — symetryczny napęd 4x4 Subaru i hybryda z akcyzą tylko 1,55%.

Jakie są rodzaje napędu 4x4?

Napis „4x4" na klapie może oznaczać bardzo różne rozwiązania — i to ma znaczenie przy wyborze auta używanego:

  • Napęd dołączany sprzęgłem wielopłytkowym (Skoda 4x4, VW 4Motion — tzw. Haldex). Na co dzień jedzie głównie przód, a elektronicznie sterowane sprzęgło dokłada moment na tylną oś, gdy wykryje poślizg lub duże obciążenie. Skoda opisuje w Kodiaqu, że przy hamowaniu silnikiem i małym obciążeniu napęd trafia na przednią oś, co obniża zużycie paliwa. Sprzęgło wymaga okresowego serwisu.
  • quattro z technologią ultra (Audi, np. A4 45 TFSI). Przy spokojnej jeździe auto ma napęd na przód, a sprzęgło błyskawicznie — w niektórych sytuacjach z wyprzedzeniem — włącza napęd tylnej osi. Według Audi trakcja nie różni się odczuwalnie od systemów stałych.
  • Stały napęd z centralnym mechanizmem różnicowym (Audi z silnikiem V6 TDI i skrzynią tiptronic). Samoblokujący mechanizm planetarny przekazuje normalnie 60% momentu na tył i 40% na przód, a w razie potrzeby do 85% na tył lub do 70% na przód.
  • Napęd oparty na tylnej osi (BMW xDrive). Podstawą jest tył, a przód jest dołączany elektronicznie — prowadzenie przypomina auto tylnonapędowe.
  • Stały napęd symetryczny (Subaru Symmetrical AWD) — obie osie napędzane cały czas, silnik bokser ułożony wzdłużnie.
  • Elektryczna tylna oś (np. hybrydy plug-in z silnikiem elektrycznym z tyłu) — brak wału napędowego, tył napędza silnik elektryczny.

Jak wybieraliśmy

Kryteria: niezawodność (TÜV-Report 2026 w opracowaniu Auto Bild i t-online oraz ADAC Pannenstatistik 2026 — awarie z 2025 roku dla aut w wieku 2–9 lat, roczniki 2016–2023), przestrzeń, koszty (głównie akcyza: 3,1% dla silnika do 2000 cm³, 18,6% powyżej, 1,55% dla hybrydy bez ładowania z gniazdka do 2000 cm³), dostępność w Niemczech i bezpieczeństwo (Euro NCAP). Warunek obowiązkowy: co najmniej jedno kombi lub sedan w piątce — ostatecznie są aż trzy kombi.

Metodologia cen (stan na październik 2026). „Cena w Niemczech" to typowa cena ofertowa na AutoScout24.de: ogłoszenia z Niemiec z napędem na obie osie, bez aut uszkodzonych, wskazane roczniki, przebieg do 180 tys. km (Forester: do 150 tys. km); podajemy przedział od dolnego do górnego kwartyla próby (do 200 ogłoszeń na model). „Szacunkowy koszt w Polsce" = cena w EUR × 4,3661 zł (kurs średni NBP, tabela 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026) + akcyza od wartości zakupu + ok. 3 500 zł (transport lawetą ok. 2 000–2 800 zł plus badanie techniczne, tłumaczenia i opłaty urzędowe), zaokrąglone do 1 000 zł. Budżet „do 120 000 zł" dotyczy tej łącznej kwoty. Jak liczyć sam podatek, wyjaśniamy w artykule o akcyzie na samochód z zagranicy.

Ranking w tabeli

Miejsce Model (generacja, roczniki) Polecane silniki Cena w Niemczech (EUR) Szacunkowy koszt w Polsce (zł) Typ napędu 4x4 Nadwozie / bagażnik
1 Audi A4 Avant B9 quattro, 2017–2020 2.0 TDI 190 KM 17 700–21 500 83 000–100 000 quattro (ultra lub stały, zależnie od wersji) kombi, od 495 l
2 Skoda Kodiaq I 4x4, 2017–2018 2.0 TDI 150/190 KM, 1.4 TSI 150 KM 18 000–22 000 85 000–103 000 sprzęgło wielopłytkowe SUV, 720 l
3 BMW 320d xDrive Touring G21, 2019–2020 320d 190 KM 19 000–24 000 89 000–112 000 xDrive (baza: tylna oś) kombi
4 Skoda Superb III Combi 4x4, 2017–2020 2.0 TDI 190 KM 19 500–24 900 91 000–116 000 Haldex 5 kombi, 660 l
5 Subaru Forester V e-Boxer, 2019–2021 2.0 e-Boxer (hybryda) 22 500–26 000 103 000–119 000 Symmetrical AWD SUV

1. Audi A4 Avant B9 quattro (2015–2024)

Dlaczego pierwsze miejsce. A4 ma najmocniejsze dane o niezawodności w tej piątce: ADAC umieścił serię A4 wśród najlepszych w klasie średniej, a w zestawieniu TÜV-Report 2026 opublikowanym przez t-online A4/A5 znalazły się w pierwszej dziesiątce aut w wieku do 5 lat z wynikiem 6,0% istotnych usterek (średnia dla tej klasy wieku to 10,0%). Do tego jest najtańszym autem 4x4 w zestawieniu i ma pełnoprawny bagażnik kombi — według Audi co najmniej 495 l, a po złożeniu oparć 1 495 l (dane dla wersji po liftingu z 2019 r.).

