Niemcy, jeden z najbogatszych krajów europejskich. Kojarzony z nowoczesnymi technologiami i dobrymi, cieszącymi się długą historią markami samochodów. W polskich rankingach sprzedaży Skody (Octavia i Fabia)  przejmują prowadzenie, następnie Toyota (Yaris, Auris, Corolla)  i Dacia Duster, są także wysoko w rankingach. Jednak, które marki samochodowe Niemcy pokochali najbardziej?Rynek niemiecki jest zdecydowanie bardziej zdominowany przez grupę Volkswagena. Przede wszystkim Volkswagen Golf, Tiguan i Polo, mniej popularne modele to T-Roc i Passat. W rankingu najpopularniejszych samochodów w niemczech również możemy dostrzec Skodę Octavie, ale jest ona usytuowana o wiele niżej.Poza nimi mamy do czynienia z Mercedesem Klasy C oraz Fordem Focusem.

 

Volkswagen. 

Niemiecka marka samochodów dostawczych i osobowych. Powstała w 1931 roku, kiedy to firma Zundap zwróciła się do Ferninanda Porsche o stworzenie taniego auta. Pierwszy Volkswagen jaki powstał nosił nazwę Typ 12, jego następcą został typ 32. 

Garbus, którego wszyscy znają i jest jedną z legend Volkswagena powstał na polecenie Adolfa Hitlera w 1934 roku. Nazwano go “samochodem dla ludu. Miał być to tani, rodzinny samochód. W czasie wojny nazwano go KdF-Wagen, po wojnie zmieniono ją na Typ 1 lub Beetle. Do 2003, kiedy produkcja została zakończona powstało 21,5 miliona egzemplarzy. 

W 1949 powstała pierwsza generacja Transportera. Samba jest jednyą z odmian, która zasługuje na szczególną uwagę. Dwuwarstwowy lakier, odsuwany dach, 21 okien oraz wiele chromowanych elementów, to coś co sprawiło, że model ten był niezwykle popularny.  Obecnie też jest bardzo cenionym klasykiem. 

W 1973 mieliśmy kolejną odłonę cieszącego się popularnością modelu – Volkswagen Passat. Zaraz później Golf miał swój pierwszy debiut. Planowano, że Volkswagen Golf powtórzy sukces Garbusa i tak się też stało. Początkiem lat 90 Volkswagen zadebiutował na Polskim rynku. Pierwsza polska firma produkująca te auta otworzyła się w Poznaniu. 

W skład Volkswagena wchodzą takie marki jak Audi, Skoda, Seat, Porche, Lamborghhini, Bugatti czy Bentley.

Mercedes. 

Pod jednym z najbardziej rozpoznawalnych logo na śweicie produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy.

Historyczny początek marki zaczyna się w 1883 roku, kiedy Karl Benz, Max Rose i Fredrich W. Wsslingwe założyli firmę Benz & Co. W listopadzie 1890 roku powstała także firma Daimler-Motoren-Gesellschaft, należąca do Gottlieba Daimlera. Jedna z jego córek nazywała się Mercedes – stąd też pochodzi nazwa firmy. Firma Benza i Daimlera skrzyżowały swoje drogi przez zmiany zachodzące w niemieckiej gospodarce. W 1962 roku oficjalnie powstała spółka Daimler-Benz.

Markę Mercedes wyróżniała przede wszystkim jakość, bezpieczeństwo i innowacja, chodziła za najbardziej prestiżową na świecie. Jedymi z najpopularniejszych modeli są W198, W123, W124, W201 i Klasa G. Mercedes odnosił także wiele sukcesów w klasach wyścigowych np. Formule 1. Znak handlowy Mercedesa warty jest około 21 mld dolarów. Przez to znajduje się na 3 miejscu w zestawieniu wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie. 

Ford. 

Jest to amerykańska firma, produkująca samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Ford został założony przez Henry’ego Forda w 1903 roku. Zaraz później pierwszy model ujrzał światło dzienne. Model A. Jednak nie był on tak bardzo rozpoznawalny jak jego następca. 5 lat później model T z 1908 roku, podbił serca wielu ludzi. Przez następne 19 lat wyprodukowano miliony egzemplarzy. Dzięki temu Ford wprowadził jako pierwszy produkcje taśmową. Następny ogromny sukces miał miejsce w 1964 roku. Amerykanie stworzyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie. Mustang miał kompaktowe nadwozie, mocny silnik i sportową sylwetkę. Ford odniósł tak ogromny sukces, że został zmuszony do ograniczenia produkcji. W momencie gdy udałoby się firmie opanować 60 % rynku, zostałyby nałożone na nich ogromne kary.Amerykańska firma rozbudowała swoją działalność i fabryki zaczęły powstawać także w Rumunii czy w Rosji.
Obecnie, Ford jest właścicielem Land Rovera, Aston Martina, Volvo, Lincolna i Jaguara. 

 

Skoda. 

Początki tej marki sięgają roku 1895, kiedy mechanik Vaclav Laurin i księgowy Vaclac Klement założyli firmę Laurin & Klement, produkującą rowery, a 3 lata później także motocykle. Pierwszy prototyp auta powstał w 1901 roku, jego seria trwała 27 lat.  Po upływie tego czasu przedsiębiorstwo zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Holding. W czasach II wojny światowej zakład działał do potrzeb militarnych III Rzeszy. Po wojnie firma wypuściła na rynek samochód rodzinny – model 1000 MB. Silnik modelu znajdował się z tyłu pojazdu. Kolejne modele były budowane na bazie 1000 MB. Model Favorit ukazał się w 1987 roku i był on efektem pracy z włoską firmą Bertone. Współpraca z Volkswagenem rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to Skoda dołączyła do niemieckiej marki. Pierwszy czeski model, który czerpał z niemieckiej technologii ukazał się w 1994 roku i nosił imię Felicia. W tym samym roku zakład Volkswagena w Poznaniu rozpoczął montaż takich modeli jak Favorit, Fabia czy Ocyavia oraz Pick-Up. Rynek australijski poznał Skodę w roku 2007, w tym samym czasie otworzono fabrykę w Chinach.