Od dawna importujemy pojazdy z zagranicy, patrząc na polski rynek pojazdów – to nie zmieni się szybko. Większośc importowanych samochodów, pochodzi od naszego zachodniego sąsiada. Niemcy uznawani są za bogatszy naród, który częściej niż Polacy zmienia samochody. 

Większośc kierowców, którzy stoją przed wyborem kupna używanego auta zadaje sobie pytania: jak sprawdzić historię i przebieg auta? Czym jest numer VIN? Czy da się sprawdzić przebieg auta i samochodu za darmo? 

Auta sprowadzane z Niemiec.

Średni wiek aut w Polsce na rok 2020 to 14 lat. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów średni wiek wynosi 9 lat. Łącznie w 2021 roku liczba importowanych aut wyniosła ponad 900 tys sztuk, oznacza to, że jest ona o 10% wyższa niż w roku poprzednim. 

Najbardziej niepokoi jednak, wiek aut sprowadzany na polski rynek.

W grudniu 2022 był on szacowany na 12 lat i 6 miesięcy. 

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Na tą chwilę w Polsce, możesz zweryfikować ile wynosi przebieg auta, w dniu kiedy zostały przeprowadzone badania techniczne. 

Obecnie, uzyskanie ich jest bardzo prostym procesem. Dostęp do informacji otrzymasz w ramach darmowej usługi Historia Pojazdu. Poniżej przedstawimy instrukcje, jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec. 

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jest świetną bazą do sprawdzenia informacji o twoim pojeździe. Poza tym, korzystanie z tej bazy jest bardzo proste!

Jedyne co musisz zrobić to wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl

Następnie wprowadzić wymagane dane pojazdu takie jak: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji. 

Musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego, by zweryfikować pojazd niezarejstrowany w polsce.  

Zakładka “Dane techniczne” pozwala nam na dowiedzenie się czy samochód był skradziony, złomowany, przypadkowo uszkodzony, czy liczniki zostały przekręcone, bądź czy w przeszłości służył jako taxi. 

Warto porównać wpisy historii pojazdu, z książeczką serwisową, jeśli dostaliśmy ją wraz z samochodem. Należy pamiętać, że nowsze modele mają wszystkie te informacje dostępne online, a nie w papierowej wersji.

Sprawdzanie przebiegu pojazdu

Tak samo jak i w Polsce, w Niemczech po badaniu pojazdu właściciel auta otrzymuje dokument, który nazywa się TUV’em i można poprosić o niego sprzedającego. 

TUV to skrót od Technischer Überwachungsverein czyli Związek Kontroli Technicznej. 

Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia przebiegu i stanu auta.

Należy pamiętać jednak, że badania techniczne wykonuje się raz na dwa lata. 

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta z zagranicy?

Pojazdy jeżdżące po Polskich drogach muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Czy to samo tyczy się auta z niemiec? Zależy od tego, czy samochód jest np ubezpieczony w Niemczech. Jeśli jest, możesz nim jeździć przez 30 dni w polsce na niemieckich tablicach. Później musisz wykupić ubezpieczenie całoroczne w Polsce. Jeśli auto nie ma ubezpieczenia z Niemczech, możesz wykupić polisę krótkoterminową w Polsce. Następny krok to opłacenie OC. Bez tego nie możesz zarejestrować auta. Bez ubezpieczenia możesz narazić się na karę za brak OC. Nałoży ją może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie wypadku, osoba bez OC jest zobowiązana do zapłacenia za straty z własnej kieszeni.