Polecane wersje. W ogłoszeniach dominuje 2.0 TDI quattro 190 KM (1968 cm³, akcyza 3,1%). Benzynowy 2.0 TFSI quattro (245–252 KM) też mieści się w budżecie, choć drożej. Audi stosowało w A4 dwa warianty quattro: z technologią ultra (według Audi standard m.in. w 45 TFSI) i stały z samoblokującym mechanizmem różnicowym (V6 TDI z tiptronikiem) — przy konkretnym egzemplarzu sprawdź w dokumentacji, który ma. Unikaj 3.0 TDI: pojemność 2967 cm³ oznacza akcyzę 18,6% — po sprowadzeniu to ok. 107–137 tys. zł.

Na co uważać. Auto Bild zwraca uwagę, że w wieku 8–9 lat sprężyny i amortyzatory A4 B9 są na przeglądach kwestionowane ponad dwa razy częściej od średniej, a hamulce i oświetlenie wypadają lepiej od niej. Przy wysokich przebiegach (mediana w ogłoszeniach 2.0 TDI to ok. 132 tys. km) sprawdź też dokumentację serwisową skrzyni S tronic. Szerszy przegląd typowych problemów tego modelu znajdziesz w artykule Audi A4 B8 i B9 z importu.

Szacunkowy koszt. A4 Avant 2.0 TDI quattro z lat 2017–2020: 17 700–21 500 EUR (ogłoszenia na AutoScout24), czyli ok. 83–100 tys. zł; 2.0 TFSI quattro: 20 200–25 000 EUR, czyli ok. 94–116 tys. zł.

Dla kogo. Dla osób, które jeżdżą dużo, chcą auta premium z pewnym napędem zimą i nie potrzebują SUV-a.

2. Skoda Kodiaq I 4x4 (2016–2023)

Dlaczego drugie miejsce. Kodiaq to najbardziej praktyczne auto w zestawieniu: bagażnik wersji pięcioosobowej ma według Skody 720 l (do 2 065 l po złożeniu oparć), a diesel z DSG i 4x4 może holować przyczepę do 2,5 t. W TÜV-Report 2026 wypada lepiej od średniej — 8,1% istotnych usterek w wieku 4–5 lat i 8,7% w wieku 6–7 lat (średnie: 10,0% i 13,6%). W rankingu Auto Bild aut o średnim przebiegu powyżej 100 tys. km zajął drugie miejsce: 8,7% przy średnio 110 tys. km. Euro NCAP z 2017 roku: 5 gwiazdek.

Polecane wersje. 2.0 TDI 150 lub 190 KM z napędem 4x4 — najmocniejszy diesel i 2.0 TSI 180 KM były seryjnie łączone z DSG i napędem na obie osie. 1.4 TSI 150 KM 4x4 (z manualem lub DSG) to opcja dla jeżdżących mniej.

Na co uważać. Wahacze i mocowania zawieszenia zużywają się wcześnie, tarcze hamulcowe są kwestionowane nieco częściej niż średnio, a wycieki oleju przy pierwszym przeglądzie zdarzają się ponad dwa razy częściej od średniej (Auto Bild). 2.0 TSI przy dużych przebiegach potrafi zużywać sporo oleju; w części diesli zużywały się wtryskiwacze lub turbosprężarki. W napędzie 4x4 sprawdź, czy wymieniano olej w sprzęgle.

Szacunkowy koszt. Kodiaq 4x4 z lat 2017–2018: 18 000–22 000 EUR (ogłoszenia), czyli ok. 85–103 tys. zł.

Dla kogo. Dla rodzin, które potrzebują SUV-a z dużym bagażnikiem, siedmiu miejsc (opcja) albo haka na przyczepę.

3. BMW 320d xDrive Touring G21 (od 2019)

Dlaczego trzecie miejsce. To jedyne auto w piątce z napędem opartym na tylnej osi. ADAC zalicza serię 3 do najlepszych w klasie średniej, a w teście Euro NCAP z 2019 roku seria 3 dostała 5 gwiazdek, w tym 97% za ochronę dorosłych i 87% za ochronę niechronionych uczestników ruchu. Za A4 i Kodiaqiem plasuje je wyższa cena i brak w naszych źródłach wyników TÜV dla samego G20/G21 w klasie istotnych usterek.

Polecane wersje. 320d xDrive 190 KM (1995 cm³, akcyza 3,1%) — w ogłoszeniach to zdecydowanie najczęstsza wersja.

Na co uważać. Napęd xDrive ma skrzynię rozdzielczą i dodatkowy wał, więc na jeździe próbnej zwróć uwagę na stuki lub szarpanie przy manewrach na pełnym skręcie. Zweryfikuj wykonanie akcji serwisowych po VIN. Więcej o tej generacji w poradniku BMW serii 3 F30 i G20 z importu.

Szacunkowy koszt. 320d xDrive Touring z lat 2019–2020: 19 000–24 000 EUR (ogłoszenia), czyli ok. 89–112 tys. zł.

Dla kogo. Dla kierowców, którzy chcą kombi z charakterem auta tylnonapędowego i bezpieczeństwem 4x4 zimą.

4. Skoda Superb III Combi 4x4 (2015–2023)

Dlaczego czwarte miejsce. Superb Combi to mistrz przestrzeni: według Skody bagażnik ma 660 l, a po złożeniu kanapy 1 950 l. Napęd 4x4 bazuje na sprzęgle Haldex piątej generacji; po liftingu z 2019 r. Skoda oferowała go jako opcję w najmocniejszym dieslu i seryjnie w najmocniejszej benzynie. Superb jest niżej, bo w źródłach, na których opieramy ranking (TÜV-Report 2026 i ADAC 2026), nie ma dla niego osobnych wyników — w przeciwieństwie do trzech modeli powyżej.

Polecane wersje. 2.0 TDI 190 KM 4x4 z DSG (1968 cm³). Benzynowe 2.0 TSI 272/280 KM 4x4 mieści się w budżecie tylko w tańszej połowie ofert (ok. 102–115 tys. zł przy 21 900–24 800 EUR).

Na co uważać. Historia serwisowa DSG i sprzęgła Haldex oraz stan zawieszenia — mediana przebiegu diesli 4x4 w ogłoszeniach to ok. 106 tys. km. Model opisujemy też w poradniku o Skodzie Octavii i Superbie z importu.

Szacunkowy koszt. 2.0 TDI 4x4 z lat 2017–2020: 19 500–24 900 EUR (ogłoszenia), czyli ok. 91–116 tys. zł.

Dla kogo. Dla dużych rodzin i osób przewożących dużo bagażu, które nie chcą SUV-a.

5. Subaru Forester V e-Boxer (od 2019)

Dlaczego piąte miejsce. Forester to jedyny w piątce model z symetrycznym napędem 4x4 Subaru i jedyny, który płaci obniżoną akcyzę: e-Boxer to hybryda bez ładowania z gniazdka z silnikiem 1995 cm³, więc stawka wynosi 1,55%. W ogłoszeniach z lat 2019–2022 niemal wszystkie egzemplarze (92 na 97) mają właśnie ten silnik i automatyczną skrzynię bezstopniową (opisywaną jako Lineartronic). W teście Euro NCAP z 2019 roku Forester dostał 5 gwiazdek i 97% za ochronę dorosłych. Ostatnie miejsce wynika z najwyższej ceny i braku Subaru w zestawieniach TÜV oraz ADAC, na których się opieramy.

Polecane wersje. 2.0 e-Boxer z lat 2019–2021 — młodsze egzemplarze z 2022 r. przekraczają już budżet.

Na co uważać. Upewnij się, że w dokumentach (CoC) napęd jest opisany jako hybrydowy — to warunek stawki 1,55%. Sprawdź historię serwisową skrzyni CVT i układu hybrydowego, a na jeździe próbnej płynność ruszania.

Szacunkowy koszt. 22 500–26 000 EUR (ogłoszenia), czyli z akcyzą 1,55% ok. 103–119 tys. zł.

Dla kogo. Dla mieszkańców terenów górskich i wiejskich, którzy chcą napędu 4x4 działającego bez udziału kierowcy i wolą wolnossący benzyniak od diesla.

Kogo zabrakło w rankingu

  • VW Passat Variant 4Motion (2017–2020) — ADAC wyróżnia Passata, a cena (ok. 87–109 tys. zł) pasuje do budżetu. Ma ten sam typ napędu co Superb, więc wybraliśmy jednego przedstawiciela tej techniki.
  • Skoda Octavia Combi 4x4 (2017–2020) — tańsza (ok. 76–94 tys. zł), ale mniejsza, a w ogłoszeniach dominują diesle z medianą przebiegu ok. 120 tys. km.
  • Toyota RAV4 IV Hybrid AWD (2016–2018) — tylna oś napędzana silnikiem elektrycznym, akcyza 9,3% (silnik 2,5 l), koszt ok. 94–108 tys. zł. ADAC Pannenstatistik 2026 zalicza jednak RAV4 z lat 2017–2022 do najgorszych w klasie z powodu akumulatora 12 V.
  • Volvo V60 T6/T8 AWD (2019–2021) — hybryda plug-in z elektryczną tylną osią i silnikiem 1969 cm³ jest zwolniona z akcyzy, ale kosztuje ok. 110–134 tys. zł, więc połowa ofert przekracza budżet.
  • Subaru Outback (2018–2021) — silnik 2,5 l oznacza akcyzę 18,6% i koszt ok. 117–148 tys. zł.

Najczęstsze pytania

Jakie auto 4x4 z Niemiec kupić do 120 tys. zł?

Najlepiej udokumentowane wyniki niezawodności mają Audi A4 Avant quattro i Skoda Kodiaq 4x4. A4 Avant 2.0 TDI quattro z lat 2017–2020 kosztuje po sprowadzeniu ok. 83–100 tys. zł, a Kodiaq 4x4 z lat 2017–2018 ok. 85–103 tys. zł.

Czy napęd Haldex to „prawdziwe" 4x4?

Tak, ale dołączane. Na co dzień napędzana jest głównie przednia oś, a sprzęgło wielopłytkowe przekazuje moment na tył, gdy jest potrzebny. Do jazdy zimą i po szutrze w zupełności wystarcza, o ile sprzęgło było regularnie serwisowane.

Czy 4x4 z silnikiem 3.0 opłaca się sprowadzać?

Rzadko. Silnik powyżej 2000 cm³ oznacza akcyzę 18,6% zamiast 3,1%. Audi A4 Avant 3.0 TDI quattro kosztuje po sprowadzeniu ok. 107–137 tys. zł, podczas gdy 2.0 TDI quattro z tych samych lat — ok. 83–100 tys. zł.

Kombi 4x4 czy SUV 4x4?

Kombi (A4 Avant, Superb Combi, 320d Touring) prowadzi się bliżej osobówki, a SUV (Kodiaq, Forester) daje wyższą pozycję za kierownicą i większy prześwit. Szerzej porównujemy to w artykule SUV, sedan czy kombi — co importować.

Ile akcyzy zapłacę za hybrydowe Subaru Forester?

1,55% wartości zakupu, bo e-Boxer to hybryda bez ładowania z gniazdka z silnikiem do 2000 cm³. Przy cenie 24 000 EUR to ok. 1 600 zł.

Źródła

  • AutoScout24.de — ceny ogłoszeń z Niemiec, filtr napędu na obie osie (linki do wyszukiwań przy każdym modelu)
  • NBP — średni kurs EUR z tabeli 202/A/NBP/2026 z 16.10.2026
  • ISAP — ustawa o podatku akcyzowym, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 412 (art. 105)
  • ADAC — Pannenstatistik 2026: najlepsze i najgorsze modele w klasach
  • t-online — TÜV-Report 2026: najlepsze modele w klasach wieku (Audi A4/A5)
  • Auto Bild — Skoda Kodiaq w TÜV-Report 2026: wyniki i słabe punkty
  • Auto Bild — TÜV-Report 2026: najlepsze auta z przebiegiem ponad 100 tys. km
  • Auto Bild — TÜV-Report 2026: modele Audi (A4 B9: zawieszenie w starszych rocznikach)
  • Audi — informacja prasowa o A4 (2019): bagażnik Avant, quattro ultra, stały quattro z V6 TDI
  • Škoda — materiały prasowe Kodiaq 2016: bagażnik, napęd 4x4 ze sprzęgłem wielopłytkowym, uciąg
  • Škoda — materiały prasowe Superb 2019: bagażnik Combi 660–1950 l, dostępność 4x4
  • Škoda Storyboard — premiera Superba III (2015): napęd 4x4 ze sprzęgłem Haldex 5
  • Euro NCAP — wynik Subaru Forester z 2019 r.
  • Euro NCAP — wynik BMW serii 3 z 2019 r.
  • Euro NCAP — wynik Škody Kodiaq z 2017 r.

Ceny ogłoszeń i kurs walut: stan na 16–17.10.2026.

Jak Dada Auto może pomóc?

W autach 4x4 z wysokimi przebiegami o wartości egzemplarza decyduje historia serwisowa napędu: oleju w sprzęgle, skrzyni i mechanizmach różnicowych. W Dada Auto od ponad 10 lat sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Holandii — za nami ponad 2000 aut. Wyszukujemy egzemplarz, weryfikujemy historię VIN i przebieg, sprawdzamy stan techniczny na miejscu, negocjujemy cenę i organizujemy transport.

Sprawdź, jak wygląda import samochodów z Dada Auto, albo zobacz auta na sprzedaż. Pytania o konkretny model? Zadzwoń: 570 741 000.